גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טיפול בהשמנת יתר: המעטפת והמעקב מעניקים ערך מוסף

ישנן אפשרויות רבות לטיפול יעיל ואף מותאם אישית בהשמנת יתר, בין אם באמצעות ניתוח בריאטרי ובין אם בדרכים אחרות ■ המפתח הוא מתן מענה כולל במישור הרפואי, הפסיכולוגי והתזונתי

ניתוחים בריאטריים. //  צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ניתוחים בריאטריים. // צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר

השמנת יתר היא מגפה, לא פחות, שמתפשטת בקצב מדאיג בעולם המערבי גם היום. נדמה שלעולם הרפואה ישנם די כלים להתמודד עם התופעה, אך הקושי הוא להעביר את המידע החשוב הזה אל החולים. במילים אחרות, האמצעים ישנם - אך המודעות אליהם אינה גבוהה מספיק.

המסר העיקרי שחשוב להפנים הוא כזה: ישנן אינספור אפשרויות לטיפול יעיל ואף מותאם אישית בהשמנת יתר, בין אם באמצעות ניתוח בריאטרי ובין אם בדרכים אחרות. המפתח הוא להשתמש בכל הכלים שמעמידה הרפואה של היום לרשות החולה - שבעזרתם הוא יוכל לשפר את מצבו הבריאותי הבעייתי, שעשוי להיות לעיתים מסכן חיים.

ד"ר דרור דיקר מהמרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה של בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר, אומר כי "כשפונים לייעוץ בנושא השמנת יתר חשוב לוודא שבמקום פועלת ועדת הערכה מקצועית, הכוללת גם רופאים פנימיים, בעלי הסתכלות רחבה מאוד על מצב החולה. מדובר ביועצים לטיפול בהשמנה, ויש לכך ערך מוסף בכל הנוגע לטיפול בחולים שמגיעים עם מחלות נלוות, אשר דורשות ידע טיפולי רחב. ברוב המרכזים זה לא קיים היום".

ד"ר דיקר עצמו, המשמש יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית וכמומחה ארצי בטיפול בהשמנה מטעם ארגון scope (האיגוד האירופי לחקר וטיפול בהשמנה), אינו עוסק ספציפית בצד הניתוחי-כירורגי של הטיפול במחלות ההשמנה, אלא ניגש אליו בראייה רחבה יותר ומקיפה יותר, כפי שיוסבר בהמשך. זאת מתוך מטרה לספק לכל מטופל את המענה המתאים לו במדויק, בין אם זהו טיפול שמרני (דיאטה לדוגמה) ובין אם טיפול כירורגי.

מענה רפואי מקצועי לכל מחלות ההשמנה

מדד ההשמנה נקבע על ידי ערכי ה-BMI של אדם. ה-BMI הוא למעשה מדד מסת גוף, שמחושב תוך התייחסות לגובהו, למשקלו ולמבנה גופו של הנבדק. BMI של 25 ומעלה מצביע על אדם שסובל ממשקל עודף מסוים, BMI של 30 ומעלה מעיד על השמנה ברמה בינונית ו-BMI של 35 ומעלה מצביע על השמנה חמורה. BMI של מעל 40 מוגדר כהשמנת יתר חולנית - וזהו הקריטריון שיוביל לרוב את הצוות הרפואי להחלטה על עריכת ניתוח בריאטרי.

נוסף על כך, קיימים כיום פתרונות ספציפיים גם לסובלים מהשמנה שאינם עונים על הקריטריונים המתאימים לניתוח - כלומר כאלו שמדד ה-BMI שלהם הוא 30 ועד 40, שאינם סובלים ממחלות חמורות אחרות. "למעשה, כל אדם הסובל מהשמנה בכל מדד שהוא, יכול לקבל כיום ליווי רפואי כולל. כאשר במרכז שבו החולה מטופל ישנו צוות שכולל גם רופאים פנימאיים ומומחים רפואיים להשמנה, הגישה כולה תהיה רחבה יותר ומקיפה יותר, ותציע אפשרויות ופתרונות רבים יותר", מסביר ד"ר דיקר.

במילים אחרות, בין אם מדובר במטופל לפני ניתוח בריאטרי או אחריו ובין אם זהו אדם שנאבק עם השמנה אך אינו מתאים לניתוח שכזה, קיימים שלל טיפולים בתחום, בכמה מישורים: המישור הרפואי, המישור הפסיכולוגי-נפשי והמישור התזונתי. ד"ר דיקר מפרט על כל אחד מהם:

במישור הרפואי יש לעקוב כל העת אחר מצבו הפיזי של המטופל. מעקב זה כולל בעיקר בחינה של מדדי הגוף ומצבו הפיזיולוגי של החולה ובדיקות הקשורות למחלות נלוות, אם יש כאלו: סוכרת, שומנים בדם, לחץ דם, כבד שומני, מחלות ריאה, מחלות לב ועוד.

בהקשר זה, יש לציין כי בשנים האחרונות למדו המומחים כי לניתוחים הבריאטריים יכולת לצמצם משמעותית ואף להעלים לחלוטין את המחלות הנלוות הללו, אך זה לא קורה תמיד, ובטח לא מייד - ולכן חשוב לעקוב אחר העניין.

גם נושא הפעילות הספורטיבית והתאמתה למצבו של המטופל חשוב מאוד לאורך כל התהליך, וזוכה לתשומת לב נרחבת. זאת מאחר שחשוב מאוד ליצור תוכנית שתתאים למצבו הפיזי של המטופל בכל שלב.

בכל הנוגע למישור הפסיכולוגי, חשוב לזכור שאדם אשר סבל מעודף משקל יתמודד עם ההשלכות הנפשיות של מציאות זו גם זמן רב לאחר שפיזית ייחשב משקלו לתקין. לכן מטופלים רבים בוחרים בליווי פסיכולוגי כזה או אחר, אשר יסייע להם להתמודד עם המצב הקיים ולא פחות מזה עם המצב החדש - לאחר שרזו והגיעו למשקל נמוך יותר משמעותית. בעניין זה ניתן כיום לתאם פגישות אישיות עם אנשי מקצוע - פסיכולוגים ועובדות סוציאליות - ואף פגישות בקבוצות תמיכה ייעודיות, שנחשבות אפקטיביות מאוד בהליכים כאלו ובעיקר לאחר ניתוחים בריאטריים.

המישור התזונתי נתפס כמעט טבעי בהקשר זה, אך גם כאן רבים מהמטופלים אינם יודעים כיצד לשמור על משטר תזונתי נכון למשך תקופה ארוכה. עניין זה מקבל משנה תוקף לאחר ניתוח בריאטרי, שכן השנה או השנתיים הראשונות שלאחר ההליך מביאות בדרך כלל לירידה מסחררת במשקל, מה שיכול להטעות את המטופל ואף לגרום לו לאמץ מנהגים תזונתיים לא נכונים, שיפגעו בו בעתיד ואף יביאו לכישלון הניתוח.

נכון שכל מי שעובר טיפול בהשמנה זוכה להנחיות מהצוות הרפואי באשר לתזונה שיצטרך לסגל לעצמו מעתה והלאה, בעיקר לאחר ניתוח בריאטרי. אולם חשוב לזכור כי ללא ליווי צמוד וארוך טווח של תזונאים ודיאטנים בריאטריים, השמירה על משקל תקין ויציב לאורך שנים תהיה קשה הרבה יותר.

ד"ר דרור דיקר, מנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה במדיקל סנטר / צילום: יח״צ

לייחס חשיבות לתקופה של אחרי הניתוח

אין ספק שהניתוח הבריאטרי יכול להביא לשינוי עצום בחיי המטופל, אך הבעיה מתחילה ברוב המקרים דווקא אחריו: מטופלים אינם מפנימים את החשיבות שבמעקב מסודר ובליווי רפואי מקיף ורב-תחומי, ומגלים כעשור אחרי הניתוח שהוא, למעשה, נכשל. "מי שנמצא במעקב מסודר בשנים שלאחר הניתוח הוא זה שמצליח לשמר את הפחתת המשקל שלו", אומר ד"ר דיקר, שראה בחייו די מטופלים שעברו ניתוחים כאלו, מכל הסוגים. "מי שלא נמצאים במעקב מסודר, הם בעצם אלו שמשמינים. אחרי הניתוח, במהלך שנה או שנתיים, ישנו מעין 'הייפ' והתחושה מצוינת. המנותח מסיק מכך שהוא אינו זקוק לתמיכה ולא צריך כל סיוע. רק לאחר מכן הוא מבין שזה לא כל כך פשוט".

אומנם גם מטופלים שאינם מקפידים על המעקב הרפואי הרצוי לא חוזרים לרוב למשקלם המקורי, שהציב אותם גבוה מאוד במדד ה-BMI. אולם הם בהחלט עולים במשקל בצורה משמעותית בתוך כמה שנים, מה שבעצם עלול להוביל לתוצאה רצויה פחות.

מבחינת הרופאים העוסקים בתחום ומבחינת צוות המרכז הרב-תחומי במדיקל סנטר, זוהי כנראה המשימה החשובה ביותר כיום: לגרום למנותחים להבין עד כמה חשובה תשומת הלב וההקפדה בשנים שלאחר הניתוח הבריאטרי. בימים שבהם ידוע שרמת הניתוחים גבוהה מאוד, שיעילותם מוכחת היטב ושאחוזי ההצלחה הולכים ועולים - הדבר המהותי הוא לגרום למנותח להפנים את החשיבות של הפרק הפוסט-ניתוחי. "זו לקונה מאוד גדולה", ממשיך ד"ר דיקר. "זה הנושא הכי מפוספס, והוא בעייתי מאוד. יש חשיבות עצומה לכך שהחולים כן יגיעו למעקב לאחר הניתוח".

בהקשר לכך אומר ד"ר דיקר כי מרכזים שבהם הכול נעשה תחת קורת גג אחת הם בעלי יתרון משמעותי בכל הנוגע לסיוע לחולים, כיוון שהם הופכים את עניין המעקב לפשוט יותר. "קיימים מרכזי הערכה וטיפול מאוד רחבים, שבעצם עונים על כל הדרישות להערכה טרום-ניתוחית ולטיפול הפוסט-ניתוחי", הוא מציין ומוסיף כי לבד מהכלים שהוזכרו קודם לכן, יש מרכזים שמספקים מעקב של רוקחת קלינית בכל הנוגע לטיפול התרופתי לפני הניתוח ולאחריו, וכן מפגשים עם פסיכיאטרית המתמחה בהפרעות אכילה. אלו משלימים עבור המטופל את התמונה ומציעים לו מענה מקיף ביותר לאחר הניתוח. "חשוב להדגיש שהיום מרכזים מסוימים גם מציעים למטופלים שעברו ניתוח בריאטרי לפני שנים ייעוץ בנוגע לטיפול תרופתי בהפחתת משקל, אם יש בכך צורך", הוא מוסיף.

אם כן, ברור לכול כי הצלחתו של הטיפול בהשמנת יתר תלויה בשני גורמים: ארגז הכלים הגדול שמעמיד הצוות הרפואי לרשות המטופל, והשימוש היעיל והמתמיד של המטופל באותם כלים לאורך זמן. כל אבחון כל טיפול וכל ניתוח - מדויקים ככל שיהיו, לא ישיגו את מטרתם ללא הקפדה מצד המנותח על מעקב וליווי צמודים ועל שימוש בכלים שעומדים לרשותו.

ד"ר דרור דיקר, מנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה של בית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

לאתר בית החולים הרצליה מדיקל סנטר

עוד כתבות

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

דדי גלעד / צילום: Tyto Care

טייטו קר גייסה 50 מיליון דולר כדי לתת שירותים רפואיים מרחוק

החברה פיתחה מכשיר לבדיקת ריאות, לב, גרון ואוזניים שמאפשר לאדם לצלם את עצמו ולשלוח לרופא ● בחברה מתכננים לייצר פי שלושה יותר מכשירים מהתכנון כתוצאה מביקושים גבוהים בשל נגיף הקורונה

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום