גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוח: מחדלים ובעיות בתחזוקת מבנים ופעילות חברות הניהול

הרשות להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון חושפת תמונת מצב בעייתית: רק בחלק קטן מהמבנים מתבצעת תחזוקה מונעת ■ על חברות הניהול והאחזקה: "בהיעדר בסיס חוקי, אסדרה, ידע ומודעות, מתעוררות בעיות הנוגעות לתחזוקה לקויה של מבני מגורים"

התחדשות עירונית / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
התחדשות עירונית / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דוח חדש של הרשות להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון מצביע על תמונת מצב בעייתית בכל הנוגע לתחזוקת מבני מגורים ומציף את הצורך בהערכות מחודשת לתחזוקת מבנים בישראל, עם דגש על בנייה לגובה. התפתחות הבנייה לגובה בישראל מגדילה את החשיבות של נושא התחזוקה ואף מעידה על כך שנושא זה צריך לקבל מענה עוד בשלבים מוקדמים כמו שלבי התכנון. במקביל, הדוח מתייחס גם לשוק חברות הניהול והאחזקה בישראל ועל פי הממצאים תחום זה סובל מאי אסדרה והיעדר כללים ברורים. בגיבוש וכתיבת הדוח סייעה חברת פז כלכלה והנדסה לצד אנשי מקצוע בתחום.

על פי הדוח, נכון לשנת 2016, שיעור יחידות הדיור במבנים בני 10 קומות ומעלה עמד על כ-30% מכלל שיעור יחידות הדיור, עליה של עשרה אחוזים תוך פחות מעשור. בתוך כך, מספר התחלות הבנייה במבנים בני 21 קומות ומעלה שילש עצמו מ-2% לכ-7%. כתוצאה מכך, תחזוקת המבנים הופכת לניהול במשרה מלאה בעלויות של מאות אלפי שקלים בשנה. הנטל הכלכלי נופל על כתפי הדיירים, חלקם גם דיירי שכונות שעברו התחדשות עירונית שם נבנו מבנים גבוהים, אשר נדרשים לשלם מחירים גבוהים בהרבה ממה שנהגו לשלם קודם לכן.

הדוח מעלה כי במרבית המבנים החדשים במדינת ישראל מבוצעת תחזוקה שוטפת של הבניין הכוללת בעיקר עבודות ניקיון, גינון וכו' בעוד רק בחלק קטן מהמבנים מתבצעת תחזוקה מונעת, כלומר ביצוע בקרות שוטפות על מערכות המבנה באופן ובתדירות הנדרשים. היעדר תחזוקה שוטפת מובילה לעתים רבות לכשלים במערכות המבנה ולצורך בתחזוקת שבר, להחלפת המערכות שכשלו. לעתים רבות, נמנעים הדיירים מהחלפת המערכות שכשלו, בעיקר כאשר אלה אינן נוגעות לשגרת חייהם היום יומית, גם אם הן נדרשות לצורך הצלת חיים (רכזות כיבוי אש, גנרטור חירום וכו'). "עלות תחזוקה של בניין אמורה לכלול מלבד עלות התחזוקה השוטפת גם את עלות התחזוקה המונעת (פעולות תקופתיות הנעשות למניעת תקלות), תחזוקת שבר (פעולות הנעשות בדיעבד לאחר שהתקלה התרחשה) ואת עלות החלפת המערכות בסוף תקופת חייהן", כך בדוח.

"בחינת המצב הקיים בארץ מראה כי על פי רוב, הסכומים הנגבים בפועל משמשים למימון עלויות התחזוקה השוטפת וחלק מעלויות התחזוקה המונעת בלבד. לכן, עלות התחזוקה ה"אמיתית" אמורה הייתה להיות גבוהה אף יותר מזו הנגבית כיום, או שהשימוש בסכום אותו גובים כיום, צריך להשתנות תוך העברת כספים המשמשים לתחזוקה שוטפת לתחזוקה מונעת וארוכת טווח". במסגרת הדוח מוצע לפתח מנגנון גבייה חדש מבעלי הדירות בתוכו יוטמע גם נושא התחזוקה המונעת. מוצע כי בנוסף לעלות התחזוקה השוטפת יפרישו בעלי הדירות עוד כ-10% נוספים מהתשלום החודשי לקרן בה יעשה שימוש מהמשך חיי הבניין בהמשך הדרך. על פי החישוב המתואר בדוח, בניין בן 20 קומות ו-80 דירות שדייריו משלמים דמי אחזקה בגובה 400 שקל בחודש ישלמו עוד 40 שקל מידי חודש שייצברו בקרן ייעודית שתצבור ריבית כך שלאחר 25 שנה (טווח חיי המערכות הדרושות תחלופה ושדרוג) יעמוד הסכום בקרן על כ-1.2 מיליון שקל. מדובר רק בהצעה לפיתרון אולם בנקודה זו יש להזכיר כי כבר היום בלא מעט מקרים מתלוננים בעלי הדירות במגדלי המגורים על עלות אחזקה גבוהה, ולא בטוח שדרישה לתוספת תשלום תתקבל בהבנה. בנוסף, נשאלת השאלה מי ייפקח על העברת הכספים האמורים ועל הקרן האמורה.

כאמור, הדוח מתייחס גם לחברות הניהול והאחזקה הקיימות בתחום וקובע כי: "הגבול בין חברות תחזוקה לחברות ניהול אינו ברור, בין השאר מכיוון שאופן פעולתן ותחומי אחריותן אינם מוסדרים ברגולציה...חברות ניהול מבנים אמורות להחזיק בידע, במערכות ניהולן ובקרה ולהעסיק אנשי מקצוע ושירות על מנת לבצע את עבודתן כהלכה. בפועל חלק גדול מהחברות המספקות שירותי תחזוקה בסיסיים נתפסות, אם על ידי הדיירים מקבלי השירותים ואם על ידי נותני השירותים עצמם, גם כחברות ניהול, מצב העלול להיות בעייתי הן לעניין תחזוקת הבניין והן לעניין ניהול חשבונות הבניין ותשלומי הדיירים". עוד נכתב בדוח בהקשר זה כי: "בהיעדר בסיס חוקי, אסדרה, ידע ומודעות, מתעוררות בעיות הנוגעות לתחזוקה לקויה של מבני מגורים, לאי סדרים ומחלוקות בין נותני שירותים לבין דיירים ולקושי של דיירים לעמוד בעלויות הנדרשות לתחזוקה".

בסיום הדוח ניתן למצוא שורה של המלצות לטיפול במצב הנוכחי של אחזקת המבנים. בין ההמלצות: שילוב שיקולי עלויות תחזוקה כבר בשלב התכנון; צורך בהגדרה ברורה של חובות שיוטלו על חברות הניהול; מתן סיוע להתנהלות ועד הבית; הפחתת עלויות תחזוקה על ידי שילוב בנייה ירוקה בבניינים; יצירת קרן הונית לתחזוקת הבניין; הגדלת המודעות הציבורית בתחום וגם המלצה על הקמת גוף ציבורי חדש שיהיה אחראי על תחום תחזוקת מבני המגורים.

אמיר רוזנבלום, יועץ בתחום ניהול תפעול ואחזקה של בנייני מגורים ובעלים של חברת עידן שני, התייחס לדוח ואמר: "בשני העשורים האחרונים הבנייה לגובה נהייתה דומיננטית מאוד. סטנדרט הבנייה והתכנון קפצו מדרגה. אבל לא לקחו בחשבון את נושא התחזוקה וגם אף אחד לא הכין את בעלי הדירות לשינוי הזה. אנשים גרו בבניין של תשעה דיירים ועברו פתאום לבניין של למעלה מ-100 דיירים. ויש לזה מחירים. חברות ניקיון ראו את החלל שנוצר ואת הצורך החדש והפכו גם לחברות ניהול ואחזקה, אבל לא תמיד בקיאות בנושאי התחזוקה. העסק הזה יכול להיפתר אם יעשו סדר בכל החזיתות. אם בשלב התכנון כבר יתנו מענה לסוגיית התחזוקה, לקבוע רגולציה ולימודים לחברות ניהול ואחזקה וגם הגברת המודעות בקרב הדיירים עצמם. יש עצימת עיניים בנושא הזה של תחזוקת המבנים וצריך לטפל בזה".

משנה חשיבות בפינוי-בינוי

לצד ההתייחסות במסגרת הדוח לנושא התחזוקה והאחזקה של בנייני מגורים, נושא זה מקבל משנה תוקף במקרה של פרויקטים להתחדשות עירונית עם דגש על פינוי-בינוי. נסביר כי בנייני מגורים ישנים שנמצאים במתחמי פינוי-בינוי הם בניינים נמוכים ללא מערכות מורכבות (בדרך כלל ללא מעלית למשל) ועם ועד בית פשוט שגובה עשרות שקלים בודדים ברוב המקרים מבעלי הדירות. ברגע שבעלי הדירות עוברים לדירות החדשות במסגרת פינוי-בינוי, הם אומנם מקבלים דירה חדשה אולם צריכים גם לשאת בתשלומי ועד בית גבוהים הרבה יותר. רבות כבר דובר על הצורך במתן פתרון לבעיה זו של הדיירים המתפנים ונושא זה עולה גם במסגרת הדוח . עם זאת במסגרת הדוח מציינים עורכיו כי בכל הנוגע לסיוע למפוני פינוי-בינוי מדובר בסבסוד משמעותי: "הסכומים הנדרשים עבור סיוע במימון עלויות תחזוקה לדייר ממשיך גבוהים בהרבה מאלו הנדרשים לצורך סיוע בפרויקטים רגילים".

סיוע בתשלום דמי ועד הבית או דמי הניהול בבניינים החדשים יכול להיעשות בשתי דרכים נפרדות המוזכרות בדוח. דרך אחת באמצעות קרן נכסית והשנייה באמצעות קרן הונית. הדרך הראשונה מציעה כי בבניין חדש שייבנה במסגרת פינוי-בינוי יוקצו מספר דירות או שטח מסחרי בפרויקט שיעבור על שם בעלי הדירות והשכרת הנכסים הללו תניב תמורה שתוכל לכסות את הוצאות דמי הניהול. במקביל, הדרך השנייה, קרן הונית, מציעה הפקדה של סכומי כסף על ידי יזם הפרויקט לקרן שתצבור ריבית עם השנים ותעניק פיתרון למספר שנים בסבסוד דמי הניהול. כך למשל, בדוח ניתנת דוגמה לקרן הונית שתאפשר סבסוד דמי הניהול למשך 10 שנים. על פי הדוגמה, בבניין בן 20 קומות בו יהיו 72 דיירים ממשיכים של פינוי-בינוי יהיה צורך בהעמדת קרן חד פעמית בגובה 1.4 מיליון שקל. במקביל, סבסוד קבוע של דמי הניהול יוכל להתבצע במקרה של הפקדת קרן הונית בשווי כ-5.67 מיליון שקל או העמדת נכס מניב (קרן נכסית) בשווי האמור.

הדוח גם מציע מקורות אפשריים למימון הקרנות האמורות. בין היתר מוצע להטיל על יזם הפרויקט לממן הקרן ולכלול אותה כחלק מעלויות הפרויקט בעת הקמתו, אום במקרה זה קיים חשש שדרישה זו תתגלגל בסופו של דבר לעלייה במחירי הדירות. מקור מימון נוסף המוצע בדוח הוא בעלי הדירות עצמם כך שדמי הניהול או דמי ועד הבית יכללו מראש גם עלויות עתידיות של תחזוקה ארוכת טווח. הבעיה במקרה הזה היא שאומנם תוספת תשלום תשפר את היכולת לעמוד בהוצאות שיידרשו בעתיד אך באותו הזמן היא תגדיל את נטל ההוצאות על הדייר, ובמקרה של פינוי-בינוי מדובר בפיתרון בעייתי שרק יחמיר את המצוקה של המפנים.

הצעה נוספת למימון גורסת כי יש להכניס לתמונה גורם ציבורי, עירוני או ממשלתית. אולם פיתרון זה מעלה שאלות נוספות בכל הקשור להתערבות ציבורית ברכוש פרטי. ההצעה הרביעית והאחרונה שעולה בדוח בהקשר זה מתייחסת לשימוש בזכויות בנייה כמקור מימון. הצעה זו מעלה את האפשרות למתן זכויות בנייה נוספות ליזם מחד או לעשות שימוש בזכויות בנייה נוספות שמקבלים מפוני פינוי-בינוי בהגדלת הדירה החדשה, להמיר אותם הסכום כספי שייועד למימון השתתפות בעלויות התחזוקה בבניין החדש.

בכל הנוגע להעדפת פיתרון זה או אחר, מחברי הדוח מגיעים למסקנה בסופו כי קרן הונית היא פיתרון ישים יותר מאשר קרן נכסית. "השימוש ביחידות מניבות (קרן נכסית) כמקור מימון דורש בחינה נוספת וקידום מנגנוני חקיקה שיאפשרו כלי זה, ולדעתנו חסרונותיו עולים על יתרונותיו", כך בדוח שמעדיף בשורה התחתונה שימוש בקרן הונית שתמומן אם על ידי בעלי הדירות, אם על ידי היזם ואם על ידי גוף ציבורי. בכל הנוגע למתן זכויות נוספות בפרויקט חוששים מחברי הדוח שמסלול זה אפשרי אולם עשוי לפגוע בישימות פרויקט פינוי-בינוי ובכך יחטיא את המטרה.

עו"ד ישי איציקוביץ, שותף מנהל מחלקת עסקאות והתחדשות עירונית במשרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן שות, מתייחס לנושא מימון התחזוקה למפוני פינוי-בינוי בבניין החדש ואומר: "יש חשיבות מהמעלה הראשונה לכל הצדדים (היזם ובעלי הדירות) למציאת פתרון למימון עלויות הניהול והתחזוקה בפרויקטים של התחדשות. יש בכך כדי להפיג ולצמצם את חששות בעלי הדירות, ובפרט המבוגרים ומיעוטי היכולת ובכך לצמצם את לוחות הזמנים לקבלת הסכמות בעלי הדירות לפרויקט. מנגד צריך לזכור שמתן זכויות בנייה כנגד מימון העלויות הכרחי על מנת שהפרויקטים יהיו רווחים ועל מנת שייצאו אל הפועל.

באשר למנגנון הרצוי, אכן קרן נכסית מעלה קשיים יחד עם זאת יש לה יתרונות רבים, ובפרט באשר להיותה בלתי מתכלה והיציבות והבטחון שניתנים לבעלי הדירות במקרה שהיזם יכנס לקשיים לאחר מסירת הדירות. לעתים ייתכן כי השקעה של התמורה בעד אותם נכסים תניב פירות באופן שמשתווה להנבה מהשכרה של הנכסים אך הדבר הוא תלוי נסיבות של אותו פרויקט ותלוי שינויים בשוק.

באשר לקשיים, לאורך השנים ראינו שניתנו פתרונות יצירתיים בתחום ההתחדשות העירונית על ידי הגורמים והמוסדות השונים שבתחילה כלל לא עלה על הדעת שהם אפשריים. יש גם לזכור שעם השנים אוכלוסיית בעלי דירות הזכאים למימון העלויות תצמצם באופן שאולי יהיה אפשר להקצות את חלקם לצורך מימון עלויות הניהול והתחזוקה ארוכות הטווח. ככלל, הן קרן הונית והן קרן נכסית מעלות במשותף בעיות נוספות שיש לתת עליהן את הדעת ובכלל זאת הגדרת הזכאים לאותו מימון ובניית מנגנון אכיפה. זו שאלה מורכבת. לצד זאת נשאלה השאלה האם פתרון של מתן דירה קטנה בתוספת תשלום אינה מהווה פתרון בחלק מהמקרים". 

שר הבינוי והשיכון אלוף (מיל'), יואב גלנט, התייחס לדוח ואמר: "מדובר במחקר מקיף שנעשה במטרה להיערך ולהתכונן לבעיות שטרם הכרנו בעבר ולהביא לשיפור תחזוקת המבנים הגבוהים. במדינת ישראל השטח הכולל קטן, והשימושים רבים, ולכן עתיד הנדל"ן בארץ טמון בבנייה לגובה. כבר היום אנו חייבים לפעול במלוא המרץ במטרה להגדיל את מלאי הדירות ולספק פתרונות דיור באמצעות תהליכי התחדשות עירונית ובאמצעות מעבר מאסיבי לבנייה לגובה. כמו במדינות המתקדמות והמפותחות בעולם, גם במדינת ישראל השטחים האטרקטיביים ביותר אלה השטחים שנחשבים כיום לשטחים המוזנחים ביותר במרכזי הערים במקומות הצפופים".

עוד כתבות

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

צחי נחמיאס לא עוצר: יזם הנדל"ן ששווה כבר יותר ממיליארד שקל בדרך לרכישת ישפרו תמורת 855 מיליון שקל

חברת מגה אור של נחמיאס צפויה לרכוש את הבעלות המלאה בחברת הקניונים של קבוצת אי.די.בי-דסק"ש לפי מכפיל של כ-1.06 על ההון העצמי של ישפרו ● לישפרו שבעה קניונים בערים ברחבי הארץ • עבור נכסים ובניין מדובר על חלק ממהלך אסטרטגי של יציאה מתחום הקניונים

אבי בן טל / צילום: ynet

האתגר של מנכ"ל רשת 13: לעשות טלוויזיה שמרוויחה כסף

אבי בן טל ייכנס בחודש הבא לתפקיד מנכ"ל רשת 13 כשלפניו מספר משימות דחופות על סדר היום, ובראשן הגדלת הרווחיות ומציאת אפיקי הכנסה חדשים ● גם שאלת הדיגיטל דורשת הכרעה מהירה ● לשם כך נדרשת גם חשיבה חדשה בכל הנוגע לתוכן שמייצר הערוץ, הנמצא במשבר זהות

פסולת פלסטיק בחופים  / צילום : Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

צורכים יותר, ממחזרים פחות: צריכת החומרים העולמית מזנקת לשיא של 100 מיליארד טון בשנה

החומרים המשמשים את הכלכלה העולמית גדלו פי ארבעה מאז 1970, הרבה יותר מהר מקצב הגידול באוכלוסייה ● בשנתיים האחרונות הצריכה קפצה אך דווקא השימוש החוזר במשאבים צנח ● הפורום הכלכלי העולמי: כלכלה מעגלית יכולה לייצר הזדמנויות עסקיות בסכום של 4.5 טריליון דולר

יורם דמבינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

סוף לסיפור: משרד הפרסום JWT ייסגר באפריל

ההחלטה לסגור את המשרד התקבלה ע"י בעלי קבוצת WPP בחו"ל, שגמרו בדעתם לסגור את הנציגות בארץ ● סגירת הפעילות של JWT כוללת גם את סגירת הפעילות של y&r ישראל

משרדי רישום מקרקעין./ צילום: תמר מצפי

התשלום המקוון בטאבו הוא לא מהפכה שתעמוד בפני עצמה

האפשרות של בעל נכס לקבל התראה אם מישהו מנסה לבצע פעולה בנכס שרשום על שמו היא שיפור נחמד, אבל בשירות רישום המקרקין דרוש שיפור גדול יותר

מלון PLAY, דן קיסריה, Market House, מלון ביי קלאב של רשת אטלס / צילומים: משרד אדריכלים דנה אוברזון, אורי אקרמן, נתן דביר

הנדל"ניסטים נוהרים לצ'ק אין: כך הפכה המלונאות לטרנד הלוהט של ענף הנדל"ן

חברות הנדל"ן המניב רוצות להרוויח מזרם התיירים המתחזק ולבזר סיכונים לאור עודף ההיצע המסתמן במשרדים, ומתחילות לפנות למלונאות: קונות בתי מלון, מסבות מבנים קיימים ומקימות חברות ניהול ● "התשואות במלונות פשוט טובות יותר היום" ● פרויקט מיוחד

עובדים כמסנני תוכן של יוטיוב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מסנני התוכן ביוטיוב חויבו לחתום על טופס לפיו הם עלולים לפתח פוסט טראומה

לפי "The Verge", חברת הקבלן Accenture הפיצה את המסמך לעובדיה בחודש שעבר ● העובדים נדרשו להתחייב כי יעקבו אחרי מצבם הנפשי ואף יעדכו את המנהלים שלהם במידת הצורך

יוסי זינגר וארז בלשה / צילום: תמוז רחמן

קרן ג'נריישן רוכשת מידי עזריאלי את חברת ההתפלה GES בכ-110 מיליון שקל

GES עוסקת בטיפול, טיהור והתפלת מים ושפכים ● במסגרת העסקה נקבע כי ככל שהיא תושלם עד 31 במאי, כל רווחי GES החל מ-31 במרץ יישארו בחברה ● השלמת העסקה צפויה עד ליום 24 לאפריל 2020

דני עטר  / צילום: חיים ורסנו, יח"צ

חריגות הבנייה בביתו של יום קק"ל דני עטר יטופלו במסלול מינהלי

בפרקליטות החליטו כי יו"ר קק"ל דני עטר, בת זוגו ובנם ישלמו קנס מינהלי בגין בנייה לא חוקית שביצעו ביישוב גן-נר ● אם החריגות יטופלו, ייתכן כי הקנס לא יוטל ● בספטמבר הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד עטר בכפוף לשימוע, אך לאחר השימוע הוחלט לעבור להליך מינהלי

נתן חץ, עמיר בירם ואמיר ברנע / צילומים: איל יצהר,  אייל פרידמן ואוריה תדמור

בכירי ענף הנדל"ן דורשים שיערוך שווי הנכסים: "אני רוצה להגיד לכל השמאים, זה השוק. אל תספרו לנו מעשיות"

לדעת בכירים בשוק, שיעורי ההיוון בהם השתמשו עד כה השמאים להערכות שווי הנכסים בדוחות הכספיים, גבוהים מדי ולא מייצגים את סביבת הריבית ● בפורום "שווי הוגן" של המרכז הבינתחומי הרצליה אמר יו"ר אמות: "חברות מוכנות לרכוש נכסים בתשואות של 40% מעל השמאות הממוצעת"

דולי פרטון / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

אתגר התמונות של דולי פרטון שובר את האינטרנט

זמרת הקאנטרי האמריקאית פרסמה קולאז' תמונות שהצליח להשתלט על כל פיסת אינטרנט בשבוע האחרון ● מפורסמים מכל העולם, ממיילי סיירוס ועד בנימין נתניהו, ראו ורצו גם

גדי אייזנקוט / צילום: יוסי כהן

התפקיד הנוסף של הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט בשוק ההון

לאחר שמונה בחודש נובמבר האחרון לחבר דירקטוריון חברת צור שמיר החזקות, אייזנקוט מעמיק את קשריו עם שוק ההון המקומי

פסטיבל האביב בצל נגיף הקורונה / צילום: רויטרס

בהלה ממגיפה באסיה, דוחות ענקיות הטק וריבית הפד: השבוע בשווקים

לקראת הודעת הריבית בארה"ב השבוע, כלכלני פועלים מעלים את האפשרות שהפד יוריד ריבית בצל החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● מרבית מדדי המניות בסין ירדו בעשרה ימים האחרונים בכ-5%, ובנוסף נרשמה ירידה בתשואות לפדיון של האג"ח הממשלתיות ● עונת הדוחות נמשכת: אמזון, מיקרוסופט, אפל ופייסבוק במוקד ● התחזית השבועית של "גלובס"

גיל בלוטרייך / צילום: איל יצהר, גלובס

מישורים: רווח של כ-33 מיליון שקל ממימוש נכס במיאמי

כשנה לאחר שנרכש מישורים מעדכנת על מימוש מוצלח של אחד מנכסיה בארה"ב ● מדובר, לפי מישורים, בחניון מסחרי במרכז העיר (דאון טאון) מיאמי בפלורידה, אותו היא צפויה למכור תמורת כ-104 מיליון שקל

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

תמונה של בזוס ללא חולצה והודעה פלרטטנית: אלו הראיות שנמצאות בידי התביעה בחקירת ניסיון הסחיטה

הכול נשאר במשפחה: לפי מקורות יודעי דבר, מי ששלח את ההודעות שהוחלפו בין מנכ"ל ומייסד אמזון לבת זוגו הוא לא אחר מאשר אחיה של סנשז ● האח: השגתי את המסרונים ואת התצלומים בדרכים חוקיות

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

פרקליטי טראמפ: התנהלות הנשיא באוקראינה – למען האינטרס הלאומי

בפתיחת שלב ההגנה במשפט טראמפ בסנאט טוענים עורכי הדין שלו: הדמוקרטים שואפים לקרוע את טפסי ההצבעה וליטול מהבוחרים את זכותם להחליט

מודי שפריר / צילום: Tracy מחברת Paul clarke

"מחירי הדירות יעלו, השקל ימשיך להתחזק": האסטרטג של מזרחי טפחות לא רואה מיתון באופק

מודי שפריר מעריך כי הצמיחה במשק תימשך השנה, אך בקצב מעט נמוך יותר ● בבנק צופים אפשרות של הורדת ריבית פעם אחת במהלך 2020, לרמה של 0.1%, ללא השפעות משמעותיות למהלך

התקנת סיבים אופטיים של IBC / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם הסיבים צפוי לגייס 300-400 מיליון שקל בהובלת אפסילון ולידר

מטרת הגיוס של IBC היא להאיץ פריסת סיבים אופטיים ולקדם את פעילות האינטרנט של המיזם ● הגיוס יתבצע באמצעות הלוואה פרטית או בדרך של הנפקת אג"ח שייסחרו במערכת רצף מוסדיים בלבד

מיקי זוהר / צילום: דוברות הכנסת

הליכוד: לא נשתתף בדיוני המליאה להקמת ועדת הכנסת

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הודיע על כך בטוויטר וכתב: "לא ניקח בזה חלק ולא נשתף פעולה בקמפיין הבחירות שלהם 'רק לא ביבי'"

הנסיך הסעודי מוחמד בן סילמאן וג'ף בזוס / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה - על טיפשות ואבסורד: תוכנת הריגול הישראלית, הנסיך הסעודי, הנשיא האמריקאי והמיליארדר־המו"ל

האם ג'ף בזוס מתחרט על רכישת ה'וושינגטון פוסט'? טינתו העמוקה של טראמפ כבר עלתה לו 10 מיליארד ד' באובדן חוזה ענקי עם הפנטגון ● האם היה קשר בין הטינה הזו לפריצה לסלולר של בזוס ולטענה שיורש העצר הסעודי שלח במו ידיו תוכנה זדונית לווטסאפ של בזוס? ● דעה