גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראל מובילת ה-OECD במספר מקרי סרטן חדשים לנפש

הבשורה הטובה היא שבישראל מתים פחות חולי סרטן בכל שנה לעומת כל מדינות ה-OECD האחרות ■ ב-20 שנה האחרונות לא עלה מספר גידולי המוח, ולכן כנראה שהקרינה הסלולרית לא גורמת לסרטן מסוג זה

אבחון / צילום: שאטרסטוק
אבחון / צילום: שאטרסטוק

ישראל מובילה מבין מדינות ה-OECD, במספר חולי הסרטן החדשים בכל שנה ביחס לאוכלוסייה - כך עולה מנתונים שפרסמה היום (ב') האגודה למלחמה בסרטן. זוהי הבשורה הקשה העולה מן הנתונים, ואילו הבשורה הטובה היא כי בישראל מתים פחות חולי סרטן בכל שנה לעומת כל מדינות ה-OECD האחרות. לכן ייתכן והחדשה הרעה היא בעצם חדשה טובה בתחפושת, ונובעת חלקית מן האבחון המקיף והמוקדם הנהוג בארץ.

לדברי מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "החולים בישראל מאובחנים בשלב מוקדם במחלות הסרטן השכיחות, בזכות תוכניות סריקה לאומיות שיזמה האגודה למלחמה בסרטן. במקביל הם זוכים לטיפול מיטבי ברמה גבוהה, כך ששיעורי ההישרדות והריפוי גבוהים וכתוצאה מכך שיעורי התמותה נמוכים יחסית".

בישראל אובחנו בשנת 2015 קרוב ל-30,000 אנשים עם גידול ברמה המחייבת דיווח לרישום הסרטן הלאומי (גידולים המחייבים דיווח הם: גידולים חודרניים - כלומר כאלה שכבר התפשטו מעבר לנקודת המוצר שלהם; גידולים בעלי התנהגות לא ברורה וכן גידולים שפירים במידה והם מופיעים במוח או במערכת העצבים המרכזית). מתוך החולים המדווחים, כ-26,000 אובחנו בסרטן חודרני. התפלגות זו דומה להתפלגות בארה"ב בשנת 2015.

מבין החולים בסרטן חדש, 12,006 הם גברים ו-14,158 נשים. סוגי הסרטן העיקריים בגברים, האחראים ליותר מ-50% מכלל מקרי התחלואה בגברים בישראל, כללו את סרטן הערמונית, סרטן המעי הגס והחלחולת, סרטן הריאה, לימפומה שאינה הודג'קין וסרטן כיס השתן. שיעורי סרטן הערמונית היו גבוהים יותר בקרב גברים יהודים לעומת ערבים (18% לעומת 10%) וההיפך היה נכון לגבי גידולי ריאה (20% לעומת 12%)

אצל נשים, גידולי השד היוו כשליש מכלל הגידולים וגידולי המעי הגס והחלחולת היוו כ-11% מכלל הגידולים. סרטן הריאה, סרטן בלוטת המגן (תירואיד), לימפומה שאינה הודג'קין וסרטן הרחם היו גם הם בין הגידולים השכיחים בנשים..אצל נשים יהודיות שיעורי סרטן הריאה היו גבוהים מאשר אצל נשים ערביות.

ההתפלגות בין סוגי הסרטן באוכלוסיה היהודית בישראל דומה לזו שבארה"ב.

בקרב גברים יהודים, חלה בעשור הקודם עליה בשיעורי הסרטן ולאחר מכן ירידה כך שהמגמה הכוללת היא של ירידה. אצל נשים יהודיות שיעורי הסרטן הם יציבים בתקופה זו. אצל גברים ערבים חלה גם כן עליה וירידה, כמו אצל הגברים היהודים, אולם בסופו של דבר המגמה היא של עליה. אצל הנשים הערביות המגמה היא של עליה. יצויין, כאמור, כי עליה בשיעורי הסרטן מצביעה לפעמים דווקא על אבחון מוקדם.

בתום שנת 2015 חיו בישראל 89,669 חולים (39,213 גברים ו-49,456 נשים) שאובחנו עם סרטן בין השנים 2011-2015, ובתום שנת 2015 החלימו מהמחלה או שהם עדיין מתמודדים עמה. בשנת 2015 נפטרו מסרטן 11,117 תושבים בישראל, 5,719 גברים ו-5,398 נשים.

סוגי הסרטן העיקריים האחראים לעיקר התמותה מהמחלה בישראל היו אצל גברים - סרטן הריאה, סרטן המעי הגס והחלחולת, סרטן הלבלב וסרטן הערמונית. בקרב נשים מוביל מצעד התמותה היו סרטן השד, סרטן המעי הגס והחלחולת, סרטן הריאה, סרטן הלבלב וסרטן השחלה. בגברים יהודים וגם בנשים יהודיות חלה ירידה בתמותה מסרטן בשני העשורים האחרונים (לאחר עשור של עליה), וכך גם אצל נשים ערביות). אצל גברים ערבים לא חלה ירידה בשיעורי התמותה מסרטן בעשורים אלה (הם נשארו יציבים).

בדומה למגזר היהודי בישראל, גם בארה"ב התמותה מסרטן נמצאת במגמת ירידה בשני המינים בין 2006-2015.

הנתונים אינם תומכים בכך שהסלולרי מסרטן

האגודה למלחמה בסרטן מציינת כי לא חלה ב-20 השנה האחרונות עליה בשיעור סרטן המוח באוכלוסיה הישראלית, מה שמוריד משמעותית את הסבירות כי שיחות בטלפון סלולרי מגדילות במידה משמעותית את הסיכון לגידולים ממאירים.. גם לגבי גידולים ממאירים חלה עליה מסוימת על שנת 2000, אך לאחר מכן דווקא חלה ירידה, ולכן שוב קשה מאוד לשייך את המגמות לשימוש בטלפון הסלולרי.

מנתוני אירגון הסרטן הבינלאומי ה-UICC המעודכנים עולה כי כיום ישנם כ-8.8 מיליון מקרי מוות מסרטן בעולם בכל שנה. 70% ממקרי התמותה, מתרחשים בארצות בעלות ההכנסות הנמוכות עד בינוניות.

התחום הברור המדגים את אי השוויון מתייחס לסרטן בקרב ילדים. שיעורי הישרדות של מחלות הסרטן בילדים הינם למעלה מ-80% במדינות המפותחות כלכלית, לעומת שיעורים נמוכים של 20%, בלבד במדינות המתפתחות בעלות ממוצע הכנסה נמוך. אי השוויון מורגש בצורה משמעותית גם בארצות אשר ממוצע ההכנסה שלהן הוא בינוני עד גבוה, באוכלוסיות מסוימות, כגון מהגרים, פליטים, אוכלוסיות מפריפריות חברתיות וגיאורפיות ואוכלוסיות בעלות מעמד סוציו-אקונומית נמוך.

במדינת ישראל עומד היום שיעור ההחלמה מלוקימיה בקרב ילדים, על כ-85%, והאגודה מייחסת זאת להשקעה שלה בטיפול מיוחד בסרטן זה. לדבריה, לפני ההשקעה עמד שיעור ההחלמה על כ-60% בלבד. מדובר בטיפול המיושם במרכזים הרפואיים המטפלים בילדים חולי סרטן באמצעות פרוטוקול ארצי ייעודי, ללא תלות במוצא או מקום מגורים.

סקר שנערך בארצות הברית על ידי הריס פול עבור ASCO האיגוד האונקולוגי האמריקאי ביולי 2017, סקר את היחס של האוכלוסיה האמריקאית לסרטן. מסתבר כי79% מהאמריקאים מאמינים כי ב-50 השנה הקרובות תימצא תרופה לסרטן (או לפחות לכמה מסוגי הסרטן המובילים). האופטימיות אף גבוהה יותר בקרב מי שהתמודדו עם המחלה בעצמם. לעומת זאת לגבי העשור הקרוב, רק 39% מאמינים כי רוב סוגי הסרטן יהיו ברי ריפוי בתקופה זו.

האמריקאים פוחדים מ"סרטן" באופן כללי, כאשר סרטן הלבלב נתפס כמפחיד ביותר וסרטן השד נתפס כפחות מפחיד. המטופלים פוחדים יותר מהכאב והסבל הכרוכים במחלה (58% פוחדים מכך) מאשר מהמוות (56%) אך גם חוששים להיות לנטל (52%) ולאבד שליטה בחיים (50%). 63% מהאמריקאים חוששים מסרטן, וזו המחלה המפלחידה ביותר, אם כי מחלות לב, שבץ ואלצהיימר נמצאות לא הרחק מאחור.

91% מהאמריקאים מאמינים כי העלויות גבוהות מידי ומתוך אלה כ-8%-9% מוותרים על תרופות וטיפול בגלל העלות.

76% מהאוכלוסיה מאמינים כי בדיקות הסקר הן אפקטיביות, אולם רובם לא מתכננים לבצע בדיקה גנטית (כגון בדיקה לאיתור מוטציה בגן BRCA, המעלה משמעותית את הסיכון ללקות בסרטן השד).

ישנה מודעות רבה להפסקת עישון ומניעת חשיפה לשמש וכן צריכה של ירקות ופירות כהתנהגויות שיכולות למנוע סרטן, אולם המודעות להשפעה של הפחתה בצריכת אלכוהול (בעיקר למניעת סרטן הכבד), שמירה על משקל תקין וכן לפעילות גופנית (כל סוגי הסרטן) נמוכה יותר.

יום הסרטן הבינלאומי, שנערך ב-4.2, ייערך השנה תחת הכותרת "אנחנו יכולים. אני יכול" (We can. I can), כלומר באפשרותנו להפחית את התחלואה בסרטן ואת נטל הסרטן על העולם. על ההערכות, גורמים שניתן למנוע אחראים ל-25% מהתחלואה בסרטן.

תוספת הסיכון היחסית לחולות בסרטן

עוד כתבות

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

אתר בניה בבוסטון שעבודתו מושהית עקב התפשטות נגיף הקורונה / צילום: David Goldman, Associated Press

כוח עליון נוסח אמריקה: איך מתמודד ענף הנדל"ן בארה"ב עם הקורונה

בישראל הוחלט בשבוע שעבר שהתפרצות הקורונה בישראל לא תוכר ככוח עליון שיאפשר לקבלנים לאחר במסירה ● ומה קורה בחו"ל?

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

דגלי בריטניה ודגלי האיחוד האירופי מונפים מול הפרלמנט בלונדון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתקרבים להדפסת כסף: בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה

זאת על מנת לסייע בהתמודדות עם השיבושים בשווקים שגורמת מגפת הקורונה ● בהודעה הרשמית לא פורט סכום המזומן אותו יעביר הבנק אוף אינגלנד לממשלה

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

אבי דדון / צילום: איל יצהר

צייד מכונות ההנשמה: ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון מתגייס למלחמה בקורונה

פורטפוליו עם אבי דדון, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, על הפעלת משלחות רכש בעולם, על הגדלת מספר מכונות ההנשמה ועל ההסתייעות בכיל כדי להזמין ציוד

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

גוגל והסנאט האמריקאי אסרו על עובדיהם להשתמש בזום

בגלל פרצות אבטחה: גוגל שלחה דוא"ל לכל העובדים שהתקינו את אפליקציית שיחות הווידאו הפופולרית והודיעה להם כי האפליקציה תיחסם עוד השבוע ● וכמה ישראלים חגגו את ליל הסדר באפליקציה?

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש