גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בכירי טבע הרוויחו 50 מיליון ד', המשקיעים הפסידו 17 מיליארד

בשנה השחורה של טבע הרוויחו עשרה מבכירי החברה מעל ל-50 מיליון דולר, בזמן שהמשקיעים במניה הפסידו כ-17 מיליארד דולר ■ כ-230 עובדים פוטרו מאתרי החברה בכפר-סבא ורמת חובב

טבע / צילום: רויטרס
טבע / צילום: רויטרס

2017 הייתה שנה שחורה למשקיעים במניית טבע, לאחר שהקשיים בעסקיה הגנריים והתחרות הגוברת לתרופת הדגל שלה - הקופקסון, פגעו בתוצאותיה העסקיות וגרמו לחששות בקרב המשקיעים, שתהו על יכולתה של ענקית התרופות לשרת את החוב העצום שנטלה על עצמה ברכישת הענק של אקטביס ב-2016. חוב זה עמד בסוף 2017 על 32.5 מיליארד דולר.

מניית טבע   נפלה בשנה שחלפה ב-48% - מה שגרם להשמדת ערך מצטברת של יותר מ-17 מיליארד דולר למשקיעים בחברה. אלא שמתברר שהיה גם מי שהרוויח יפה בטבע אשתקד - בכירי החברה ובהם המנהלים שהובילו אותה למצבה הקשה, כשהחלטות שגויות שקיבלו גרמו להפסדי ענק ולקריסת המניה.

מהדוח המורחב (10K) שטבע פרסמה אמש עולה כי 10 מנהלים בכירים בחברה גרפו אשתקד שכר מצטבר של כ-51 מיליון דולר. ראשית, עלות שכרו של המנכ"ל הנכנס, קאר שולץ, עמדה ב-2017 על 17 מיליון דולר, 14.2 מיליון דולר מתוכם תגמול מנייתי שניתן לו. שולץ נכנס לתפקיד המנכ"ל בנובמבר האחרון וזכה בשנה החולפת לשכר של 333 אלף דולר, לאופציות בשווי 2 מיליון דולר ולתגמולים נוספים בסך 465 אלף דולר.

ארז ויגודמן, המנכ"ל הקודם של טבע שעזב את תפקידו עוד בפברואר 2017, קיבל בשנה האחרונה שכר בעלות של 2.8 מיליון דולר, מתוכם כ-1 מיליון דולר בגין פרישתו. בכירים אחרים ברשימת המשתכרים הבולטים בחברה הם איל דשא, לשעבר מנהל הכספים, שב-2017 עלות שכרו עמדה על 4.2 מיליון דולר, לעומת 3.9 מיליון דולר ב-2016; יצחק פטרבורג, המנכ"ל הזמני (פברואר-נובמבר 2017), עם שכר של 6.8 מיליון דולר; מייקל היידן, שהיה המדען הראשי, עם 4.2 מיליון דולר - ירידה מ-7.5 מיליון דולר ב-2016; ורוב קורמנס, שניהל את פעילות התרופות המקוריות, עם 5.1 מיליון דולר.

אם מישהו מהמשקיעים קיווה לשמוע את דעתם הכנה של הבכירים שעזבו לאחרונה על הנעשה בטבע, הוא עלול להתאכזב. מתברר כי ויגודמן, פטרבורג, דשא והיידן חתומים על סעיף שמחייב אותם לא לפגוע בתדמית החברה לתקופה של לא פחות מ-10 שנים. נציין שגם הבכירים המכהנים כיום חתומים על סעיף כזה, וביניהם גם שולץ. 

כמה הרויחו מנהלי טבע

בין הבכירים שעדיין מכהנים בתפקידיהם בחברת התרופות ניתן לציין את קרלו דה-נוטריסטפני, מנהל התפעול, שעלות שכרו עמדה בשנה האחרונה של 4.5 מיליון דולר, עלייה מ-4.1 מיליון דולר ב-2016; הפרון פרידריקסדוטיר האחראית על המו"פ עם 3.7 מיליון דולר; מנהל הכספים מייקל מקללן עם 1.1 מיליון דולר; ומנהל משאבי האנוש מרק סבג עם 2.5 מיליון דולר. מבין כל בכירי טבע רק שניים היו זכאים לבונוס עבור השנה העגומה שחלפה: מקללן שקיבל בונוס בסך 101 אלף דולר ופרידריקסדוטיר - 900 אלף דולר.

מהדוח עולה שטבע הקצתה לעובדיה כ-15.5 מיליון אופציות במחיר ממוצע של 32.08 דולר בשנה האחרונה. הצניחה החדה במחיר המניה הובילה לירידה במימוש האופציות שבידי העובדים, והם מימשו ב-2017 רק כ-7,000 אופציות במחיר ממוצע של כ-17.4 דולר, לעומת כ-8.1 מיליון מניות במחיר ממוצע של 46.9 דולר ב-2015, וכ-766 אלף מניות במחיר ממוצע של 44.2 דולר ב-2016. בסוף 2017 היו בידי עובדי החברה כ-43 מיליון אופציות במחיר ממוצע של כ-44.3 דולר, כלומר "מחוץ לכסף", משום שהמחיר הנוכחי נמוך בכ-25 דולר. מתוכן, כ-19.1 מיליון אופציות ניתנות למימוש מיידי, אך במחיר ממוצע של קרוב ל-48 דולר, הרחק מחוץ לכסף.

טבע מוציאה אל הפועל כיום תוכנית התייעלות אגרסיבית שכוללת פיטורי 14 אלף עובדים, מתוכם כ-1,750 בישראל. הדוח מלמד כי מספר עובדי החברה ירד ב-2017 ב-5,168 מהשיא שנרשם במספרם לאחר רכישת אקטביס ב-2016, והסתכם ב-51,792 עובדים. מספר זה צפוי כמובן עוד לקטון בשנתיים הקרובות. בישראל העסיקה טבע בסוף השנה 6,245 עובדים - כ-12% מכוח האדם שלה. זוהי ירידה של 618 עובדים (כ-9%) מ-2016.

בקיץ פוטרו כ-230 עובדים מאתרי החברה בכפר-סבא ורמת חובב. ירידה משמעותית של 31.6% ניכרת במספר העובדים ב"שאר העולם" ל-10,780 עובדים. באירופה המספר ירד ב-7.5% ל-22,350 ואילו בארה"ב המספר דווקא עלה ב-22.1% ל-12,416. טבע מציינת בדוח כי תוכנית ההתייעלות שלה יכולה להוביל להפסד של הטבות מס מהן היא נהנית כיום בישראל, ולכך עלולה להיות השפעה משמעותית על תוצאותיה הפיננסיות.

טבע מדווחת לראשונה בדוח 10K כחברה אמריקאית, ולא בדוח 20F כחברה זרה בארה"ב, לאחר שעם רכישת אקטביס מעל 50% מנכסי טבע נמצאים בארה"ב. 10K הוא דוח נרחב וארוך יותר, הכולל מידע רב יותר מהדוח המפורט 20F שטבע נהגה לפרסם בשנים קודמות.

רבות דובר על שחיקת המחירים בשוק הגנרי בארה"ב על רקע הקונסולידציה בקרב הרוכשים של התרופות. עם זאת, דווקא אחוז המכירות של טבע ללקוחות המרכזיים שלה ירד ב-2017 כש-McKesson Corporation הייתה אחראית ל-16% מהמכירות נטו של טבע ו-AmerisourceBergen ל-15%, לעומת 20% לכל אחת ב-2015, ו-15% ו-19%, בהתאמה, ב-2016.

אלרגן הקטינה החזקה

לפי דיווח נוסף שהתפרסם אתמול, חברת התרופות אלרגן ירדה להחזקה של 3.9% ממניות טבע, לאחר שמכרה בעסקאות בשוק הפתוח כ-4.1 מיליון מניות בימים האחרונים, במחירים שנעו בין 20.12-21 דולר למניה. אלרגן הפכה לבעלת המניות הגדולה ביותר בטבע, עם 9.9% מהמניות, כשטבע רכשה ממנה את החטיבה הגנרית שלה, אקטביס, בעסקה המשלבת מזומן ומניות ב-2016.

בקיץ 2017 נגמרה תקופת החסימה ואלרגן החלה לממש את המניות שבידיה. כשאלרגן קיבלה לידיה את מניות טבע באוגוסט 2016, השווי שלהן היה 5.3 מיליארד דולר, אך ההתכווצות הניכרת במחיר המניה הובילה את אלרגן להכיר ברבעונים קודמים בירידות ערך בגין ההשקעה בטבע, בהיקף כולל של 3.3 מיליארד דולר. לפני חודשיים הגיעה אלרגן להסכם עם בנק ג'יי.פי מורגן, כששעבדה לטובת הבנק 25 מיליון מניות טבע, בתמורה להלוואה מהבנק. צרה חדשה לטבע: חברת מומנטה הודיעה היום על קבלת אישור לשווק גרסה גנרית לקופקסון במינון 40 מ"ג בארה"ב. מדובר על אישור צפוי אמנם, אך בתחזיות טבע ל-2018 (שממילא היו נמוכות ביחס לציפיות האנליסטים) ההערכה הייתה שמומנטה תשיק את הגרסה שלה לתרופת הדגל של טבע רק בחודש אפריל. בתחזיות השנתיות טבע העריכה מכירות של 1.8 מיליארד דולר לקופקסון ב-2018. ככל הנראה, הדאונסייד כבר מגולם בטווח התחזיות שמסרה החברה בעבר.

מומנטה, שכבר משווקת גרסה גנרית לקופקסון לטרשת נפוצה במינון 20 מ"ג משנת 2015, תהפוך למתחרה גנרית שנייה בשוק לאחר מיילן, שהחלה לשווק את הגרסה שלה באוקטובר האחרון. כשמומנטה השיקה את הגרסה שלה למינון 20 מ"ג, הפגיעה בטבע הייתה מינורית יחסית משום שהיא העבירה את רוב המטופלים בקופקסון לגרסת ה-40 מ"ג. כניסת מיילן לשוק, וכעת התווספות מומנטה לתחרות, הן הפגיעה המשמעותית יותר. ברבעון הרביעי ירדו הכנסות טבע ממכירות הקופקסון בארה"ב ב-20% ל-622 מיליון דולר, בשל התחרות הגנרית מול מיילן, שהציתה תחרות מחירים.

מומנטה התעכבה בקבלת האישור על רקע אזהרה של ה-FDA (רשות המזון והתרופות האמריקאית) הנוגעת למפעל של פייזר, שהוא חלק משרשרת הייצור של הקופקסון הגנרי שלה. לאחרונה הודיעה מומנטה שהסתיימה בחינת ה-FDA במפעל, והעריכה שתקבל את האישור בקרוב, ואכן כך קרה.

עוד כתבות

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר

ועד עובדי מגה מאיים לטרפד את עסקת יינות ביתן-פרשמרקט?

יו"ר ועד עובדי מגה הנחה את העובדים שלא להגיע ב-1 בנובמבר לעבודה בחמשת סניפי מגה בעיר שאמורים להימסר לידי פרשמרקט ● "הסירוב של הרוכש להיפגש ולדון על תנאי העובדים לא מבשר טובות"

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

מרגרט וסטגר / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

האישה שקנסה את גוגל ואפל במיליארדים: "הקנסות - לא הפתרון הנכון"

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה: "צריך להצליח למנוע את הבעיות מראש"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"