גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אקס פקטור הוציאה אותי מאזור הנוחות שלי - במובן הטוב"

השחקנית והזמרת רויטל זלצמן הייתה יכולה להיות מאוכזבת מההדחה בתוכנית הריאליטי, אבל כיום, כשרואים אותה על הבמה כנעמי שמר הצעירה, כבר לא שואלים מי זאת ■ ראיון

רויטל זלצמן  / צילום: כפיר זיו
רויטל זלצמן / צילום: כפיר זיו

את מפח הנפש שחוותה לפני עשור, בעקבות זכייתה הלא ממומשת בתוכנית הריאליטי "גריז" בתפקיד סנדי המיתולוגית, רויטל זלצמן לא שוכחת עד היום, ואת ההודעה הסלולרית שנשלחה אליה באישון לילה, על ביטול המחזמר שבו הייתה אמורה לככב כפרס על הזכייה. בגלל הצלקת ההיא, דחתה את הפניות שזרמו אליה לקחת חלק בתחרויות שירה טלוויזיוניות עתירות רייטינג. עד שהגיעה ההצעה מהעונה השלישית של "אקס פקטור", שנפלה בדיוק בתקופה של בין הצגות בתיאטרון, ופתאום, זה כאב קצת פחות והיא הצליחה לגייס מספיק אומץ וללכת על זה.

שבעה חודשים החזיקה מעמד הג'ינג'ית התוססת בשלבים המפרכים, עד שממש רגע לפני ההופעות החיות נשלחה הביתה על-ידי המנטורית שלה, שירי מימון, ששיחקה איתה בהבימה ממש לא מזמן במחזמר "אוויטה". "גריז כמעט ונשכח", צוחקת זלצמן, שנחשבה העונה כבר "מתמודדת מבוגרת", והיא רק בת 34. "היום הכול כבר אחרת. ביססתי את המקום שלי בתיאטרון, אני עושה מה שאני אוהבת, מוערכת ומפורגנת בתחום שלי. כשפנה אליי עוזר העורך הראשי של אקס פקטור, שלמד איתי בבית צבי, ואמר שתהיה עונה מטורפת, האינסטינקט הראשוני שלי היה לסרב, אבל החיבה שלי לקחת סיכונים גברה עליו, כי אני טיפוס שקשה לו עם השגרה. זה משהו שלמדתי להשלים איתו עם השנים".

וגם הזדמנות לדחוף את קריירת השירה שלך.

"אני אומנם שחקנית, אבל הדבר שאני יודעת לעשות הכי טוב זה לשיר. זה עושה לי טוב גם מבחינת הקשר שאני מייצרת עם הקהל, וגם כי זה גורם לי הכי הרבה הנאה".

אז למה למדת תיאטרון ולא מוזיקה?

"כי התגלגלתי למשחק. לא גדלתי על הצגות. רקדתי בלט 12 שנים, עבדתי בפאב של מלצרים מזמרים בבאר שבע, אבל לא חלמתי על זה. כשעברתי לתל אביב, רציתי ללמוד עיצוב אופנה בשנקר. מכר של השותף שלי לדירה אז היה אסי עזר והוא אמר לי ללכת לעטרה צחור ועובד מחפוד שייצגו אותו אז, כדי למצוא עבודה, והתחלתי לעשות דברים פה ושם. עטרה אמרה לי שכדאי לי לקחת קורס קצר כדי להיות יותר מקצועית והלכתי לקורס של משחק מול מצלמה אצל גלית רוזנשטיין והיא שלחה אותי לבית צבי. אפילו לא נבחנתי לבתי ספר אחרים".

ובדיעבד, את מצטערת על זה.

"אני לא מצטערת על שום דבר שעשיתי בחיים, אבל אם היית זורקת אותי לגיל 22, הייתי הולכת ללמוד מוזיקה ושמה את עיקר המשאבים שלי שם, כי בבלט גדלתי על מוזיקה קלאסית ובבית שמענו המון מוזיקה. הבשלות הנפשית והשינוי התודעתי שעברתי מאז גריז, באו לידי ביטוי באקס פקטור".

את פחות תחרותית?

"תחרותית באופן בוגר יותר. ידעתי שלא אפשל כי אני זמרת ושאביא את עצמי במיטבי. רציתי להיות נוכחת, ואם זה לא יהיה לטעמם של השופטים, זה בסדר".

הרגיע אותך ששירי מימון הייתה שופטת? היא הרי מכירה אותך היטב מהבימה.

"התייעצתי איתה לפני שהחלטתי ללכת לתחרות, ומאז לא דיברנו ברמה החברית. תראי, עבדנו יחד, במהלך ההצגות של 'אוויטה' חלקנו חדר הלבשה ואני גילמתי את התפקיד הנשי השני בגודלו. לא רציתי להיות בשום מצב שבו אעמיד אותה בסיטואציה שבה תצטרך להפעיל את שיקול הדעת כחברה במקום את השיקול המקצועי כלפיי".

וההפקה הלכה עם זה עד הסוף, כשבחרה בך דווקא לקבוצה שלה.

"זאת הייתה הפתעה גדולה, וזה לא היה הוגן כלפי שתינו, וכמו שזה נראה, לא היה לה נוח עם זה. אני אכלתי על זה סרט. כל החיים אני רגילה להשיג הכול בעשר אצבעות ולקבל פידבק על הכישרון שלי, ופתאום כל דבר חשוד בפרוטקציה בגלל חברות".

ובכל זאת נשארת. עד כמה הפרסום היה פרמטר בשיקולים שלך?

"פרמטר חשוב. זו הזדמנות להיחשף לקהל אחר מהקהל שבא לתיאטרון. חבר תיאר את זה כמו עצירה לתדלוק, כי יש לי לאן לחזור מהחוויה הזאת. לטלוויזיה יש כוח ולי יש מה לתת. זאת הייתה רכבת הרים מגניבה סך הכול. אני רגילה לאודישנים, אבל אף פעם לא עשיתי אודישן פומבי, מצולם, ישבתי עם ילדים שרק התחילו את החיים המקצועיים שלהם. זה הוציא אותי מאזור הנוחות שלי במובן הטוב. הגעתי לחמש הבנות האחרונות, שלב אחד לפני ההופעות החיות".

למה לא עברת?

"שירי עשתה את ההחלטה הלא נכונה, ואמרתי לה את זה".

את כועסת עליה?

"לא. גם לא על ההפקה, שהייתה מאוד נעימה. ההדחה הייתה כבר לפני ארבעה חודשים, אז היה לי זמן לעכל את האכזבה, כי ידעתי מה אני יכולה לעשות ב'לייב', שזאת החוזקה שלי. מצד אחד הופתעתי ומצד שני קיבלתי והכלתי את הבחירה של שירי. כשראיתי את הפרק נרגעתי, כי זה נראה בסדר".

ההשתתפות ב"אקס פקטור" השפיעה על הבחירה בך כאחת מהדמויות לגלם את נעמי שמר בהצגה "סימני דרך" בהבימה?

"קיבלתי את התפקיד לפני, אבל יש משהו במקצוע הזה שצריך להיות בו כל הזמן עם היד על הדופק ולהישאר בתודעה הקולקטיבית, ובמובן הזה, התוכנית עשתה את שלה. גם את הערב עם שירי חווה אלברשטיין שהעליתי, עשיתי לפני. אבל אין ספק שאת הקריירה המוזיקלית היא מקדמת. אני משתתפת בפרויקט של שלומי לוי, שבמשך 28 ימים הוא עובד בכל יום עם אמן אחר - כותב איתו, מלחין ומצלם קליפ והוא ראה אותי ב'אקס פקטור'".

מה עם חומרים שלך? את כותבת?

"ומלחינה. אני עובדת עם הרבה אנשים ועושה הקלטות לפרויקטים".

ב"סימני דרך" יש לך הזדמנות לשיר בעברית, אחרי שב"אקס פקטור" שרת רק באנגלית.

"ועם שחקניות וזמרות מאוד מוכרות - רוני דלומי, דפנה דקל, סנדרה שדה וגילה אלמגור, כל אחת מאיתנו היא נעמי בתקופה אחרת בחייה. ולפני שהתוכנית שודרה, כשראו אותי שאלו, מי זאת? - וזה היה מקסים. התפקיד שלי בהצגה הוא כל מה שאני חולמת עליו. היא הייתה אישה מאוד אמיצה, פמיניסטית, שקיבלה החלטות לא פשוטות, כמו לעזוב את הקיבוץ כדי ללמוד מוזיקה, הייתה ימנית בתקופת שלטון השמאל, פשוט הקשיבה לקול הפנימי שלה".

היום אמנים פוחדים לדבר?

"לא כולם. אמנים מעדיפים שזה לא ישפיע על הקהל שלהם".

ואת?

"זה לא משהו שמניע אותי. אני פחות מחוברת".

את סוג של לייט בלומר. בת 34, רווקה, ורק עכשיו הקריירה שלך מתחילה לנסוק.

"אני מרגישה שאני בשיאי עכשיו מכל הבחינות. לוקח לי זמן, זה נכון, גם בזוגיות. שואלים אותי איך בחורה כמוך עדיין לבד, ואני יודעת שהזמן שלי מתקרב. השקעתי המון בקריירה כדי להגיע לאן שהגעתי והייתי מאוד מסורה. אני טוטאלית בכל מה שאני עושה, ואני יכולה סוף-סוף לראות את עצמי גם עם ילדים".

את חזק בעולם הילדים באמצעות דמויות שדיבבת, אבל כשחקנית, אין לך עדיין נוכחות גם על המסכים. את מנסה?

"אני עושה מעט אודישנים לטלוויזיה כי אני מחכה לדבר המדויק. אני מאוד רוצה להופיע גם בטלוויזיה וגם בקולנוע. דיבוב יוצא לי לעשות פחות עכשיו בגלל קוצר הזמן וגם בגלל שיש רגרסיה בשכר שאנחנו מקבלים, ככה שאי אפשר להתבסס על זה כהכנסה קבועה. כמו שזה נראה, 'סימני דרך' הופכת לשלאגר. יש לנו בין 20 ל-25 הצגות בחודש, פול טיים, אנחנו נוסעים איתה למוסקבה ובמארס יש לי הופעות בקהילות יהודיות בפלורידה. בקיצור, לא מתלוננת".

עוד כתבות

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

דגלי בריטניה ודגלי האיחוד האירופי מונפים מול הפרלמנט בלונדון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתקרבים להדפסת כסף: בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה

זאת על מנת לסייע בהתמודדות עם השיבושים בשווקים שגורמת מגפת הקורונה ● בהודעה הרשמית לא פורט סכום המזומן אותו יעביר הבנק אוף אינגלנד לממשלה

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

חבילת חילוץ של הפד הובילה את וול סטריט לנעילה חיובית, מניות חברות התעופה טסו

הפד הכריז על תוכנית 2.3 טריליון דולר לתמיכה בעסקים ● שיעור האבטלה בארה"ב עומד על 4.4% ● נעילה חיובית באירופה, הפוטסי זינק ב-2.9% ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: בורסת אוסטרליה זינקה, הניקיי ביפן ירד

מסכות שמיוצרות במדפסת תלת מימד  / צילום: Marcio Jose Sanchez, Associated Press

קוד פתוח וטכנולוגיות חינמיות: כך מתגייס ההייטק למאבק בקורונה

מעבדת בדיקות, פיתוח וייצור של מכונות הנשמה ואפליקציה לזיהוי התפשטות של המחלה - פיתוחים שנעשו בקוד פתוח מאפשרים לגורמים בכל העולם להשתמש בהם בחינם כדי להילחם בקורונה

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

בית משפט / צילום: shutterstock

דעה: הקורונה תוכר כ"כוח עליון", אם נרצה או לא

סין והודו כבר הכריזו על "משבר הקורונה" כעל "כוח עליון" ובכך פתחו בפני חברות רבות את האפשרות לחסות בצל ההגנה של כוח עליון כשהן מפרות חוזים ● לצעד זה תהיה השפעה גם על הכלכלה העולמית וגם על ההתמודדות המשפטית עם תביעות ענק שיתגלגלו לבתי המשפט ברחבי העולם

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

אבי דדון / צילום: איל יצהר

צייד מכונות ההנשמה: ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון מתגייס למלחמה בקורונה

פורטפוליו עם אבי דדון, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, על הפעלת משלחות רכש בעולם, על הגדלת מספר מכונות ההנשמה ועל ההסתייעות בכיל כדי להזמין ציוד

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

צלעות טלה במרינדת סחוג / צילום: דן פרץ

לא רק גפילטע: אוכל יהודי מעודכן, לא מה שחשבתם

ההגדרה לאוכל יהודי בארץ ובעולם היא כבר מזמן לא רק כבד קצוץ וגפילטע פיש ● המטבח היהודי-איטלקי מתערבב עם היהודי-הולנדי, עם המזרח אירופי ועם הישראלי, ויוצר שעטנז טעים ומשמח ● וגם: יין שמגיע עד הבית

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

משרד האוצר בהבהרה חריגה: "הסגר יוסר בבוקר כמתוכנן"

במשרד הבריאות ביקשו להאריך את המגבלות שהוטלו ערב ליל הסדר ובראשן תנועה בין הערים ● במשרד האוצר מתנגדים ובהודעה חריגה מסרו הערב כי המגבלות יוסרו בשש בבוקר כמתוכנן

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

אצטדיון רמת גן / צילום: איל יצהר

אסטרטגיית היציאה של הספורט הישראלי: פחות מתקנים, פחות תקציבים והרבה יותר מסים

האוצר מבקש (ויקבל) קיצוץ של עשרות אחוזים בתקציב הספורט ● בינתיים כבר הוקפאו קולות קוראים לבניית מתקנים בעקבות מצב הרשויות המקומיות ● בנוסף, הבור התקציבי מחזיר לשולחן תוכניות מגירה כמו ביטול הטבות המס לספורטאים זרים

חלוקת מזון לנזקקים בחג בצל הקורונה  / צילום: כדיה לוי, גלובס

סולידריות במשבר או שינוי לטווח ארוך: האם האחדות החברתית תישאר גם כשהמגפה תחלוף?

החברה הישראלית המורגלת בתקופות משבר מתגייסת גם בימי הקורונה, ויוזמות אזרחיות וולנטריות לסיוע למוחלשים בחברה שוטפות את הארץ ● מומחים מנתחים אם 'ההתארגנות של השטח' תחלוף עם היעלמות הנגיף, או שהאנרגיה הזו תהפוך לתודעה שלפיה סולידריות צריכה להיות מוסדית

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים