גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות לכדורגל, מבלי לייפות את המציאות"

לאחר שלוש שנים בתפקיד, חולקת טלי אורביטו, סמנכ"לית הכספים של ההתאחדות לכדורגל, את אתגרים שניצבו בפניה בתהליך ההבראה בארגון שהיה על סף חדלות פירעון ואת התקוות הספורטיביות להמשך הדרך ■ "אני מקווה שהנבחרת תעשה היסטוריה ותעפיל לאליפות אירופה"

רו"ח טלי אורביטו/ צילום: שרון כהן
רו"ח טלי אורביטו/ צילום: שרון כהן

*** הכתבה בשיתוף פורום CFO

" אני עוסקת בתחום הפיננסים כבר מעל ל-25 שנים, לאחר לימודי לתואר ראשון בחשבונאות, כלכלה וסוציולוגיה ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון", מספרת סמנכ"לית הכספים של ההתאחדות לכדורגל על הרקע המקצועי שלה", התחלתי את דרכי המקצועית כמבקרת באגפי המיסוי במשרד מבקר המדינה, שם רכשתי כלים שסייעו לי להבין את הדרישות מגוף מבוקר. לאחר כשלוש שנים פרשתי מהמשרד הממשלתי לטובת המגזר הפרטי. בתפקידי הראשון כיהנתי כחשבת בחברת הבת של חברת VF אפארל העולמית, שם התנסיתי לראשונה בניהול כספים בחברה הנסחרת בחו"ל. לאחר מכן מוניתי לחשבת קבוצה בחברת בגיר במשך כ-4 שנים ובהמשך הצטרפתי לקבוצת גטר, שם הובלתי את תחום הכספים במשך - 4.5 שנים. כיום, ומזה 3 שנים, אני משמשת כ-CFO בהתאחדות לכדורגל".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"בתפקידי הנוכחי אני אחראית בראש ובראשונה על ארגון הכספים של ההתאחדות - בנקים, גבייה, הנהלת חשבונות, מיסוי ולמעשה כל המרכיבים הכספיים האפשריים. בנוסף, אני אחראית גם על מחלקת כ"א, אגף הרכש ומחלקת ה-IT. באחריותי, להבטיח את הניהול התקין של ההתאחדות ולוודא ניצול נכון של המשאבים בארגון. במסגרת תחומים אלה, אני עובדת מול משרדי הממשלה וגופים בחו"ל. בכל אחת מהחברות בהן עבדתי קידמתי פיתוח של מערכות מידע המסייעות למנהלים בארגון לשלוט במידע ולבקר באופן מיטבי את התקציב וההוצאות שבאחריותם. במהלך השנים הבנתי את היתרונות הגדולים של מערכות IT בארגונים. דבר נוסף שסייע לי במקום העבודה הנוכחי, שהוא פרי ניסיון שנצבר לאורך הדרך המקצועית, זאת היכולת להתמודד עם משברים והדרכים הנכונות והיצירתיות לצלוח אותם".

מהם האתגרים הייחודיים בתפקיד ה-CFO?

"בניית מערך כספים מקצועי ומהימן יחד עם צוות עובדים אכפתי ודומיננטי, שיכול להוביל את האסטרטגיה הפיננסית באמצעות תהליכי עבודה ברורים. בניית מערכות מחשוב תומכות וזמינות למנהלים השונים בארגון, תוך הקמת ממשק הדוק בין מערכות המידע ומערכות הכספים - זהו כלי מצוין לבקרה ולזרימת האינפורמציה לדוחות הכספיים. כמו כן, קיים האתגר של ניהול מערך כספי והתמודדות עם שחיקה במקורות המימון לנוכח אי ודאות".

כ-CFO בהתאחדות לכדורגל, מה עמד לפנייך?

"בתקופה בה מוניתי לתפקיד ניצבה ההתאחדות לכדורגל מול שני אתגרים ענקיים - תדמית בעייתית וקשיים פיננסיים - שסיכנו את עצם קיומה. עם גרעון של כ-80 מיליון שקל עמדה ההתאחדות לכדורגל על סף חדלות פירעון, מצב שעלולות להיות לו השפעות הרסניות ואנושות לא רק על הארגון עצמו אלא על הענף בכללותו. סיטואציה אמיתית ומיידית של להיות או לחדול.

"הדבר הראשון בחשיבותו היה לבסס שיתוף פעולה כן ומפרה עם הדמויות המרכזיות בארגון: היו"ר עופר עיני, המנכ"ל רתם קמר והגזבר דודי גיל . היה ברור לכולנו ששיתוף הפעולה, סיעור המוחות ההדדי והיצירתיות יהיו הכלים באמצעותם נצליח לצאת מהמשבר המאיים הזה.

"בטווח הקצר, התמודדנו עם לחצים לא פשוטים מהבנקים והתמקדנו בפתרון הבעיות הפיננסיות ובמציאת מקורות מימון. במקביל, הובלנו מהלך התייעלות שמטרתו הכנת תקציב מהודק ומדויק בהתאם לדרישות החשב המלווה שמונה להתאחדות והבאת החברה לרווחיות, כל זאת על מנת לצמצם את הגרעון המצטבר.

"לטובת שיפור התדמית וכדי להבטיח איתנות פיננסית, אימצנו את כל כללי ההתנהלות הרשמיים והלא רשמיים הנדרשים והמצופים מחברה ציבורית. הוטמעו סטנדרטים מעולם החברות הציבוריות של שקיפות, מקצוענות ודינמיות. המטרה היתה לבצע טרנספורמציה תודעתית וניהולית מגוף שאינו מורגל בהתנהלות שחלה עליו מעצם חוק חופש המידע לגוף שחייב, צריך ורוצה לשתף את הציבור במידע עם שקיפות מלאה של הנתונים.

"תחילה, היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות, מבלי לייפות את המציאות. בשלב שני גובש צוות מוביל ומוסדו נהלי עבודה נכונים וראויים. מעבר לכך, האתגר המשמעותי ביותר היה לבסס מחדש את אמון הציבור בהתאחדות, ביניהם חברי ההנהלה, חברי הוועדות השונות, הספקים, קבוצות הכדורגל והציבור הרחב.

"ההתאחדות לכדורגל היא גוף שאחראי על תקציב שנתי בסדר גודל של כ-100 מיליון שקלים. האתגר היומיומי הוא ניהול מערך כספי, שמתמודד עם שחיקה במקורות המימון ואי ודאות מתמשכת לגבי מימון עתידי, הרבה בגלל התלות בהחלטות של משרד האוצר, משרד התרבות והספורט והטוטו. אתגר משמעותי נוסף הוא ניהול תזרים המזומני.

"בשלוש השנים בהן אני בתפקיד, השכילה ההתאחדות לכדורגל ליישם בהצלחה כמעט חסרת תקדים את תוכנית ההבראה שהוכנה עבורה בשנת 2014. ממצב של חדלות פירעון, הצליחה ההתאחדות לשפר את מצבה הכלכלי ולהקטין ככל הניתן את ההוצאות. במהלך השנים האחרונות עברה ההתאחדות לעודף תקציבי וצמצמה כמעט לחלוטין את הגרעון המצטבר. למעשה, השיגה ההתאחדות את היעד שהוצב בפניה מוקדם מהצפוי ובתוך כשנתיים וחצי בלבד. ממצב של הישרדות עבר הארגון למצב בו הוא נהנה מאיתנות פיננסית ויכול להתחיל ביישום תוכניות צמיחה כלכליות ומקצועיות".

מהן אותן תוכניות עתידיות?

"ההתאחדות אחראית על כל משחקי הליגות ועל גביע המדינה ומפעילה את בתי הדין המשמעתיים, כשבמסגרתה פועל כגוף עצמאי איגוד השופטים, המהווה את המנוע להפעלת מאות משחקים בכל שבוע. גולת הכותרת של ההתאחדות לכדורגל, מאז ומתמיד, היא הפעלת הנבחרות הלאומיות, נבחרות נערים, נוער, צעירה ולאומית, נבחרת נערות ונבחרות בוגרות. פעילות אינטנסיבית בכל ימות השנה.

"תקציב ההתאחדות מבוסס על מקורות ציבוריים ועצמאיים, כגון הטוטו, מכירות כרטיסים, מענקים מאופ"א ופיפ"א, חסויות, זיכיונות שידור, דמי רישום, כספי מדינה ועוד. את כל אלה מקפידה ההתאחדות להשקיע בפיתוח המשחק, בהגדלת מספר השחקנים הרשומים ובקידום מקצועי.

"עתה, לאחר שההתאחדות הבריאה כלכלית בזכות התנהלות שקולה ונכונה של ההנהלה הבכירה, הגיע הזמן להתמקד בפיתוח הכדורגל בכל הרמות ובכל האספקטים: בוגרים, נוער, ליגות חובבים, נשים וגברים, נבחרות, מועדונים, הדרכה, הכשרות מאמנים, פרויקטים כמו פרחי ספורט ומרכזי המצוינות. האחריות העצומה הזאת חייבה הגעה לחוף מבטחים מבחינה כלכלית, כדי שנוכל למלא את חובתנו המקצועית והלאומית. אני מקווה שהנבחרת הבוגרת תעשה היסטוריה ותעפיל לאליפות אירופה".

