גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הגיע הזמן לעקור את המונח 'מתנה' מתיק 1000"

עו"ד שמעון דולן, בכיר לשעבר בפרקליטות, אומר ביחס ליחסי נתניהו, מילצ'ן ופאקר: "הזרמת טובין של מאות אלפי שקלים, באופן שיטתי, בוודאי שאינה 'מתנה'"

דר שמעון דולן / צילום:  שלומי יוסף
דר שמעון דולן / צילום: שלומי יוסף

הכינוי שנתנה התקשורת ל"תיק 1000", שעוסק ביחסי ה"קח ותן" שבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין אנשי העסקים, ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר, הוא "תיק המתנות". גם נבחרי ציבור ופרשנים רבים, לאו דווקא מתומכי ראש הממשלה, מתייחסים לתיק 1000 כאל תיק העוסק במתנות בין חברים, כפי שמצטייר גם מטענת ההגנה העיקרית בפרשה.

על רקע המלצת המשטרה להעמיד לדין פלילי של ראש הממשלה בתיק 1000, קורא בכיר לשעבר בפרקליטות "לעקור את המונח 'מתנה' מפרשה זו". הבכיר, עו"ד שמעון דולן, שעמד בעבר בראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה וכיום הוא עורך דין פרטי המייצג חשודים ונאשמים בפלילים, אומר ל"גלובס", כי "הזרמת טובין בשווי של מאות אלפי שקלים, באופן שיטתי ומתמשך (כפי שנעשה לפי החשד בין אנשי העסקים לנתניהו), בוודאי שאינה מתנה".

דולן הוסיף ואמר כי "לפי מה שפורסם על תיק 1000, מי שיזם והחליט, בניגוד להגיונם של דברים ובניגוד לשכל הישר, על מהות ה'מתנות', היקפן ומשך זמן נתינתם, הוא מקבל המתנה (נתניהו) ולא הנותן. במצב דברים זה, לא ניתן לקרוא לטובין הניתנים בשם 'מתנה'".

איפה עובר הגבול בין מתנה לנתינה אחרת?

עו"ד דולן: "כולנו נותנים ומקבלים מתנות. בדרך-כלל לרגל אירוע קונקרטי, להבעת הוקרה או השתתפות בשמחה. כך למשל ליום הולדת, לחתונה, לבת/בר-מצווה או לחגים. ואילו בענייננו, מדובר בהזרמה ובאספקה של טובין באופן רציף ושיטתי לאורך זמן, ללא כל קשר לאירוע מסוים. בדרך-כלל, נותן המתנה מחליט מה לתת, והוא הקובע את מהות המתנה ואת שווייה. הדבר תלוי בין היתר, ביחסי הקירבה בינו ובין מקבל המתנה, טיב האירוע ועומק כיסו של הנותן.

"אך בכל מקרה, אם לא מדובר בנתמך סעד או באדם הזקוק לתמיכה כספית צנועה ושוטפת כדי לשרוד, יהיה קשר סיבתי בין המתנה ובין האירוע". לדברי דולן, כאן "נשאלת השאלה מדוע ניתנו 'מתנות' אלה? הרי אין אירוע נקודתי היוצר קשר סיבתי למתנות. מתוך הפרסומים אנו יודעים, כי מילצ'ן לא שש, בלשון המעטה, להיענות למבוקשו של ראש הממשלה. מילצ'ן ניסה להתחמק, רטן, ואף ביקש ממיליונר נוסף לשאת עימו בנטל ארגזי השמפניה וקופסאות הסיגרים, פן יכרע תחתיו. האם לכך אפשר לקרוא מתנה?"

דחיית ההחלטה לטובת החשוד

נתניהו חוזר וטוען כי הוא ומילצ'ן חברים קרובים. 

"עומק החברות, כפי שמציג אותה מבקש המתנות (ראש הממשלה), אינו ברור. אך מוזר צירוף המקרים, שדווקא ה'חברים' הנותנים, הם אנשים עתירי ממון במיוחד, ותמוה אף שהבקשה ל'חבר' תיעשה דרך עוזריו ולשכתו של הנותן, ולא באופן ישיר, כנהוג בין חברים. האם יש קשר לכך שהמקבל הוא ראש ממשלה מכהן, היודע כי יהיה קשה לסרב לו, ומנצל את מעמדו? אכן, טוב לשמור על יחסים טובים עם ראש ממשלה, גם כאשר אין בקשה קונקרטית לקבלת ויזה או הטבות אחרות, קל וחומר, כאשר הן עומדות על הפרק. יתרה מזאת, לא טוב לסרב לראש ממשלה, כי מי יודע מה צופן העתיד. כך נולדות עבירות".

דולן אומר, שישנה שאלה חשובה נוספת שראויה להישאל: מדוע ניתנו ה"מתנות" דווקא בצורה זו, של כמויות עתק של סיגרים יקרי-ערך ובקבוקי שמפניה יוקרתיים? ויש לו גם הסבר: "כידוע, תמונה אחת שווה אלף מילים, ואילו ב'תיק אלף' יש אולי אלף מילים של פרשנויות, אבל אין ולו תמונה אחת, משום שהטובין שהוזרמו ועושנו הם טובין מתכלים, שהתפוגגו בעשן הסיגרים ובבקבוקים שרוקנו עד תום.

"לכן, לא ניתן לחזות בחדר רחב הידיים ובמדפי ארונותיו העמוסים לעייפה, בכמויות העצומות של הסיגרים ובקבוקי שמפניה יקרי-הערך שהועברו אל ראש הממשלה במהלך השנים. נשווה בנפשנו, כי מקבל המתנה היה מבקש 'מתנה' אחת באותו היקף כספי. לדוגמה, מכונית יוקרה בסך של חצי מיליון שקל. מצב דברים כזה לא היה מאפשר לצאן מרעיתו להעלות טענה מסוג 'בגלל סיגר אחד מעמידים לדין ראש ממשלה?' קשה יותר לטעון את הטענה היצירתית 'בגלל מכונית מרצדס אחת מעמידים לדין ראש ממשלה?'".

בכל זאת, קשה להשוות בין קבלה של מכונית מפוארת לקבלה של סיגרים.

"לאלה המפקפקים בהשוואה בין שני המקרים, אומר, כי אין כל הבדל ביניהם מבחינה משפטית. אין גם הבדל אם המתנה הייתה בדמות מעטפה ובה חצי מיליון שקל. אם יש הבדל, הוא אולי במי שצופה פני עתיד, המבקש סיגרים ובקבוקי שמפניה לאורך זמן, כדי לאפשר להעלות את הטענה הנ"ל בבוא העת, ביום גשום. ישאל השואל, אם לא מדובר במתנה במה מדובר? לפי המתואר מדובר במשהו שונה לחלוטין, שאולי ראוי לכנותו 'מתת'. בכל מקרה, את המונח 'מתנה' יש להסיר מפרשה זו".

דולן היה מעורב בעבר בייצוג בחקירה שבמרכזה עמד החשד נגד ראש ממשלה. אחרי שפרש מעבודתו בפרקליטות, ייצג דולן את עו"ד אורי מסר, שהיה עורך דינו ומקורבו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. מסר נעצר ונחקר באזהרה על-ידי המשטרה במסגרת חקירות פרשות אולמרט, אך מסר לא הועמד לדין. לעומת זאת, הרשעתו הראשונה של אולמרט במרמה ובהפרת אמונים בתיק "מרכז ההשקעות" הייתה לאחר שנקבע כי במסגרת תפקידיו הממלכתיים ביצע אולמרט פעולות בנושאים הנוגעים ללקוחותיו של מסר. זאת, בעת שאולמרט היה שרוי במצב של ניגוד עניינים חמור ומובהק לאור הקירבה בין השניים.

דולן נזהר מלמתוח ביקורת על הפרקליטות, או להשוות בין חקירת אולמרט לבין חקירת נתניהו, אבל יש נקודה אחת בהתנהלות היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שדולן בכל זאת מותח עליה ביקורת. "לאחרונה פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה החליט לתת החלטה בו-זמנית בתיקי 1000 ו-2000. משמעות החלטה זו היא דחיית מועד ההחלטה בתיק 1000 ודחיית מתן החלטה, היא החלטה לכל דבר. ככל שמועד מתן ההחלטה נדחה, הדבר פועל לטובת החשוד, היוצא נשכר מכך בהיבטים שונים - ענייניים וטקטיים", כך דולן.

תחושת יחס לא שוויוני לראש הממשלה

עם זאת, קבלת החלטה בשני התיקים יחד נשמעת הגיונית. 

"להבנתי, שתי הפרשות, זו שנחקרת בתיק 1000 וזו שנחקרת בתיק 2000, רחוקות זו מזו כרחוק מזרח ממערב. הנימוק שפורסם, המצדיק כביכול את שילוב שתי הפרשות הוא קיומו של עד משותף, ארי הרו, לשתי הפרשות. נימוק זה, ככל שהוא נכון, אינו עומד בפני הביקורת. אנו נמצאים לפני החלטה אם יוגש כתב אישום כפוף לשימוע. שיקולי מתן עדות רלבנטיים לשלב ההוכחות במסגרת ניהול התיק, אשר מועדו, אם בכלל, רחוק ואינו ידוע.

"פסיקת בית המשפט זרועה החלטות רבות שהתמודדו עם סיטואציה כזו. החלטות, שבהן לא דובר בעד בודד, אלא בעדים לא מעטים אשר העידו בפרשיות שונות, ועל נקלה נמצאו פתרונות מעשיים להעיד אותם כדי להתגבר על כך".

אז מה לדעתך עומד מאחורי דחיית ההחלטות הללו?

"קשה להשתחרר מהתחושה, כי ניתן לראש הממשלה יחס לא שוויוני, וכי הוא מופלה לטובה. זהירות במתן החלטה בעניין העמדתו לדין של ראש ממשלה היא מובנת מאליה ומחויבת המציאות, אבל כל זה נכון כל עוד לא נפרצת המסגרת המשפטית הנוהגת, תוך פגיעה קשה בכללי היסוד המעוגנים בחוק ובפסיקת בתי המשפט לאורך השנים".

סיגרים, אלכוהול, תכשיטים וסיקור אוהד ב"ידיעות"

במסגרת תיק 1000 (המכונה תיק "פרשת המתנות") חשוד נתניהו בקבלת סיגרים, אלכוהול, ותכשיטים יקרי-ערך בשווי מאות אלפי שקלים וטובות הנאה נוספות מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר. לפי החשד, בתמורה סייע נתניהו לקידום אינטרסים של השניים.

תיק 2000 עוסק בפרשת פגישות נתניהו עם מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון-נוני מוזס. לפי החשד, נתניהו הבטיח למוזס לקדם את החוק לצמצום השפעתו של החינמון האוהד את נתניהו, "ישראל היום", המתחרה ב"ידיעות אחרונות".

זאת, לפי החשד, בתמורה לסיקור אוהד של נתניהו ב"ידיעות אחרונות". בנוסף לשני תיקים אלה, נתניהו עומד למסור עדות ב"תיק 3000" - תיק פרשת הצוללות, וגם ב"תיק 4000" - תיק בזק העוסק כעת גם ביחסי נתניהו ושאול אלוביץ', בעל-השליטה בחברה.

לטענת ראש הממשלה, כל הפרשיות שנחקרות נגדו יתבררו כעורבא פרח. לדבריו, "לא יהיה כלום - כי אין כלום". בראיון שנתן לפני כמה חודשים לתוכנית "עובדה", אמר פרקליטו של נתניהו, עו"ד יעקב וינרוט, כי בכל פעם שנתניהו עמד לקבל מתנה מאחד מאנשי העסקים, נתניהו פנה אליו בשאלה, אם מותר לו לקבל מתנה. לדברי וינרוט, הוא תמיד אישר לנתניהו, שאם זו מתנה מחבר אז אין כאן כל עניין פלילי. וינרוט אפילו תיאר בראיון פעם אחת ספציפית, שבה נתניהו התקשר אליו לשאול את עמדתו לגבי תכשיט שהוא עמד לקבל במתנה.

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

בסופ"ש באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים באיקאה

אתר החרמון / צילום: דביר להר

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ לשיא כל הזמנים, גילת ומבטח שמיר זינקו ב-14%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● גילת זינקה על רקע הדיווח על מגעים לרכישתה ● בעלת המניות בגילת מניית מבטח שמיר הובילה את העליות וזינקה בכ-14%

סניף מקדונלד'ס / צילום: shutterstock

מקדונלד'ס ביטלה הסדרי בלעדיות במרכזים מסחריים והבדיקה של רשות התחרות תיסגר

במסגרת הבדיקה שנערכה התברר לממונה על התחרות, מיכל הלפרין, כי עוד טרם תחילת בדיקתה של רשות התחרות פעלה הרשת לביטול הסכמי הבלעדיות שהיו לה במרכזים מסחריים

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

משה גברילוב / צילום: סיון פרג'

מטבע לקנדוק: משה גברילוב מצטרף לחברת הקנאביס הרפואי

וגם: מלרן פרויקטים ומסחר פתחה את היום בבורסה בתל אביב

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

החלטות גירושים / צילום: שאטרסטוק

האם נטילת כדורים פסיכיאטריים יכולה להביא לביטול הסכם גירושים?

אישה שחתמה על הסכם גירושים השולל ממנה את מרבית הרכוש שהיה לה ולבעלה במהלך הנישואים, עתרה לביה"ד הרבני בבקשה לבטל את ההסכם, בטענה כי חתמה עליו תחת השפעת כדורים פסיכיאטריים ● ביה"ד הרבני הגדול אכן ביטל את ההסכם - אבל מסיבה אחרת לגמרי

שרון שלום / צילום: כדיה לוי

בכיר נוסף במשרד הביטחון מצטרף להנהלת חברת הסייבר ההתקפי NSO

שרון שלום, שהיה ראש המטה של שר הביטחון, יעבור לחברת הסייבר השנויה במחלוקת, שתוכנה שלה שימשה לכאורה לריגול נגד עיתונאים ומתנגדי משטר במשטרים אפלים ● בתחילת החודש נודע כי הצנזורית הראשית מנהלת מגעים להצטרף לחברה, ואף ביקשה להקדים את פרישתה מצה"ל

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

השופט הפך החלטתו: אסר על המשטרה לחפש בטלפונים של בכירי קמפיין הליכוד

השופט מסארווה שינה את החלטתו בעקבות פסיקה של שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון שקבע כי החיפוש המוקדם בטלפונים של מנהלי הקמפיין היה שלא כדין, כיוון שלא בוצע באמצעות צו שיפוטי ולחלופין לא הובהר להם כי זכותם להתנגד לחיפוש, וכי התנגדות זו לא תשמש כראייה נגדם

המרכז המסחרי של ישפרו במודיעין  / צילום: תמר מצפי

מימוש באופק? נכסים ובניין מבקשת למכור את חברת הנדל"ן המניב ישפרו ב-900 מיליון שקל

הסכום משקף מכפיל של 1.1 על ההון העצמי האמיתי של ישפרו, אבל ייתכן כי בסוף התהליך תסכים נכסים ובניין לסכום נמוך יותר ● בין המתמודדים על רכישת ישפרו: קרן ריט1 וחברת מגה אור, להב אל.אר ותנופורט

מטריושקה בסנט פטרסבורג. החלפות בלתי נגמרות בשלטון / צילום: רויטרס, Alexander Demianchuk

דעה - "רוסיה היא חידה עטופה בתעלומה בתוך אניגמה": מה הכוונות האמיתיות של פוטין?

מה הוא רוצה? למה הוא מתכוון? בשביל מה לו? נשיא רוסיה עושה מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, אבל למרבה הסקרנות הוא משתדל להיראות כמי שמכבד את שלטון החוק ● רוסיה מוסיפה להתחבט בין לגיטימיות לאפקטיביות ● דעה

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?