גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נחום ביתן ואייל רביד יעידו בתיקו של ראש עיריית כפ"ס

בעלי רשת ויקטורי והבעלים של הרשתות יינות ביתן ומגה יעידו מטעם התביעה במשפטו של יהודה בן-חמו ■ ראש עיריית כפ"ס מואשם כי במהלך שנות כהונתו יצר מנגנון הונאה, שבמסגרתו קיבל תווי קנייה כתרומות שיועדו לנזקקים, בין היתר מיינות ביתן, אך עשה בהם שימוש אישי

ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן–חמו / צילום: תמר מצפי
ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן–חמו / צילום: תמר מצפי

שניים מגדולי הקמעונאים בארץ, אייל רביד, בעלי רשת השיווק ויקטורי, ונחום ביתן, הבעלים של הרשתות יינות ביתן ומגה, יעידו מטעם התביעה במשפט הפלילי של ראש עיריית כפר-סבא, יהודה בן-חמו - כך נודע ל"גלובס". עוד צפויים להעיד במשפט - אפי ביתן, אחיו של נחום ביתן ומנהל התפעול של רשת הקמעונאות הנושאת את שמם, הקבלן רמי שבירו ועוד.

נזכיר כי נחום ביתן נחקר באזהרה במסגרת הפרשה, ומשיחות עם גורמים המקורבים לפרקליטות מתברר כי ביתן עודנו נמצא בסטטוס של "חשוד", וטרם התקבלה החלטה אם לסגור את התיק נגדו. עם זאת, לפי מרב ההערכות, התיק נגד ביתן ייסגר.

בשבוע שעבר הגישה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי מרכז את כתב האישום נגד בן-חמו. ראש העיר מואשם כי במהלך שנות כהונתו יצר מנגנון הונאה שבמסגרתו, לכאורה, קיבל תרומות המיועדות לנזקקי העיר, וזאת ללא שיתוף ועירוב של מחלקת הרווחה או גזבר העירייה.

לפי הנטען, לפני חגי תשרי וחג הפסח פנה בן-חמו, באמצעות מי ששימשו כעוזרי ראש העיר, לקבלנים ולאנשי עסקים שונים, הפועלים בעיר כפר-סבא, וביקש מהם לתרום באמצעות עיריית כפר-סבא תווי קנייה ל"נזקקים" בעיר. בכך יצר בן-חמו מצג-שווא כלפי התורמים, שלפיו כל סכום התרומה יועבר לנזקקי העיר.

"בשל מצג-השווא של הנאשם, ותוך שהוטעו לחשוב על-ידי הנאשם ושלוחיו כי תרומותיהם יועברו כולן לנזקקי העיר, העבירו הקבלנים ואנשי העסקים, לאורך השנים, לידי הנאשם תווי קנייה בסך כולל של 607,500 שקל".

לדברי הפרקליטות, בחלק מתווי הקנייה עשה הנאשם שימוש לצרכיו האישיים, בעוד שאת יתר התווים חילק לאנשים שונים בהתאם לראות עיניו. בין היתר חילק הנאשם את תווי הקנייה שקיבל כמתואר לעיל למקורביו, לעובדי לשכתו, לעובדת משק-ביתו, לפעילי שכונות, עבור עצמם וכן לצורך חלוקה לתושבי העיר.

לפי האישום, את רוב תווי הקנייה שבהם עשה שימוש אסור קיבל בן-חמו מחברת יינות ביתן בע"מ. מדובר בסך כולל של 420 אלף שקל, ולפי הנטען, "מתוך הסכום האמור נטל הנאשם כ-180,000 שקל".

5 מיליון שקל תרומות בלי קבלות

בינואר 2018 פורסם תחקיר "גלובס" תחת הכותרת "חידת ביתן", שבמסגרתו נחשפה לראשונה חקירתו של נחום ביתן בפרשת בן-חמו. ביתן העיד בחקירתו כי הכיר את ראש העיר בן-חמו בחודש מאי 2007, כשביתן רכש את רשת הקמעונאות יד יצחק תמורת 121 מיליון שקל, מאנשי העסקים רוני גנגינה וניסים ביטון. ביתן סיפר במשטרה כי במהלך מסיבת פרידה של הבעלים מהספקים, הכיר לו אחד מהם את בן-חמו.

לדברי ביתן, מאז הוא נמצא בקשר לא רציף עם ראש עיריית כפר-סבא, בן-חמו. בשלב הבא של החקירה שאל החוקר את ביתן על דברים שעומדים במוקד החשד הנחקר - התרומות לעיריית כפר-סבא, שכאמור יועדו לנזקקים, אך לפי החשד לא הגיעו אליהם.

ביתן סיפר כי כשרכש את רשת יד יצחק, נאמר לו על-ידי הבעלים שהם נוהגים לתרום באופן קבוע כסף או מוצרי מזון לנזקקים בעיר. הוא ציין כי גם הוא נוהג לתרום לנזקקים בלב רחב, וכי בכוונתו להמשיך את הנוהג היפה הזה של גנגינה וביטון.

לשאלת החוקר האם ראש העיר בן-חמו ביקש ממנו לתרום לעירו או שוחח איתו על כך, השיב ביתן בשלילה. אבל בהמשך סיפר כי אחד מעוזריו של בן-חמו, בחור שאותו הגדיר ביתן כ"חוזר בתשובה" ששולח את "פרשת השבוע", בירר איתו (עם ביתן), אם בכוונתו להמשיך להעביר תרומות לעירייה, כפי שעשתה יד יצחק. ביתן ענה, לדבריו, שהוא מוכן לתרום תווי קנייה של יינות ביתן.

בהמשך החקירה העיר ביתן הערה, שלפחות אם מקבלים אותה ככנה, היא יכולה ללמד לא מעט על אופיו וגישתו לנזקקים - ואולי גם לחיים בכלל. ביתן אמר שהוא חושב שלתרום מוצרים לנזקקים (להבדיל מתווי קנייה) זה אקט משפיל. הוא נימק זאת בכך שכאשר מחלקים מוצרים, הנזקקים צריכים להגיע פיזית לחנויות ולקחת ארגזים הביתה לעיני כל. ביתן הוסיף ואמר כי הוא רצה לתת לנזקקים תלושי מזון (תווי קנייה) כדי לגרום להם להרגשה טובה ושירגישו כאחד האדם.

בהמשך חקירתו טען ביתן כי הוא תורם כ-5 מיליון שקל בשנה לנזקקים. לדבריו, בנוסף על התרומות לעיריית כפר-סבא (שלפי החשד לא הגיעו תמיד ליעדן) הוא תורם גם לעיריות אילת, ראשון-לציון, אשקלון ועוד.

כאשר נשאל ביתן אם הוא מבקש אישור על התרומות, כלומר, קבלות לצורך זיכוי של חלק מהתרומות ממס, השיב ביתן כי הוא לא עושה זאת, וכי מי שרוצה מעביר לו קבלות, ומי שלא רוצה - לא. ביתן העיד כי זה האופי שלו - "כשאני תורם לנזקקים אני לא שואל יותר מדי שאלות".

בדומה לביתן, גם אייל רביד (בעלי ויקטורי), צפוי להעיד מטעם התביעה בחלק שבו מואשם בן-חמו בשימוש אסור בתווי קנייה שקיבלה עיריית כפר-סבא מרשת ויקטורי. לפי האישום נגד בן-חמו, בין השנים 2011-2015 הוא קיבל לידיו תווי קנייה נוספים בסך כולל של 91,500 שקל מגורמים שונים, ובהם רשת המזון ויקטורי, איש העסקים חזי שבת, והקבלן רמי שבירו. "חלק מן הכספים חולקו כראות עיניו, על-ידי בן-חמו ועוזרו, וחלק מהכספים, בסכום שאינו ידוע, נותרו בידי הנאשם לצרכיו האישיים".

סנגורי בן-חמו: מאחורי כתב האישום המוקצן עומדים אינטרסנטים

סנגוריו של יהודה בן-חמו, עורכי הדין בעז בן-צור ודקלה סירקיס, מסרו בתגובה לכתב האישום כי "בלי להקל ראש בכתב האישום, יצוין כי הטענות החמורות שנשמעו בתחילת החקירה ובעיקר טענות השוחד - נפקדות מכתב האישום. עתה נטענות טענות ברף הנמוך יותר".

לדברי עורכי הדין, "כפי שיתברר בהמשך וכעולה מחומרי החקירה, גורמים אינטרסנטיים, ובראשם עד המדינה, עומדים מאחורי בריאתו של סיפור המעשה העיקרי שבכתב האישום, המוקצן - גם הוא - עד מאוד.

לדבריהם, "בן-חמו מודיע בזה כי לאחר שיקבל באופן פורמלי את כתב האישום, יש בכוונתו להודיע על התפטרותו כדי לנהל את ההליך המשפטי ולעמוד על צדקתו".

מטעמו של ביתן נמסר בתגובה לטענות על מעורבותו לכאורה בפרשת בן-חמו כי "נחום ביתן וחברת יינות ביתן שבבעלותו עוסקים לאורך שנים רבות בפעילות חברתית ענפה של צדקה וחסד לסיוע לאלה שמזלם לא שפר עליהם. כחלק מפעילות זו, נמסרו לנציגי עיריית כפר-סבא לקראת החגים תלושי קנייה בשווי עשרות אלפי שקלים לנזקקים. נתון זה, כמו כל תרומה, רשום בספרי החברה והוצג גם לחוקרי המשטרה".

עוד נמסר מטעמו של ביתן: "בחודש פברואר 2017 נחקר נחום ביתן באזהרה למשך כ-3 שעות בלבד בקשר למתן התלושים באמצעות עיריית כפר-סבא. בתום החקירה הותר למר ביתן לעזוב את תחנת המשטרה ללא כל הגבלה, וללא תנאים כלשהם. שנה מאז, לא הייתה כל פעולה נוספת בהקשר זה. הפניות לראש העירייה (מצד ביתן) נגעו אך ורק לפעילותה העסקית של יינות ביתן בעיר, ונעשו במסגרת עבודה שוטפת ולגיטימית בין בעלי עסקים לרשות המקומית".

עוד כתבות

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ארבע רשתות מצטרפות למרוץ לרכישת סניפי רשת יינות ביתן

לאחרונה התקיימו מגעים עם בעלי הרשתות רמי לוי, יוחננוף, Be ושוק העיר בנוגע למכירת הסניפים ● לפי הערכות, הבעלים ביתן יעדיף למכור לרשת קטנה במקום למתחרה ישיר

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב / צילום: ורדי כהנא

איך נחלץ עופר נמרודי מהרשעה בהעסקת עובדת זרה בביתו?

ביה"ד הארצי לעבודה קיבל חלקית את ערעורו של נמרודי שהורשע בביה"ד האזורי ופסק כי ייגזר עליו עונש של "ענישה אך ללא הרשעה" ● ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי פקחי רשות ההגירה שאיתרו את העובדת הזרה נכנסו לחצר ביתו של נמרודי בגניבה

שלטי בחירות בטירה./ צילום: רויטרס

אחרי החרמת הבחירות הקודמות, בציבור הערבי קצת פחות אדישים

אחרי החרמת ההצבעה בבחירות האחרונות באפריל, בציבור הערבי נרשם שינוי מגמה לקראת מועד ב' ● סקר של מכון דיין מראה כי שיעור ההצבעה במגזר יעלה ל–56% ● הפעם מסתמן רוב מוחלט למפלגות הערביות; מרצ תשלם את מחיר החבירה לאהוד ברק

גירושין: איפה עדיף לאישה לפתוח תיק/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

למה ביטל ביה"ד את תשלום המזונות של ספורטאי העבר

ספורטאי עבר שילם לאשתו מזונות במשך 17 שנה, במסגרת הסדר "שלום בית או לחלופין גירושין" ● ההסדר בוטל לאחר שלא יושם במשך שנים ארוכות

משה כחלון / צילום: יוסי אלוני

מחוז המרכז הפיל את מדד מחירי הדירות: האם לכחלון יש סיבה טובה לחייך

זה שמחירי הדירות ירדו, לכשלעצמו, אינו דבר יוצא דופן, מה שכן בולט הוא הסיבה לך ● הירידה החדה שנרשמה במחירי הדירות במחוז המרכז, שמהווה את המחוז השני במשקל שלו מכלל המדד הכולל; ירידה של 2%, במונחים של מחירי דירות, היא אירוע חריג, שלא ניתן להסבירו ● פרשנות

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

ארגון זזים להסעות בדואים לקלפיות יצטרך להירשם כגוף פעיל בחירות או שלא יוכל להסיע בוחרים לקלפיות

יו"ר ועדת הבחירות קבע כי על "זזים" להירשם כגוף פעיל בחירות ואם לא כן, לא תורשה לבצע הסעות בוחרים לקלפיות

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

סעודיה תתגבר במהירות על הפגיעה במתקניה, אבל שוקי הנפט יצטרכו להוסיף פרמיית סיכון חדשה

ההתקפה על מתקני הנפט הסעודים בשבת עלולה ליצור למחירי הנפט פרמיה שלא הייתה זמן רב בגלל שאננות, הסוחרים יצטרכו להוסיף כעת למחירים גורם סיכון ● פרשנות

אלביט מדיקל במו"מ לאקזיט מוקדם מן הצפוי באינסייטק

משקיע קיים בחברה עשוי לרכוש את אחזקתה בחברה ● בעבר העריך מנכ"ל החברה כי היא עשויה להימכר בסכום של 30-50 מיליארד דולר, אולם באלביט מדיקל העדיפו לא לחכות

דרור אריה, יו"ר מפלגת נעם / צילום: מתוך יוטיוב

לא נורמלי: רגע לפני פתיחת הקלפיות, מפלגת "נעם" פורשת

בכל מערכת הבחירות מפלגת "נעם" לא עברה בסקרים את אחוז החסימה, וההנחה הייתה שהקמפיין הפוליטי נועד לתת חשיפה מרבית לאג'נדה נגד הלהט"ב ● ראשי המפלגה בהודעת הפרישה: "חשפנו את המזימה לגנוב את המדינה מהעם, אנחנו כאן כדי להישאר"

שלט חגיגי שהוצב במתחם גליל ים בהרצליה לפני כשנתיים./ צילום: איל יצהר

למעלה מאלף דירות מוזלות מוצעות למכירה לאחר שזכאי מחיר למשתכן ויתרו עליהן

מאות דירות בקריות, כ-120 דירות בדימונה, עשרות בבאר שבע ואפילו שש בהרצליה: בדיקת "גלובס" מגלה כי זכאי תוכנית הדיור הממשלתית ויתרו על מעל ל-1,000 דירות מוזלות ● חלקן שוכבות על המדף זמן רב בשוק החופשי, מה שמעיד על הצפת דירות באזורים מסוימים

עובדי חרסה מפגינים נגד סגירת המפעל בבאר שבע - היום השלישי / צילום: באדיבות אגף הדוברות בהסתדרות

האם המדינה צריכה להחזיק מפעלים מפסידים בפריפריה?

כולנו מכירים את ההפגנות הכואבות האלה: פועלים שהקדישו את מיטב שנותיהם למפעל, נזרקים הביתה לאחר שהמפעל חדל להיות רווחי ● האם על המדינה לתמוך במפעלי פריפריה מפסידים כדי לאפשר לפועלים להמשיך להתפרנס או שצריך לתת לשוק לעשות את שלו? ● האזינו לפודקאסט "קטע כלכלי"

בורסת לונדון / צילום: פול האקט, רויטרס

בורסת לונדון דחתה את הצעת המיזוג עם בורסת הונג קונג

בורסת לונדון LSE דחתה הצעת מיזוג בשווי 36.6 מיליארד דולר של בורסות הונג קונג ● בהונג קונג מאוכזבים מהתגובה, אך הודיעו שימשיכו לשוחח עם בעלי מניות LSE על הצעה בניגוד לרצון הנהלת הבורסה

ערן סער, מנכל של החברות נפטא יואל אקויטל /צילום: יחצ

יש שכר לאתגר: מנכ"ל אי.די.בי החדש עשוי להרוויח עד 5 מיליון שקל בשנה

לדברי קבוצת אי.די.בי-דסק"ש, מינויו של ערן סער מהווה צעד מהותי למיצוב פעילותה העסקית ואיתנותה הפיננסית של הקבוצה ● בין השאר הוא יידרש להוביל את ההתנהלות מול מחזיקי האג"ח של אי.די.בי, שלהם חייבת החברה 2.5 מיליארד שקל

מכלית נפט סעודית שנפגעה / צילום: רויטרס

יותר מהאמברגו הערבי ומלחמת יום כיפור: האם הפגיעה בהפקת הנפט צפויה לגרור מיתון

מחסור בנפט עבור העולם המתועש גורר עלייה חדה במחירים, שבתורה עלולה לגרור את העולם למיתון חריף, במקביל להתייקרות חומרי הגלם ● תקיפת המל"טים בסעודיה גוררת אובדן הפקה של 5.7 מיליון חביות נפט ביום. מדובר בנזק חמור יותר מזה שנגרם כתוצאה מהחרם הערבי ומפלישת עיראק לכווית ● ארה"ב הודיעה כי תכסה על אבדן הנפט הסעודי, אך האם זה יספיק?

מסועי חבילות ממיין חבילות מאתרי קניות אונליין  / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

חגיגת השופינג בדרך להיגמר? תוכנית מגירה באוצר: הפטור ממע"מ על קניות ברשת יבוטל

בחסות הבור בתקציב: היוזמה לביטול הפטור ממע"מ על יבוא אישי צפויה לחזור במסגרת תקציב 2020, בהנחה ששר האוצר הבא לא יעצור אותה ● ההכנסות הצפויות לקופת המדינה: 600־700 מיליון שקל בשנה ● מנכ"ל משרד האוצר: "השר הבא יקבע את המדיניות וממנה יגזרו תוכניות העבודה"

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

הגיעה להסדר בתביעות במשבר האופיאטים, אך קרסה: פרדו פארמה הגישה בקשה לפשיטת רגל

הבקשה לפשיטת רגל הוגשה על רקע קריסת החברה תחת הלחץ מאלפי תביעות ממדינות בארה"ב ויחידים שדורשים פיצויים מהתפתחויות במשבר התרופות האופיאטיות

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק מכר מניות פאלו אלטו ב-2.5 מיליון דולר

המחירים הממוצעים של המניות בעסקאות נעו בין כ-208 דולר לכ-216 דולר

משה כחלון/ צילום: שלומי יוסף

משה כחלון מכחיש שיפרוש מהכנסת אחרי הבחירות

הכחשותיו של כחלון בעקבות הפרסומים בתקשורת הבוקר מתקבלות בחשדנות, לאור הצהרות אחרות של הפוליטיקאי בשנים האחרונות שהתבררו כלא נכונות

בנין המריבה ברחוב הציונות, חיפה / צילום: פאול אורלייב

מה קרה כשמוסלמי ניסה לקנות בניין מהכנסייה בחיפה

בית ישן בחיפה עומד במרכזו של סכסוך משולש בין הכנסייה, הקונה שרכש את הבניין, ומשפחה אחרת שטוענת שהבניין שייך בכלל לה 

 

מטוס של וויז-אייר/ צילום: שאטרסטוק

כמה כסף קיבלו חברות התעופה הזרות על הפעלת קווים לנתב"ג?

מנתוני משרד התיירות עולה כי חברות התעופה הזרות קיבלו מענקים של יותר מ-50 מיליון שקל על הפעלת קווים מיעדים שונים לנתב"ג משנת 2016 ועד היום ● מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי: "מענקי המשרד לחברות התעופה מוכיחים את עצמם פעם אחר פעם"