מהי העצה הטובה שיש לך עבור CFO?

"להציב מטרה ולהגיע אליה על ידי שינויים קטנים. אני מאמינה בעבודה קשה תוך ירידה לפרטים הקטנים, שמביאים בסופו של דבר לתוצאה המיוחלת. אני יותר מתחברת לריצת מרתון מאשר לריצת ספרינט. אני לא מאמינה כי די בשחקן גדול אחד שלוקח על הגב נבחרת שלמה, אלא בהאצלת סמכויות ובעבודת צוות תוך למידה מתמדת".

מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון?

"לדעת לקבל החלטות ללא היסוס, גם אם הן לא נעימות; לשמור על קור רוח ולא להיכנס ללחץ בזמן משבר; להקפיד על שקיפות מול כל הגורמים; לנהל יחסי אנוש טובים עם העובדים בארגון ועם גורמי חוץ, תוך הקפדה על פתיחות ואמינות; לשמור על יושרה מקצועית ועל היכולת לעמוד על עקרונותיו מול ההנהלה; להיות בעל כושר מנהיגות המתבטא ביכולת לרתום ולהוביל אנשים; להקפיד תמיד להעניק משוב חיובי למי שראויים לכך; לזכור שעבודת צוות היא מפתח להצלחה".

מה את עושה מחוץ לשעות העבודה?

"ספורט כמובן, וגם צפייה בכדורגל, הצגות, סרטים וקפיצה מדי פעם לחו"ל כדי למלא מצברים ולהכיר יותר לעומק תרבויות אחרות".

עוד כתבות

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

משרד האוצר בהבהרה חריגה: "הסגר יוסר בבוקר כמתוכנן"

במשרד הבריאות ביקשו להאריך את המגבלות שהוטלו ערב ליל הסדר ובראשן תנועה בין הערים ● במשרד האוצר מתנגדים ובהודעה חריגה מסרו הערב כי המגבלות יוסרו בשש בבוקר כמתוכנן

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

מסכות שמיוצרות במדפסת תלת מימד  / צילום: Marcio Jose Sanchez, Associated Press

קוד פתוח וטכנולוגיות חינמיות: כך מתגייס ההייטק למאבק בקורונה

מעבדת בדיקות, פיתוח וייצור של מכונות הנשמה ואפליקציה לזיהוי התפשטות של המחלה - פיתוחים שנעשו בקוד פתוח מאפשרים לגורמים בכל העולם להשתמש בהם בחינם כדי להילחם בקורונה

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

מלון שטרקמן בנהריה / צילום: אורי אקרמן

המכה של המלונות המשפחתיים: "אפילו במלחמה זה לא היה ככה"

בעלי המלונות המשפחתיים חטפו מכה קשה, אולי קטלנית, מהתפרצות מגפת הקורונה. שלושה מהם מספרים על ההתמודדות עם העצירה הפתאומית והמוחלטת של העבודה, ועל הצורך בעזרה מהממשלה

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה - לאור המצב: על הממשלה לשקול הארכת תוקף תמ"א 38

רשויות המדינה אמנם עושות מאמצים להבטיח ודאות בשוק, ויש דברים שאפשר לקדם גם בימים אלה, אולם כדאי כבר לחשוב הלאה

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

חבילת חילוץ של הפד הובילה את וול סטריט לנעילה חיובית, מניות חברות התעופה טסו

הפד הכריז על תוכנית 2.3 טריליון דולר לתמיכה בעסקים ● שיעור האבטלה בארה"ב עומד על 4.4% ● נעילה חיובית באירופה, הפוטסי זינק ב-2.9% ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: בורסת אוסטרליה זינקה, הניקיי ביפן ירד

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

אצטדיון רמת גן / צילום: איל יצהר

אסטרטגיית היציאה של הספורט הישראלי: פחות מתקנים, פחות תקציבים והרבה יותר מסים

האוצר מבקש (ויקבל) קיצוץ של עשרות אחוזים בתקציב הספורט ● בינתיים כבר הוקפאו קולות קוראים לבניית מתקנים בעקבות מצב הרשויות המקומיות ● בנוסף, הבור התקציבי מחזיר לשולחן תוכניות מגירה כמו ביטול הטבות המס לספורטאים זרים

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי