גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר ההסכמים הקיבוציים: הפסדי עתק לרכבת ישראל ב-2017

החברה הממשלתית סיימה את השנה עם הפסדים בגובה 42 מיליון שקל ● עם זאת, הרכבת מציגה גידול של 64.6 מיליון נסיעות, לעומת 59.5 מיליון ב-2016

רכבת ישראל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
רכבת ישראל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

תוצאות מאכזבות בדוחותיה של רכבת ישראל לשנת 2017 - החברה סיימה את השנה עם הפסד נקי של 42 מיליון שקל, ירידה של כמעט 130% לעומת שנת 2016. בניכוי הוצאות חד-פעמיות שכללו ברובן את ירידה בערך נכסי החברה, הרווח הנקי הסתכם ב- 13 מיליון שקל.

עיקר השחיקה ברווחיות החברה נובעת מגידול בהוצאות שכר בשל הסכמים קיבוציים, ובין היתר תוספות מהסכמים משנים קודמות. במהלך שנת 2017 ברכבת ישראל נקלטו 297 עובדים חדשים ונכון לסוף השנה החברה העסיקה 3,760 עובדים. מצבת כוח האדם בחברה נמצאת במגמת עלייה בשנים האחרונות ובחברה צופים כי מגמה זו תימשך , לפי החברה כחלק מ"היערכות להמשך צמיחת החברה והתקדמות לדור הבא - פתיחת קווים חדשים ותחנות, היערכות למהפכת החשמול".

ההכנסות מהסעת נוסעים, פעילות ליבה של הרכבת, הסתכמו לשנת 2017 לסך של כ- 748 מיליון שקל - מדובר בעלייה קלה לעומת 2016. ההכנסות כולל דמי הפעלה עמדו על 2023 מיליון שקל.

פרויקטים עתידיים: הקו לקריית שמונה לא ברשימה

מה בנוגע לפרויקטים עתידיים של החברה? מדוחות החברה ניתן ללמוד על ארבעה פרויקטים מסילתיים עתידיים שנמסרו על ידי משרד התחבורה לתכנון וביצוע על ידי חברות חיצוניות. מדובר בפרויקט המסילה המזרחית שכבר תוקצב לקידום תכנון; הקו לאילת שעדיין לא ירד מהפרק - על פי הדוח אישור התכנית אמור להתקבל ברבעון הרביעי של השנה; המסילה הרביעית באיילון - להערכת החברה אישור התכנית יינתן בסוף השנה; ומסילת השרון - תאריך פתיחתו המסחרית של הקו מתוכנן ליולי השנה. הקו לקריית שמונה שעל פי הכרזות של משרד התחבורה לפני שנתיים היה אמור להיות כבר בשלבי ביצוע מתקדמים, כלל לא נמצא ברשימת הפרויקטים של החברה.

פרויקט החשמול: עיכוב בלוחות הזמנים לא רק של הקו תל-אביב-ירושלים

במהלך 2016 החברה החלה לבצע פרויקט החשמול של קווי הרכבת לאורך כ-420 ק"מ של מסילות קווי נוסעים, כאשר בשלב הראשון מתבצעות העבודות בקו תל-אביב-ירושלים האומה. נציין אגב, שהתוואי המקורי היה אמור להיות בין הרצליה לירושלים, שקוצר בהמשך ככל הנראה בשל סיכוי מועט לעמידה בלוחות הזמנים.

בעקבות חשיפת "גלובס" נדחה מועד השקת הפרויקט גם של הקו המקוצר מסוף מרץ לסוף ספטמבר השנה. מדוחות החברה ניתן ללמוד שני דברים עיקריים - מועד זה עדיין רלוונטי ובחברה החלו לבצע הרצות ניסוי לבחינת מוכנות המערכת החשמלית לפעולה (רשת חשמל/מסילות, מוסכים, מרכז השליטה והבקרה ותחנות ההשנאה).

כידוע, פרויקט החשמול של רכבת ישראל כולל חשמול של 13 קווים, כולל הקו מתל-אביב לירושלים. בדוחות שפורסמו היום, לראשונה מעדכנת החברה את המועדים הסופיים של השקת הקווים הבאים - לגביהם צפוי עיכוב של כמה חודשים. כך, מועד סיום עבודות החשמול של הקו בנימינה - תל-אביב-אשקלון נדחה מיולי 2019 לאוקטובר של אותה שנה. מצב דומה בקווים מודיעין -ירושלים, הרצליה-תל-אביב-רחובות, נתניה-מודיעין ובקווים נוספים.

גידול בהיקף הנסיעות

בחברה מתגאים במגמת גידול מתמשכת בהיקף הנסיעות: במהלך 2017 רשמה רכבת ישראל כ- 64.6 מיליון נסיעות, לעומת 59.5 מיליון נסיעות בתקופה המקבילה אשתקד - גידול של מעל 8%. ממוצע הנסיעות היומי עמד על 245 אלף נסיעות ביממה, גבוה ב10% מהממוצע של שנת 2016.

משנת 2010 לשנת 2017, גדל מספר הנסיעות ב-80%, מ- 35.9 מיליון ל-64.6 מיליון. בעשור האחרון הוכפלה כמות הנסיעות ברכבת, מאז שנת 2000, גדלה כמות הנסיעות ברכבת פי 5. ברכבת ישראל מספרים כי היום העמוס ביותר בשנת 2017 היה יום ההופעה של ג'סטין ביבר בפארק הירקון, בוצעו ברכבת ישראל כ-298,806 נסיעות.

בחודש ספטמבר חנכה החברה את רכבת הגליל, המחברת בין כרמיאל, אחיהוד ויישובי הסביבה לחיפה, מרכז הארץ ודרומה. במהלך ששת חודשי ההפעלה הראשונים של הקו, מספר הנסיעות עמד על למעלה ממיליון נסיעות.

עוד עולה מהדוח, כי במהלך השנה, החלה רכבת ישראל להוביל פלדה והחלה בהקמה של מסוף המטענים בקריית גת, ובהפעלת מסוף המטענים בראש העין. כמו כן הסתיימה הקמתו של מסוף המטענים בדימונה שהפעלתו תחל בקרוב.

מרכבת ישראל נמסר: "הגידול במספר הנסיעות והרכבות שמופעלות, לצד חניכת הקווים החדשים וההצטיידות בטכנולוגיות מתקדמות ורכבות חדשות, הופכים את הרכבת למוביל לאומי מרכזי ואמצעי תחבורה מועדף של יותר ויותר אנשים ועסקים. אנו גאים על צמיחתם של הקווים הוותיקים, לצד הביקוש הגבוה לקווים החדשים של הרכבת. אנשי רכבת ישראל אינם נחים על זרי הדפנה, וכבר נערכים לאחת השנים המשמעותיות בהיסטוריה של הרכבת בארץ, עם פתיחת הקו המהיר לירושלים, שיהיה הקו החשמלי הראשון בישראל, חניכת רכבת השרון (531) ופתיחתן של תחנות נוסעים חדשות. הנהלת רכבת ישראל מודה לכלל עובדי החברה על עבודה מאומצת שהביאה להישגים הללו, ללקוחות שנוסעים עמנו, ומאחלת לכל בית ישראל חג פסח שמח!"

עוד כתבות

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה ביציבות: טאואר צנחה, מטריקס זינקה ב-7%

מדד ת"א 90 עלה ב-0.3%, מנגד ת"א 35 ללא שינוי ● טאואר סיפקה תחזית הכנסות חלשה לרבעון הבא ● 

פורמולה מערכות זינקה ב-5.44% ● בסקטור הקנאביס טוגדר זינקה ב-15.6%

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

נתניהו: "יש שינוי של המשוואה. המחבלים יודעים שהם יכולים להיות על הכוונת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט נפגשו היום עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום ● נתניהו: "אנחנו בעיצומה של מערכה, ומקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר"

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "בתוך זמן קצר אוכל להיות ראש הממשלה בישראל"

נשיא ארה"ב אמר ליהודים אורתודוכסים בניו-יורק: "אצלנו לפחות יודעים מי הבוס; הישראלים בוחרים שוב ושוב ואיש לא נבחר" ● "98% מהישראלים תומכים בי" ● מחיר הכרטיס לנאום – 25 אלף דולר

משה ממרוד / צילום: סיון פרג'

חם לכם? שיא במכירות המזגנים של תדיראן והמניה מגיבה בהתאם

בסיכום הרבעון השלישי עלו הכנסות החברה ב-16% והגיעו ל-270 מיליון שקל ● עוד טרם פרסום הדוחות העלתה חברת מידרוג את הדירוג של תדיראן "נוכח שיפור נמשך בביצועים העסקיים תוך שמירה על פרופיל פיננסי בולט לטובה"

עו"ד צבי האוזר וגדעון סער / צילומים: איל יצהר, טל שניידר

הליכוד וכחול לבן בשיתוף פעולה: הצעת חוק לקיום שימוע פומבי למועמדים לעליון

ממשלת האחדות עדיין אינה נראית באופק, אך בזירה הפרלמנטרית נראים ניצנים לשת"פ בין שתי המפלגות הגדולות ● ח"כ גדעון סער מהליכוד הגיש הצעת חוק, שעליה חתום גם ח"כ צבי האוזר מכחול לבן, שלפיה השימוע ייערך בפני הוועדה לבחירת שופטים וההצבעה תהיה חשאית

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מחשש לירי מאסיבי: תושבים בעוטף הונחו להישאר סמוך למרחב מוגן

(עדכונים שוטפים) - הירי התחדש, ומטחי רקטות נורו לעוטף עזה, נתיבות, שדרות ואשקלון ● הג'יהאד משנה כיוון, נחאלה יגיע לשיחות בקהיר על הפסקת אש ● צה"ל סיים תקיפה נרחבת של יעדי טרור של הג'יהאד ברצועה ● רה"מ: "פנינו לא להסלמה, אך כל תקיפה תיענה בהתקפה"

תוכנית סירקין / צילום: יח"צ

הוותמ"ל אישר: 8,500 דירות יוקמו במזרח פתח תקווה

הותמ"ל החליטה לאשר את התוכנית השנויה במחלוקת בשטח מחנה סירקין המתפנה בפתח תקווה ● התוכנית כוללת רובע מגורים חדש, שטחי מסחר ותעסוקה והיא מהווה את השלב הראשון בפיתוח חלק זה של העיר

קרית אליעזר / צילום: עינת לברון

60 יח"ד לדונם ומגדלים: נחשפה תוכנית קריית אליעזר בחיפה

במפגש שיתוף ציבור שהתקיים השבוע הוצגה לראשונה תוכנית ההתחדשות העירונית לשכונה החיפאית ● לצד בינוי נמוך, ייבנו גם מגדלים עד 22 קומות ● מכפיל הפינוי-בינוי המוצע הוא 3.5

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

לאחר שעקפה את התחזיות בדוחות: סייברארק יוצאת לגיוס של כ-500 מיליון דולר באג"ח ממוסדיים

ספקית הפתרונות לאבטחת IT עשויה להרחיב את הגיוס עד לסכום של כ-575 מיליון דולר, אם יירשמו ביקושים גבוהים בהנפקה ● תמורת הגיוס מיועדת ככל הנראה למימון התפתחות החברה בשנים הקרובות

הביקוש לשבבים בעולם תופס תאוצה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בזכות סין והדור החמישי בסלולר: מדד השבבים בוול סטריט בשיא של כל הזמנים

הרגיעה במלחמת הסחר הובילה לאופטימיות בנוגע לתעשיית השבבים, והמדד שכולל את מניות הסקטור זינק ב-160% בחמש השנים האחרונות - כפול מהנאסד"ק ● למה הביקוש לשבבים בעולם גדל, איזה תפקיד משחקת טכנולוגיית הדור החמישי ואיך ירוויחו מכך חברות כמו אינטל וקוואלקום?

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

אוריאל לין על המהלך של אמזון: "מבצע טורפני שנועד להשמיד מתחרים"

נשיא איגוד לשכות המסחר פנה לממונה על התחרות בנוגע למבצע החדש של אמזון, המציע משלוח חינמי ברכישה מעל 49 דולר ● ככל הנראה לין לא באמת מוטרד מהצעת הערך במבצע הנקודתי הנוכחי, אלא מבטא חשש כללי מהשיטה בה אמזון נוהגת לכבוש נתחי שוק

פרופ' משה שהם, ד"ר קירה רדינסקי ויונתן עמיר, מקימי חברת דיאגנוסטיק רובוטיקס  / צילום: יח"צ

חברת דיאגנוסטיק רובוטיקס של קירה רדינסקי ומשה שהם גייסה 24 מיליון דולר

דיאגנוסטיק רובוטיקה עוסקת בניהול עומסים בבתי חולים ● בין משקיעי הסבב נמצאים כמה מן המשקיעים הבולטים בתחום הבריאות הדיגיטלית והמכשור הרפואי: קרן הון הסיכון של קבוצת אקסלמד בשיתוף עם מבטח שמיר, ד"ר קובי ויהודית ריכטר, דיויד ודניאל אריסון, קרן Maverick Ventures Israel, קרן Alpha Capital ומארק סיגל

ניסים ברכה /  צילום: מתן נעים

טוגדר תגדל קנאביס עבור בעלי "גרין סמוק" לשעבר תמורת 192 מיליון שקל; יוניבו בדרך לרכוש בית מרקחת

ההסכם אמור להניב לטוגדר סכום של 192 מיליון שקל על פני חמש שנים, כש-5 מיליון שקל מתוכם ישולמו מיד ● בעקבות ההודעה זינקה מניית החברה בכ-24% לשווי של 195 מיליון שקל

ונציה לאחר השטפון / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בעקבות הגאות השנייה בעוצמתה בתולדותיה

במהלך הלילה הוצפו חלקים מהעיר ונגרם לה נזק כבד ● ראש העיר הזהיר מפני נזק בלתי ניתן לתיקון והצהיר: "זוהי תוצאה של שינויי האקלים"

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ניצחון לארגוני הסביבה: חיפוש פצלי שמן באורון ירד מסדר היום

מועצת מקרקעי ישראל דחתה את הדיון בנוגע לאישור חיפוש פצלי שמן באתר אורון בנגב למועד לא ידוע ● המשרד להגנת הסביבה: "לקידום העסקה יהיו השלכות שליליות על מדינת ישראל והמשק"

 שי וינינגר ודניאל שרייבר- למונייד / צילום: שלומי יוסף

דיווח: למונייד דוחה את ההנפקה בעקבות נפילת WeWork

באפריל האחרון החברה גייסה 300 מיליון דולר בהובלת סופטבנק, לפי שווי של למעלה ממיליארד דולר ● הכנסותיה של למונייד הן אמנם גבוהות, אך כמו יתר חברות הפורטפוליו של סופטבנק היא עדיין חברה הפסדית

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

למה החמאס יושב בצד ולא מצטרף לג'יהאד?

ישראל רושמת בינתיים הצלחה, כשהיא מצליחה לבודד את הג'יהאד האסלאמי שיכולותיו לפגוע קטנות יחסית

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל ● דעה

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

ירידה רבעונית של 41% ברווח התפעולי של טאואר; המניה צנחה 8% בתגובה לדוחות

טאואר ג'אז, שאותה מוביל המנכ"ל ראסל אלוונגר, צופה כי ברבעון הנוכחי מכירותיה יסתכמו ב-312 מיליון דולר, בדומה לרבעון החולף ● את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה החברה עם הכנסות של 928 מיליון דולר - ירידה של 4.3% לעומת התקופה המקבילה ב-2018