גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביהמ"ש ביטל את מכירת חניון כיכר אתרים בת"א ליזם פרטי

עמיר בירם ויעקב שלום פישר, בעלי JTLV, היו אמורים לרכוש את חלקה של עיריית ת"א בחניון ■ השופטת: "החלטת העירייה התקבלה על בסיס מידע חסר, ומתעורר חשש כי היא נגועה בחוסר סבירות המצדיק את ביטולה"

כיכר אתרים /  צילום: איל יצהר
כיכר אתרים / צילום: איל יצהר

שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, רחל ברקאי, ביטלה היום (ג') את עסקת מכירת חניון כיכר אתרים על-ידי עיריית תל-אביב לחברת JTLV. זאת בהמשך לעתירה שהגיש ספי צביאלי, בעל נכס סמוך לכיכר אתרים, בה ביקש לבטל את העסקה.

כזכור, חניון כיכר אתרים נמצא בבעלות עיריית תל-אביב (73%) ובבעלות מלון מרינה (23%). בשנת 2008 הגיש מלון מרינה תביעה לפירוק שיתוף, שבסופה הורה בית המשפט על פירוק השותפות בדרך של מכירה.

בשנת 2017 רכשה חברת JTLV, שבבעלות עמיר בירם ויעקב שלום פישר, את חלקו של מלון מרינה בחניון, ונכנסה לנעליו של מלון מרינה בהליך פירוק השיתוף. בהמשך להחלטת בית המשפט, בין החברה לעיריית תל-אביב הושגו הבנות למכירת חלקה של העירייה ל-JTLV בתמורה ל-150 מיליון שקל בתוספת מע"מ, כך שהחברה תחזיק ב-100% מהחניון.

עוד כלל ההסכם כי עד להריסת החניון והקמת פרויקט המגדלים בכיכר אתרים, הוא ימשיך להיות מתופעל על-ידי חברת אתרים במתכונת של חניון ציבורי, וכי עם הקמת פרויקט המגדלים מעליו, יוקם בין היתר חניון חדש בן 350 חניות שיועבר לבעלות עיריית תל-אביב.

ביולי 2017 אישרה מועצת עיריית תל-אביב את ההסכם למכירת חלקה של עיריית תל-אביב בחניון לחברת JTLV שבבעלות עמיר בירם ויעקב שלום פישר תמורת 150 מיליון שקל.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד יובל גלאון ממשרד שביט בר און גלאון צין ויתקון ושות', טען צביאלי כי אישור מועצת העיר לעסקה היה פסול, מאחר שבפני חברי המועצה לא הוצגו מלוא העובדות ביחס לעסקה; וכי על העירייה חלה חובה לקיים מכרז פומבי למכירת חלקה בחניון, ככל נכס עירוני. לטענת צביאלי, העירייה הציגה בפני חברי מועצת העיר כי היא נאלצת למכור את חלקה לחברה JTLV בשל הליך פירוק השיתוף, וכך עקפה למעשה את דיני המכרזים.

השופטת ברקאי קיבלה את העתירה וקבעה כי היה נכון למכור את הנכס בהליך של מכרז: "החלטת מועצת העירייה התקבלה על בסיס מידע חסר, ומתעורר חשש כי נגועה היא אף בחוסר סבירות המצדיק את ביטולה. במקרה דנן הקדימה העירייה לרתום הסוסים לפני העגלה, עת ביקשה לקדם הליך של אישור עסקת מכר עוד בטרם התקיים דיון בבית המשפט הדן בהליך פירוק השיתוף בשאלה כיצד יבוצע הליך המכר".

היא הוסיפה כי "אל לנו לשכוח כי רשות מקומית מחויבת בנאמנות ציבורית, הליכים שוויוניים, פתוחים, שקופים וגלויים לאור השמש, המבטיחים היעדר משוא-פנים או העדפה פסולה" - וחייבה את העירייה בהוצאות משפט בסך 15 אלף שקל.

בא-כוחו של העותר, עו"ד יובל גלאון, מסר: "אנו מברכים על פסק הדין המנומק. אנו רק בתחילתו של התהליך, שבמסגרתו נחזיר את כיכר אתרים לציבור ואף ניאבק גם בתוכנית המגדלים בכיכר. לא ניתן להפוך את כיכר אתרים לעוד אחד מהנכסים שנלקחים מן הציבור לידי יזמים פרטיים".

מעיריית תל-אביב-יפו נמסר בתגובה: "העירייה לומדת את פסק הדין ושוקלת הגשת ערעור, לאור העובדה כי החלטת המועצה נתקבלה תוך הצגת מלוא המידע ושקילת כלל השיקולים והתועלות הציבוריות. בכל מקרה, כפי שהובהר לאורך הדרך, אין קשר בין הליכי התכנון המתקדמים במוסדות התכנון תוך שיתוף הציבור - לבין מכירת חלקה של העירייה בחניון הכיכר במסגרת פירוק השיתוף".

עוד כתבות

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

מדברים בעיניים: ירון יצהרי ממדטרוניק ואבנר הלפרין מארלי סנס הצטרפו לוועד המייעץ של Eyecontrol

Eyecontrol פיתחה מערכת לבישה לחולים משותקים או מונשמים שאינם מסוגלים לתקשר

עו''ד אביטל רוזנברג / צילום: רפאל

יועצת משפטית חדשה לרפאל; האישה הרביעית בהנהלה הבכירה

עו"ד אביטל רוזנברג תחליף את עו"ד שמואל שנראי שכיהן בתפקיד במשך 13 שנה

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

האם ההתנחלויות הן השטח הכבוש היחיד שהאירופים דורשים לסמן את תוצרתו?

איילת שקד טענה כי סימון מוצרים משטח כבוש חשוב לאירופים רק כשמדובר בישראל ● בדקנו אם זה נכון ● המשרוקית של גלובס

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון בהונג קונג מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

עליות קלות בתל אביב; מניית בזק נחלשת אחרי הדוחות הרבעוניים

חברת התקשורת דיווחה על ירידה של כ-18% ברווחים ברבעון השלישי ● מניות הקנאביס ממשיכות לרכז עניין לקראת פרסום הנחיות בעניין יצוא קנאביס מצד משרד הבריאות ● וואן טכנולוגיות, ויקטורי ובנק מזרחי טפחות יפרסמו היום דוחות

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

קרן הריט מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל ממוסדיים בהנפקה פרטית

ההנפקה בוצעה בהנחה של כ-12% על מחיר הסגירה של המניה אתמול ● המנכ"ל: מקווה ש"המדינה תבין את מה שהמוסדיים כבר הפנימו, כי מדובר בענף בעל פוטנציאל עצום וכי יש לעזור לו רגולטורית"

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

טל קדם / צילום: תמר מצפי

לא רק ניהול קרנות נאמנות: הראל פיננסים תשיק עוד קרן לנכסים אלטרנטיביים

בית ההשקעות של קבוצת הביטוח הראל יוצא לדרך עם קרן שמתמחה בהשקעה בחוב בארה"ב בגיבוי בטוחות נדל"ן ● היקף הגיוס המתוכנן בקרן החדשה - 350 מיליון שקל

שרון נדב/ צילום:ת מונה פרטית

"כשארצה ללדת, לא אקבל את הזכויות שתקבל יולדת שהיא שכירה"

שרון נדב (25) היא מאמנת כושר עצמאית בשדרות וביישובי עוטף עזה ● "אין לי את הפריבילגיה שיש לעובד שכיר להישאר בבית כשהוא חולה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

רחוב נגבה, נס ציונה / צילום: watchwork

שלושת הבניינים בנגבה בנס ציונה עברו תמ"א 38 ומציגים את החניון הרובוטי הראשון בעיר

שלושה בניינים בנס ציונה פנו לחיזוק בזה אחר זה ● אחת הדיירות: "בפעם הקודמת שהיו אזעקות עוד רצנו למקלט, עכשיו יש לנו ממ"ד"

גידולי המפ לפני הקציר/ צילום:רויטרס

סין אוסרת על שימוש במריחואנה, אבל מאפשרת לתעשיית הקנאביס שלה לפרוח

חקלאים וחברות מגדילים את ההשקעות בגידול זן ההמפ, שמשמש להפקת כימיקל משולב בייצור מוצרים מגוונים

אילן רביב / צילום: איל יצהר

בתי ההשקעות מתייעלים: אחרי פסגות - גם מיטב דש בדרך לפיטורים משמעותיים

המנכ"ל אילן רביב: "החברה נדרשת לתהליך רוחבי של התאמת ההוצאות למבנה ההכנסות והפעילות הנוכחית. המשמעות היא צמצום כמות העובדים המועסקים בחברה"

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

משלחת תלמידים לאושוויץ/ צילום: רויטרס

המכרז שחושף: משרד החינוך משאיר דלת פתוחה לנאשמים ב"קרטל המסעות לפולין"

כ-40 אלף בני נוער ייצאו ב-2020 לסיור במחנות בפולין • אף שנגד החברות הפועלות בתחום עומדים כתבי אישום בגין "מסחרה" ותיאום מחירים - המכרז מעמיד תנאי סף שמאפשרים בעיקר להן להתמודד • משרד החינוך: מעמידים לעצמנו זכות לפסול מתמודדים

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

שוק המזון והמשקאות בסטגנציה; הטואלטיקה והניקיון בצמיחה

לפי נתוני סטורנקסט, בניכוי עליית המחירים, הצמיחה בשוק מוצרי הצריכה בעשרת החודשים הראשונים של השנה עומדת על 1.6% בלבד

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

גרמניה מאשרת חוק להגנת האקלים בהשקעה של 60 מיליארד דולר

במטרה להבטיח את השגת היעדים של הסכם פריז עד 2030, העביר הפרלמנט הגרמני ביום שישי את "חוק הגנת האקלים"

ורנר היור, יו"ר בנק ההשקעות האירופי / צילום: FRANCOIS LENOIR, רויטרס

בנק ההשקעות האירופי מסיט הלוואות מדלקים מאובנים

בנק ההשקעות האירופי משנה את מדיניות ההלוואות שלו, ובכך מצטרף לטרנספורמציה האנרגטית בעידן משבר האקלים ובהלימה ליעדי הסכם פריז

משרדי טריגו 2019 / צילום: תלם ירדן בר

הטכנולוגיות הישראליות שמנסות להציל את שולי הרווח של הקמעונאיות

מרובוטים וחנויות ללא קופאים ועד היכרות טובה יותר עם הלקוח: דוח חדש של חברת הייעוץ דלויט סוקר את תחום הריטייל-טק הישראלי - 450 חברות שגייסו מיליארד וחצי דולר בארבע השנים האחרונות ● אז מה עומד מאחורי הגאות בתחום? ממש לא רק הניסיון להתחרות באמזון