גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

במקום לזעוק עם הסובל, אנחנו מתעקשים שסבלנו יותר

עכשיו זה ככל הנראה הזמן הכי בטוח בהיסטוריה להיות בו יהודי

מותר להשוות / איור: תמיר שפר
מותר להשוות / איור: תמיר שפר

א. אני כותב את המילים האלה יום לפני יום השואה, ואתם קוראים אותן (אני מקווה) במוצאי היום ובפרוש עלינו השבוע שבין יום השואה ליום הזיכרון והעצמאות, שבוע שהולך ונהיה כבד עליי משנה לשנה. אני דור שלישי לשואה. הרבה פעמים חשבתי מה זה אומר עליי, ואין לי מושג. קראתי לא מעט מחקרים על הטראומות של הדור שלי, ולא מצאתי את עצמי ברשימה. אני דפוק כמו כולם בלי קשר לשואה. לצערי, אין לי אפשרות להאשים את הנאצים ישירות באף אחד מהפגמים שלי. כל הסיפור של דור שלישי לא קשור אליי.

יודעים מה, אולי בדבר קטן אחד: שנאה תהומית עד כדי דחייה פיזית מעמידה בתור לאוכל, שנאה שאותה אני מוצא במשותף עם הרבה מאוד בני גילי - מבחינתי בופה זו הכחשת שואה לכל דבר ועניין. כנ"ל בעניין בדיחות שואה. אצלנו תמיד צחקו על השואה, שזה בדיוק ההפך מלהכחיש אותה. למעשה, הכי קרוב שהגעתי לניצחון על הנאצים היה לספר בדיחות שואה לגרמנים.

יכול להיות שאולי רק בעוד דבר אחד: אני חושב הרבה מה הייתי עושה אם הייתי בשואה. זה אף פעם לא נגמר טוב מבחינתי. לא נעים לי להודות, בעיקר בפני עצמי, אבל אני זוכר טוב מאוד את הסיפורים של הסבים והסבתות שלי. אין סיכוי שהייתי עומד בזה אפילו ליום אחד. זה לא תמיד היה ככה בשבילי בשואה; כילד דמיינתי את עצמי מתגנב מהגטו להביא אוכל, לפעמים דמיינתי את עצמי מתחבא כמו אנה פרנק, כנער דמיינתי את עצמי בורח מהמחנה, כבחור דמיינתי את עצמי מורד. אבל היום אני מספיק גבר להודות שבטח הייתי מת על היום הראשון ומפסיד את כל הקטע של הגבורה והתקומה.

חבל. מצד שני, זה בטח היה חוסך ממני המון מפגשים עם בני נוער. אני יודע שזה נשמע נורא ואיום, וזה באמת נורא ואיום שאלה הדברים שעוברים לי בראש, אבל הבחירה בין להיספות על היום הראשון של השואה לבין להיגרר בזקנתי מבית ספר יסודי לבית ספר תיכון במדינה שדופקת אותי שבעים שנה ברצף, ולהיפגש עם תלמידים על מנת לספר את סיפורי, פחות קלה ממה שנדמה. אין בי הרבה אהבה לבני נוער. למרבה האימה, הילדים שלי מתקרבים לגיל הזה בצעדי ענק. הולכות להיות שנים לא קלות, אני אומר לעצמי, ואז מתנחם: בשואה היה יותר גרוע.

בעצם, אולי בעוד דבר אחד קטן: הסיפורים חקקו גם את התחושה שכל זה, מדינת ישראל על שלל מוזרויותיה, לא מובן מאליו. כמה שזה גרוע לפעמים, האלטרנטיבה גרועה בהרבה. לא הייתי יכול להיות פוסט ציוני גם אם הייתי רוצה. כמה נפלא לדעת, בלי לחשוב על כך בכלל, שזה ככל הנראה הזמן הכי בטוח בהיסטוריה להיות בו יהודי. וזה לא עושה אותי יותר או פחות שמאלני או ימני - האמת שהפסקתי להתעניין בפוליטיקה כמעט לחלוטין.

כך שאפשר לומר במידה סבירה של נחרצות שחוץ מכמה דברים קטנים כמו שנאה לבופה, התבדחות כפייתית, מחשבות טורדניות על הישרדות ואהבה פשוטה לישראל, השואה לא השאירה עלי שום חותם.

ב. אני אולי לא מתעניין בפוליטיקה, אבל השבוע הכיל רצף מורבידי וקיצוני שקשה היה להתעלם ממנו. בין צעדת השיבה בגבול עזה לסרטון של החיילים הצוהלים אחרי צליפה מוצלחת מבחינתם, למריבה המביישת על מי ינאם ומי ידליק משואה שהוציא לכולם את החשק מהטקס, לבין ההסכם בנוגע למסתנני-המקלט (אולי על ההלחם הזה אפשר יהיה להסכים?) שנחתם ובוטל; ומעל כולם, ההפגזה הכימית בסוריה.

הרבה אנשים משווים הרבה דברים לשואה. זה מאוד מרגיז המון אנשים אחרים, אבל לא אותי. מה עוד אפשר לעשות עם דבר כל-כך גדול כמו השואה מלבד להשוות אותו לכל דבר? הרי האדם הוא יצור משווה, ולמה אתם רוצים שאנשים ישוו דברים? לאיזה יום שני סתמי של יולי מלפני מאה או שלוש שנים?

למרות מה שאומרים לכם, את מה שקורה בסוריה אפשר ועוד איך להשוות לשואה, לפחות מכמה בחינות: הנה אל מול עינינו שותק העולם אל מול טבח של חפים מפשע, כמו ששתק כל-כך הרבה פעמים קודם לכן. העולם שתק מול זוועות איומות שהתחוללו באפריקה, אסיה, המזרח התיכון והבלקן. העולם שותק עכשיו והעולם ישתוק בעתיד. מה עוזר לילד סורי שמה שקורה בארצו זה לא בדיוק כמו השואה? איזו תועלת יפיקו בני הרוהינגה במיאנמר שנרדפים, מגורשים ונרצחים מהעובדה שהשואה שלנו הייתה גרועה יותר משלהם? הדם שלהם זול בעיני העולם עכשיו בדיוק כמו שדמנו היה זול בשואה, גם אם לנו מתו יותר ובדרכים יצירתיות יותר. מה זה עוזר, למי ואיך, כשאנחנו מתפקדים כשופט קו במשחק כדורגל, מנפנפים בכרטיסים צהובים ואדומים שעליהם כתוב "אסור להשוות". אסור? להפך, חובה להשוות.

למה אנחנו מזדעקים מכל השוואה לשואה? זה לא מקטין את סבלנו, להפך: זה יכול היה להפוך אותו לתמרור אדום זועק, לציווי מוסרי. במקום זה נשארה רק התעקשות על זה שהשואה הייתה אירוע ייחודי בהיסטוריה, כאילו שהיא שיא שלנו שאותו לא ניתן לאף אחד לשבור. במקום לזעוק את זעקת הסובל, אנחנו מתעקשים שסבלנו יותר. אני לא מבין את זה, בחיי. מה, ילד סורי שמת בגז סבל ברגעיו האחרונים פחות מילד יהודי שמת בגז? ברור שלא, גם אם באופן טבעי כואב לי יותר כאבו של היהודי. אין סתירה בין השניים.

השואה היא אירוע ייחודי, אבל הסבל של חפים מפשע בעוד העולם מפנה את מבטו הוא אוניברסלי וחוזר על עצמו. זה ברור מאליו, כמובן, כל מה שנכתב כאן ברור מאליו. אבל גם הברור מאליו צריך להיאמר מדי פעם, אחרת הוא כבר לא יהיה ברור מאליו ובמקומו יבוא ברור מאליו חדש, זה שלפיו אם זה לא קורה לך זה לא קורה, אז תדאג לעצמך ולגבי כל השאר תעצום עיניים ותשתוק עם שאר העולם. וזה, חברות וחברים, מובן מאליו נורא ואיום אם אתם שואלים אותי.

ג. שבוע ישראלי כזה, מיום השואה עד יום העצמאות עבור ביום הזיכרון. נעבור אותו כמו שעוברים אותו כל שנה, במריבות. לפני כמה ימים ישבתי באיזה פאנל שעסק בפילוג בעם. אלה משמאלי ומימיני צווחו אחד על השני את הצווחות הרגילות. כשהגיע תורי - שכאמור לא מתעניין בפוליטיקה בכלל - ניסיתי לומר שכל הוויכוחים והצעקות הם לא בין השמאל והימין. לכל אחד דעה פוליטית כמו שלכל אחד מרפק. יש רק דבר אחד שקובע את הווליום של הצעקות ואת נחרצותו של הטיעון: מידת ההיצמדות שלך לאקטואליה, לרשתות החברתיות. ככל שאתה צמוד יותר למה שקורה, אתה רב יותר, צועק יותר, שונא יותר. זה לא בגלל הצד השני, זה בגלל האקטואליה עצמה. היא המפלצת, היא האש המכלה. העוסקים בה חייבים להזין אותה כל הזמן בוויכוחים ריקים שנשרפים ומתכלים. תתרחקו קצת, ניסיתי לומר, ותראו שתריבו פחות. יותר לא קיבלתי את רשות הדיבור בפאנל.

ד. וזה בדיוק מה שמזכיר לי שבכל זאת ולמרות הכול ואף על פי כן, דווקא הלילה כדאי להרים מבט אל השמיים. בדיוק היום, ב-12 באפריל לפני 57 שנים, יצא לראשונה אדם את עולמנו, שהה בחלל ואף הקיף את כדור הארץ. ולא סתם אדם, יורי גגארין. דיוקנו מחייך אלי מלוח השעם שמולי. אני אוהב אותך, יורי, כמו שאתה אהבת את כל בני האדם.

"איזה יופי", אמר, "ראיתי את כדור הארץ מוקף הילה בהירה בצבע תכלת שבהדרגה מאפילה; מתכלת לטורקיז, מטורקיז לכחול כהה, ואז לסגול עד לשחור, אפל כפחם. כשהקפתי את כדור הארץ ראיתי לראשונה כמה יפה כוכב הלכת שלנו. הבה נשמר ונגביר את היופי, לא נשמיד אותו".

לא יודע מה אתכם, אותי זה מנחם, שמהמקום הכי אפל בהיסטוריה המראנו תוך כלום זמן אל הכוכבים. זה בדיוק מה שהייתי אומר בפאנל לו הייתי יורי גגארין: כל מה שצריך בשביל להפסיק לריב על שטויות ולשתוק כשחשוב הוא להתרחק קצת ולראות את היופי. ולהוכחה, תגידו אתם עם מי הייתם מעדיפים להעביר ערב של שיחות נפש, אסטרונאוט או פוליטיקאי?

עוד כתבות

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

מיכלית נפט / צילום: רויטרס Tim Chong

קשיי אספקת נפט לאחר שהמורדים בלוב חסמו חלק גדול מהייצוא

גורמים שונים מעריכים כי החסימה הייתה מתוכננת והיא חלק מטקטיקה של הפעלת לחץ על המדינות המשתתפות ב"וועידת השלום לעתיד לוב"

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

האומנם שנה מוצלחת לקרנות הנאמנות?  / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

האומנם שנה מוצלחת לקרנות הנאמנות?

2019 הייתה מוצלחת מאוד למשקיעים בקרנות הנאמנות, אך פחות מוצלחת ממה שנראה למנהלי הקרנות ● בתמונת הגיוסים והפדיונות, יש פער ניכר בין העולם האקטיבי לבין, ובתוך, העולם הפסיבי - בין הקרנות המחקות לבין קרנות הסל ● כתבה ראשונה מתוך שתיים

דו"ח האינטרנט השנתי של בזק / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח האינטרנט השנתי של בזק: וואטסאפ הפופולרית ביותר, נטלפיקס בצמיחה

הגיל הממוצע לקבלת סמארטפון הוא 10, יותר ויותר הורים מגבילים את זמן הצפייה במסכים, והמקצוע המועדף על הילדים הוא כוכבי רשת ● לראשונה בזק לא פרסמה בדוח נתונים על מהירויות הגלישה

שלטי מכירה והשכרה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: אם על הנייר לרבים עדיף לשכור דירה, למה מעטים בישראל בוחרים בכך?

המדינה תורמת להנחה שלגור בשכירות זה לא טוב ולא ראוי, ודוחפת את הצעירים לרכוש דירות חרף הקשיים הכלכליים הרבים שמהלך כזה צופן ● דעה

יגאל ברקת / צילום: איל יצהר

יהושע TBWA זכה בתקציב הפרסום של קבוצת זאפה

היקף התקציב עומד על כ-7 מיליון שקל ● על התקציב התמודדו כשישה משרדים בסדרי גודל שונים, לרבות משרדי דיגיטל וסושיאל

הנשיא מקרון/ צילום:  רויטרס

דיווח: צרפת התקפלה ולא תגבה "מס דיגיטלי" על חברות טכנולוגיה אמריקאיות השנה

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", צרפת התקפלה ותדחה את גביית המס עד לסוף 2020, בזמן ששני הצדדים דנים בפתרון לסוגיה

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

רפי עמית / צילום: יח"צ

לאחר זינוק שנתי של 80%: קמטק פותחת את 2020 עם הזמנות של 25 מיליון דולר

ההזמנות -  לאספקת מערכות לבדיקה ויזואלית של רכיבי חיישנים למצלמות ● קמטק נסחרת כבר בשווי של 482 מיליון דולר

אופיר כץ, הליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אחוזי ההצבעה באזורי ליכוד מסורתיים ירדו?

ח"כ אופיר כץ מהליכוד אמר כי "במקומות שהליכוד מקבל בהם מעל 30%, הייתה בספטמבר ירידה באחוז ההצבעה" ● האם הקמפיין האגרסיבי בספטמבר כשל במשיכת המצביעים בערי הליכוד? הנה המספרים ● המשרוקית של גלובס

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

מכריזה מלחמה על דקטלון: פוקס משיקה רשת מוצרי ספורט חדשה משלה

קבוצת האופנה תקים רשת חדשה בשם "Just Sport" שתתחרה בשחקניות הוותיקות בענף כמו מגה ספורט • זוהי הפעם הראשונה זה שנים שקבוצת פוקס מפתחת רשת עצמאית משלה

יובל לנדסברג / צילום: אמיר מאירי

התרגיל של סנו יעלה לה יותר ממיליון שקל

בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד סנו נטען כי באריזות של ניילון נצמד, החברה גרעה כ-7% מהמידות שצוינו על האריזה ● כעת סנו תגדיל את המוצרים כפיצוי - מהלך שמגלם ערך של החזר כספי לצרכנים בשווי של 988 אלף שקל