גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טיפול בהשמנת יתר: המעטפת והמעקב מעניקים ערך מוסף

ישנן אפשרויות רבות לטיפול יעיל ואף מותאם אישית בהשמנת יתר, בין אם באמצעות ניתוח בריאטרי ובין אם בדרכים אחרות ■ המפתח הוא מתן מענה כולל במישור הרפואי, הפסיכולוגי והתזונתי

ניתוחים בריאטריים. //  צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ניתוחים בריאטריים. // צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר

השמנת יתר היא מגפה, לא פחות, שמתפשטת בקצב מדאיג בעולם המערבי גם היום. נדמה שלעולם הרפואה ישנם די כלים להתמודד עם התופעה, אך הקושי הוא להעביר את המידע החשוב הזה אל החולים. במילים אחרות, האמצעים ישנם - אך המודעות אליהם אינה גבוהה מספיק.

המסר העיקרי שחשוב להפנים הוא כזה: ישנן אינספור אפשרויות לטיפול יעיל ואף מותאם אישית בהשמנת יתר, בין אם באמצעות ניתוח בריאטרי ובין אם בדרכים אחרות. המפתח הוא להשתמש בכל הכלים שמעמידה הרפואה של היום לרשות החולה - שבעזרתם הוא יוכל לשפר את מצבו הבריאותי הבעייתי, שעשוי להיות לעיתים מסכן חיים.

ד"ר דרור דיקר מהמרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה של בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר, אומר כי "כשפונים לייעוץ בנושא השמנת יתר חשוב לוודא שבמקום פועלת ועדת הערכה מקצועית, הכוללת גם רופאים פנימיים, בעלי הסתכלות רחבה מאוד על מצב החולה. מדובר ביועצים לטיפול בהשמנה, ויש לכך ערך מוסף בכל הנוגע לטיפול בחולים שמגיעים עם מחלות נלוות, אשר דורשות ידע טיפולי רחב. ברוב המרכזים זה לא קיים היום".

ד"ר דיקר עצמו, המשמש יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית וכמומחה ארצי בטיפול בהשמנה מטעם ארגון scope (האיגוד האירופי לחקר וטיפול בהשמנה), אינו עוסק ספציפית בצד הניתוחי-כירורגי של הטיפול במחלות ההשמנה, אלא ניגש אליו בראייה רחבה יותר ומקיפה יותר, כפי שיוסבר בהמשך. זאת מתוך מטרה לספק לכל מטופל את המענה המתאים לו במדויק, בין אם זהו טיפול שמרני (דיאטה לדוגמה) ובין אם טיפול כירורגי.

מענה רפואי מקצועי לכל מחלות ההשמנה

מדד ההשמנה נקבע על ידי ערכי ה-BMI של אדם. ה-BMI הוא למעשה מדד מסת גוף, שמחושב תוך התייחסות לגובהו, למשקלו ולמבנה גופו של הנבדק. BMI של 25 ומעלה מצביע על אדם שסובל ממשקל עודף מסוים, BMI של 30 ומעלה מעיד על השמנה ברמה בינונית ו-BMI של 35 ומעלה מצביע על השמנה חמורה. BMI של מעל 40 מוגדר כהשמנת יתר חולנית - וזהו הקריטריון שיוביל לרוב את הצוות הרפואי להחלטה על עריכת ניתוח בריאטרי.

נוסף על כך, קיימים כיום פתרונות ספציפיים גם לסובלים מהשמנה שאינם עונים על הקריטריונים המתאימים לניתוח - כלומר כאלו שמדד ה-BMI שלהם הוא 30 ועד 40, שאינם סובלים ממחלות חמורות אחרות. "למעשה, כל אדם הסובל מהשמנה בכל מדד שהוא, יכול לקבל כיום ליווי רפואי כולל. כאשר במרכז שבו החולה מטופל ישנו צוות שכולל גם רופאים פנימאיים ומומחים רפואיים להשמנה, הגישה כולה תהיה רחבה יותר ומקיפה יותר, ותציע אפשרויות ופתרונות רבים יותר", מסביר ד"ר דיקר.

במילים אחרות, בין אם מדובר במטופל לפני ניתוח בריאטרי או אחריו ובין אם זהו אדם שנאבק עם השמנה אך אינו מתאים לניתוח שכזה, קיימים שלל טיפולים בתחום, בכמה מישורים: המישור הרפואי, המישור הפסיכולוגי-נפשי והמישור התזונתי. ד"ר דיקר מפרט על כל אחד מהם:

במישור הרפואי יש לעקוב כל העת אחר מצבו הפיזי של המטופל. מעקב זה כולל בעיקר בחינה של מדדי הגוף ומצבו הפיזיולוגי של החולה ובדיקות הקשורות למחלות נלוות, אם יש כאלו: סוכרת, שומנים בדם, לחץ דם, כבד שומני, מחלות ריאה, מחלות לב ועוד.

בהקשר זה, יש לציין כי בשנים האחרונות למדו המומחים כי לניתוחים הבריאטריים יכולת לצמצם משמעותית ואף להעלים לחלוטין את המחלות הנלוות הללו, אך זה לא קורה תמיד, ובטח לא מייד - ולכן חשוב לעקוב אחר העניין.

גם נושא הפעילות הספורטיבית והתאמתה למצבו של המטופל חשוב מאוד לאורך כל התהליך, וזוכה לתשומת לב נרחבת. זאת מאחר שחשוב מאוד ליצור תוכנית שתתאים למצבו הפיזי של המטופל בכל שלב.

בכל הנוגע למישור הפסיכולוגי, חשוב לזכור שאדם אשר סבל מעודף משקל יתמודד עם ההשלכות הנפשיות של מציאות זו גם זמן רב לאחר שפיזית ייחשב משקלו לתקין. לכן מטופלים רבים בוחרים בליווי פסיכולוגי כזה או אחר, אשר יסייע להם להתמודד עם המצב הקיים ולא פחות מזה עם המצב החדש - לאחר שרזו והגיעו למשקל נמוך יותר משמעותית. בעניין זה ניתן כיום לתאם פגישות אישיות עם אנשי מקצוע - פסיכולוגים ועובדות סוציאליות - ואף פגישות בקבוצות תמיכה ייעודיות, שנחשבות אפקטיביות מאוד בהליכים כאלו ובעיקר לאחר ניתוחים בריאטריים.

המישור התזונתי נתפס כמעט טבעי בהקשר זה, אך גם כאן רבים מהמטופלים אינם יודעים כיצד לשמור על משטר תזונתי נכון למשך תקופה ארוכה. עניין זה מקבל משנה תוקף לאחר ניתוח בריאטרי, שכן השנה או השנתיים הראשונות שלאחר ההליך מביאות בדרך כלל לירידה מסחררת במשקל, מה שיכול להטעות את המטופל ואף לגרום לו לאמץ מנהגים תזונתיים לא נכונים, שיפגעו בו בעתיד ואף יביאו לכישלון הניתוח.

נכון שכל מי שעובר טיפול בהשמנה זוכה להנחיות מהצוות הרפואי באשר לתזונה שיצטרך לסגל לעצמו מעתה והלאה, בעיקר לאחר ניתוח בריאטרי. אולם חשוב לזכור כי ללא ליווי צמוד וארוך טווח של תזונאים ודיאטנים בריאטריים, השמירה על משקל תקין ויציב לאורך שנים תהיה קשה הרבה יותר.

ד"ר דרור דיקר, מנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה במדיקל סנטר / צילום: יח״צ

לייחס חשיבות לתקופה של אחרי הניתוח

אין ספק שהניתוח הבריאטרי יכול להביא לשינוי עצום בחיי המטופל, אך הבעיה מתחילה ברוב המקרים דווקא אחריו: מטופלים אינם מפנימים את החשיבות שבמעקב מסודר ובליווי רפואי מקיף ורב-תחומי, ומגלים כעשור אחרי הניתוח שהוא, למעשה, נכשל. "מי שנמצא במעקב מסודר בשנים שלאחר הניתוח הוא זה שמצליח לשמר את הפחתת המשקל שלו", אומר ד"ר דיקר, שראה בחייו די מטופלים שעברו ניתוחים כאלו, מכל הסוגים. "מי שלא נמצאים במעקב מסודר, הם בעצם אלו שמשמינים. אחרי הניתוח, במהלך שנה או שנתיים, ישנו מעין 'הייפ' והתחושה מצוינת. המנותח מסיק מכך שהוא אינו זקוק לתמיכה ולא צריך כל סיוע. רק לאחר מכן הוא מבין שזה לא כל כך פשוט".

אומנם גם מטופלים שאינם מקפידים על המעקב הרפואי הרצוי לא חוזרים לרוב למשקלם המקורי, שהציב אותם גבוה מאוד במדד ה-BMI. אולם הם בהחלט עולים במשקל בצורה משמעותית בתוך כמה שנים, מה שבעצם עלול להוביל לתוצאה רצויה פחות.

מבחינת הרופאים העוסקים בתחום ומבחינת צוות המרכז הרב-תחומי במדיקל סנטר, זוהי כנראה המשימה החשובה ביותר כיום: לגרום למנותחים להבין עד כמה חשובה תשומת הלב וההקפדה בשנים שלאחר הניתוח הבריאטרי. בימים שבהם ידוע שרמת הניתוחים גבוהה מאוד, שיעילותם מוכחת היטב ושאחוזי ההצלחה הולכים ועולים - הדבר המהותי הוא לגרום למנותח להפנים את החשיבות של הפרק הפוסט-ניתוחי. "זו לקונה מאוד גדולה", ממשיך ד"ר דיקר. "זה הנושא הכי מפוספס, והוא בעייתי מאוד. יש חשיבות עצומה לכך שהחולים כן יגיעו למעקב לאחר הניתוח".

בהקשר לכך אומר ד"ר דיקר כי מרכזים שבהם הכול נעשה תחת קורת גג אחת הם בעלי יתרון משמעותי בכל הנוגע לסיוע לחולים, כיוון שהם הופכים את עניין המעקב לפשוט יותר. "קיימים מרכזי הערכה וטיפול מאוד רחבים, שבעצם עונים על כל הדרישות להערכה טרום-ניתוחית ולטיפול הפוסט-ניתוחי", הוא מציין ומוסיף כי לבד מהכלים שהוזכרו קודם לכן, יש מרכזים שמספקים מעקב של רוקחת קלינית בכל הנוגע לטיפול התרופתי לפני הניתוח ולאחריו, וכן מפגשים עם פסיכיאטרית המתמחה בהפרעות אכילה. אלו משלימים עבור המטופל את התמונה ומציעים לו מענה מקיף ביותר לאחר הניתוח. "חשוב להדגיש שהיום מרכזים מסוימים גם מציעים למטופלים שעברו ניתוח בריאטרי לפני שנים ייעוץ בנוגע לטיפול תרופתי בהפחתת משקל, אם יש בכך צורך", הוא מוסיף.

אם כן, ברור לכול כי הצלחתו של הטיפול בהשמנת יתר תלויה בשני גורמים: ארגז הכלים הגדול שמעמיד הצוות הרפואי לרשות המטופל, והשימוש היעיל והמתמיד של המטופל באותם כלים לאורך זמן. כל אבחון כל טיפול וכל ניתוח - מדויקים ככל שיהיו, לא ישיגו את מטרתם ללא הקפדה מצד המנותח על מעקב וליווי צמודים ועל שימוש בכלים שעומדים לרשותו.

ד"ר דרור דיקר, מנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה של בית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

לאתר בית החולים הרצליה מדיקל סנטר

עוד כתבות

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"נוכל להתמודד טוב יותר עם העלמות מס אם נעבור לתהליך של מניעה"

מנהל רשות המסים ערן יעקב התייחס היום לחשיפת "גלובס" בנוגע לתוכנית הרשות לחייב את כל העסקים במשק לדווח על כל עסקה מעל 5,000 שקל ● "לא צריך להתלונן על התהליך אם הוא ימגר את התופעה שפוגעת בכסף של כולנו"

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

בית המשפט המחוזי נגד משרד הביטחון: "פעל במגמתיות כדי להסתיר פרטי ההתקשרות עם מכון מנדל"

המחוזי קיבל את בקשת ארגון לביא שטען לחוסר שקיפות מצד משרד הביטחון ● "להתעלמות מבקשות המידע יש מחיר"

מנכ"ל אלפאבית סונדר פיצ'אי ליד מחשב קוונטי של החברה/  צילום: רויטרס

אחסון מידע על דנ"א וחיקוי מערכת העצבים: כך נראים פיתוחי המחשוב החדשים

סטארט-אפים וחברות כמו גוגל ו-IBM עושות מאמצים לפתח יכולות מחשוב קוונטיות ● המטרה: לאפשר לעולם המחשוב להתקדם, כפי שהתקדם גם ב-50 השנה האחרונות

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "ימים קשים לפנינו, ייתכן שיידרשו צעדים דרמטיים והחלטות כואבות"

גונן אוסישקין שלח מייל לעובדי אל על ובו התייחס להשלכות נגיף הקורונה ● אל על הוציאה דיווח נוסף לבורסה בדבר "השלכות נגיף הקורונה על פעילות החברה"

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

אישור עסקת המיזוג של ספרינט וטי-מובייל רחוקה מאוד מהניצחון שמייסד סופטבנק ביקש להשיג

"במיזוג של ספרינט עם טי-מובייל היה קושי אדיר", אמר מסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק, אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב, "אבל לפחות הרווחנו ממנו המון כסף" ● כמה סאן נסוג מהיעדים השאפתניים שלו לספרינט? כנראה שמאוד

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס, יח"צ

כמה תמלוגים הרוויחה המדינה ממאגר תמר עד היום?

משרד האנרגיה דיווח כי התמלוגים מגז טבעי עמדו על 842 מיליון שקל ב-2019 - הרוב ממאגר תמר ● השנה התמורה הנמוכה ביותר הגיעה מלוויתן, אך בשנה הבאה המאגר צפוי להכפיל את היקף התמלוגים

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת דוחה יישום הוראות תקן חשבונאי לחברות הביטוח; מניותיהן קופצות בבורסה בתל אביב

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, דוחה את יישום הוראות תקן חשבונאי 17 לחברות הביטוח ● אייל דבי, לאומי שוקי הון: "ההקלה שניתנה לחברות מהווה גם הקלה למשקיעים"

גיל שרון, אבי גבאי, איציק בנבנישתי, רן גוראון וטל גרנות־‏גולדשטיין / צילום: ליאור מזרחי, תמר מצפי, רמי זרנגר ושלומי יוסף. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

בלי תשתיות ובלי טלוויזיה: למה כולם מתעניינים פתאום דווקא בגולן טלקום?

סלקום, פרטנר ופלאפון מנהלות מגעים לרכישת המפעילה הקטנה והרווחית שהנכס העיקרי שלה הוא הלקוחות • המיזוג ההגיוני ביותר, עסקית ורגולטורית, הוא בין סלקום לגולן טלקום - מה שלא מפריע למתחרות לקפוץ לזירה ולהעלות את מחיר העסקה

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

נכסים ובניין ואי.די.בי סיכמו על יחס ההמרה של הלוואת הבעלים ל-IDB

הסיכום מהווה את השלב הראשון בעסקת בעלי העניין שמקדם אדוארדו אלשטיין למכירת חלקה של אי.די.בי ב-IDBG לידי נכסים ובניין

שאול אלוביץ’, סטלה הנדלר, עמיקם שורר / צילום: שלומי יוסף

החלו הליכי השימוע לנאשמים בפרשת בזק

ל"גלובס" נודע כי השימוע למנכ"לית הנדלר התקיים ביום ראשון והשבוע צפוי השימוע לעמיקם שורר ● גם אלוביץ' צפוי לעבור שימוע, ואם יואשם גם בתיק בזק, בנוסף לתיק 4000, ינוהלו נגדו שני משפטים פליליים במקביל ● בימים ובשבועות הקרובים יתקיימו הליכי השימוע גם של יתר החשודים: אור אלוביץ', אלי קמיר, רון איילון ולינור יוכלמן

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

מכונת המזומנים של זוהר לוי: מחיקת החברה הבת מהמסחר בלונדון תניב לסאמיט תזרים של 176 מיליון אירו

סאמיט, הפועלת בשוקי הנדל"ן של ישראל וגרמניה, נסחרת בשווי שיא של 3.9 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה הניבה תשואה של 800% בעשור האחרון ● החברה הבת, סאמיט גרמניה, מעוניינת לבצע רכישה עצמית של שליש ממניותיה, בפרמיה של 1.4% על מחיר המניה בבורסה

רשות המסים תחייב דיווח בזמן אמת על כל עסקה / צילומים: איל יצהר, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חובת הדיווח בזמן אמת על עסקאות של 5,000 שקל: בעלי העסקים ובעלי המקצוע כמרקחה

חשיפת "גלובס" על התוכנית לחייב כל בעל עסק בדיווח בזמן אמת, מסעירה את בעלי העסקים • גם אנשי המקצוע מסכימים כי מדובר בצעד מסורבל שייצור תלות במערכת הממוחשבת של רשות המסים ולא בטוח כי יפתור את בעיית החשבוניות הפיקטיביות • ואיך התוכנית מסתדרת עם הבטחות הפוליטיקאים להקל על עסקים קטנים

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

הראל ויזל / צילום: איל יצהר

קבוצת פוקס: אם צריך נעבור לייצר בטורקיה, הודו או בנגלדש

כך מסרה הערב ענקית האופנה הישראלית ● למרות זאת, פוקס ציינה כי אופי פעילות הקבוצה הינו במרביתו עונתי, כאשר הזמנות הקבוצה לעונת הקיץ הקרובה כבר סופקו, ולפיכך החברה אינה רואה פגיעה בטווח הקצר בפעילות הקבוצה

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

סגירה חיובית באירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא