גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שכחתם לקחת את התרופה? חכו לטלפון מהאחות או מהרופא

Vaica הישראלית מתאימה את התזכורות לגיל המטופל וסוג התרופה

תרופה / צילום: שאטרסטוק
תרופה / צילום: שאטרסטוק

כולם שוכחים לקחת תרופות, אבל כל אחד שוכח בדרכו שלו - זה הרעיון שעומד בבסיס הטכנולוגיה שפיתחה חברת Vaica הישראלית למניעת שיכחה של תרופות.

בעולם פועלות כמה חברות העוסקות בבעיה הזאת, ובהן Medisafe הישראלית, אולם Vaica מבקשת לבדל את עצמה כחברה שמספקת פתרונות המותאמים לפי לקוח ותרופה. לחברה יש הסכמי שיתופי-פעולה עם כמה חברות מוקד רפואי, ובשבוע האחרון הודיעה על חתימת הסכם נוסף עם חברת המוקדים הרפואיים STAAR Alert. בשנים האחרונות החברה פועלת במודל עסקי חדש, שבו היא יוצרת גם שיתופי-פעולה ישירות עם חברות התרופות.

מחיר השכחה למערכת: 200 מיליארד דולר בשנה

תומר גופר, מנכ"ל Vaicra, עבד קודם לכן ב-MDG Medical, שעסקה במניעת טעויות במתן תרופות בבתי חולים. לדבריו, שם הוא גילה שאי-נטילת תרופות היא בעיה אדירה, שעולה למערכת הרפואי האמריקאית 200 מיליארד דולר בשנה. "הציבור המטופל נוטל רק כ-50% מהתרופות שנרשמות. זה מדהים", הוא אומר. "ההפתעה הגדולה הייתה שלא מדובר בקשישים ששוכחים ליטול את התרופה בגלל בעיות זיכרון. לא שם הבעיה".

לבעיה יש שלל סיבות: סדר יום עמוס של נוטלי תרופות בגיל התעסוקה; התנגדות פסיכולוגית לנטילת תרופה או לזיהוי המטופל כ"חולה"; חוסר אמון במוצר; אי-הבנת החשיבות של נטילת התרופה בזמן; חוסר רצון ליטול את התרופה בחברה; יצר הרס עצמי; אי-בהירות לגבי אופן נטילת התרופה; ותחושת מיאוס מתופעות הלוואי ומעצם העיסוק בתרופה. ובכל זאת, אם מזכירים למטופלים לקחת את התרופות ומספקים להם הסברים משכנעים, לרוב הם יעשו זאת.

"לשלוח סמס בכל פעם שצריך ליטול את התרופה - זה לא עובד", אומר גופר. בפעם החמישית שהמכשיר יצפצף, הם יכבו אותו לנצח". הגישה של החברה היא שמאחר שהסיבות לשכחה הן מגוונות, דרושים מוצרים המותאים לקהלים שונים. המוצר הראשון של החברה הוא מגשית שהתרופות מחולקות בה מראש לפי ימים ושעות. כשמגיע זמן נטילת התרופה, המכשיר מהבהב בעדינות. רק אם המגשית לא נפתחה והמטופל קשיש, יישמע קול. אם המטופל צעיר, הוא יקבל סמס. אם המטופל הוא סיעודי, ההודעה תישלח אל המטפל.

האופן שבו מגיב המכשיר תלוי גם בתרופה עצמה. אם מדובר בתרופה קריטית, ייתכן שהמטופל יקבל שיחת טלפון מאחות או מרופא.

ה"פטנט" הוא שהחיווי לגבי נטילת התרופות נמצא במגשית, אך ניהול האירוע נמצא בענן השייך למוקד הרפואי, ומכאן הגמישות.

מי משלם על השירות הזה?

"התשלום הוא חלק מהתשלום למוקד רפואי. במודל העסקי החדש יותר שלנו, אנחנו משתפים פעולה עם חברות תרופות, סביב תרופות ה'ספשיאלטי' שלהן. מאחר שאלה תרופות יקרות ומשמעותיות לבריאות המטופל, התפתחו סביבן תוכניות תמיכה במימון חברת התרופות".

לפני כמה חודשים השיקה החברה, במיוחד לשוק הזה, מוצר הכולל גם מסך מובנה, שעליו מוצג סרטון המדגים כיצד להשתמש בתרופה. בלחיצת כפתור, אפשר לתקשר דרכו עם אחות ולקבל מסרים מהרופא בין מפגשים. "חברות התרופות משקיעות סכומים גדולים בצילום סרטי הדרכה, אך אלה מופיעים באתר שלהן, והמטופלים לא נכנסים לראות", אומר גופר.

לפי מחקרים שערכה החברה, חל שיפור משמעותי בדפוס נטילת התרופות והייתה הפחתה של ימי אשפוז, למשל בחולים באי-ספיקת לב. בימים אלה נמצאת החברה בניסויים קליניים ב-16 בתי חולים.

Vaica

שנת הקמה: 2009

פעילות: מניעת שכחה של תרופות

מייסדים: תומר גופר, ד"ר בת עמי סדן, ד"ר גלעד אסיאו ז"ל ומיכאל כהן אלורו

גיוסי הון: 5 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים

מספר עובדים: 10, בתל-אביב

עוד כתבות

המרכז המסחרי של ישפרו במודיעין  / צילום: תמר מצפי

מימוש באופק? נכסים ובניין מבקשת למכור את חברת הנדל"ן המניב ישפרו ב-900 מיליון שקל

הסכום משקף מכפיל של 1.1 על ההון העצמי האמיתי של ישפרו, אבל ייתכן כי בסוף התהליך תסכים נכסים ובניין לסכום נמוך יותר ● בין המתמודדים על רכישת ישפרו: קרן ריט1 וחברת מגה אור, להב אל.אר ותנופורט

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תוכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

הדיון בחסינות נתניהו מתקרב: אדלשטיין יכנס את המליאה בשבוע הבא

מליאת הכנסת תכונס ביום שלישי הבא ● אדלשטיין: "הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם"

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?

שוחד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הבעל חתם על הסכם תיווך והאישה לא - מי ישלם למתווך?

בית המשפט פסק כי המתווך יקבל רק כמחצית מהסכום שנקבע, מכיוון שלא החתים את האישה על הסכם התיווך, אלא את הבעל בלבד

 הנשיא והבורסה / איור: גיל ג'יבלי

הנשיא והבורסה: השווקים כבשו שיאים חדשים

טראמפ ייזכר כמי שלחץ ותקף את הבנק המרכזי במטרה שיוריד עוד את הריבית מעבר לרמתה האפסית, על מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית - גם אם זה בא על חשבון הגדלת החוב ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן

בלומברג/  צילום: רויטרס, PETER HENDERSON

ההוצאה חסרת התקדים של בלומברג משנה את כלכלת הבחירות בארה"ב

מה הסכום שהוציא המיליארדר הדמוקרטי עד נקודה זו, כמה עלה לו ספוט תשדיר של 60 שניות במחצית משחק הסופרבול הקרוב, ומה הסיבה שהוא מתקיף את נשיא ארה"ב? ● "יש תחושה שבלומברג עושה משהו שהמפלגה שלו לא יכולה לעשות – ללכת בכוח נגד טראמפ"

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

הצפות בתל אביב ובאיילון / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

ההצפות מחיות את התוכנית להסטת המים מתוואי האיילון

התוכנית תקדם סלילת קו רכבת באיילון, מנגד משמעות אישורה היא הקפאת בנייה לצד תוואי

פאדי פרח, משקיע ומתווך נדל"ן בגליל וביוון / צילום: איל יצהר, גלובס

הכירו את מתווך הנכסים מהגליל שהתייאש מישראל וגילה את אתונה

המתווך פאדי פרח מנצרת התמחה במציאת נכסים למשקיעים באזור מגוריו ● עם העלאת המס לדירה שנייה ל-8% הכול התייבש, וזרם המשקיעים פנה מעבר לים - והוא בעקבותיו ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

מערכת לזיהוי פנים אלקטרוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האיחוד האירופי שוקל לאסור שימוש בזיהוי פנים במרחבים ציבוריים

מטרת הצעד תהיה לאפשר לאיחוד מספיק זמן כדי לגבש מדיניות שתמנע שימוש לרעה בטכנולוגיה

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"