גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך גרמה המפולת בוול סטריט הפסד של 14 מיליארד ש' בישראל

כמחצית מתיק המניות של אפיקי החיסכון הפנסיוני החדש מושקעת במניות בחו"ל ומושפעת ישירות מהירידות ■ לפני כ-5 שנים החשיפה לאותם אפיקים הייתה כ-25% מהתיק הכולל

שוק בירידות / צילום: שאטרסטוק
שוק בירידות / צילום: שאטרסטוק

הירידות הניכרות שנרשמות בימים האחרונים בשוקי המניות בעולם, ובעיקר בארה"ב, משפיעות על כלל ציבור המשקיעים והחוסכים בישראל, והן "עלו" לו, באומדן גס, בהפסד של כ-14 מיליארד שקל "על הנייר". זאת, דרך אובדן שווי בתיקי המניות של קופות הגמל לתגמולים, קרנות הפנסיה החדשות וביטוחי המנהלים, שמנוהלים בשוקי ההון, וגם בשווי של קרנות הנאמנות הישראליות על מניות בחו"ל ובשווי של תעודות הסל העוקבות אחר מדדי מניות בחו"ל.

מאז תחילת שנות ה-90, בהליך הדרגתי, אך ברור וקבוע, הפך החיסכון הפנסיוני של הציבור בישראל לכזה שמושקע בשוקי ההון ומושפע ישירות ומיידית מהנפילות ומהעליות בשווקים הסחירים. ברבות השנים הפך החיסכון הפנסיוני "החדש" של הציבור ליותר ויותר מוטה לחו"ל, וכיום כשליש מ-815 מיליארד השקלים שמנוהלים באמצעותו, הם בחשיפה לחו"ל ולמט"ח.

יותר מכל, ההשקעה במניות סחירות של חברות ציבוריות זרות ממחישה את הנהירה המוסדית לחו"ל, משורת מניעים מוצדקים ונכונים, ובראשם העובדה ששוק ההון הישראלי קטן מדי לצרכים הפנסיוניים של הציבור בישראל.

חשיפה גבוהה לחו"ל ולמט"ח

כיום כמחצית מתיק המניות של אפיקי החיסכון הפנסיוני החדש מושקעת בחו"ל. על פי נתוני האתרים פנסיה נט, גמל נט וביטוח נט, לגופים המוסדיים של העולם הפנסיוני "החדש" יש חשיפה של כ-32% לחו"ל ולמט"ח, וזאת במונחי דלתא, שמשקפים את החשיפה האפקטיבית שכוללת את ההחזקה בנכס הבסיס וכן אופציות וחוזים עתידיים.

מדובר בחשיפה הגבוהה בכשליש ביחס לחשיפה לחו"ל ולמט"ח שנרשמה בשלושת אפיקי החיסכון הפנסיוני האלה לפני 5 שנים בלבד, ושעמדה אז על סדר גודל של "רק" רבע מהתיק הכולל.

לצד מספרים אלה בחנו גם את החשיפה למניות של שלושת אפיקי החיסכון הפנסיוני "החדש", נכון לסוף 2017, ומצאנו כי בשקלול ההחזקה במניות עצמן ובאופציות עליהן, מדובר בשיעור של כמעט 34%. במונחים שקליים, מדובר בתיק בהיקף אדיר של כ-275 מיליארד שקל, שחשוף ישירות למדדי המניות בישראל ובעולם. על פי הערכות ובדיקות בעבר, החשיפה למניות בחו"ל מהווה כבר כמחצית מתיק המניות הכולל של שלושת אפיקי החיסכון הפנסיוני "החדש" - ושיעור זה נמצא בסימן עלייה.

החשיפה למניות

לאור העובדה שמדד S&P 500 ירד בכ-9% בימים האחרונים, ובהתחשב בפיחות בשקל שנרשם בימים אלה, אשר קיזז חלק מהירידות בשוקי המניות, הערכנו יחד עם גורמים בשוק כי נרשמה ירידה של כ-7% על הרכיב המנייתי בחו"ל. לאור זאת, אפשר לאמוד בביטחון כי החיסכון הפנסיוני של הציבור בישראל איבד כמה מיליארדי שקלים במונחי שווי נוכחי. על פניו, מדובר בהפסד בסדר גודל של כ-9.6 מיליארד שקל בחיסכון הפנסיוני.

ואולם, הירידות האלה הן "על הנייר" בלבד - מה שאומר שזה הפסד לא ממומש, שיכול להתקזז, ואף להיעלם עם עליות בשוקי המניות. מה גם שהשקעה בשוקי ההון הוכיחה את עצמה כמניבה ערך לחוסכים בישראל לאורך זמן, ולמעשה, אין דרך אחראית אחרת לחסוך לפנסיה ולצפות לתשואות לאורך זמן. זה נכון במיוחד, כשמדובר רק בתיקון בשוק, ולא במפולת של ממש - ועכשיו נראה כי עדיין מוקדם להכריז על שינוי כיוון פרמננטי בשווקים.

על רקע הנפילות בשוקי המניות בעולם שוחחנו היום עם עופר נרגסי, סמנכ"ל בכיר וסגן מנהל חטיבת השקעות בהראל. לדבריו, "השווקים ירדו בימים האחרונים באופן משמעותי יחסית, אבל זה קרה אחרי עליות חדות מאוד שהיו בינואר. העליות היו על רקע של צמיחה בכל העולם והחולשה של הדולר, שתורמות לחברות האמריקאיות ולשווקים המתעוררים, והריביות הנמוכות שדחפו ותמכו בנכסי הסיכון. כל זה גרם לעליות לאורך זמן, כשבימים האחרונים יש סוג של התפכחות מסוימת, כשהטריגר היה נתוני התעסוקה שפורסמו ביום שישי בארה"ב. נתונים אלה היו חזקים משציפו, במיוחד בכל הקשור לעלייה בשכר העבודה, כך שעליית התשואות, שהתחילה עוד קודם, התחזקה והביאה לכך שמשקיעים מעריכים שהריבית בארה"ב תעלה באופן חד מכפי שצפו קודם".

נרגסי הוסיף כי "ממה שנראה כעת, הירידות באות על רקע כלכלה צומחת, אבטלה נמוכה ואינפלציה בשליטה, ולכן זה נראה כמו התאמה של המחירים של נכסי הסיכון לרמות הריביות והתשואות הצפויות, שנראה כי יהיו גבוהות ממה שהיו קודם. בשלב זה, הירידות לא נראות כשינוי מגמה לטווח ארוך".

הוא הדגיש כי "בתיק הפנסיוני יש מגוון נכסים. זה לא רק מניות, יש גם אג"ח ממשלתיות ואג"ח קונצרניות וגם נכסים לא סחירים, שהם הרבה פחות קורלטיביים עם מה שקורה בשוק ההון. אלה הם רכיבים משמעותיים וחשובים, שגם מייצבים את התשואות בתקופות של תנודתיות זמנית רבה בשווקים.

"אף אחד לא אוהב לראות כאלה ירידות על פני כמה ימים, אבל הכלכלות ממשיכות לצמוח וזה נראה כמו אפקט זמני, שאיננו יודעים אם יחלוף בשבוע או בחודש הקרוב, אבל נראה כירידה זמנית", מסכם נרגסי. "אנחנו אחרי שנה פנטסטית, עם תשואות גבוהות במסלולים הכלליים, ומחירי הסיכון הגיעו לרמות מחירים לא נמוכות, ואנו לא מצפים לאותן תשואות לאורך זמן".

זינוק אדיר גם בחיסכון לטווח קצר

לצד העלייה הניכרת בחשיפה לחו"ל ובחשיפה למניות, בדגש על חשיפה למניות בחו"ל, גם באפיקי החיסכון לטווח קצר מורגשת בשנים האחרונות נהירה לחו"ל. על פי נתוני איגוד תעודות הסל באיגוד לשכות המסחר, ועל פי נתוני רשות ני"ע ביחס לקרנות הנאמנות, עולה כי כיום קרנות נאמנות מניות בחו"ל ותעודות הסל שעוקבות אחר מדדי מניות זרים שווים יחד כ-61 מיליארד שקל.

מדובר בסכום אדיר, הגבוה בשיעור של כ-224% ביחס למה שהיה לפני כ-5 שנים בלבד, בתחילת 2013. אז דובר בהיקף שקלי של חשיפה ישירה למניות בחו"ל, דרך קרנות הנאמנות ותעודות הסל הישראליות, של קצת פחות מ-19 מיליארד שקל.

קרנות הנאמנות ותעודות הסל

עוד כתבות

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

גוגל והסנאט האמריקאי אסרו על עובדיהם להשתמש בזום

בגלל פרצות אבטחה: גוגל שלחה דוא"ל לכל העובדים שהתקינו את אפליקציית שיחות הווידאו הפופולרית והודיעה להם כי האפליקציה תיחסם עוד השבוע ● וכמה ישראלים חגגו את ליל הסדר באפליקציה?

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה - לאור המצב: על הממשלה לשקול הארכת תוקף תמ"א 38

רשויות המדינה אמנם עושות מאמצים להבטיח ודאות בשוק, ויש דברים שאפשר לקדם גם בימים אלה, אולם כדאי כבר לחשוב הלאה

חלוקת מזון לנזקקים בחג בצל הקורונה  / צילום: כדיה לוי, גלובס

סולידריות במשבר או שינוי לטווח ארוך: האם האחדות החברתית תישאר גם כשהמגפה תחלוף?

החברה הישראלית המורגלת בתקופות משבר מתגייסת גם בימי הקורונה, ויוזמות אזרחיות וולנטריות לסיוע למוחלשים בחברה שוטפות את הארץ ● מומחים מנתחים אם 'ההתארגנות של השטח' תחלוף עם היעלמות הנגיף, או שהאנרגיה הזו תהפוך לתודעה שלפיה סולידריות צריכה להיות מוסדית

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

משרד האוצר בהבהרה חריגה: "הסגר יוסר בבוקר כמתוכנן"

במשרד הבריאות ביקשו להאריך את המגבלות שהוטלו ערב ליל הסדר ובראשן תנועה בין הערים ● במשרד האוצר מתנגדים ובהודעה חריגה מסרו הערב כי המגבלות יוסרו בשש בבוקר כמתוכנן

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

דעה: האם משבר הקורונה יחשב "כוח עליון" המצדיק השתחררות מכבליו של הסכם אשר נכרת ערב המשבר?

אין בישראל תקדים משפטי רלוונטי ממנו ניתן ללמוד באופן ישיר לגבי המשבר בעיצומו אנו מצויים וזאת אף שנידונו בעבר סיטואציות משבריות שונות ● איך בכל זאת ניתן לפרש את הוראות החוק ולהסיק ממקרים קודמים

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

מפלס הכנרת עולה? מה אפשר לקנות מסביב לה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מפלס הכנרת בעלייה? איזה נכס אפשר לקנות מסביב לה

קוטג' בן 5 חדרים ב-1.63 מיליון שקל או בית בן 8 חדרים ב-1.2 מיליון

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: למה כולם מדברים על אסטרטגיית יציאה ומה אפשר ללמוד ממלחמת העולם השנייה

איך נחזור לשגרה ומה כבר בטוח לא נעשה ● כיצד ישפיע השיבוש של הקורונה על אורח החיים שסיגלנו ועל הכלכלה הגלובלית ● מי ישלם את החוב אחרי המשבר, ולמה כדאי לזכור את מה שקרה אחרי מלחמת העולם השנייה ● שש הערות על מה שניתן לראות גם בתוך ערפל אי הוודאות

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

צלעות טלה במרינדת סחוג / צילום: דן פרץ

לא רק גפילטע: אוכל יהודי מעודכן, לא מה שחשבתם

ההגדרה לאוכל יהודי בארץ ובעולם היא כבר מזמן לא רק כבד קצוץ וגפילטע פיש ● המטבח היהודי-איטלקי מתערבב עם היהודי-הולנדי, עם המזרח אירופי ועם הישראלי, ויוצר שעטנז טעים ומשמח ● וגם: יין שמגיע עד הבית

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

אתר בניה בבוסטון שעבודתו מושהית עקב התפשטות נגיף הקורונה / צילום: David Goldman, Associated Press

כוח עליון נוסח אמריקה: איך מתמודד ענף הנדל"ן בארה"ב עם הקורונה

בישראל הוחלט בשבוע שעבר שהתפרצות הקורונה בישראל לא תוכר ככוח עליון שיאפשר לקבלנים לאחר במסירה ● ומה קורה בחו"ל?

בנימין נתניהו עם נפתלי בנט / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

בנט בביקורת על הסגר הכללי; גורם בסביבת נתניהו: שיבצע את שהוטל עליו

"חייבים לעבור ממדיניות הפטיש למדיניות הפינצטה", כתב הערב שר הביטחון נפתלי בנט בפוסט פייסבוק ● בסביבת נתניהו לא היו מרוצים והגיבו כי "במצב חירום מצופה משר בממשלה להתנהג בצורה אחראית ולקיים את הדיונים בפורומים המקצועיים בממשלה ולא בתקשורת"

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"