גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יו"ר חברת אילים: "כל המשקיעים שלנו בריאים ומאושרים"

במחצית הראשונה של 2017 נרשם שיא של 10.8 מיליארד שקל בנכסי הקרנות המנוהלות ע"י חברת אילים, אך במחצית השנייה נפדה מקרנותיה סכום חריג של כ-6 מיליארד שקל ■ מנכ"ל החברה ובעליה טוענים בראיון ל"גלובס" כי הפדיונות העצומים לא נבעו מכשל של אילים

קבוצת אינפיניטי-אילים / צילום: תמר מצפי
קבוצת אינפיניטי-אילים / צילום: תמר מצפי

ביולי 2012 השלים אמיר איל, בעלי ויו"ר בית ההשקעות אינפיניטי, את רכישת קרנות הנאמנות של יובנק, מקבוצת הבנק הבינלאומי, תמורת כ-10 מיליון שקל. במועד הרכישה נוהלו בקרנות, שהפכו לאחר רכישתן לחברת אילים, נכסים בהיקף של כ-468 מיליון שקל. מאז הרכישה, הציגה אילים, המנוהלת על ידי קובי שגב (המשמש בתפקיד עוד מתקופת יובנק), הצלחה אדירה, עם צמיחה ניכרת בהיקפי הכספים המנוהלים על ידה בשוק קרנות הנאמנות. במחצית הראשונה של 2017 נרשמה רמת שיא של כ-10.8 מיליארד שקל בנכסי הקרנות המנוהלות על ידי אילים.

הצמיחה האדירה הפכה את אילים מגורם שולי לכוכבת בשמי ענף קרנות הנאמנות. אלא שכל זה נעצר בבת אחת באמצע 2017. חברת ניהול קרנות הנאמנות רשמה פדיונות בהיקף של כ-6 מיליארד שקל בחצי שנה בלבד, ובסוף 2017 ניהלה אילים נכסים בהיקף של פחות מ-4.4 מיליארד שקל - אובדן מדהים של יותר ממחצית הכספים המנוהלים. זאת, לאחר שתוצאות הקרנות הידרדרו ביחס לשוק, ונפגע דירוגן במערכת הייעוץ הבנקאית - הגורם המכריע לגבי כניסת ויציאת הכספים בתעשיית הקרנות המקומית.

שלושת המנהלים הבכירים של קבוצת אינפיניטי-אילים - הבעלים והיו"ר, אמיר איל, סגנו ושותפו, בני איל, שהוא גם אחיו, ומנכ"ל אילים, קובי שגב - טוענים כיום כי הפדיונות האדירים, שעוררו חששות מעוצמת השינויים שיכולים לקרות בחטף בשוק קרנות הנאמנות, לא נבעו מכשל שלהם, אלא מכך ש"לקחנו עמדה סולידית באג"ח הקונצרניות, והשוק המשיך לרוץ", כדבריהם.

זאת, תוך שהם קוראים לשנות את התפיסה לגבי ניתוח קרנות הנאמנות במערכי הייעוץ בבנקים, ובכלל מהסתכלות קצרת טווח להסתכלות יותר ארוכה. הם גם מציינים כי הפדיונות האדירים נרשמו "למרות תשואות חיוביות ונמשכות, שהקרנות המשיכו לתת גם ב-2017, במהלך חודשי הפדיונות, כולל הכאת מדדי הייחוס במניות".

"אילים היא החברה האחרונה שנרכשה במסגרת יישום המלצותיה של ועדת בכר, והיא נקנתה כחברה וכבית השקעות נפרד, על הנהלתה ואנשיה", אומר אמיר איל. "סגרנו את השאלטר ברוטשילד, על חברה שפועלת מ-1982, והעברנו אותה להרצליה". לאיל חשוב להדגיש כי גם לאחר הפדיונות, מנהלת אילים סכום גדול פי עשרה לעומת הסכום שנוהל בעת רכישתה לפני חמש שנים וחצי.

"החברה מנוהלת בנפרד מאינפיניטי, ומדובר בשני בתי השקעות נפרדים לחלוטין", אומר הבעלים, ומוסיף כי "ה-DNA של הגופים שונה מהותית. אילים אקטיביסטית יותר, ואינפיניטי עוקבת יותר. ובכלל, אין שקל של אילים באינפיניטי", הוא מדגיש.

זה אומר שבאינפיניטי לא קנו קרנות של אילים, גם בזמן של פדיונות, וזה פועל יוצא של תפיסת עולמו של איל והצהרתו מסמוך למועד רכישת קרנות יובנק, אז אמר כי "אילים ואינפיניטי הם שני גופים נפרדים ושונים לחלוטין. אינפיניטי מוכר שירות, אילים מוכר מוצר. בתיקים של אינפיניטי לא יהיו קרנות אילים - זו הצהרה. להפך, אילים תתחרה באינפיניטי".

עם זאת, לפני כשנה פתחו בקבוצה חברת ניהול תיקים נוספת, "אילים ניהול תיקים", שפועלת לצד חברת הקרנות, תחת אילים, ש"מנהלת תיקי השקעות, חלקם גם באמצעות קרנות של הבית. יש שם כ-100 מיליון שקל בסך הכל". "זה בעיקר ללקוחות ריטייל", אומרים שגב והאחים איל.

אז מה קרה ב-2017?

אמיר איל: "במשך ארבע שנים לא היו, לדעתנו, אנומליות בשוק, וזה התברר כהצלחה גדולה וצמחנו חזק מאוד. ב-2017, המודלים של מחלקת המחקר שלנו התחילו להראות שיש אנומליות בפרמיות הסיכון שקיימות בשוק, בעיקר בשוק האג"ח הקונצרניות, וביצענו התאמות בהתאם. ההתאמות האלה היו הקטנת חשיפה".

שגב: "זה נבע מהחזקה סולידית מאוד שלנו באג"ח, כשהמתחרים החזיקו באג"ח קונצרניות, שלתפיסתנו, הסיכון בהן היה רב מהסיכוי - וזאת אנומליה, כשבטווח הקצר, שעבר בחודשים האחרונים, לא היה תיקון בשוק. אצלנו הייתה הגדלת אג"ח ממשלתיות והגדלת אג"ח בנקאיות, כולל CoCo בשוליים, ואילו במניות המשכנו להכות את מדדי הייחוס והיינו בחשיפה מלאה כל השנה.

"לא לקחנו פינות בהשקעות. ההשקעות שלנו סולידיות ובטוחות יותר מהממוצע, ובשוליים - ורק בשוליים, בניהול סיכונים - זיהינו הזדמנויות כמו מניית טבע, שעליה אנחנו ברווח, או אקסטל, שגם עליו אנחנו מורווחים, ואחרות".

אמיר איל: "כשאני מתקף את המודלים לאורך השנים, רואים שבתשואות ל-3 שנים ול-5 שנים, אנחנו עם תשואות מובילות לאורך שנים, בצמרת של הענף".

זה נשמע כמו מנתח שמתגאה בניתוח שלו, רק שהחולה מת.

אמיר איל: "החולה לא מת, ממש לא. נהפוך הוא: אין חולה, וכל המשקיעים שלנו בריאים ומאושרים, ונמצאים במחירי שיא עם תשואות מצוינות לאורך זמן".

שגב: "רמת הסיכון אצלנו נמוכה מאשר בשוק, משמעותית, בקטגוריה של אג"ח קונצרניות. מדוע? כי מה שמוביל אותנו זו הראייה לטווח ארוך. לדעתי, הסיפור שמייצג את זה היטב, הוא קרן אג"ח פלוס 20, שמי שהשקיע בה מהשקל הראשון, עשה פי 30 על הכסף שלו, והיא גם המשיכה לעשות תשואה חיובית ב-2017, 2.9%. זה אמנם שיעור נמוך יותר מתשואה ממוצעת בקטגוריה, שעמדה על רמה של 4.5%, אבל ידענו שכך עלול לקרות, כי הקטנו את הסיכון וישבנו שם עם רכיב של אג"ח ממשלתיות גדול".

עדיין איבדתם מיליארדים רבים של שקלים, מעל ל-60% מהנכסים המנוהלים, בגלל שהמציאות אומרת דירוג של שנה לאחור. אז אתם אומרים שמערך הייעוץ בבנקים נשען באופן מוגזם, שפוגע בלקוחות בהישענות על דירוג כמותי לשנה?

אמיר איל: "אמרתי לבנקים: 'זה המודל. גייסתם לנו וגם פדיתם'. אלה כללי המשחק. השאלה היא אם אתה רוצה לשחק בכללי המשחק או לא. אז אנחנו רוצים לשמור ולהרוויח למחזיקי היחידות שלנו".

"ניהול ההשקעות שלנו אקטיביסטי מאוד"

את אינפיניטי, שמנהלת כיום נכסים בהיקף של כ-9 מיליארד שקל, הקים אמיר איל לפני 20 שנה, וכך יוצא שהוא הבעלים של שני בתי השקעות, המנהלים כיום סכום מצרפי של כ-14 מיליארד שקל בנכסים. בקבוצה גם סוכנות ביטוח, שנותנת שירותים לקבוצה.

לאחר המכה שספגתם במחצית השנייה של 2017, שיניתם משהו בתפיסת הניהול שלכם?

שגב: "העסק שלנו נשען על מחקר כלכלי, כולל ניתוח פונדמנטליסטי ולהכיר כל חברה לעומק. השוני הוא שאצלנו אנליסט מנתח ברמת חברה, ולא רק מניות או רק אג"ח. ברגע שאתה מכיר חברה לעומק, אתה יכול להעריך את הסיכון והסיכוי בכל נייר ערך של אותה חברה. אנחנו מנהלים את תיק השקעות של הקרנות בראייה ארוכה אחר סיכון נמוך וסיכוי גבוה".

אמיר איל: "אנחנו נשענים על מודלים של ערך בחברות, שמכתיב למנהלי ההשקעות אם ללכת לאג"ח או למניות של חברה. אנחנו גם נותנים פתרון לכל דרישה של סוג משקיע. היתרון של מודל הערך שאנו מפתחים באופן קבוע, הוא לקחת את המציאות וליצור השקעה שתתן את האופטימיזציה של הסיכון-סיכוי.

"כחלק מזה יש לנו מספר קטן של קרנות, וכעיקרון, אין לנו ריבוי קרנות בקטגוריות, אלא רק קרן אחת בכל קטגוריה - כך שיש אצלנו מיקוד. נוסף על כך, ניהול ההשקעות שלנו אקטיביסטי מאוד, ומטרתו להצטיין ולא לעשות ממוצע. אנחנו רוצים להיות טובים על פי המודלים שלנו. הראייה שלנו היא שלשקל אחד ולמיליארד שקל אנחנו עושים את אותה החלטת השקעה. אם זה ראוי, זה ראוי, ואם לא - לא".

שגב: "זה אומר גם אקטיביזם בחברות שאנחנו משקיעים בהן".

בני איל: "אנחנו מאמינים ביצירת מוצר ההשקעות הטוב ביותר, ולכן מאמינים במיקוד מקצועי - כך למעשה, אנחנו מיישמים את הראייה הכלכלית שלנו ואת תפיסת ההשקעות שלנו באופן המדויק ביותר, לטעמנו.

"כל קרן מייצגת, למעשה, רמת סיכון שונה ומותאמת למשקיעים שונים. כשאני רואה לעתים ריבוי קרנות של אותו בית השקעות באותה קטגוריה, מבחינתי זה חוסר עקביות בראייה הכלכלית. מנהל קרנות שמנהל כמה קרנות באותה קטגוריה, למעשה, אינו מביע דעה מקצועית, ומעדיף להטיל את האחריות על היועץ או על הלקוח. בכך הוא בעצם מהווה 'סופרמרקט' חסר דעה, במקום להוות גורם מקצועי ואוטוריטה מקצועית, שממליצה ומנהלת את כספי הלקוח בצורה הנכונה ביותר לפי השקפתה".

אבל בסוף קרן נאמנות זה כלי להשקעה לטווח קצר, שנמדד על תשואה ולא על כוונות.

אמיר איל: "יש דבר כזה נדל"ן לטווח קצר? לא. אותו דבר השקעה פיננסית. טווח קצר זה מזומן או פיקדון. השקעה זה לא טווח קצר, בדיוק כמו בנדל"ן. מה שנקרא בציבור השקעה לטווח קצר, זה לא האמת המקצועית, לדעתנו".

אבל עובדה שהשוק חושב אחרת מכם, ובוודאי שמערך ההפצה של הבנקים, שמדרג על פי תשואות לטווחי זמן מוגבלים וקצרים. לראיה, התזוזות בגיוסים או בפדיונות שחוויתם אתם, למשל, בתקופות גאות ובתקופות שפל.

אמיר איל: "מה שאמרת - משתנה. הבנקים התחילו לשנות את מודלי הדירוג שלהם למודלי דירוג שמשקללים שלוש וחמש שנים לאחור. זה תהליך. כמה מהבנקים בפועל הולכים לשם".

לתפיסתם של שלושת המנהלים הבכירים של קבוצת אינפיניטי-אילים, לא רק המודלים מעוררים בעיה בעצם ההתמקדות בתשואה של שנה לאחור (לרוב), כי אם גם העיתונות הכלכלית. "אני חושב שהעיתונות מאיצה דווקא את התופעות, שמבחינה מקצועית הן לא נכונות, כמו הסתכלות על תשואות קצרות טווח", אומר אמיר איל.

בני איל מוסיף: "אנחנו חיים, לכאורה, בעידן של מיד, כאן ועכשיו. זה בא לידי ביטוי גם בעולם הקרנות, שבו לעתים מתפתים לראות את התוצאות בטווח הקצר, ואם אלה לא מספקות, שביעות הרצון פוחתת, וכתוצאה מכך, מתבצע ניוד לא מקצועי של הכספים. החברות רוצות לספק את הרצון המיידי של הלקוחות, ולכן רוב חברות הקרנות בארץ מתנהלות בראייה לטווח קצר.

"בחו"ל, לעומת זאת, מקובל יותר לבחון ביצועי מנהלי קרנות לזמן ארוך, שמשקפים הרבה יותר טוב את איכות הניהול ואת התוצאות. ותק של מנהל השקעות וותק של קרן נאמנות נחשבים למקור גאווה".

לדברי אמיר איל, "יש כל מיני תחושות של מומנטום, שנבעו משיקולי טווח קצר, שאנחנו רואים שמשתנים והולכים. במקרה שלנו, זה התפתח יותר בגלל ההצלחה הגדולה בשנים האחרונות, כשכולם פדו. המומנטום הזה התפתח בגלל ההצלחה הגדולה, וזה יצר דיכוטומיה גדולה. בתחילת 2018 זה נרגע, דברים מתחילים להסתובב, ויש לנו כבר קרנות שמגייסות כסף. בכל מקרה, ה-DNA של החברה לא השתנה בגלל גיוסים וגם לא בגלל פדיונות".

לנהל קרן של 2 מיליארד שקל, זה שונה מלנהל קרן של חצי מיליארד שקל?

שגב: "אצל מתחרים הרבה פעמים פותחים עשר קרנות באותה קטגוריה, ועשר קרנות שמנהלות 200 מיליון שקל, זה כמו לנהל קרן אחת של 2 מיליארד שקל, רק שאצלם יש כיוון שונה בכל קרן - כך שחמש קרנות הן, נניח, טובות, וחמש לא מוצלחות. אנחנו כעיקרון לוקחים את ההשקעה הנכונה ביותר, לדעתנו, ומשקיעים בקרן היחידה שלנו בכל קטגוריה. בשיטת הניהול שלנו, אנחנו לא רואים הבדל בין ניהול של 2 מיליארד שקל בקרן לבין ניהול של 200 מיליון שקל. למעשה, יש יתרונות לגודל ויש חסרונות, והם מתקזזים".

אתם בעצם אומרים שמי שיוצא באמצע בגלל הייעוץ בבנקים, מאבד כסף. הרי לדבריכם, מי שהיה נשאר אתכם לכל אורך הדרך, היה עושה כסף ונמצא בשיא.

שגב: "נכון. הקרנות שלנו רובן בשיא של כל הזמנים בשער שלהן".

אמיר איל: "כל משקיע שנכנס בכל נקודת זמן ונמצא אתנו עד היום, עשה כסף".

אז מודלי הייעוץ הנוכחיים, כל עוד לא ישתנו, עלולים לפגוע בלקוחות?

אמיר איל: "מודל ייעוץ שמדרג ומשקלל מוצרי ניהול פיננסי לטווח זמן קצרים, של פחות משלוש שנים, יוצר עיוותים בהערכה המקצועית האמיתית של המוצרים, ומאיץ תנועות כספיות, לעתים בלי להביא בחשבון משמעויות מיסוי ואיכות ניהול לאורך זמן".

שגב: "הגלגל הזה יכול להמשיך. אנחנו גם נהנינו מהמודל הזה. חשוב שהתעשייה תתגאה בהרבה קרנות נאמנות עם היסטוריה ארוכת שנים, ובלי איפוסי תשואות מדי תקופה. באילים אנחנו מקפידים לשמור על ההיסטוריה ובונים היסטוריה".

אמיר איל: "התחיל תהליך במערכות הייעוץ בנקאיות ואצל היועצים, להסתכל על ביצועים ארוכי טווח ויציבים, ועל המודלים האיכותיים שמתחילים להתפתח בבנקים אנחנו מברכים. בכל מקרה, יש שוני בין הבנקים: יש כאלה שבהם הפעילות של היועצים היא יותר טכנית, ויש כאלה עם יותר שיקול דעת".

תזוזה של מיליארדי שקלים מפה לשם בתוך חודשים ספורים מעידה על שוק קרנות נאמנות בעייתי?

אמיר איל: "כן, זהו שוק בעייתי, כי מי שקונה מוצר פיננסי כהשקעה, מצפה לניהול אחראי בכל מזג אוויר, ולא לרכבת הרים".

אתם מדברים על השקל הראשון ועל טווח ארוך, אבל בשוק מדברים על מח"מ של חוסך בקרנות של כ-8 חודשים בלבד.

אמיר איל: "אם נתיימר לייצר תשואה כל פעם לטווח של כמה חודשים קדימה, סביר להניח שלא נצליח לעמוד במשימה הזו, מכיוון שתשואה על השקעות ובחירת השקעות זה מקצוע שפרקי הזמן בו ממושכים. הסיכוי לייצר תשואה יציבה לאורך זמן, ותשואה גבוהה, טמון בהסתכלות לטווח ארוך יותר - ואילו הסתכלות לכמה חודשים היא פחות רלוונטית".

קבוצת אינפיניטי-אילים
הנהלת הקבוצה: אמיר איל, יו"ר ובעלים; בני איל, סגן יו"ר ושותף בקבוצה; קובי שגב, מנכ"ל אילים
שנת הקמת אינפיניטי: 1997
רכישת אילים: 2012
ההון המנוהל על ידי אינפיניטי: כ-9 מיליארד שקל
ההון המנוהל על ידי אילים: כ-4.5 מיליארד שקל
המוטו של בעלי החברה: "אינפיניטי מנהלת באופן ייחודי, וללא ניגודי עניינים"
מספר עובדים בקבוצה: 130

התפתחות הנכסים המנוהלים בקרנות אילים

עוד כתבות

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל