פטור מהיתר להסבת הקונסוליה האמריקאית בירושלים לשגרירות

בעקבות בקשת כחלון החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה להמליץ על הענקת פטור מתוכנית ומהיתר להקמת חומה ודרך מילוט עבור השגרירות האמריקאית בירושלים • כחלון אמור לחתום על הצו כבר בימים הקרובים

שגרירות ארה"ב בישראל / צילום: רויטרס
שגרירות ארה"ב בישראל / צילום: רויטרס

המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר, אישרה היום פה אחד את המלצת שר האוצר משה כחלון, להעניק פטור לשגרירות האמריקאית להסבת מבנה הקונסוליה בירושלים לשגרירות זמנית שתפעל כבר בחודש מאי הקרוב, ותשמש את משרדי השגריר האמריקאי. לצורך כך ביקשו בכירים במחלקת המדינה האמריקאית לבצע עבודות התאמה להסבת בית הקונסוליה בשכונת ארנונה למבנה המתאים לשיכון השגריר, ביניהן הקמת חומות בגובה של למעלה מ-3 מטרים סביב המבנה וסלילת כביש מילוט מהמבנה. כחלון אמור לחתום על הצו בימים הקרובים.

במועצה הארצית הסבירו כי הוצגו בפניה החשיבות והדחיפות הלאומית בהשלמת סידורי הביטחון הדרושים עד למועד מעבר שגרירות ארה"ב לירושלים, עליו הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לאור הצורך בהתאמות המתחם הקיים לדרישות האבטחה של מתחם המשמש כמקום מושבו של השגריר אשר השלמתן נדרשת עד למועד המעבר, החליטה המועצה להמליץ על הפטור שאותו תיתן באופן רשמי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ירושלים. הפטור יינתן לתקופה של 3 שנים. במהלך תקופה זו, צפויה השגרירות גם לתכנן מבנה קבע לשגרירות חדשה שתוקם במקום מלון דיפלומט הסמוך לבית הקונסוליה האמריקאית שיוסב לשגרירות זמנית.

כאמור, משמעות הפטור שניתן היא כי לא ניתן יהייה להגיש התנגדויות לביצוע העבודות, הכוללות הקמת חומה גבוהה וכביש מילוט. מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר מסרה כי: "המועצה הארצית שקלה בדיון את ההיבטים התכנוניים של שגרירות ארה"ב בירושלים. לאור העובדה כי הבקשה אינה פורצת את המסגרת התכנונית הקיימת, החליטה המועצה פה אחד להמליץ על קידום מהיר של העברת השגרירות לירושלים במועד המתוכנן".

בשבוע שעבר הודיע כחלון כי החליט להמלית למועצה הארצית על מתן הפטור וזאת לאחר מכתב ששיגר אליו מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם שהבהיר כי בשבועות האחרונים ביקרו בסביבת הקונסוליה מספר גורמים בכירים מטעם מחלקת המדינה של ארה"ב, אשר נפגשו עם הרשויות בישראל, לרבות מינהל התכנון במשרד האוצר, והבהירו בפגישות אלה כי על מנת להתאים את המתחם הקיים לדרישות האבטחה של מתחם שעתיד לשמש כמקום מושבו של השגריר, נדרשת ממשלת ארה"ב כתנאי הכרחי לבצע מספר עבודות בינוי ביטחוניות שיושלמו עד למועד המעבר.

"בתוך כך נדרש בניית חומה אטומה בגובה 3.2 מטרים אשר תקיף את מתחם השגרירות המיועד (ותהייה מחופה אבן ירושלמית)", כתב רותם לשר כחלון. "כמו כן נדרשת סלילת כביש מילוט מהחניון הדרומי של מלון דיפלומט לאורך השוליים המערביים של שכונת מורדות ארנונה, ועד למפגש הרחובות לייב יפה ואשר וינר ".

בנוסף צוין במכתב, כי על פי ברור שנערך, עבודות הבינוי המתוכננות אינן תואמות את תוכנית המתאר המקומית החלה במקום שנועדה כאמור עבור הקונסוליה הכללית של ארה"ב ולא עבור שגרירות. "למחלקת המדינה עומדת האפשרות לנקוט בהליך של בקשה לאישור הקלה מתוכנית או בהליך לתיקון תוכנית המתאר הקיימת. עם זאת, הליכים אלה צפויים לארוך זמן רב בפרט ככל שתוגשנה התנגדויות ולא יאפשרו את השלמת העבודות במועד שנקבע למעבר השגרירות לירושלים במחצית מאי 2018. כאמור, מבלי שתושלמנה עבודות אלה, לא יעמוד המתחם בדרישות האבטחה המחייבות של מחלקת המדינה עבור השגרירות האמריקאית".

רותם הוסיף כי "אין צורך להכביר במילים אודות החשיבות המדינית והלאומית שבמתן מלוא הסיוע מטעם ממשלת ישראל לממשלת ארה"ב, הגדולה שבידידותנו בהשלמת הפרויקט שלמעבר שגרירות ארה"ב לירושלים, במועד עליו הוחלט. על דעתו של ראש הממשלה ושר החוץ עמדתי היא כי ללא ספק מדובר במיזם בעל חשיבות ודחיפות לאומית וכי הנסיבות המיוחדות של המקרה מצדיקות את הפעלת סמכותך לפי החוק".

רותם ציין כי לאחר התייעצויות, מצא כי מדובר כנראה במסלול היחיד שיאפשר השלמת העבודות הדרושות לשם מעבר השגרירות לירושלים במועד, וכי נדרש שאת העבודות תבצע עיריית ירושלים.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988