גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חלומות הפוכים: מדברים על עירוניות, גרים בפרברים

תורת עירוב השימושים ורחובות נוחים להליכה הפכו אמנם לתו התקן במחקר ובתכנון העירוני, אבל בפועל נבנות כאן עוד ועוד שכונות שינה ■ התושבים בהן לא בטוחים שהן באמת כל-כך גרועות

שכונה בפתח תקוה / צילום: איל יצהר
שכונה בפתח תקוה / צילום: איל יצהר

גל תוכניות המתאר המקודמות ובאזז ההתחדשות העירונית (פינוי-בינוי/ תמ"א 38) הביאו איתם התעוררות אדירה במודעות לנושא איכות התכנון בעיר: כותבים על זה יותר בעיתונים, בפייסבוק יש דפים על דפים שמוקדשים לעניין, באוניברסיטאות פועלות "קליניקה אורבנית" ו"מעבדה אורבנית", הוקם "פורום ישראלי לעירוניות" ובחודש דצמבר האחרון התקיימה "ועידת עכו לעירוניות", שבה חברו עמותות וארגונים, משרדי ממשלה, מתכננים וסתם פעילים כדי לדבר על הנושא. הסיסמא הייתה: "שמים את העירוניות על המפה".

נדמה שהסופרת והעיתונאית האמריקאית ג’יין ג’ייקובס, שפעלה בעיקר בשנות ה-60 ונפטרה לפני כ-12 שנים, חדרה לתודעה הציבורית בישראל, קיבלה מעמד של כוהנת והפכה ממש לקונצנזוס, הישג נדיר במיוחד במדינה שסועה כמו ישראל. מאז שספרה "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות" תורגם לעברית, כולם מרבים להתייחס אליו כאל מדריך לעירוניות, באביב מתקיימים סיורי "הליכות ג’יין" ("Jane’s Walk") והסרט התיעודי שהוקרן בפסטיבל דוקאביב האחרון, "האזרחית ג’יין - הקרב על העיר", זוכה להצלחה ומוצג במקומות שונים. הפופולריות הגואה של ג’ייקובס גרמה לכך שלשיח הציבורי חדרו מושגים כמו "עירוב שימושים", "רחובות מוטי הליכה" ו"הליכתיות" (walkability).
אז אולי מדברים המון על עירוניות, אבל בפועל בונים פה כידוע בעיקר פרברים, שכונות שינה, הרחבות, ומיני צורות מגורים שרחוקות מאוד מלהיות עירוניות.

"תחושת קהילה יוצאת מן הכלל"

אבנר לינדר, מהנדס מחשבים משכונת אם המושבות בפתח תקווה, פתח לאחרונה דיון סוער בפייסבוק כשהעז וכתב בפורום "עירוניות מתחדשת", שהוא לא מבין את "כת עירוב השימושים" ו"קדושת הבנייה הנמוכה" (ובמילים אחרות: ההתנגדות למגדלי המגורים): "אני גר כבר חמש וחצי שנים באם המושבות, שכונת מגדלים בלי עירוב שימושים, ויש בה פי אלף יותר קשרי קהילה מהשכונה שבה גרתי בתל-אביב 12 שנה".

לינדר עורר ביקורת עזה, אך נותר בעמדתו. בשיחה איתו הוא מודה שיש משהו לא נעים בהליכה לאורך הרחובות המרכזיים בשכונה (משה סנה למשל), הריקים מאנשים, אך לדבריו בשכונה יש תחושה קהילה יוצאת מן הכלל: "המרכזים המסחריים בשכונה שוקקי חיים. ברולדין, לנדוור וארומה יש פרלמנטים שבהם יושבים כל הפעילים החברתיים של השכונה. מצד שני, קבוצת הפייסבוק שלנו פעילה מאוד. יש לנו 10,000 חברים. האדמינים (מנהלי הקבוצה) מוחקים פרסומות ולא מאפשרים פוליטיקה, או השמצות. הקשר הקהילתי נוצר שם.

"המפגש הזה מתחיל בפייסבוק, או בווטסאפ ומתקדם הלאה. לפני חמש שנים הבחנתי בקבוצה של רצים בגינה למטה. מהפייסבוק הבנתי שמדובר בקבוצת ‘רצי אם המושבות’, שנוסדה על ידי שני מאמנים מוסמכים שפועלים בהתנדבות. אנחנו קובעים ריצות ביחד, יש סבבים של מתחילים, משתתפים במרוצים למטרות פילנטרופיות, יש אירועים חברתיים.

"יש בשכונה רוב חילוני מוחלט, אבל מארגנים פעילויות לחנוכה ופורים. יש אקטיביזם מאוד חזק. הניכור הזה שהאורבניסטים מדברים עליו, לא קיים.
"עיריית פתח תקווה היא לא עירייה מצטיינת, אבל בגלל הלחץ החברתי שאנחנו מפעילים, הם כבר לא יודעים מה לעשות איתנו. אנחנו מפונקים ואנחנו רוצים לקבל איכות חיים גבוהה ואנחנו לא מוותרים להם. הם קוראים לנו ‘אם המתלוננות’".

"מבחינתי, העיר לא הייתה אף פעם אופציה"

יפתח אשר, מנהל בכיר בתעשיית המזון, מתגורר ב"יישוב שינה" קלאסי - ההרחבה של מושב אלוני אבא, במערב עמק יזרעאל. הוא עובד במפעל בעמק חפר, אשתו עובדת בחדרה, יש לו בן אחד בצבא, בתו בת ה-16 לומדת בטבעון ובנו בן ה-12 בכפר יהושע: "נולדתי בקיבוץ וחיפשתי סביבה כפרית, דומה לזו שבה נולדתי. זה ישוב באווירה מאוד כפרית, עם איכות חיים של עמק יזרעאל. מבחינתי, העיר לא הייתה אף פעם אופציה. מרכזי הערים בישראל הם מקום מאד לא אטרקטיבי עבורי".

אשר מודה שהמחיר הוא בזבוז של שעות בנסיעות: "או שאתה עובד במשרד במרכז העיר, או שאתה עומד כל היום בפקק. הרי ממילא רוב מרכזי התעסוקה מרוחקים ואין אליהם תחבורה ציבורית. גם ככה כל מרכז הארץ, בין ראשון לציון לכפר סבא, פקוק לגמרי".

עו"ד סיגל פרטוק עברה גם היא לאלוני אבא, מהעיר חיפה: "ממקומות מסוימים בתוך חיפה לוקח יותר זמן להגיע לעיר התחתית מאשר מכאן. אנשים שגרים בעיר, יש להם יותר פקקים. בעלי ואני עצמאים ולכן אנחנו פחות תלויים. לצורך העניין, היינו יכולים לגור ברמת הגולן. אני מרכזת את העבודה שלי כך שאני מגיעה רק יום אחד בשבוע לעיר. אין לי שום צורך להגיע לעיר. בשבילי לגור בשכונת וילות בכפר סבא זה עדיין עיר, ואין לזה את האיכות של ישוב קטן שהוא מנותק מעיר".

איתמר שחר, עורך דין ומתכנן ערים מירושלים סבור שהתכנון בישראל אינו מציע אלטרנטיבה ראויה: "לאנשים שונים יש העדפות שונות, וזה ברור ולא ניתן למחלוקת; זה שאני אישית אוהב עירוניות לא אומר שאני בעד החשיבה הדוגמטית שבעיניה מגדלים זה השטן וגריד מרקמי עם חזית מסחרית זה גן עדן. אפשר ומותר לחשוב אחרת ולאהוב דברים שונים.

"מה שלא ניתן לקבל זו העובדה שבישראל, מזה עשרות שנים, נבנות שכונות בדגם אחד בלבד, הדגם הלא עירוני. אפשרות הבחירה של מי שמעוניין דווקא בדגם העירוני הולכת ומצטמצמת בצורה דרסטית ביחס לאוכלוסייה, ואין לכך שום הצדקה. פלורליזם תכנוני וגיוון מוצרים הם ערך בפני עצמם, וזה משהו שמאוד מאוד חסר בארץ".

עמותת "מרחב - התנועה לעירוניות בישראל", הוקמה עוד בשנת 2004 ופועלת במטרה לקדם נורמות של תכנון ערים בר קיימא ועירוניות מתחדשת. אדריכל דרור גרשון, ממייסדי העמותה, מבין היטב שחלק מהאנשים רוצים לגור בסביבה כפרית, אולם הוא מוטרד מזה שהערים חלשות. הוא קושר את זה לסדר עדיפויות שגוי: "ברור שיש אנשים שאוהבים לשבת בבית, אבל לך לרחוב יפו במרכז ירושלים, לרחוב כצנלסון בגבעתיים, להרצליה פיתוח ותראה שכולם רוצים אינטרקאציה. זה לא קשור לטרנד. הצורך החברתי להתקבץ, להיפגש, עדיין קיים. הבעיה היא שהמדינה משקיעה מליונים בפיתוח הערים החדשות חריש, כרמי גת (שכונה מחוץ לקרית גת) וכסיף (בנגב, ליד ערד), ולא במרכזי הערים. מוכנים לסבסד פיתוח של קרקע חדשה, אבל לא מטפלים באמת באתגר הבעלויות הפרטיות של המגרשים במרכזי הערים ובהתחדשות עירונית".

"מה שמעניין בני אדם זה בני אדם"

לאדריכל פרופ’ הלל שוקן אין ספק שמרכז העיר הוא האלטרנטיבה המוצלחת והאולטימטיבית: "אנשים חושבים שעירוניות זה אופנה. אצלי זה בא מניתוח של צרכי החיה האנושית, ואני בטוח שהסביבה העירונית היא המתאימה ביותר לחיה האנושית. כשאתה מסתכל על החיה הזו לאורך ההיסטוריה אתה רואה שהיא בחרה בטיפוס הזה של מגורים. עירוניות נמצאת בכל תקופה, בכל מקום. זה לא אומר שאין העדפות שונות. זה היופי בחיה האנושית שהיא כל-כך מגוונת".

- יכול להיות שהמציאות הווירטואלית מחליפה את העיר? יש פייסבוק במקום כיכר השוק.

"הפריחה של בתי קפה, מסעדות וכיוצא באלה, מוכיחה שאנשים צריכים את הקשר הפיזי. ויליאם ווייט, שכתב את הספר social life of amall urban spaces, אמר פעם שמה שמעניין בני אדם זה בני אדם, לא בניינים, לא חנויות. אתה רואה ששום דבר לא הצליח להרוס את זה. תראה לאיפה אנשים נוסעים. איפה הם הולכים לבקר. בברזיליה או בריו דה ז’נירו? אני גר בנווה אביבים. אני הולך עם בת זוגי בשכונה ומשעמם לנו. לפעמים אנחנו לוקחים את האוטו נוסעים למרכז ת"א. אם הייתי יותר עשיר הייתי גר במגדל G במרכז תל-אביב".

שדרות רוטשילד / צילום:מירב מורן

פרשנות / גיא נרדי

תקועים בפקק? מגיע לכם

בכירי עולם התכנון במדינת ישראל, שמדברים שוב ושוב על הצורך בתכנון שכונות טובות, בביטול הצורך בשתי מכוניות למשפחה, ובחיזוק הערים ומרכזיהן, מצביעים ברגליים: דלית זילבר, ראש מנהל התכנון, גרה במבשרת ציון (קודמתה, בינת שוורץ, גרה בכפר דניאל); שר השיכון יואב גלנט גר במושב עמיקם; השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, גר בכפר אלדד שבגוש עציון; מנכ”ל המשרד, ישראל דנציגר, גר ביישוב נס הרים; ואפילו ראש אגף שמירת טבע בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי, גר במושב חוגלה. וזו רק רשימה חלקית, כמובן.

חזון העירוניות החדשה הוא פוליטיקלי קורקט, הוא סקסי, נכון לדבר עליו ולהטיף לו, אך מסתבר שבישראל של שנת 2018, הרבה יותר קשה ליישם את החזון מאשר להטיף לו.

בפועל, תמ"א 35 (תוכנית המתאר הארצית) העניקה זריקת מרץ לקיבוצים ולמושבים המנוונים, ויצרה מאות פרברים מרוחקים; השכונות התמ"ליות החדשות (המאושרות במהירות בשל מצוקת הדיור) תוכננו תמיד על חשבון השטחים הפתוחים הזמינים, כך שמדובר בשכונות מנותקות של מתחמי מגדלים; מרכזי הקניות והתעסוקה מתוכננים בעיבורי העיר, או בחצרות אחוריות של המועצות האזוריות, ומציעים אלטרנטיבה מצוינת למרכזי ערים מוזנחים ופקוקים; רשת הכבישים החדשה שבה מתגאה השר כ"ץ הפכה את בית זית, עומר ויקנעם המושבה, למשל, לפרברים של תל-אביב. אתם תקועים בפקק? מגיע לכם.

עוד כתבות

משחק ווידאו פורטנייט / שאטרסטוק

פורטנייט - בריאתו מחדש של מותג מצליח

פורטנייט הורידה את השאלטר ללא כל התראה ויצרה אי-ודאות המוני בקרב מיליוני המשתמשים שלה ● המהלך הזה מעיד על הבנה מעמיקה של קהל היעד שלה ● דעה

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! יש להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס