גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האתגר של האוני' העברית: חיסול חוב של 1.8 מיליארד שקל

הסכם ההבראה של האוניברסיטה יוצא לדרך: המדינה תזרים 70 מיליון שקל בשנה, בתמורה לתוכנית התייעלות בהיקף 2.7 מיליארד שקל והתגייסות האוניברסיטה למטרות לאומיות כמו הגדלת של 70% במספר הסטודנטים במקצועות ההייטק ■ יוחמר הפיקוח על האוניברסיטה

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק
קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

הסכם הבראה חסר תקדים באוניברסיטה העברית: אתמול הגיעו האוניברסיטה ומשרד האוצר לסיכום לפיו המדינה תזרים לקופת האוניברסיטה סכום של 700 מיליון שקל בעשר השנים הקרובות כדי לסייע לה להתמודד עם הגירעון שאליו הגיעה, בין השאר בגלל הנטל הכבד של הפנסיות התקציביות. במסגרת ההסכם, לו שותפה גם הות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב של מערכת ההשכלה הגבוהה), התחייבה האוניברסיטה העברית לתוכנית התייעלות מקיפה של 2.7 מיליארד שקל בעשר שנים. התוכנית המלאה כוללת גם עמידה במטרות לאומיות של הות"ת, שבראשה עומדת פרופ' יפה זילברשץ, ושל המועצה להשכלה גבוהה.

על האוניברסיטה העברית רובצת חבות אקטוארית של 14 מיליארד שקל שנובעת מהתחייבויות לתשלומי פנסיה תקציבית לעובדיה. אמנם האוניברסיטה הפסיקה לשלם פנסיה תקציבית בשנת 2000, אך התארכות תוחלת החיים וסביבת הריבית הנמוכה הובילו לכך שהנטל הכספי על האוניברסיטה הולך וגדל. זהו החוב האקטוארי הגדול ביותר מבין כל האוניברסיטאות. כדי לממן את הפנסיות התקציביות נאלצה האוניברסיטה העברית להשתמש בתקציבה השוטף, אך לפני כמה שנים קבעה הות"ת כי האוניברסיטה לא יכולה לממן את הפנסיות התקציביות מתקציבי המחקר שלה. עד סוף העשור הנוכחי תשלם האוניברסיטה כ-2 מיליארד שקל לפנסיות התקציביות, ובעשור הבא האוניברסיטה תצטרך לשלם כ-6 מיליארד שקל נוספים. חלק מהסכום ממומן על ידי ות"ת אך מדובר בהיקף של 300-400 מיליון שקל בשנה.

האוניברסיטה העברית נמצאת במצב כלכלי עגום כבר למעלה מ-20 שנה, אך במשך שנים ארוכות לא נעשו צעדים מהותיים כדי להוציא אותה מהבוץ. המטרה בהסכם ההבראה הנוכחי הוא להפוך את האוניברסיטה למאוזנת תקציבית מבחינה תפעולית וכן למחוק את כל חובותיה ב-2027, אז תוכל האוניברסיטה לצאת לדרך חדשה. התוכנית מאתגרת מאוד לאוניברסיטה, וכדי לעמוד ביעדים שנקבעו לה יהיה עליה לשנות תפישות ניהוליות וסדרי עדיפויות ולגבש נורמות פעילות מתקדמות יותר. גיבוש התכנית לווה בשנה האחרונה על ידי דוד ברוך, לשעבר בכיר באוצר ומנכ"ל אקסלנס השקעות, ששימש כיועץ משותף ומוסכם על הצדדים.

לשם הובלת התוכנית מינתה האוניברסיטה בשבוע שעבר את מאיר בינג לסמנכ"ל הכספים. בינג (42) שימש בארבע השנים האחרונות כמשנה למנכ"ל החברה הארצית למתנ"סים, שם הוביל את תהליך ההבראה של החברה שנקלעה לקשיים כלכליים. בעבר שימש כסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שם היה אחראי על תקציבי מערכת הביטחון. מינוי בינג הוא חלק מהחלפת השדרה הניהולית של האוניברסיטה בשנה האחרונה: בחודש נובמבר האחרון נכנס לתפקיד המנכ"ל ישי פרנקל, סגן נשיא באינטל העולמית ולשעבר מנכ"ל אינטל ירושלים; כמה חודשים קודם לכן נכנס לתפקיד נשיא האוניברסיטה פרופ' אשר כהן. האוניברסיטה התחייבה לבצע שינויים במבנה התאגידי באופן שיחזק את אפקטיביות הפיקוח של הוועד המנהל על הנהלת המוסד.

פיקוח על תוכנית ההבראה יתבצע גם על ידי ועדת מקצועית מטעם ות"ת שתבדוק את תהליך היישום ותוודא שהאוניברסיטה עומדת בהתחייבויותיה. הוועדה תדווח לות"ת ומשרד האוצר מדי רבעון. התמיכה של ות"ת תהיה מותנית בעמידת המוסד בכל יעדי התוכנית, אם לא, התמיכה תוגבל. נראה שבמדינה סבורים כי הפנסיות התקציביות הן לא הסיפור כולו, ובאוניברסיטה העברית דרושים שינויים בתהליכים הניהוליים.

מהיכן יגיע החיסכון?

נראה שהנקודה הכי מאתגרת בתוכנית ההבראה של האוניברסיטה תהיה חיסול של הגירעון הצבור בהיקף של 1.8 מיליארד שקל. לפי התוכנית שהוצגה היום, האוניברסיטה תמכור נכסים שאינם משמשים לפעילות אקדמית בהיקף של 400 מיליון שקל - 300 מיליון שקל כדי לממש התחייבויות ו-100 מיליון שקל עבור כרית ביטחון. לאוניברסיטה יש מגרשים ומבנים רבים ברחבי הארץ שאת חלקם קיבלה בירושה או שנמצאים בבעלותה עשרות שנים.

את שאר הסכום - 1.4 מיליארד שקל - אמורה האוניברסיטה לסגור באמצעות שימוש בכספים שהם לא חלק מהתקציב השוטף שלה. לפי הערכות, חלק מהכסף עשוי להגיע מתקציבים שעברו לפקולטות השונות באוניברסיטאות, אך לא מומשו. כלומר מדובר בסכומים שנשארו בפקולטות וכעת תיקח האוניברסיטה את הכסף כדי לחסל את ההתחייבויות.

כנגד 600 מיליון שקל מתוך ה-1.4 מיליארד שקל נדרשת האוניברסיטה לשעבד נכסים. באוצר ובות"ת היו יכולים לדרוש מהאוניברסיטה לממש יותר נכסים כדי לצמצם את החוב באופן משמעותי יותר, אך חששו כי מכירת הנכסים תגיע לתוך הפקולטות ותפגע ביכולת האקדמית של האוניברסיטה. לתפישתם, בראייה ארוכת טווח האוניברסיטה תהיה טובה יותר, אם תצליח לחסל את החוב עם מימוש נכסים מינימלי.

הגירעון השוטף של האוניברסיטה עומד על 160 מיליון שקל בשנה, כלומר כל שנה שאין בה תוכנית הבראה רק מעמיקה את הגירעון הצבור. 70 מיליון שקל מהגירעון השוטף יכוסו כאמור על ידי משרד האוצר, ושאר הסכום יצומצם על ידי צעדי התייעלות פנים מוסדיים - צמצום משרות והפחתת רכיבי שכר (26 מיליון שקל בשנה), הקטנת תקורות (15 מיליון שקל בשנה), הכנסות נוספות לתקציב השוטף (49 מיליון שקל בשנה). למעשה, האוניברסיטה תצטרך להגדיל את המאמצים בגיוס תרומות, להשתמש בהן גם לצרכיה השוטפים, לנצל עד תום את יישום, חברת מסחור הידע שלה (שכבר העבירה לאוניברסיטה 800 מיליון שקל בעשור האחרון), וכן לייעל תהליכי רכש ואת ההוצאות השוטפות שלה.

יותר סטודנטים חרדים וערבים

האוניברסיטה סבלה בשנים האחרונות גם מהידררות באיכות המוסד כתוצאה מהמשבר הפיננסי שלה: על-פי דירוג שנחאי הבינלאומי יצאה האוניברסיטה בשנה שעברה לראשונה מדירוג 100 האוניברסיטאות המובילות בעולם (מוקמה במקום ה-101), זאת לאחר שרק לפני שנים ספורות דורגה במקום ה-52. שקיעת המוסד באה לידי ביטוי גם בדירוגים פנימיים ובראשם מודל המחקר של ות"ת (המתבסס על היקף הפרסומים האיכותניים, זכיות בקרנות מחקר ומספר התלמידים לתארים מתקדמים) איבדה האוניברסיטה את הבכורה לאוניברסיטת תל אביב.

בהסכם ההבראה הנוכחי הסכימה האוניברסיטה לרתום חלק מהתוכניות האקדמיות שלה לעמידה במטרות לאומיות שבאו לידי ביטוי בתכנית הרב שנתית להשכלה הגבוהה לשנים תשע"ז-תשפ"ב. למשל, האוניברסיטה התחייבה לעמוד ביעד הגידול של 70% במספר הסטודנטים הלומדים מקצועות הייטק. כמו כן, האוניברסיטה התחייבה להגדלה משמעותית של מספר הסטודנטים הערבים והחרדים הלומדים במוסד, כך שמספר הסטודנטים החרדים יעמוד על 1,000, ושיעור הסטודנטים הערבים מסך הסטודנטים הלומדים במוסד יעמוד על 18% בתואר ראשון ו-12% לתואר שני. יעד נוסף אשר האוניברסיטה תיקח בו חלק משמעותי - גיוס סטודנטים מחו"ל ללמוד בירושלים.

נשיא האוניברסיטה, פרופ' אשר כהן, התייחס לתוכנית ואמר: "בשנים האחרונות נקלענו למצב תקציבי בעייתי שיצר קשיים רבים וסיכן את יכולתנו להמשיך להוביל את האקדמיה הישראלית. היום האוניברסיטה העברית יוצאת לדרך חדשה ומאתגרת. בנינו תכנית ארוכת טווח אשר מחייבת את המוסד לתהליכים משמעותיים ומציבה אתגרים רבים, ותאפשר צמיחה והתחדשות אקדמית, מחקרית והוראתית".

עוד כתבות

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מייסד בטר קנאביס יוחאי גילד נעצר בתאילנד בחשד לסחר בסמים

גילד, מחלוצי סצנת הקנאביס הישראלית, שוחרר בערבות ● בטר קנאביס: "יוחאי הוא אדם פרטי המתגורר כשנתיים בתאילנד ומזה שנים אינו נמצא בתפקיד פעיל או ניהולי בחברה" ● אתר חדשות תאילנדי: "הישראלים התנהגו כמו מאפיה, סחרו במגוון סמים וניסו לשחד את השוטר"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ ב-1.2%, טבע איבדה 5%

לייבפרסון צללה ב-21% לאחר שהעמיקה את ההפסד הרבעוני; סמנכ"ל הכספים של החברה פרש ● באפט חשף את השינוי בהחזקותיו במניית טבע ברבעון ● אלקטרה צריכה במו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום ● מחזור המסחר בשוק המניות הגיע ל-666 מיליון שקל

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

קניון של סטרווד ווסט / צילום: מצגת החברה

לאחר שהאג"ח קרסה ביותר מ-50%: בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הנדל"ן הזרה סטרווד ווסט

הבקשה הוגשה ע"י בית ההשקעות פרוקסימה שבבעלות חיים ונציה ואורי רענן ● סטרווד ווסט דיווחה כי עילות התביעה נוגעות לקיומם לכאורה של פרטים מטעים ואי-גילוי הולם בתשקיף ההנפקה של אג"ח מסדרה א' וכן הטעיה וחוסר בפרטים בדוחות מיידיים

עובד בחליפת מגן עוזר להוביל מזוודה לאוטובוס / צילום: צ'יינה דיילי, רויטרס

"המפעל סגור. אנחנו נצורים 25 ימים. אבל מי יכול לחשוב על כסף עכשיו"

עופר דקל חי כבר עשר שנים בווהאן שבסין. בשבועות האחרונים הוא פרץ לתודעה הישראלית כ"עופר סין" בזכות דיווחיו המרגשים ברשתות החברתיות ● מפעל הטקסטיל שלו ושל אשתו ננה מושבת ● מהיום ב"גלובס" תיעוד מיוחד של חייהם בצל הקורונה ● יומן ווהאן, פרק ראשון

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: ההבטחות הממוחזרות של ראש הממשלה נתניהו

הסרטון של נתניהו עם רמי לוי נראה לכם מוכר? אולי משום שהוא כיכב בקמפיינים של הליכוד גם ב-2013 וב-2015 ● ומה עם בני הפלשמורה? הם עדיין ממתינים במחנות המעבר באדיס אבבה ובגונדר מאז ההבטחות בקמפיין 2009 ● בחזרה לעתיד, גרסת ראש הממשלה

החטאים של התקשורת - החוק השיווקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא התוכן השיווקי: פרסום סמוי הוא בגידה באמון שהציבור נתן בתקשורת

פרסום סמוי, או בשמות המכבסה השונים שלו - "תוכן שיווקי", "תוכן ממומן", "המלצות קריאה" או פשוט "כל כתבה שאתם רואים פה" - הוא אחת הדוגמאות המושלמות שסיפקה לנו ההיסטוריה לפתגם "ניסר את הענף שהוא יושב עליו" והתשובה הכי ישירה לשאלה מדוע אבד האמון בתקשורת ● פרויקט מיוחד

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

לא חושב שיקר כאן, לא מעריך את נערי האוצר ובטוח שכולם רק רוצים להפיל את נתניהו: פרופ' אבי שמחון בראיון

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי של רה"מ, בראיון אישי ● על הילדות בכפר קדימה, על שלטון הפקידים, ועל הביקורת באגף התקציבים נגד רעיונותיו: "כל אנשי האוצר, המקסימום של הקורסים שהם לקחו במקרו-כלכלה אלה קורסים שאני מלמד, כך שאני יודע הרבה יותר"

בהלת וירוס הקורונה בבייג'ינג, סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

דעה: שוק הביטוח לא נפגע, אבל קיבל תזכורת שסיכונים לעתים מתגשמים

מוקדם עדיין לראות בסערת הקורונה קטסטרופה בלתי מוגבלת ● מדובר במקרה שמציף את אי-הוודאות הקיימת ומדגים כי יש צורך בגידור סיכונים

קלמן ליבסקינד / צילום: יונתן בלום, גלובס

קלמן ליבסקינד על השעיית אראל סג"ל: לא אגיש את התוכנית בלעדיו

ביום חמישי נודע כי תאגיד השידור השעה זמנית את העיתונאי אראל סג"ל, זאת לאחר שלקח חלק בסרטון תעמולה של הליכוד ● קלמן ליבסקינד, שמגיש יחד עם סג"ל תוכנית אקטואליה יומית בערוץ 11: "כל עוד התוכנית 'קלמן וסג"ל' תהיה בלי סג"ל, היא תהיה גם בלי קלמן"

צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה / צילום: יח"צ

אלקטרה צריכה מאשרת: מנהלת מו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום

חברת-האם של גולן טלקום מוסרת כי אין ודאות בשלב זה שהמגעים יבשילו לכדי עסקה ● רכישת גולן טלקום ע"י סלקום נועדה לבסס את מעמדה של סלקום בשוק המקומי ובמקביל לסכל אפשרות למיזוג בין פרטנר להוט

טבע - תרופת קופקסון  / צלם: תמר מצפי

האם טבע עומדת בפני תביעה של מיליארדי דולרים על עיכוב הקופקסון?

משפט ארוך בין שתי החברות, שבו האשימה פרוניורון את טבע בסיכון חולים בניוון שרירים, הסתיים לפני כחודש ● ביהמ"ש פסק כי טבע אכן הפרה חוזה מול פרוניורון, וזו צפויה לטעון בתביעת נזיקין שתגיש כי הייתה יכולה לפתח את הקופקסון למחלות נוספות

צביקה וילנאי /  צילום יח"צ

בעקבות קריסת מגה: עמיתי מועדון הוט יקבלו החזר של 100 אלף שקל

מדובר בכספים שהעמיתים שילמו לפני שנים עבור רכישת תווי קנייה לרשת מגה ("התו החכם") ● ההחזר מגיע גם ל-1,300 שקל לעמית וגם לשקלים בודדים – בהתאם ליתרה שנשארה בתווים שלא מומשו

סונדאר פיצ'אי מנכ"ל גוגל וסמנכ"ל גוגל באזור אירופה /  צילום: רויטרס, HANNIBAL HANSCHKE

על רקע התחרות העזה: גוגל מבצעת ארגון מחדש של פעילות הענן

בגוגל מתקשים לסגור את הפער בתחום הענן עם אמזון ומיקרוסופט, שמובילות את השוק ● בגוגל ציינו כי "מספר קטן של עובדים" קיבל הודעה על ביטול משרותיהם

הסרטון שהצית את המשבר עם כאן/ צילום : צילום: מסך

המשבריסט: מסר של הסתרה, רדיפה וחוסר הוגנות - בפרשת סג"ל התאגיד ירה לעצמו ברגל. פעמיים

צונאמי של שיימינג הופנה בסוף השבוע נגד התאגיד בעקבות השעיית אראל סג"ל ● התגובה הצינית שהוציא בוודאי לא הועילה ● אבל כדי לבדוק האם יש כאן משבר ומה עומקו, צריך לנסות ולהבין מי עשוי או עלול להיות מושפע ממנו ואיך ● "המשבריסט" חונך טור ראשון ב"גלובס" עם מסקנה מטרידה

מיכל הלפרין/ צילום:יוסי זמיר

חוק הריכוזיות: הושלמה ההפרדה בין תאגידים ריאליים משמעותיים ובין גופים פיננסיים משמעותיים

הוועדה לצמצום הריכוזיות פרסמה עדכון של רשימת התאגידים, הגופים הפיננסיים ורשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שהושלמה ההפרדה במסגרת חוק הריכוזיות ● החוק חוקק במטרה להפחית את הריכוזיות במשק הישראלי ולהגביר את התחרות בו, וקבע, בין היתר, כי יש להגביל מבנה פירמידלי של חברות החזקה לשתי שכבות בלבד של חברות בורסאיות

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"

טראמפ במפגש עם עובדי בואינג, 2017/ צילום :  \   Mic Smith AP

מלחמת הסחר הקטנה: ארה"ב מעלה מכסים על מטוסים מאירופה

המניע להעלאת המכסים נובע מאי-שביעות רצון מהסובסידיות מהן נהנית חברת המטוסים האירופית איירבוס

הנשיא טראמפ מבקר בגבול ארה”ב־מקסיקו/ צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

דעה: פרשה רודפת פרשה: כך מנצל טראמפ את משרד המשפטים להסדרת חשבונות פוליטיים

הנשיא: "יש לי זכות מלאה לתת הוראות למשרד המשפטים" ● שופט: "רפובליקת בננות"

 

 

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

הירידה הצפויה בשיעורי ההיוון הובילה לרווחי שערוך של 150 מיליון שקל בדוחות ריט 1

קרן ההשקעות בנדל"ן מצטרפת בהודעתה לחברת אמות, שעדכנה לאחרונה על צפי לרישום "רווחים מהותיים מהתאמת שווי הוגן של נדל"ן להשקעה, בהיקף העולה על 500 מיליון שקל" בדוחות לסיכום 2019 ● ריט 1 נסחרת בשווי של כ-4.1 מיליארד שקל אחרי טיפוס שנתי במנייתה של כ-55%