גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כיצד מתמודדים עם הקושי הרגשי בטיפולי פוריות?

טיפולי פוריות כרוכים בתהליך תובעני פיזי ונפשי שעוברת האישה ● מהן הדרכים להעניק לה תמיכה מלאה לאורך כל הפרוצדורה המורכבת הזאת?

הקושי הרגשי בטיפולי פוריות/צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
הקושי הרגשי בטיפולי פוריות/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף ד"ר אמיר רבהון

טיפולי פוריות נחשבים בישראל לטיפולים נפוצים מאוד. אנחנו חיים במדינה שנחשבת למעצמה מבחינה זו. לא מעט מדובר על הקושי שמציב התהליך, הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית, אך מאחר שהעניין נוגע באופן כמעט מוחלט לאישה בלבד, נדמה לעיתים שהאדם שלצידה, העזר כנגדה, עלול שלא להבין מה היא עוברת ואפילו נותר בצד. במצב כזה שני הצדדים נפגעים: בן הזוג, שמרגיש כי הוא מחוץ לתמונה, והאישה עצמה, שחשה כי היא מתמודדת לבדה עם תהליך לא פשוט. ישנן דרכים לשנות זאת, ולהפוך את התהליך מתחילתו לכזה שנעשה בשיתוף פעולה ובשילוב כוחות, למען שני הצדדים ובעיקר לשם הגשמת המטרה החשובה מכול: השגת היריון והבאת ילד לעולם.

לדברי ד"ר אמיר רבהוֹן, מומחה במיילדוּת, בגינקולוגיה ובפוריות, ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית בבית החולים וולפסון: "טיפולי הפוריות מציבים ארבעה קשיים מרכזיים - ההשלמה עם העובדה שישנה בעיית פוריות מסוימת; האינטנסיביות הרבה של הטיפולים; הטיפול עצמו, בעיקר מבחינת התחלתה של דרך לא מוכרת ואפילו מעט מלחיצה; וההפריה החוץ-גופית שנעשית בהרדמה כללית ובהליך פולשני מסוים. האישה עוברת תהליך שהוא די תובעני, הן מבחינת תחושותיה והן מבחינת אי הנעימות הכרוכה בחלק מהפעולות".

אכן, מדובר בתהליך לא פשוט שתובע רבות מהאישה שעוברת אותו. וזהו בדיוק העניין: ברוב המקרים ההתמודדות עם הקשיים הפיזיים וגם הרגשיים - היא מנת חלקה של האישה בלבד והיא גם זו שחווה את הקושי הרגשי במינון גבוה יותר. הגבר, לבד מהזרע שהוא נדרש לתת, לא מבצע דבר ולא עובר דבר מבחינה פיזית. עובדה נוספת, שעשויה להגדיל עוד יותר את האבסורד, היא שגם כשהבעיות הן אצל הגבר - מי שעובר את הטיפול זו האישה. לכן ישנה חשיבות רבה מאוד לתרומתו של הגבר לטיפול, במישור הרגשי. "יש כאן פער מאוד גדול בין מה שהאישה חווה לבין מה שהגבר עובר", מרחיב ד"ר רבהון. "אחד הדברים שכדאי להדגיש הוא שמאוד חשוב ששני בני הזוג יהיו מעורבים בתהליך, לשניהם כדאי להכיר את התמונה המלאה, גם כדי שבן הזוג יהיה באמת מעורב ויתמוך באישה לאורך הדרך שהיא עוברת".

מעורבות, שיתוף והרבה מאוד סבלנות

כבר כעת נדגיש כי אין כאן כל כוונה להטיל אשמה כלשהי על הגבר: אדם אשר לא עובר את אותן חוויות שעובר אדם אחר, יתקשה מאוד להבין לעומק מה חווה האחר וכיצד הוא חש באמת. זהו דבר טבעי ומובן. אך ישנם מהלכים שיכולים לקרב מאוד בין בני הזוג, ליצור תחושת הזדהות חזקה יותר ובעיקר לאפשר לכל אחד מהם להיות נוכח בתהליך ו'לשאת בנטל' הטיפולים עד כמה שניתן.

"חשוב, כאמור, להבטיח שגם בן הזוג ידע מה צפוי לקרות ומה האישה עומדת לעבור", ממשיך ד"ר רבהון. "יעזור מאוד לשני הצדדים אם בן הזוג ידע ויבין עד כמה שאפשר מה הצד השני עובר, כי יש לפעמים מקרים שבהם לגבר אין בכלל מושג מה עושים בטיפולים האלה. מה שנדרש הוא שבן הזוג יסייע ויתמוך באישה כמה שיותר, בכל מה שצריך".

ד"ר אמיר רבהון / צילום: עידן דמרי

מדובר, כאמור, בתקופה לא פשוטה ללא כל ספק לשני אנשים אשר מתחילים את הטיפולים הללו בפעם הראשונה בחייהם. למעשה, גם למי שעשה זאת בעבר קשה מאוד להתמודד עם ההשלכות הפיזיות, הרגשיות והנפשיות הכרוכות בתהליך, מסיבות רבות. בדיוק בשל כך מדגיש ד"ר רבהון את החשיבות של סיוע מקצועי, שיכול להפחית את הלחצים ולסייע בעיכול המשמעויות הרבות שטומן בחובו התהליך. "זהו נדבך שיכול בהחלט לסייע לטיפול", הוא אומר, "וללא ספק מקל על ההתמודדות. השירותים הללו קיימים, ואסור להתבייש ויש להשתמש בהם. זו תקופה שיכולה לגרום ללחץ, למשבר, לסטרס וסיוע נפשי ורגשי יכול בהחלט לסייע, בייחוד כשמדובר בזוג שעובר זאת יחד. בשורה התחתונה, זה בסדר גמור ואף לגיטימי ללכת ליועץ או לפסיכולוג כדי לקבל עזרה, ורצוי שזה יהיה אדם עם ניסיון ספציפי בהתמודדות עם המשמעויות של טיפולי פוריות".

לדברי ד"ר רבהון כדאי מאוד להתעכב על עניין נוסף: אורך הרוח והסבלנות הנדרשים מבני הזוג. "כל התהליך של טיפולי פוריות בבני אדם אינו יעיל במיוחד, וצריך להגיד את זה בקול רם", הוא מבהיר. "לדוגמה, הסיכוי להשגת הריון אצל זוג ללא בעיות פוריות הוא כ-25% בכל ביוץ חודשי. חשוב להיות מודעים לכך מההתחלה, ולהיות ערוכים לאפשרות של כישלונות בטווח הקצר. מדובר ברכבת הרים רגשית ובהתמודדות לא פשוטה, ומכיוון שהאישה היא זו שעוברת את רוב הטיפולים, כאמור, והגבר נותר כמשקיף מהצד במקרים רבים, נוצרים פערים מאוד גדולים בהבנה.

"דבר נוסף", ממשיך רבהון, "הוא תחושת האשמה: כשהניסיון נכשל, אנשים רבים מתייחסים לכך ככישלון אישי שלהם: 'לא נחְתי מספיק, התאמצתי יותר מדי, לא אכלתי מה שצריך' וכדומה. אלו שטויות. יש אנשים שחיים בתנאים לא תנאים, שממשיכים לעבוד בעבודות מאוד קשות - והם כן נכנסים להריון. לכן אין מקום לתחושת האשמה הזאת".

להניח את הראש על כתף תומכת

"כל אדם תופס בצורה אחרת את טיפולי הפוריות. כל אישה מתמודדת עימם באורח שונה , וכל זוג מתנהל אחרת בתקופה המורכבת הזו", מציין ד"ר רבהון. "זה קשור מאוד לדפוס האישיות של האדם. אישה אחת 'מתקתקת' את העניין ולא מזיז לה שום דבר, ואחרת תִרְאה כל דבר כסוף העולם. הכול לגיטימי, והכל תלוי באישיות של האישה.

"צריך גם לזכור שלא תמיד מדובר בטיפולי פוריות שעוברים גבר ואישה יחד. ישנם כיום הרבה מקרים שבהם נשים יחידניות עוברות טיפולים כאלו, וזו כבר אופרה אחרת", הוא מוסיף, "במקרים האלה אין תמיכה מבן זוג צמוד - זו אישה שעוברת את כל הטיפולים לבדה ולכן, אגב, הסיוע מגורם מקצועי חשוב עוד יותר במצבים מעין אלה. בהשוואה לזוגיות 'רגילה', הקשיים שאיתם מתמודדת אישה שמתכוונת להיות אם יחידנית באמצעות טיפולי פוריות הם ברמה גבוהה הרבה יותר. גם כאן זה תלוי מאוד במבנה האישיות של האישה".

לסיכומו של עניין, טיפולי פוריות טומנים בחובם התמודדות מורכבת ביותר, בייחוד עבור האישה. אומנם הדרך שבה היא מתמודדת עם התקופה הזו תלויה מאוד באופי שלה, אך ברור כי תמיכה פיזית, רגשית ונפשית תהפוך כל מחזור טיפול לפשוט יותר, ולו במעט. בין אם מדובר באישה בזוגיות ובין אם זו אישה יחידנית, לכתף התומכת ישנה חשיבות עצומה בתהליך.

ד"ר אמיר רבהון, מומחה לגינקולוגיה ולטיפולי פוריות.

לכניסה לאתר הקליקו כאן

עוד כתבות

אלברטו סלזאר, נייקי / צילום: רויטרס

ארה"ב: מאות עובדות ועובדי נייקי הפגינו במחאה על יחס החברה לנשים

400 עובדות ועובדי חברת הלבשת הספורט הפגינו במחאה על היחס של החברה לנשים שכולל שכר נמוך יותר משל גברים והתנהגות לא ראויה ● העובדים ניצלו את אירוע חניכת הבניין החדש של החברה שנקרא על שם מאמן ריצה שהפעיל לחץ נפשי וסימם אתלטיות ואתלטים שאימן

אלן דאבקין / צילום: יוסי כהן

עוד בנק השקעות זר פותח נציגות מקומית: סטיפל האמריקאי נכנס לישראל

אלן דאבקין מונה למנכ"ל הסניף החדש בישראל של הבנק ● על הכוונת של הגוף האמריקאי נמצא תחום עסקאות הרכישה ומיזוגים בישראל

מיכה קאופמן/  צילום: שלומי יוסף

לאחר זינוק של 90% ביום המסחר הראשון: מניית פייבר ירדה אל מתחת למחיר ההנפקה

היום מסתיימים 180 הימים שבהם בעלי המניות בחברת הטכנולוגיה הישראלית היו מנועים ממכירתן, ונראה כי בשוק חוששים מפני אפשרות של מימושים במניה

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

שטייניץ: "עידן הפחם בישראל יסתיים בשנת 2025"

שר האנרגיה נאם בוועידת האקלים במדריד והכריז כי בסוף שנת 2019 תתבצע ההפחתה בשימוש בפחם עד כדי 50%, ויסתיים השימוש בפחם בתחנות הכוח עד שנת 2025 ● אדם טבע ודין: "ישראל נכשלת ביישום הסכם פריז. אנחנו עדיין לא מפנימים שהעולם השתנה, הכלכלה השתנתה ואנחנו נשארים הרחק מאחור"

שוחד / איור: יזהר כהן

הותר לפרסום: חשודים בפרשת שחיתות בגוף ביטחוני יועמדו לדין

זאת בכפוף לשימוע ● עפ"י החשד, עובדי ציבור בגוף ביטחוני לקחו שוחד מחברות העוסקות במכירת ציוד לגופי ביטחון, בתמורה לכך שיקדמו עסקאות מכר בין גוף הביטחון וגופי ביטחון נוספים לבין החברות המשחדות

המחיר היקר שמשלמים על הקלות בהיתרי בנייה / צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המחיר היקר שמשלמים על הקלות בהיתרי בנייה

בעלי זכויות מעדיפים פעמים רבות להיענות לדרישות של מחלקות הנדסה בעיריות ומבקשים הקלות על סעיפים שלאו דווקא מוגדרים כך בחוק, כדי לחסוך בזמן ובביורוקרטיה ● הדיירים עשויים לשלם על כך כאשר יידרשו לשלם בהמשך היטל השבחה

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

נשיאת לשכת רוה"ח איריס שטרק / צילום: שלומי יוסף

שטרק נגד הבנקים: הורתה לרואי החשבון להפסיק לתת אישורים על לקוחותיהם

אחרי שנלחמה בהוראות רשות שוק ההון לרואי החשבון, מפנה כעת נשיאת הלשכה את הזרקור לבנקים, שלטענתה מנסים לגלגל על רואי החשבון את האחריות שהוטלה עליהם במאבק בהון השחור ● "הדרישה שנדע לגבי כל כסף בעולם אם הוא דווח, ידווח, האם הושג כדין ועוד - לא נורמלית"

אבי כץ / צילום: יונתן בלום

רשות ני"ע הטילה קנס מינהלי של 300 אלף שקל על קרן הגשמה

הרשות קבעה כי הקרן הציעה לציבור "ניירות ערך בשותפויות הקבוצה ללא תשקיף, בניגוד לחוק ניירות ערך וכן בניגוד לפטורים שנקבעו בחוק לחובת פרסום תשקיף"

מטוס הדרימליינר העשירי של אל על הנקרא אילת  / צילום: יוחאי מוסי

כמה תעלה לכם טיסת הניסוי בקו החדש של אל על לאוסטרליה?

ההודעה ההיסטורית על בחינת הפעלת הקו הישיר לאוסטרליה יצאה עם פרסום דוחות אל על לרבעון השלישי ● אלה לוחות הזמנים והמחירים של הקו הניסויי החדש

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

בנק ישראל שוב מתערב באופן משמעותי בשוק המט"ח

ל"גלובס נודע כי בנק ישראל שוב רוכש מט"ח, בהמשך להתערבויות מאז הודעת הריבית האחרונה, וסיכום של רכישות 1.27 מיליארד דולר בחודש נובמבר ● נראה שבנק ישראל שוב רוכש מחוץ לשוק המסחר הסדיר

הכנסות והוצאות / צילום: Shutterstock

הלמ"ס: לפחות 42% ממשקי הבית היו במצב של אוברדראפט; שליש נושאים הלוואות שלא קשורות למשכנתא

26% מאלה שהיו באוברדראפט קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגה מהמסגרת ● כמעט 2 מיליון משקי בית מחזיקים בחסכונות מסוגים שונים; ל-87% מהחמישון העליון יש קרן פנסיה - פי 2.6 מאלה שבתחתית ● ומה גובה ההלוואה הממוצעת למשק בית?

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: מניית אגוד זינקה בכ-8% לאחר העדכון של רשות התחרות

מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06% ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3% ● רשות התחרות הודיעה כי לא תערער על החלטת ביה"ד לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד ●  ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ● פריון טיפסה בעקבות דיווח על שת"פ בתחום הפרסום הדיגיטלי

קאר2גו ואוטותל / צילום: יח"צ

חניה לאוטותל יש, רווחים אין: מה גורם לעלייה הניכרת בהפסדי מיזם הרכב השיתופי Car2Go?

בתוך פחות משנתיים מצטברים ההפסדים התפעוליים של קאר2גו, המוחזקת בשליטת חברת שגריר, לכ-20 מיליון שקל ● ההפסדים נובעים, בין השאר, מירידה ברווחיות הפעלתו של מערך הרכב השיתופי אוטותל בת"א ומעלייה בהוצאות המיוחסות להרחבת הפעילות לערים חדשות

עודד פורר, ישראל ביתנו / צילום: יוסי כהן

האם ועדת הכספים קיפחה את כל המגזרים חוץ מאשר החרדים?

עודד פורר, הנציג של ישראל ביתנו בוועדת הכספים, זוכר הטיה גורפת לטובת החרדים - בדקנו בטבלאות ● המשרוקית של גלובס

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

בעלי חברה משפחתית? תתכוננו לשלם יותר ביטוח לאומי

בחוזר פנימי קצר הסביר המוסד לביטוח לאומי כי הוא חוזר בו מחוות-דעת שלו עצמו, וצפוי להוציא לבעלי מניות בחברות משפחתיות חיובים - גם על הכנסות שאילו היו מופקות ישירות ע"י אותם יחידים היו פטורות ממס

מרכז ביג באירופה / קרדיט צילום: ביג

ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ומנהלת מו"מ לרכישת הקניון שבנתה אביב ארלון במדינה

חברת הנדל"ן המניב ממשיכה להרחיב את פעילותה בסרביה ותשקיע כ-43 מיליון אירו בשלוש עסקאות חדשות

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

מגמה חיובית בוול סטריט; וול סטריט ג'ורנל: ארה"ב תדחה הטלת המכסים

הוול סטריט ג'ורנל דיווח כי נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישה של תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת כי הרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל ● העלייה במדד המחירים לצרכן בסין מיוחסת לזינוק במחירי המזון במדינה בשל מחסור בחזיר ● כלכלת בריטניה רשמה קיפאון ברבעון השלישי

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה