גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שדולת הנשים מבקשת למנות אישה לתפקיד יו״ר מפעל הפיס

בפנייה שהעבירה השדולה היא מבקשת ממנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, לפעול למינוי אישה מכח העדפה מתקנת

בית מפעל הפיס/ צילום: איל יצהר
בית מפעל הפיס/ צילום: איל יצהר

שדולת הנשים בישראל פנתה אתמול למנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד העומד בראש הועדה לאיתור מועמד ליו"ר הפיס, ולשאר חברי ועדת המינוי, בבקשה לפעול באופן אקטיבי לאתר ולמנות אישה לתפקיד יו"ר הפיס. "לשם קיומה של חובת הייצוג ההולם לנשים, תוך שימוש בכלל של העדפה מתקנת, כנדרש בחוק ובפסיקת בתי המשפט ובידיעה ברורה שישנן נשים מצוינות לתפקיד זה, בעלות כישורים שלכל הפחות אינם פחותים ביחס למועמדים גברים פוטנציאלים".

מועמד משרד האוצר לתפקיד, עד לאחרונה היה ראש מטה הדיור לשעבר, אביגדור יצחקי, וכעת עומד בראש הפיס, בני כשריאל, ראש עירית מעלה אדומים ומי שמכהן כיו״ר סיעת הליכוד במרכז השלטון המקומי. הוא מונה לתפקיד בסוף חודש אפריל כיו״ר הזמני של מפעל הפיס עד שועדת האיתור תסיים את עבודתה. היו״ר הקודם של מפעל הפיס, עוזי דיין סיים לאחרונה שבע שנים בתפקיד .

לצידו של באב"ד בועדת האיתור חברים עו"ד אמי פלמור מנכ"לית משרד המשפטים, ערן יעקב, מנהל רשות המסים, עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר ופרופ׳ נדין טרכטנברג, המשנה לנגידת בנק ישראל ומנכ"ל משרד הכלכלה לשעבר עמית לנג.

מנכ"לית שדולת הנשים, עו״ד מיכל גרא מרגליות והיועץ המשפטית של השדולה עו"ד מרים זלקינד, כתבו שהן פונות לאור פרסום המודעה לאיתור מועמדים "ובשים לב לכך שככל הידוע לנו, מאז קום המדינה, טרם כיהנה אישה בתפקיד".

גרא מרגליות וזלקינד מציינות שלפי חוקי המדינה, בגוף ציבורי בו יש תת ייצוג לנשים, יש לתת העדפה לאישה אם המועמדים בני שני המינים הם בעלי כישורים דומים. "בסעיף 6 ג' לחוק שיווי זכויות האישה, עיגן המחוקק באופן חד משמעי ומפורש את עקרון הייצוג ההולם וההעדפה המתקנת לנשים בגופים ציבוריים".

מנכ"לית שדולת הנשים, עו"ד מיכל גרא / צילום: רן מלמד

הן מפנות לפסיקה תקדימית בנושא ולהחלטת הממשלה מיוני 2014, לאמץ את דו"ח הועדה לקידום נשים בשירות המדינה (ועדת דלית שטאובר) ואת המחויבות של הממשלה ליעד הזה.

"כידוע, מפעל הפיס המוגדר כחברה לתועלת הציבור, הינו גוף דו מהותי ומכאן שחלות עליו חובות המשפט המנהלי, ובכללם עקרון השוויון וכלל הנורמות הנגזרות ממנו, לרבות ייצוג הולם", כך במכתבן.

עוד הן מציינות, כי לאור פרסומים בכלי התקשורת לפיהם הוחלט כבר מראש שלתפקיד ימונה מועמד גבר, מר אביגדור יצחקי, "וזאת מבלי שנבחנה האפשרות למנות אישה לתפקיד כנדרש וכמפורט בפנייתנו זו".

שדולת הנשים מכתבת בפנייתן גם את השרה גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי. בנוסף, ל"גלובס" נודע שיו"ר הרשות למעמד האישה, אווה מדז'יבוז' פנתה ביוזמתה לוועדת האיתור והציגה בפניהן שמות של נשים בעלות רקע וכישורים מתאימים. יצוין, שהמועד להגשת שמות לוועדת האיתור נסגר ביום רביעי האחרון, אך לפי כללי ועדת האיתור "הוועדה רשאית לקבל עפ"י שיקוליה מועמדויות נוספות גם לאחר המועד האמור, וכן לפנות מיוזמתה ככלל, ולאחר המועד האמור למועמדים/ות נוספים/ות”.

הליך מינוי יו"ר הפיס עורר בעבר ויכוחים פוליטיים, בעיקר בשל התקציב הגדול של הגוף, המהווה את מונופול ההימורים החוקיים בישראל. את יושב הראש ממנה ראש הממשלה. חברי הדירקטוריון האחרים, מתמנים בהחלטות של מועצות הערים הגדולות ומרכז השלטון המקומי. כאמור, עד לאחרונה דובר שאביגדור יצחקי, מי שהיה יו״ר מטה הדיור במשרד האוצר יעבור לפיס , אך המינוי לא קודם .

הכנסות מפעל הפיס עמדו בשנת 2016 על 6.2 מיליארד ש״ח מכספי ההימורים. ב-2017 היתה ציפיה שהכנסות הגוף הזה ירדו, בשל המהלך להוצאות מכונות המזל ומהלכים עיקשים של משרד האוצר לצמצם את פעילות ההימורים החוקית. אך ככל הנראה ב-2017 לא ירדו הכנסות הפיס.

עוד כתבות

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכל כלול, בלי יוצא מן הכלל".

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

רחוב קפלנסקי 24, ראשל"צ / הדמיה: יח"צ

דיירי הבניין בן ה-45 שנה שיקבלו מרפסת שמש חדשה לדירה

התחדשות עירונית בראשון-לציון ● היזם יקבל שמונה דירות חדשות עם חניה לכל דירה ● הדיירים יקבלו ממ"ד ומרפסת שמש לכל דירה, מעלית לבניין, החלפת תשתיות, חיפוי חיצוני לבניין, גינה חדשה ולובי לבניין

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

דעה: משפט טראמפ בסנאט מתחיל - הזיכוי די מובטח, אך האם הכתם יימחק?

אחרי שגוף ביקורת של הקונגרס קבע כי התנהלות טראמפ בפרשת אוקראינה היא עבירה על החוק, משפט האימפיצ'מנט מגיע לנקודת ההתחלה בסנאט ● מידת הזיהום של הכביסה המלוכלכת שצפויה לצוץ במהלך הדיונים, עלולה לעצב את דימויו ומורשתו של הנשיא ה־45 לדורות הבאים ● דעה

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות