גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לתפארת מדינת ישראל: שבעה אתרים לשבעה עשורים

השדרה שבה הוכרזה המדינה, צריף בן-גוריון, גבעת התחמושת המחודשת, מרכז המבקרים כפר עציון, אתרי קרבות תש"ח ● שבעה טיולי חג

שביל העצמאות בתל-אביב / צילום: ריקי רחמן
שביל העצמאות בתל-אביב / צילום: ריקי רחמן

1. שביל העצמאות

יום העצמאות הוא שעתן היפה של שדרות רוטשילד בתל-אביב, שם התקיימה הכרזת המדינה ההיסטורית. את הרגע ההיסטורי המכונן בתולדותינו הוביל בן-גוריון בבית דיזנגוף בשדרה שלימים הפך למוזיאון ואחר כך הוכתר בתואר "בית העצמאות". ביום העצמאות ייחנך במקום אתר מורשת לאומי חדש - שביל העצמאות, שמחבר עשרה אתרי מורשת מתולדות תל-אביב וישראל ומספר את סיפורם תחת הכותרת "מעיר עברית למדינה עברית".

השביל החדש מתחיל בקיוסק התל-אביבי הראשון, שהוא העתק של המקורי, שבו מותר היה למכור רק גזוז, ואסור היה לנשים לעבוד בו. סמוך לקיוסק הוצב פנס לוקס (תאורה שהופעלה בנפט בתקופה שלפני ההתחברות לרשת החשמל). השביל מסתיים בבית העצמאות - מרחק של קילומטר. בדרך חולף השביל במקבץ אתרים נוספים ובהם מזרקת הפסיפס של נחום גוטמן, במקום שבו עמדה גימנסיה הרצליה המיתולוגית, בבית הכנסת הגדול, במוזיאון ההגנה, באנדרטה למייסדי תל-אביב ועוד - כולם בלב הפועם של תל-אביב המודרנית, בין הרחובות רוטשילד והרצל.

חיזיון אורקולי מותאם ארכיטקטורה שמוקרן על הבתים עצמם / צילום: ריקי רחמן

השביל מסומן בפליז מוזהב ויש לאורכו תאורה ייחודית שתאפשר גם טיול לילי נעים. כדי ללמוד עליו יהיו סיורים מודרכים וגם מפות בכמה שפות וכמובן אמצעים טכנולוגיים מתקדמים - אפליקציה לסיור עצמי חווייתי שתציע תמונות, סרטים ועוד.

ביום העצמאות (19-18 באפריל) משעה 20:30 יתקיים בשדרה האירוע "הרינו מכריזים בזאת", שבמסגרתו יוקרנו על הבניינים מיצגי וידיאו תלת-ממדיים בטכנולוגיה ייחודית (Video Mapping), המשלבת בין תמונה, צלילים ואורות מותאמי ארכיטקטורה ויספרו את סיפורה של מדינת ישראל. לצדם יתקיים בשדרה יריד נוסטלגיה, שיציג חפצי אספנות מתקופת טרום הקמת המדינה וכן מופע מוזיקלי עם שירים משנות ה-50-70.

הפסיפס של נחום גוטמן / צילום: ריקי רחמן

2. צריף בן-גוריון

בן-גוריון היה השחקן הראשי בהצגה הכי טובה במדינה עד כה, ובצריף שלו בשדה בוקר לא מפסיקים להפתיע. כדי לחגוג את היום שהפך לשמח בתולדות המדינה, יחזרו בצריף בן-גוריון בזמן 70 שנה לאחור, ליום הראשון של המדינה, והמבקרים של שנת 2018 יוכלו לחוות אותו כאילו 1948. האורחים יוכלו לחתום על מגילת העצמאות לצד גדולי האומה, ולקחת עותק למזכרת, להצטרף למסיבת הריקודים הארצית, הספונטנית והסוערת שמילאה את הרחובות, שתשחזר את המסיבה ההיא, אבל תאפשר לחוגגים לרקוד כאילו זה היום הגדול, ולצפות בהצגה "דוד ובן-גוריון", על המפגש שבין דוד גרין הילד לבין גוריון המנהיג בלילה שבין ה-13 וה-14 במאי, בשעות הקריטיות שטרום ההכרזה. ביום העצמאות תהיה הכניסה לצריף ללא תשלום.

3. מוזיאון פלוגת הכותל

בפסח האחרון נפתח בירושלים "בית פלוגת הכותל", מוזיאון חדש ברובע היהודי, שמספר לראשונה סיפור מוכר פחות. פלוגת הכותל הייתה חבורה של צעירי בית"ר שבחרה להגן על העיר העתיקה ותושביה היהודים, בעקבות הגבלות שהטילו הבריטים על הנוכחות היהודית בעיר ובמיוחד בכותל.

המוזיאון פועל בבית המגורים המקורי של הקבוצה, שחבריה התגנבו מדי מוצאי יום כיפור בין 1930 ל-1948 אל חומות העיר העתיקה ותקעו בשופר.

בשנת 1937, עם התגברות המרד הערבי, הם התיישבו במבנה דרך קבע, ובמשך שנה וחצי עסקו בשמירה על קשר תמידי עם הכותל והגברת הביטחון האישי של התושבים. זה לא היה קל ועל אף העימותים עם הבריטים והערבים שרדה הפלוגה במקום, עד שהבריטים פשטו עליו וחסמו אותו. הפלוגה הייתה הבסיס להקמת האצ"ל, וחבריה המשיכו במנהג תקיעת השופר עד קום המדינה.

במוזיאון החדש מונצחת פלוגת הכותל, שעל אף שיש החולקים על דרכי פעולתה, תרמה לביטחונם האישי של היהודים בעיר העתיקה, תוך לקיחת סיכונים, מאסרים ואיום יומיומי. במוזיאון מוצג סרט היסטורי על הפלוגה והמקום.

מחיר הכניסה ביום העצמאות: 10 שקל לאדם, רחוב היהודים פינת פלוגת הכותל, טל' 02-5652011

פרויקט חתימת הדגלים / צילום:  יח"צ גבעת התחמושת

4. גבעת התחמושת

בקיץ שעבר הסתיים בגבעת התחמושת מהלך של שדרוג ופיתוח שמנגיש את סיפור האתר באמצעים מודרניים וטכנולוגיים, ונועד להגיש את הסיפור ההיסטורי באופן חווייתי ועל הדרך לקרב אליו גם את הדור הצעיר.

גבעת התחמושת היא אחד האתרים המיתולוגיים בתולדות המדינה, שמנציח את המערכה הקשה על ירושלים במלחמת ששת הימים. לצד תעלות הלחימה המקוריות שבהן מרושתת הגבעה, התחדש האתר בכמה מתחמי תצוגה ופעילויות.

גן ירושלים הוא גן גדול ורחב עם "שביל תוכן" מעניין. יש היכל הנצחה חדשני ומיצג אורקולי חדש שמספר על הלוחמים במערכה ותערוכת JerusaLENS. המוזיאון המחודש הוא פרי עמל של שלוש שנות איסוף, היגוי, הפקה ויצירה והוא מודרני ומרגש. המוזיאון מעביר את החוויה באמצעות יומן מסע בעיר. הוא מבטא את תרומתן של כל היחידות שלקחו חלק במערכה ומציג פריטים ייחודיים ונדירים. הצירוף של סיפורים אישיים, סיפורי יחידה וסיפורים לאומיים ובינלאומיים יוצר פסיפס מרתק.

בין הפריטים המיוחדים אפשר לראות את הדגל שהונף בכותל, הסידור של הרב גורן, איורי לוחמים מהקרבות, וכן סרטים על ירושלים ובהם סרטי קרבות ושחזורם. כל אלה נאספו בעבודת נמלים מארכיונים פרטיים וממלכתיים מהארץ ומהעולם.

הגבעה תארח גם תערוכה מיוחדת, שתוצג מיום העצמאות ועד סוף הקיץ, של פרויקט "עולים לדגל", שבמסגרתו הופצו כ-5,000 דגלים בארץ ובעולם במוסדות פורמליים, חינוכיים ואחרים, ועליהם חתמו תלמידים, חיילים, שרים שאיחלו ברכה למדינה לכבוד 70 שנה וכן ברכה נוספת לשנת המאה. רוב הדגלים יוכנסו לקפסולת זמן בארכיון גבעת התחמושת וכ-200 מהם יוצגו לקהל ובתום התערוכה יושבו לארכיון עם כל היתר.

30-35 שקל לאדם, כולל סיור מודרך (יש לתאם ביקור). ביום העצמאות פתוח ללא תשלום.

שעות פתיחה: א'-ה' 17:00-9:00, שישי עד 13:00 וערבי חג עד 12:00. האתר מונגש לבעלי מוגבלויות.

לפרטים: 2967

פסל מרדכי אנילביץ' ביד מרדכי / צילום: תיירות יד מרדכי

5. מרכז מבקרים כפר עציון

גוש עציון היה נדבך מרכזי בראשית ההתיישבות ועד מלחמת העצמאות, ובמקום שחווה מצור וקרבות קשים בתש"ח והוכרז כאתר מורשת, יש היום מרכז מבקרים חדש ומרשים. את מקום התערוכה הקודמת תפסה תערוכה טכנולוגית מתקדמת, ומרכז המבקרים התחדש בסרט מיוחד שאורכו הסמלי הוא 70 דקות, ומשחזר את הסיפור הטראומטי של הגוש.

ערב ההכרזה על הקמת המדינה, בימים ג'-ה' באייר תש"ח, נפל גוש עציון ונחרב בידי הלגיון הירדני וכנופיות ערביות. 240 לוחמים נהרגו בקרבות, והנותרים נלקחו בשבי באותה שעה שבה הכריז דוד בן-גוריון בתל-אביב על הקמת המדינה. יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל נקבע ב-ד' באייר בעקבות מותם של מגיני הגוש הקבורים בקבר אחים בהר הרצל. לאחר מלחמת ששת הימים חודשה ההתיישבות היהודית במקום.

הסרט לוקח את המבקר בין החללים השונים, ובהם חורבות הבונקר שבו נהרגו אחרוני המגינים של כפר עציון. על קירות האולמות מוקרנות תצוגות תלת-ממד מתקדמות, שעוזרות למבקרים לחוות את סיפורו של המקום. הביקור במקום כולל גם את "בית העדות", המוזיאון לתולדות גוש עציון, שגם בו חודשו התערוכות, וניתן להוסיף הדרכה או הרצאה.

ביום העצמאות יתקיים לאחר המיצג סיור מודרך בבית העדות ובגן הראשונים - ללא תוספת תשלום. מיצג אחרון בשעה 17:00. 35-20 שקל לאדם בתיאום מראש: טל' 02-9935160, www.etzion-bloc.org.il

גוש עציון. החיזיון במרכז המבקרים, שחזור סיפורו הטראומטי של המקום / צילום: מעין שושני מרקוביץ

6. קרבות תש"ח, יד מרדכי

קיבוץ יד מרדכי הוקם חמש שנים לפני המדינה, וכבר במלחמת העצמאות נאלצו להתמודד חבריו בקרב מתיש מול צבא מצרים, ועמדו בו בגבורה. 150 המגנים, חברי קיבוץ ולוחמי פלמ"ח, הצליחו לבלום 2,000 חיילים מצרים ומנעו את התקדמותם צפונה. המצריים ששעטו לעבר תל-אביב הופתעו מהעקשנות הישראלית שהצליחה לעכב אותם מלממש את תוכניתם. את סיפור קרבות תש"ח ניתן לחוות באתר שחזור הקרב בקיבוץ, שהוכרז כאתר הנצחה לאומי לשימור ואף שופץ ושודרג בסיוע אגף המורשת והמועצה לשימור אתרים. משפחות שיגיעו יוכלו לבקר בעמדות ההגנה, לשחזר את מהלך הקרבות, להכיר את כלי הנשק של אז ולשוטט בתעלות הקשר.

הפעילות תתקיים ביום העצמאות בשעות 09:00 ועד 16:00 ללא תשלום.

7. קרבות תש"ח, שיירת יחיעם

בגליל המערבי יחגגו את שנת ה-70 באתר שיירת יחיעם, נקודה נוספת על מפת הקרבות שהפכה לסמל של גבורה. שיירת יחיעם הותקפה בדרכה ליישובי הגליל המערבי ונפגעה קשות בקרב עקוב מדם. האזור היה מחוץ לשטח החלוקה שקיבלה ישראל בכ"ט בנובמבר, ורק בזכות מתיישבים נחושים ולחימה עיקשת שכללה לא מעט קורבנות, הפך הגליל לחלק אורגני מהמדינה.

באתר השיירה, שבו התרחש הקרב, יתקיים אירוע עצמאות חגיגי לכבוד ההתיישבות בגליל המערבי ולכבוד אלה שהקריבו את חייהם לשם כך. באתר יהיו שפע של פעילויות משפחתיות ובהן סיורים מודרכים מלווים בסיפורי תש"ח, הפעלות לילדים, דוכני מזון, מעגלי לימוד ושירה בציבור וכן טקס מרכזי.

האירוע יתקיים בשעות 9:00-16:00 ללא תשלום. מי שמגיע מרחוק, יוכל ללון במקום ערב קודם ללא תשלום אך בתיאום מראש. לפרטים: 077-2303031, www.ozrothagalil.org.il

עוד כתבות

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון של פייסבוק": החברה משקיעה 130 מ' דולר בגוף שיעביר עליה ביקורת

פייסבוק תשקיע 130 מיליון דולר כדי להקים גוף עצמאי אשר מטרתו היא לבקר כיצד החברה מסננת את התוכן שלה

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

זאב ביילסקי / צילום: משה מילנר - לע"מ

נפתר זמנית משבר מכוני הבקרה בענף הבנייה

בשעות שלפני פיזור הכנסת אמש ניסו ראש מטה הדיור זאב ביילסקי וסגן שר האוצר איציק כהן, להכניס סעיף לצד פיזור הכנסת שיאריך את הפטור מביקורת במכוני בקרה, מעבר לינואר 2020 ● לבסוף נקבע שוועדה זמנית שתוקם תטפל בנושא

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל