גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו שלוש מטרות בסוריה

טראמפ הודיע בנאום קצר לאומה: "אנו מוכנים להמשיך בפעולה עד שהמשטר הסורי יפסיק להשתמש בנשק כימי", אך בפועל, מתקפת הטילים המשולבת כבר הסתיימה ● טראמפ דרש משר ההגנה מאטיס פעולה נרחבת, שתגבה מחיר גם מאיראן ורוסיה, אך מאטיס סירב

התקיפה בסוריה / צילום: מוחמד ברדה, רויטס
התקיפה בסוריה / צילום: מוחמד ברדה, רויטס

ארה"ב, צרפת ובריטניה הנחיתו לפנות בוקר (שבת, שעון ישראל) מהלומת טילים על שלוש מטרות בסוריה כגמול על השימוש בגז רעיל שעשה משטר אסד נגד אוכלוסיה אזרחית בדומא, לא הרחק מדמשק, לפני פחות משבוע. באותה התקפה נספו כ-40 אנשים, לרבות משפחות עם ילדים שנחנקו למוות בעת שחסו במקלטים.

בנאום קצר לאומה אמר טראמפ, כי הפעולה כבר נמצאה בעיצומה בעת נאומו, שהחל ב-4 לפנות בוקר. "(השימוש בגזים רעילים) אינו פעולה של בן אנוש", אמר טראמפ. "אלה פשעים של מפלצת".

הוא הוסיף: "אנו מוכנים להמשיך בפעולה עד שהמשטר בסוריה יפסיק להשתמש בחומרים כימיים אסורים". מכל מקום, שר ההגנה, ג'ים מאטיס, אמר במסיבת עיתונאים לפנות בוקר, כי הותקפו רק שלוש מטרות הקשורות למאמץ הלוחמה הכימית של סוריה וכי ההתקפה כבר הסתיימה. "בשלב זה מדובר על פעולה חד-פעמית ואני מאמין שהיא שלחה מסר חזק מאוד (לבשאר לאסד) כדי לשכנעו לא להשתמש שוב בנשק כימי".

צבא ארה"ב עשה כל מאמץ להימנע מפגיעות באזרחים, הכריז מאטיס. הוא אמר, כי הכוחות האמריקאיים השתמשו ביותר מ-100 טילים, ככפליים ממספר הטילים שהופעלו בהתקפה האמריקאית הקודמת. האמריקאים הפעילו טילי שיוט ששוגרו מספינות הצי השישי בים התיכון, וטילים ששוגרו ממטוסי קרב.

המטרות שהותקפו הן מרכז מחקר מדעי ליד דמשק, מתקן לאפסון חומרי לוחמה כימית ליד חומס, ובסיס פיקוד סמוך. על פי מקורות בשטח, הופצץ גם בסיס החטיבה הרביעית של צבא סוריה ובסיס של המשמר הרפובליקאי.

בתשובה על שאלה אמר שר-ההגנה, כי לא היתה שום כוונה לפגוע באסד אלא רק להשמיד מצבורי חומרים כימיים אסורים. לדבריו, בידי ארה"ב יש ראיות שבהתקפה על דומא נעשה שימוש בכלורין, אך אין ראיות מוצקות שהסורים השתמשו גם בגז העצבים סארין.

הטלוויזיה הסורית, שצוטטה הבוקר באמצעי תקשורת בארה"ב, דיווחה שההגנה האווירית של סוריה הופעה לסיכול "התוקפנות האמריקאית" ושידרה קטעי וידיאו שמראים טילים ליירוט טילים מוזנקים אל השמים האפלים. על פי השידור, הופלו 13 טילים אמריקאים.

זו הפעולה הצבאית השניה שנוקט ממשל טראמפ נגד משטר אסד. גם הפעולה הקודמת - מטח של 59 טילי שיוט מדגם טומאהוק שנורו מספינות של הצי השישי בים התיכון, ב-7 באפריל אשתקד - היתה גמול על השימוש בגזים רעילים. אותה פעולה היתה מוגבלת בהיקפה. היא כוונה לעבר בסיס של חיל האוויר שרוב אנשיו נטשו אותו בעוד מועד.

ג'וזף דאנפורד, יו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב, אמר, כי ההתקפה המשולבת לפנות בוקר, בניגוד לקודמתה, תביא לפגיעה ארוכת טווח ביכולותיה של סוריה לפתח ולהשתמש בנשק כימי. אך מאטיס עצמו נמנע מלומר האם ההתקפה תמנע מאסד להשתמש בגזים רעילים בעתיד.

"שום דבר לא בטוח בעניינים האלה", אמר שר-ההגנה. "אך כמות הנשקים שהפעלנו הלילה היתה גדולה כפליים מהכמות שהופעלה בהתקפה אשתקד. בחרנו במטרות שהשמדתן תהיה המכה הקשה ביותר לתכנית הנשק הכימי של צבא סוריה".

הפעולה הקודמת אכן לא הרתיעה את משטר אסד מהתקפת גזים נוספת, וטראמפ ביקש עתה לנקוט פעולה נרחבת יותר. על פי דיווח ב"וול סטריט ג'רנל", לא היה טראמפ מרוצה מהאופציות שהציגו לפניו בכירי הצבא האמריקאי והוא דרש משר ההגנה לתכנן התקפה מסיבית יותר שתפגע לא רק בצבא סוריה אלא גם תגבה מחיר מאיראן ורוסיה, התומכות העיקריות של משטר אסד.

אך מאטיס וקציניו התנגדו. הם ציינו שלממשל טראמפ אין אסטרטגיה לטווח ארוך בסוריה וכי פעולה צבאית נרחבת עלולה לחולל התנגשויות צבאיות בין ארה"ב לכוחות צבא איראניים ורוסיים. העובדה שטראמפ דיבר על נכונות להמשיך בפעולה עד שאסד יפסיק להפעיל נשק כימי, בעוד שהפעולה נמשכה כמה שעות בלבד, עשויה להצביע על מחלוקת - אם לא קרע - בין הבית הלבן לפנטגון וייתכן שטראמפ כלל לא הפנים את התנגדות הפנטגון לפעולה ממושכת. על פי כמה דיווחים, גם היועץ החדש לביטחון לאומי, ג'ון בולטון,דרש פעולה מסיבית יותר - אך המלצותיו נדחו.

ביום ה' אמר מאטיס בשימוע בבית-הנבחרים, כי צריך לבחון כל פעולת גמול מול הסיכון של פריצת מלחמה בקנה מידה גדול. "אנו מנסים לבלום רצח אזרחים חפים מפשע, אך מבחינה אסטרטגית עלינו להישמר מהסלמה שלא היה אפשר לעצור אותה".

ביומיים שחלפו נפתחו לצבא ארה"ב שתי הזדמנויות להנחית מהלומות צבאיות על סוריה, אך בשני המקרים נמנע מאטיס ממתן אור ירוק לפעולות אלה, לדברי הג'רנל.

זמן קצר לפני התקפת הגזים הרעילים, הודע טראמפ שברצונו להוציא את הכוחות האמריקאים בסוריה ולהחזירם הביתה. הפעולה היום - גמול על ה"ברבריות" של משטר אסד - תדחה את הוצאת הכוחות, לפחות בטווח הקצר.

בנאומו לאומה, קרא טראמפ לרוסיה ולאיראן לאלץ את בן החסות שלהם בדמשק, אסד, להפסיק את השימוש בנשק כימי. "לאיראן ולרוסיה אני אומר: איוז מדינה רוצה להיות קשורה לרצח המוני של גברים, נשים וילדים חפים מפשע"? - אמר הנשיא. "את אומות תבל ניתן לשפוט על פי הידידות שלהן. בטווח הארוך, אף מדינה לא תוכל להצליח אם היא תתמוך במשטרים פורעי חוק, ובעריצים אכזריים ורצחניים".

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמרה אמש, כי סוריה לא הותירה לשלוש בעלות הברית שום דרך אחרת: "דפוס ההתנהגות המתמשך של אסד חייב להיפסק - לא רק כדי להגן על אזרחים סוריים חפים מפשע, אלא גם למנוע שחיקת הנורמות הבינלאומיות למניעת שימוש בנשק כימי".

יחד עם זאת, הדגישה מיי את המגבלות המובנות של פעולה צבאית כזו שנערכה עתה: "לא מדובר על התערבות במלחמת אזרחים. לא מדובר על שינוי במשטר. מדובר במהלומה מוגבלת וממוקדת שלא תסלים את המתיחויות באזור". 

עוד כתבות

צביקה וילנאי /  צילום יח"צ

בעקבות קריסת מגה: עמיתי מועדון הוט יקבלו החזר של 100 אלף שקל

מדובר בכספים שהעמיתים שילמו לפני שנים עבור רכישת תווי קנייה לרשת מגה ("התו החכם") ● ההחזר מגיע גם ל-1,300 שקל לעמית וגם לשקלים בודדים – בהתאם ליתרה שנשארה בתווים שלא מומשו

דוד ביטן / צלם: איל יצהר

היועמ"ש נענה לבקשת דוד ביטן: יעביר את חומרי החקירה בעניינו אחרי הבחירות

באופן דומה נהג בזמנו מנדלבליט גם ברה"מ בנימין נתניהו: אז כמו היום הסכים היועמ"ש לדחות את העברת חומרי החקירה לחשודים בתיק נתניהו כדי להימנע מדליפת חומרי החקירה באופן שעלול לזהם את הליך הבחירות

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אדם נוימן מנסה להיפטר מנדל"ן: מוכר פנטהאוז במנהטן ב-2 מיליון דולר מעל מחיר הרכישה

אדם נוימן מבקש 37.5 מיליון דולר על דירת היוקרה שלו במנהטן, 2 מיליון דולר יותר ממה ששילם עבורה ב-2017 ● הדירה ממוקמת ברחוב אירווינג פלייס 78 במנהטן, בין השדרה השלישית לפארק אבניו, ובמרחק קצר מיוניון סטייט פארק

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

רשות המסים מקשיחה עמדות: כל חשבונית מעל 5,000 שקל תחויב בדיווח בזמן ביצוע העסקה

במסגרת הוועדה של רשות המסים למלחמה בחשבוניות הפיקטיביות, הוחלט להמליץ על הורדה משמעותית של הסכום שממנו יידרשו עסקים לדווח מיידית לרשות • חברות תוכנה להנהלת חשבונות כבר קיבלו הודעה להיערך לשינוי הנדרש • רואי חשבון ויועצי מס מתנגדים: "המודל לא ישים"

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת תל אביב את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון על ידי הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

מיכל הלפרין/ צילום:יוסי זמיר

חוק הריכוזיות: הושלמה ההפרדה בין תאגידים ריאליים משמעותיים ובין גופים פיננסיים משמעותיים

הוועדה לצמצום הריכוזיות פרסמה עדכון של רשימת התאגידים, הגופים הפיננסיים ורשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שהושלמה ההפרדה במסגרת חוק הריכוזיות ● החוק חוקק במטרה להפחית את הריכוזיות במשק הישראלי ולהגביר את התחרות בו, וקבע, בין היתר, כי יש להגביל מבנה פירמידלי של חברות החזקה לשתי שכבות בלבד של חברות בורסאיות

סונדאר פיצ'אי מנכ"ל גוגל וסמנכ"ל גוגל באזור אירופה /  צילום: רויטרס, HANNIBAL HANSCHKE

על רקע התחרות העזה: גוגל מבצעת ארגון מחדש של פעילות הענן

בגוגל מתקשים לסגור את הפער בתחום הענן עם אמזון ומיקרוסופט, שמובילות את השוק ● בגוגל ציינו כי "מספר קטן של עובדים" קיבל הודעה על ביטול משרותיהם

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

בצל נגיף הקורונה: ישראייר מציעה ביטול חינם לחופשות עתידיות

ענף התעופה נמצא במשבר עצום שלא ידוע היכן ייגמר ● לאור המשבר, ישראייר יוצאת בקמפיין הקורא לצרכנים להרגיע את הפניקה בכל הנוגע לטיסות ליעדים שאינם במזרח הרחוק

קניון של סטרווד ווסט / צילום: מצגת החברה

לאחר שהאג"ח קרסה ביותר מ-50%: בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הנדל"ן הזרה סטרווד ווסט

הבקשה הוגשה ע"י בית ההשקעות פרוקסימה שבבעלות חיים ונציה ואורי רענן ● סטרווד ווסט דיווחה כי עילות התביעה נוגעות לקיומם לכאורה של פרטים מטעים ואי-גילוי הולם בתשקיף ההנפקה של אג"ח מסדרה א' וכן הטעיה וחוסר בפרטים בדוחות מיידיים

יוסי פרשקובסקי / צילום: יוני מרדכי

הראל רכשה מניות חברת פרשקובסקי ב-57 מיליון שקל

חברת הביטוח רכשה 4.5% מהמניות ממשפחת פרשקובסקי, בעלת השליטה בחברה ● העסקה בוצעה במחיר של 68 שקל למניה

יעקב ברדוגו / צילום: תמר מצפי, גלובס

כתב ההגנה של יעקב ברדוגו: זה לא הייתי אני, ואם כן אז לא בכוונה

עפ"י התביעה שהגיש ניר חפץ, הפרשן הפוליטי של גלי צה"ל פרסם בקבוצת וואטסאפ עם מאות משתמשים פרטים נרחבים על תרגיל חקירה שנעשה לחפץ, אשר הוטל עליו צו איסור פרסום

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

בניגוד למגמה? ב"מעריב" נערכים להוצאת מוסף כלכלי חדש

מדובר במוסף שיצא לאור בדפוס בסופי השבוע, אך תהיה לו אינטרפטציה דיגיטלית גם במהלך השבוע

בני דרייפוס, מנכ"ל משרד השיכון / צילום: כדיה לוי

זכה בפיס: התפקיד החדש של מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס

הצעד המפתיע של דרייפוס מקורו, ככל הנראה, ברצונו לחזור ולעבוד עם אביגדור יצחקי, שעזב את מטה הדיור לפני כשנתיים ● האם לעובדה כי תוכנית למשתכן מצטמקת יש קשר להחלטה?

מרכז מסחרי של "ביג" בכרמי גת / הדמיה: משרד אדריכלים ברעלי לויצקי כסיף

נדחתה התנגדות השכנים למרכז מסחרי פתוח של ביג בכרמי גת

ועדת הערר המחוזית דרום דחתה את התנגדויות שכנים, שחוששים שקרבת היתר למגדלים מעל המרכז המסחרי תפגע באיכות חייהם ● עו"ד שחר בן עמי, שייצג את הוועדה המקומית קריית גת: "רוכש דירה מול מגרש מסחרי צריך לקחת בחשבון שבינוי יכול להשתנות על ידי הוועדה המקומית"

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

מפלגת צומת לא תתמודד בבחירות; מכריזה על תמיכה בליכוד

זאת תמורה להקפאת חוק קמיניץ (תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה) שגרם נזק למגזר החקלאי ● מדובר בכ-14.8 אלף קולות מבחירות 2019 מועד ב' ● שי דיין, יו"ר ארגון הנהגים ומס' 2 במפלגת צומת: "פרישת מפלגת צומת - לא על דעתי"; קורא לכל נהגי המוניות לא להצביע לנתניהו

נוסע נצור בספינת השיט "נסיכת דיאמונד"  / צילום: Eugene Hoshiko, AP

משרד הבריאות: ישראלית נוספת בספינה ביפן נדבקה בקורונה

עד כה אובחנו 3 חולים ישראלים על הספינה "דיימונד פרינס" ● לגבי יתר הישראלים על הספינה, ככל שלא יימצאו חיוביים לנגיף, הם יחזרו לישראל עד סוף השבוע הבא בטיסה מיוחדת

צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה / צילום: יח"צ

אלקטרה צריכה מאשרת: מנהלת מו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום

חברת-האם של גולן טלקום מוסרת כי אין ודאות בשלב זה שהמגעים יבשילו לכדי עסקה ● רכישת גולן טלקום ע"י סלקום נועדה לבסס את מעמדה של סלקום בשוק המקומי ובמקביל לסכל אפשרות למיזוג בין פרטנר להוט

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

לא חושב שיקר כאן, לא מעריך את נערי האוצר ובטוח שכולם רק רוצים להפיל את נתניהו: פרופ' אבי שמחון בראיון

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי של רה"מ, בראיון אישי ● על הילדות בכפר קדימה, על שלטון הפקידים, ועל הביקורת באגף התקציבים נגד רעיונותיו: "כל אנשי האוצר, המקסימום של הקורסים שהם לקחו במקרו-כלכלה אלה קורסים שאני מלמד, כך שאני יודע הרבה יותר"

מורי ארקין / צילום: תמר מצפי

לקראת השקת המוצר בארה"ב: סול-ג'ל מצטיידת במזומנים על חשבון מחיר המניה

חברת התרופות למחלות עור גייסה בהנפקה 23 מיליון דולר, מתוכם 5 מיליון מבעל השליטה מורי ארקין - ומנייתה ירדה בנאסד"ק ב-25%