גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עסקת "נגב קרמיקה" מתעכבת בשל ערבות בנקאית מדובאי

למרות ההבטחות מהימים האחרונים, העברת השליטה ב"נגב קרמיקה" לידי המשקיעים המיועדים מתעכבת ● הסיבה: הבנקים בישראל מסרבים לקבל את הערבות הבנקאית

נגב קרמיקה ירוחם  / צילום: איל יצהר
נגב קרמיקה ירוחם / צילום: איל יצהר

"הערבות לעסקה במפעל נגב קרמיקה - לא מקובלת בבנקים הישראליים", אומר גורם עסקי בהתייחס למשבר במפעל שבירוחם, ועל רקע הצהרות מהימים האחרונים על עסקה שנמצאת במרחק חתימה.

ההצהרות האופטימיות של איש העסקים, משה סבח, שמייצג קבוצת משקיעים שמתעניינים במפעל נגב קרמיקה שבירוחם שנסגר לפני כחצי שנה- היו כנראה מוקדמות מדי. למרות שהודיע כבר באמצע השבוע שעבר כי "החתימה על העברת השליטה במפעל הסוגר תהיה בתוך שעות אחדות", העסקה טרם נחתמה, ועשרות העובדים בירוחם עדיין מקווים שבקרוב יחזרו להתפרנס במפעל שבו עבדו במשך שנים ארוכות, עד שנסגר במפתיע בידי הנהלת קבוצת נגב שבשליטת קרן ויולה.

סבח ביסס את הצהרתו על ערבות בנקאית שהועברה באמצע השבוע שעבר בידי אחד המשקיעים שהוא מייצג, איש עסקים מירדן. המפעל עצמו אמור להימסר למשקיעים בחינם. הערבות הבנקאית, בגובה כ- 150 מיליון שקל אמורה להחליף את זו של קרן ויולה לחברת "מבנה" (לשעבר מבני תעשייה) שהיא בעלת הנכס בירוחם ולהבטיח כיסוי של התחייבויות מן העבר. למרות שחלפו שעות ועברו ימים מאז הצגת הערבות - העסקה המיוחלת טרם נחתמה.

סבח אמר היום ל"גלובס" כי הערבות האמורה הגיעה מבנק בדובאי, שלא מקיים קשרי מסחר עם בנקים ישראליים: "בתוך 48 שעות אביא אישור של בנק צרפתי, שהוא הבנק המקשר בעסקה זו בין הבנק בדובאי לבין בנק איגוד בישראל ובאמצעותו ניתן יהיה לבצע את פירעון הכסף- בעת הצורך. זה עניין טכני, שייפתר בקרוב מאד".

הרוכשים טרם חשפו את זהותם

"מדובר בערבות שנועדה להוות בטוחה לחברת מבנה ושם לא מתלהבים מהמסמך שהועבר אליה: למבנה יש הסכם חתום עם ויולה, ולמה לה להיחשף לסיכון עם קבוצת משקיעים שההרכב שלה עדיין לא ברור, כמו שגם החוסן הפיננסי שלה עדיין לא נבדק לחלוטין", אמר ל"גלובס" גורם כלכלי שמעורה במשבר במפעל נגב קרמיקה: "הערבות שהוצגה לצדדים השונים בשבוע שעבר- לא מקובלת במערכת הבנקאית הישראלית, בלשון המעטה. יש עדיין הרבה מאד שאלות שמחכות לתשובות וחבל מאד שעשרות רבות של עובדים מתאכזבים בכל פעם מחדש".

סבח אמר בעבר כי קבוצת המשקיעים שהוא מייצג מורכבת מאיש עסקים ירדני ועוד שני אנשי עסקים ישראליים- שאת פרטיהם סירב לחשוף. הוא הוסיף כי כמחצית מעובדי המפעל בירוחם- יוכלו לשוב לעבודה, שכן בשלב ראשון יועסקו בו כ-75 עובדים שייהנו מהסכם קיבוצי ומתנאי שכר טובים יחסית.

במהלך הימים האחרונים סבח הסביר כי הוא ממשיך במאמציו לקדם את העסקה שתוביל להצלת המפעל בדרום- חרף קשיים שמערימה חברת מבנה. מחברת מבנה לא נמסרה התייחסות לטענה.

טרם נסגר המפעל באופן מפתיע בחודש נובמבר האחרון, הועסקו בו כ-140 עובדים, וזאת חודשים אחדים לאחר שקרן ההשקעות ויולה רכשה את השליטה על החברה, שהיתה בבעלות אפריקה תעשיות של לב לבייב.

ההחלטה על סגירת מפעל היצור בירוחם נומקה בעבר על-ידי הנהלת החברה וראשי הקרן בכך שאין לו הצדקה קיומית - נוכח יבוא של אריחי קרמיקה ופורצלן מטורקיה במחירים נמוכים יותר ממחירי היצור בישראל.

למרות סגירת המפעל, הנהלת החברה והקרן החליטו לשמר את הפעילות של רשת חנויות נגב ברחבי הארץ - שגם בהן רוב המוצרים שנמכרים הם מוצרים מיובאים. סבח טען כי בדיקות שעשה העלו כי ניתן יהיה לחדש את הפעילות במפעל ולייצר במחירים תחרותיים - באופן שיאפשר את שגשוגו. זאת, בכפוף לקבלת הטבות מהמדינה, כמו מענקים ממשרד הכלכלה והנחות משמעותיות בתשלום הארנונה.

עוד כתבות

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

האחים אמיר יעקובי פיני יעקובי / צילום: אריק-סולטן

בדרך להסדר נושים חדש? ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים זמני לאורתם סהר

אורתם סהר הנדסה, אורתם סהר תשתיות ובנייה ומליבו בנייה מבקשות לשנות את הסדר הנושים הנוכחי שלטענתן אינו מאפשר את המשך ניהולן של החברות

 

 

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

איילת שקד בטור מיוחד ל"גלובס": "ההסתדרות גורמת נזק למשק"

הכוח של ההסתדרות הוא חסר היגיון; החקיקה שמסדירה את פעולתה היא קיצונית ויוצאת דופן בהשוואה לעולם בכוח הלא פרופורציונאלי שמקבלת ההסתדרות לעומת הכוח שמקבלים שאר השחקנים במשק ● דעה

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

נדב קדרון/ צילום: תמר מצפי

תוצאות ניסוי של אורמד הקפיצו את מניית מפתחת גלולת האינסולין כ-80% בתוך חודש

התוצאות פורסמו ב-12 בנובמבר, אולם העלייה נרשמה לאחר שהחברה הסבירה את התוצאות ואת מבנה התחרות בשוק למשקיעים, הן בפגישות והן בדוחותיה הכספיים

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

"בישראל יש תרבות של 'תן לי, תן לי'": אדוארדו אלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט על ההשקעה בישראל

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת