גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

BSP רוצה להשקיע במכשור רפואי מישראל - ואז להנפיק בסין

חברת אבחון מחלות הלב BSP נמכרה באוקטובר האחרון לאיש העסקים הסיני חואנג צינגשי ● "חברות בסין חוששות שהשווי שלהן גבוה מדי; עם טכנולוגיה חדשה הן יוכלו להצדיקו"

אנדרו זאנג ואיתן סגל / צילום: איל יצהר
אנדרו זאנג ואיתן סגל / צילום: איל יצהר

חברת אבחון מחלות הלב BSP מתנהלת בבורסה בתל-אביב מתחת לרדאר כבר שנים רבות, כשהיא רושמת הכנסות זעומות ונסחרה בשנים האחרונות ברמות שווי שנעות בטווח של 8 מיליון שקל עד 15 מיליון שקל.

בשונה ממה שמאפיין חברות רבות במצב שכזה, החברה הזו לא הפכה לשלד בורסאי גם כאשר חלו שינויים בקרב בעלי המניות, אלא המשיכה להתעקש על הטכנולוגיה המקורית שלה, תוך שהיא מגייסת מעת לעת כמות מזומן מינימלית ושורדת בקושי. עתה, תחת השליטה החדשה למדי של איש העסקים הסיני חואנג צינגשי, היא ממשיכה במה שאפיין אותה, אך שמה דגש על התרחבות בסין. התפתחויות אלה, והתוכניות לעתיד הובילו את החברה להיסחר בשווי של מעל ל-20 מיליון שקל.

BSP פיתחה אלגוריתם לעיבוד נתוני אק"ג, אשר לדברי החברה הוא רגיש יותר ומגלה יותר מקרים של חסימת כלי דם שיכולה להוביל להתקפי לב. באוקטובר האחרון נמכרה השליטה בחברה (65%) לצינגשי, והחברה החלה לבנות תוכניות שאפתניות יותר, כשהיא מעוניינת להשקיע בטכנולוגיות נוספות בישראל, מעבר לטכנולוגיה של BSP עצמה, ולבנות להן שוק בסין ואולי למכור את הפעילות בסין לחברות מקומיות נסחרות שמשוועות לטכנולוגיות חדשות. כך אומרים בעלי השליטה החדשים ב-BSP, שמסבירים ל"גלובס" כי ייתכן ובהמשך הדרך BSP אף תירשם למסחר גם בהונג-קונג. צינגשי מחזיק בה כ-65% ישירות ודרך חברת הרטקוד, ובסך הכול במניות בשווי של כ-14 מיליון שקל.

השקעה של מיליון דולר בחברה

התוכנית האסטרטגית היא להפוך את BSP לחברת החזקות של פעילויות ישראליות בתחום הביומד, כאשר בכל אחת מהן יושקעו כמיליון דולר תמורת חלק קטן מן ההחזקות. במקביל יוקם מיזם משותף בסין לחברת הטכנולוגיה הישראלית בה יושקע הכסף ול-BSP (או לחברת האם שלה), שבו תתקיים הפעילות הסינית של אותן חברות, ובה BSP תחזיק 70% וחברת הטכנולוגיה הישראלית תחזיק 30%.

"אנחנו נשקיע במיזם המשותף 1-1.5 מיליון דולר, ולא נבקש מהחברה הישראלית להשקיע לצידנו, כי אין לה את הסכומים האלה", אומר איתן סגל, סמנכ"ל פיתוח עסקי ודירקטור ב-BSP, המקורב גם הוא למשקיע הסיני. "המטרה היא לבנות פעילות בסין סביב הטכנולוגיות הללו, ובמהרה למכור או להנפיק אותן, כלומר את החברות הבנות הסיניות".

השקעה של מיליון דולר תספיק כדי לשריין חלק בחברה מספיק אטרקטיבית מבחינת השוק הסיני?

"החברות הישראליות רוצות לעבוד איתנו בסין. המיזם המשותף והחזקת 30% בו, זה מה שמעניין אותן באמת. ההשקעה שלנו היא דמי רצינות".

לדברי אנדרו זאנג, ישראלי-סיני המייצג את המשקיע צינגשי ב-BSP וגם משמש בה כדירקטור, "BSP הייתה עד עכשיו בתת תמחור. לצינגשי יש ניסיון בשיקום חברות - הוא השקיע בשתי חברות סיניות שהיו במצב בעייתי ושיפר את מצבן: Hunan Honghao Jiyin Bio-Technology ו-Anson Nanotech בתחום הננוטכנולוגיה. המוצרים של החברות הללו נמכרים ב-3,000 בתי חולים בסין". זאנג מפרט עוד כי "תוך שנה צינגשי עשה ארבע עסקאות בישראל בהיקף של 5 מיליון דולר, וכל עסקה במהירות".

עוד הוא אומר כי "צינגשי זיהה שהחברות הנסחרות היום בבורסה הסינית נסחרות בשוויים גבוהים מאוד, והן מוטרדות מכך שאולי אינן יכולות להצדיק את השווי", ולכן, "באמצעות רכישת פעילות בסין המבוססת על טכנולוגיה חדשה, אולי טכנולוגיה ישראלית, הן יכולות להצדיק את השווי ואולי אפילו להגדיל אותו".

BSP בקושי רשמה הכנסות עד היום.

סגל: "הבעיה מעולם לא הייתה בטכנולוגיה, אלא כנראה בשיווק. בחברה פנו לבתי חולים בארה"ב, אבל אלה העדיפו מוצר מתחרה. בנוסף, נראה שאם מישהו כבר מגיע לבית החולים בגלל תסמינים של איסכמיה לבבית (חסימת כלי דם המונעת אספקת דם סדירה ללב, ג' ו'), בית החולים יגלה כנראה את האיסכמיה עם או בלי הטכנולוגיה שלנו.

"לעומת זאת, הטכנולוגיה הזו חשובה יותר בשוק של הבריאים, כדי לאבחן איסכמיה שאין לה עדיין תסמינים קליניים ויכולה להוביל להתקף לב פתאומי".

מה השלב הבא? סגל: "ב-BSP ניסו לפתח מכשירים לבישים בעבר דרך הסכם עם חברת סמסונג, אך זה לא יצא לפועל. אנחנו עכשיו מנסים להגיע לחברה סינית שמייצרת מכשירי אק"ג לבישים לאבחון מחלות לב, כדי להוסיף להם את הפיצ'ר שלנו".

BSP תמשיך להיסחר בתל-אביב?

זאנג: "בטווח הנראה לעין, כן. עבור הסינים העובדה שהחברה נסחרת היא בעלת משמעות. רישום בתל-אביב מאפשר היום גם רישום דואלי בהונג-קונג".

הקשר הישראלי-סיני סביב התחום הטכנולוגי מאופיין בתקווה והתלהבות, אך גם בהרבה חשדנות ומרירות, ולא הוביל עד כה להמון הצלחות.

זאנג: "בכתבה שלכם בנושא זה ב'גלובס' לא מזמן, אמרתם הרבה דברים שאנחנו לא העזנו לומר. הבעיה העיקרית מצד הישראלים היא שהם לא נמצאים 'על הקרקע' בסין ולא יודעים להעריך את המפיץ ואת מה שבאמת דרוש כדי לחדור לשוק. הבעיה מצד הסינים היא שעל הנייר החברות הישראליות נראות מתקדמות מכפי שהן במציאות. כיום כ-350 חברות ישראליות פעילות בסין, אבל רק ספורות מצליחות".

עוד כתבות

"גינת ההסתדרות" / הדמיה: חוי לבנה

אחרי עשרות שנים: המדשאה של בניין ההסתדרות בת"א נפתחת לציבור; ככה זה הולך להיראות

אחרי עשרות שנים בהן בניין ההסתדרות ברחוב ארלוזרוב היה תחום בגדר, החליטו בארגון העובדים להסיר את הגדרות המקיפות אותו ולאפשר מעבר חופשי ושימוש ציבורי במדשאה רחבת הידיים שבמתחם ● המהלך קודם בעזרת עיריית ת"א

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין  / צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: קסטרו וקרולינה למקה נפרדים מקים קרדשיאן

קים קרדשיאן לא סיפקה את הסחורה וקסטרו מסיימת עמה את ההתקשרות

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

משפחת פליטים סורים / צילום: Alia Haju, רויטרס

דוח חדש: מדי שתי שניות אדם נאלץ לברוח מביתו בגלל אסון טבע

לפי דוח חדש של ארגון אוקספאם, יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים ● ד"ר משה טרידמן: "המזרח התיכון נמצא בסיכון רב"