גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תחזית חלשה לאורמת ו"חולשה" בבקרה הפנימית; המניה צונחת

ההכנסות ממגזר החשמל צמחו ברמה השנתית ב-7.3%, והכנסות מגזר המוצרים ירדו ב-0.8% ■ המנכ"ל: "אנו ממוקדים בהגדלת חלקו של מגזר החשמל בסך ההכנסות"

יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר
יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר

באיחור של שבוע פרסמה חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת טכנולוגיות את תוצאות הרבעון הרביעי ושנת 2017, ובתגובה צנחה מנייתה בשני ימי המסחר האחרונים בניו-יורק ב-9.4%, למחיר המשקף לה שווי של כ-2.9 מיליארד דולר.

בהתאם, היום (א') נסחרה המניה בבורסה בתל-אביב בירידות של 11% בשעות הבוקר. אורמת דחתה את פרסום הדוחות על רקע בדיקת סוגיות מס בארה"ב. גם לאחר פרסום התוצאות ביום חמישי, החברה טרם פרסמה את הדוח המלא שלה (10K) ל-2017.

החברה ציינה כי העיכוב נובע מהצורך להשלים תהליכי בחינה נוספים, הנוגעים בעיקר לסוגיות בנושאי מיסוי ודיווח כספי. עם זאת, אורמת עדכנה כי "אף שהבחינה עדיין ממשיכה, במסגרת הבקרה הפנימית החברה זיהתה חולשה מהותית הקשורה להערכותיה בנוגע לחשבונאות בנושא המיסוי. חולשה מהותית זו בבקרה הפנימית באה לידי ביטוי בחישובי מס שגויים, אשר הנהלת החברה הגדירה כלא מהותיים בדוחות הרבעוניים הלא מבוקרים, אך יתוקנו עבור הדוח השנתי ל-2017". אורמת הוסיפה כי הדוח המלא יפורסם עד 16 במארס, וייתכן שחלק מהסכומים שפורסמו ישתנו. "החברה נמצאת בתהליך של תכנון והטמעה של תוכנית תיקון לטיפול בחולשה המהותית", הוסיפה אורמת.

המשקיעים התאכזבו

בינתיים, התוצאות שכבר פורסמו והתחזיות ל-2018 אכזבו את המשקיעים. אורמת רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של כ-166 מיליון דולר, ללא שינוי ביחס לרבעון המקביל ונמוך מתחזיות האנליסטים. אורמת פועלת בשני מגזרים: במגזר המוצרים היא מקימה תחנות כוח גיאותרמיות עבור לקוחות, ובמגזר החשמל היא מחזיקה בבעלות על התחנות האלה (החל מהשנה, ידווח גם מגזר "אחר" שיכלול את תחום אגירת האנרגיה).

ההכנסות ממגזר החשמל, הרווחי יותר עבורה, צמחו ברבעון הרביעי ב-12.1%, לכ-129 מיליון דולר, בזמן שהכנסות מגזר המוצרים התכווצו ב-27% ל-37.9 מיליון דולר. ברמה השנתית, ההכנסות ממגזר החשמל צמחו ב-7.3%, והכנסות מגזר המוצרים ירדו ב-0.8%, בעוד שסך ההכנסות צמח ב-4.6% לכ-693 מיליון דולר, בהתאם לתחזיות החברה.

הרווח לפני מס הסתכם ברבעון ב-40 מיליון דולר, עלייה של 9.1% ביחס לרבעון המקביל, ובשנה כולה הוא גדל ב-21% לכ-171 מיליון דולר. ה-EBITDA המתואם (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) הגיע ברבעון ל-87.4 מיליון דולר, ובשנה כולה ל-344 מיליון דולר, בטווח התחזיות שמסרה אורמת בעבר.

ב-2018 מצפה אורמת להכנסות של 688-712 מיליון דולר, ואמצע טווח התחזית משקף צמיחה של 1% לעומת 2017. האנליסטים ציפו להכנסות גבוהות יותר, של 751 מיליון דולר, אולם התחזית הנוכחית עדיין לא כוללת את התרומה של U.S Geothermal, שעל רכישתה הודיעה החברה לאחרונה - עסקה שעדיין לא נסגרה.

במגזר החשמל יצמחו ההכנסות ב-7%-9% ל-500-510 מיליון דולר, ומגזר המוצרים יקטן ב-15%-20%, להכנסות של 180-190 מיליון דולר. ההכנסות מאגירת אנרגיה יסתכמו השנה ב-8-12 מיליון דולר. אורמת מצפה ל-EBITDA מתואם שנתי של 355-365 מיליון דולר, עלייה של 4.7% מ-2017.

נכנסת ל-2018 עם פורטפוליו צומח

לדברי יצחק אנג'ל, מנכ"ל החברה, "אנו ממוקדים בהגדלת חלקו של מגזר החשמל בסך ההכנסות. בשנת 2018 אנו צופים כי הגידול ברווחיות במגזר החשמל תבוא בעיקר מתרומתן המלאה של התחנות החדשות, שנכנסו לפעילות במהלך 2017. אנו צופים כי הגידול בהכנסות וברווחיות במגזר החשמל יפצה על הירידה בהכנסות מגזר המוצרים, יגדיל את סך שיעורי ה-EBITDA ויתמוך בצמיחה רווחית".

אנג'ל הוסיף שאורמת נכנסת ל-2018 ממוצבת היטב, עם פורטפוליו צומח של תחנות, צבר משמעותי של פרויקטים בהקמה ופיתוח הזדמנויות חדשות כתוצאה ממיזוגים ורכישות.

בתגובה לדוחות כתבו כלכלני Roth Capital, שהפוקוס המרכזי נותר הצמיחה במגזר החשמל, וכי התחזית הנמוכה ביחס לצפי השוק נובעת בעיקר ממגזר המוצרים, שסובל מלחצים על ההכנסות והרווחים. האנליסט גארי סוויני מ-Roth ממליץ לנצל את החולשה במניה ולרכוש מניות אורמת, והמלצתו נותרת ללא שינוי, "קנייה", במחיר יעד של 67 דולר, שגבוה ב-18.2% ממחיר השוק.

אורמת הודיעה על חלוקת דיבידנד של 23 סנט למניה (לעומת 7-8 סנטים שחולקו ברבעונים קודמים), אשר יחולק בסוף החודש. הנהנית המרכזית מהחלוקה היא החברה היפנית Orix, שרכשה ב-2017 את מניות קרן פימי ומשפחת ברוניצקי בחברה, בעסקה של 630 מיליון דולר. היא תקבל 2.5 מיליון דולר בחלוקה הקרובה.

עוד כתבות

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

קרן הריט מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל ממוסדיים בהנפקה פרטית

ההנפקה בוצעה בהנחה של כ-12% על מחיר הסגירה של המניה אתמול ● המנכ"ל: "מקווה שהמדינה תבין את מה שהמוסדיים כבר הפנימו, כי מדובר בענף בעל פוטנציאל עצום, וכי יש לעזור לו רגולטורית"

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות החדשנות ורשות ני"ע ישקיעו 6 מיליון שקל בתוכנית פיילוטים בתחום הפינטק

במסגרת התוכנית שתושק בימים הקרובים, חברות וסטארט-אפים ישראליים יקבלו גישה למאגרי המידע של הרשות לניירות ערך ולנתוני המסחר של הבורסה ● המהלך אמור לעודד חברות לפתח פתרונות טכנולוגיים בתחומי הפינטק

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי הבטיחה גיוס של 236 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ט"ו

במסגרת המכרז המוסדי שהתקיים הערב, נרשם ביקוש בהיקף כולל של 665 מיליון שקל, מתוכו נענתה החברה להצעות בהיקף המקסימלי האפשרי

שרון נדב/ צילום:ת מונה פרטית

"כשארצה ללדת, לא אקבל את הזכויות שתקבל יולדת שהיא שכירה"

שרון נדב (25) היא מאמנת כושר עצמאית בשדרות וביישובי עוטף עזה ● "אין לי את הפריבילגיה שיש לעובד שכיר להישאר בבית כשהוא חולה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון בהונג קונג מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"

דודו מזרחי מנכל בזק/  ישראל שם טוב

קבוצת בזק רושמת ירידה של כ-18% ברווחים ברבעון השלישי

הרווח הנקי הסתכם ב-191 מיליון שקל כתוצאה מהפרשות ושחיקה ברווחיות החברות הבנות ● הקבוצה גם מדווחת על תחזית הפסד לבעלי המניות שצפוי להיות כ-1.1 מיליארד שקל, לעומת תחזית מקורית של רווח נקי של כ-900 מיליון עד מיליארד שקל

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברבעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרבעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

רובי שמיר, לילך אשר טופילסקי, דני גילרמן, דני דיין, עזי שפר וגיא פרנקלין פותחים את המסחר / צילום: שחר עזרן

רגע לפני פרישתה של לילך אשר טופילסקי: הנהלת דיסקונט פתחה את המסחר במנהטן

בבורסה בני יורק ציינו בשבוע שעבר את יום ישראל, באירוע אותו ערכו הליגה לידידות אמריקה-ישראל (AIFL) ומתחמי היזמות SOSA

אמנון שעשוע/ צילום: אינטל Walden Kirsch

הדרך אל האקזיט כבר לא עוברת דרך הרכב האוטונומי

טרנד המכוניות ללא נהג נדחה למועד לא ידוע, אך 3 אירועים שנערכו בשבועות האחרונים מפזרים חלק מהערפל מעל עתיד התחום • מה גרם ליו"ר סקודה להתלהב בת"א, אילו מסרים היו חבויים בכנס המשקיעים של מובילאיי, והאם הענף בחר צד בסכסוך בין המעצמות?

מונית מעופפת/ צילום: מתוך אתר החברה Lilium

והרי החדשות: אכפתיות יכולה להשתלם כלכלית, ופקק הוא הזדמנות עסקית ומיתוגית

הבשורה הגדולה של כנס הדיגיטל והטכנולוגיה Web Summit Lisbon שנחתם בסוף השבוע היא לא דיגיטלית או טכנולוגית; קוראים לה פשוט Purpose Marketing ● על מה בונים ב-P&G ובאיקאה, ולמה נדמה שלאנושות אין בעיות גדולות יותר מתורים?

משלחת תלמידים לאושוויץ/ צילום: רויטרס

המכרז שחושף: משרד החינוך משאיר דלת פתוחה לנאשמים ב"קרטל המסעות לפולין"

כ-40 אלף בני נוער ייצאו ב-2020 לסיור במחנות בפולין • אף שנגד החברות הפועלות בתחום עומדים כתבי אישום בגין "מסחרה" ותיאום מחירים - המכרז מעמיד תנאי סף שמאפשרים בעיקר להן להתמודד • משרד החינוך: מעמידים לעצמנו זכות לפסול מתמודדים

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

יו"ר רע"ם: הצוות של נתניהו ניהל איתי מו"מ לתמיכה בממשלת 60 ח"כים

ח"כ ד"ר מנסור עבאס סיפר הבוקר בגל"צ כי בין סוף אפריל למאי 2019 הוא ניהל מו"מ עם ח"כ מיקי זהר, נתן אשל ושר בכיר בליכוד ● ההצעה הפוליטית כללה תמיכה עקיפה בממשלת 60 ח"כים בראשות נתניהו, תוך הסכמת רע"ם שלא להצביע נגד הממשלה