גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה ירושלים לא מצליחה להפוך למרכז מטרופוליני?

ישראל חוגגת 70, אבל בירתה מתבוססת בעוני ובדלות ● רק 62% מתקציב העירייה מקורו בהכנסות עצמיות, ורוב המועסקים הם תושבי העיר כי אחרים מעדיפים לנסוע לתל אביב או להרצליה ● "חייבים למשוך לעיר פעילות כלכלית"

הכניסה לירושלים / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
הכניסה לירושלים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בירת מדינת ישראל, שגם זכתה אמש לארח את האירוויזיון בשנה הבאה, כמעט שאינה מתפקדת כמרכז מטרופוליני - כך עולה מנתוני השנתון הסטטיסטי של מכון ירושלים לחקר ישראל, שממצאיו מתפרסמים כאן לראשונה ביום ירושלים. במילים אחרות, בשנת 2018, 70 שנים אחרי הקמת המדינה, ירושלים אינה מהווה מוקד משיכה תעסוקתי משמעותי, וממשיכה להיות עיר ענייה שאינה מסוגלת לספק לתושביה שירותים ברמה נאותה.

ההכנסות העצמיות בתקציב משקפות למעשה את מידת העצמאות של הרשות המקומית. בעיריית ירושלים, 62% מההכנסות בתקציב הרגיל הן עצמיות, לעומת 82% בתל אביב. כלל התקציב של עיריית ירושלים נראה במבט ראשון דומה לזה של תל אביב, אך כאשר בודקים את התקציב ביחס לאוכלוסייה (המקבלת שירות מהעירייה), נראה כי תקציב עיריית תל אביב גדול פי שניים מזה של עיריית ירושלים (14,800 לעומת 7,200 שקל לנפש בהתאמה).

השילוב של תקציב גבוה עם מידת עצמאות גדולה מאפשר לתל אביב לגוון את השירותים לאוכלוסייתה ולאוכלוסיית המטרופולין כולה (ולמעשה כל אוכלוסיית ישראל המקבלת שירות בצורה ישירה או עקיפה מהעיר תל אביב), ולפעול לפיתוח ולשימור מעמדה כמרכז מטרופולינים מוביל.

הנתונים מדברים בעד עצמם: בעיר ירושלים מועסקים 329,100 איש ואישה, אך רובם הגדול (252,000 או 77%) הם תושבי העיר. היוממים, כלומר, אלה שמגיעים לעבוד מדי יום ממקומות אחרים, הם רק 23%, כלומר, 77,100 אנשים. לשם השוואה, בתל אביב רק 39% מהמועסקים הם תושבי העיר, ואת היתר (257,100 מועסקים, או 61%) מושכת תל אביב ממקומות אחרים.

רוב המועסקים הם תושבי העיר

יאיר אסף שפירא, חוקר במכון ירושלים, מסביר שלהכנסה מתעסוקה יש משמעות קריטית לקיומה של העיר: "עיר המשמשת מרכז מטרופוליני יוצרת לעצמה הכנסה המושתתת על הערך המוסף אותו מייצרים המועסקים הנכנסים לעיר בכל בוקר. באופן פשטני ניתן להציג זאת כהכנסה מארנונה גבוהה שאותה משלמים מקומות העבודה בהם מועסקים תושבי המטרופולין העובדים בעיר, בתוספת הארנונה אותה משלמים המקומות המספקים שירותים לעובדים ולמקומות העבודה (השפעות מכפיל - מסעדות, חנויות, בתי דפוס, עורכי דין וכולי). ככל שהעיר מושכת יותר פעילות כלכלית, כך גדל בסיס הארנונה שלה.

"מנגד, שירותים כמו חינוך ורווחה, העולים כסף רב, מוטלים על כתפי הרשויות בהן מתגוררים תושבי המטרופולין, ולא על העיר המרכזית".

ומאיפה מגיעים המועסקים בירושלים? לדברי שפירא, מחוז ירושלים ואזור יהודה ושומרון הוא האזור המטרופוליני של ירושלים. רוב המועסקים היוממים בירושלים (52,600) מגיעים מהסביבה.

לדברי שפירא, ירושלים לא מצליחה להפוך למטרופולין משום שאין לה את העורף המטרופוליני שיש לתל אביב בדמות ערים בינוניות שמקיפות אותה כמעין טבעת מעובה: "כשבודקים את מטרופולין ירושלים מגלים שרוב תושבי המטרופולין הם גם תושבי העיר עצמה".

באופן פרדוקסלי, הפריפריה הטבעית של העיר, כלומר תושבי הישובים שנמצאים מעבר לגדר ההפרדה (הערים רמאללה, בית לחם, חברון והפרברים שלהן), אינם חלק מהמרחב המטרופוליני.

כשמסתכלים קדימה, לא רואים שהמצב עתיד להשתנות, שכן בשונה מתל אביב, בירושלים מרבית התחלות הבנייה הן למטרת מגורים: "הרבה מאוד אנשים מדברים על זה שחשוב שירושלים תמשוך תושבים, ואם אני רוצה להיות בוטה, תושבים יהודים. שומעים את זה הרבה מאוד בקרב מקבלי החלטות. אני חושב הפוך. אני חושב שירושלים צריכה למשוך פעילות כלכלית. אני חושב שפרויקט המע"ר המוקם בימים אלה בכניסה לירושלים מצוין. הוא יוצר ביקוש מושהה, כלומר ברגע שייבנו הבניינים יבואו גם חברות ומועסקים ויהיה אזור מסחרי. אם המועסקים יגיעו מבחוץ זה יהיה מצוין. ככה עובדת עיר מטרופולינית".

"אין סיבה להגיע דווקא לירושלים"

ד"ר רינה דגני ממכון גיאוקרטוגרפיה אינה אופטימית כמו שפירא. "לירושלים יש המון מתחרים על הדרך. עסקים שרוצים להתמקם בירושלים צריכים סיבה טובה להגיע אליה. העולם מתנהל סביב מרכז תל אביב וכולם רוצים לעבוד כאן. באזור שבין תל אביב לירושלים יש הרבה מאוד הזדמנויות לפיתוח שטחי תעסוקה: בת ים, ראשון לציון, נס ציונה, שוהם, מודיעין, בית שמש, נוה אילן ועוד. כל שטחי התעסוקה האלה מפותחים במקביל. אין שום סיבה להגיע לירושלים.

"במרחב ירושלים יש 5 מליון מ"ר שטחי תעסוקה. בעיר ירושלים עצמה יש 2.7 מליון מ"ר שטחי תעסוקה, מהם 1.7 מליון מ"ר משרדים. במקביל מפתחים עוד כמה מוקדים בבת אחת - שער העיר, גבעת שאול, עטרות, הר חוצבים, שער בנימין, צומת אורה. יש להבין שקידום שטחי התעסוקה יהיה מאד איטי. זה לא יקרה בשנים הקרובות. זה שעיריית ירושלים מתכננת לטווח של 30 שנים זה בסדר, אבל זה לא ילך בקלות".

"ירושלים היא הדוגמא היחידה בארץ למטרופולין"

אבנר סעדון, כלכלן, לשעבר עובד האגף הכלכלי במשרד ראש הממשלה וכיום ראש האגף למדיניות תכנון של עיריית ירושלים, לא מקבל את הטענה של מכון ירושלים בדבר חולשתה של ירושלים. לדבריו העיר היא דווקא המטרופולין היחיד בארץ וזה מקור עוצמתה: "בירושלים יש כ-900,000 איש, בת"א כ-400,000 איש. בכל שכונה של ירושלים יש כמו עיר קטנה ליד ת"א. אזור, גבעתיים ורמת גן הן כמו שכונה של ירושלים. הגבול המוניציפלי לא אומר שום דבר. זה עיוות רגולטורי ישן ולא רלוונטי.

"מטרופולין ירושלים זה בעיקר העיר ירושלים. אנחנו בערך 70% מכל האוכלוסיה של מטרופולין ירושלים. ת"א היא כ-11% מתוך מטרופולין ת"א, שמתחיל בחדרה ומסתיים ליד אשקלון. ת"א מייבאת מועסקים שחוזרים בלילה לישון במקומות אחרים. אנשים צורכים שירותים בראש העין ועובדים בת"א. לת"א יש אולי יותר שטח עסקי מאשר ירושלים אבל, זה בא על חשבון רשויות אחרות. ירושלים לא גונבת עסקים או ארנונה ממעלה אדומים ופסגת זאב. אתה יכול לראות ש85% מהירושלמים עובדים בירושלים.

"ראש העיר עומד להגיד בשבוע הבא בכנסת, שצריך לעשות שינויים פרדיגמטיים במדינת ישראל. צריך כאן 7,8 מטרופולינים. כשאנחנו עושים אוטובוס, אנחנו יכולים להביא אנשים בקו אחד מנוה יעקב, דרך מרכז העיר עד לגילה. במטרופולין ת"א זה אומר לעבור שמונה רשויות, וזה ויכוח עם כל רשות. הדרך היחידה לפתח את המדינה, וזה היתרון של ירושלים, זה שיש רשות אחת. תראה כמה זמן מתבחבשים על הקו האדום בת"א. ירושלים היא המטרופולין היחיד".

מה זה אומר על העסקים בעיר?

"התעסוקה מתפתחת על הצמתים הראשיים. ככה זה בעזריאלי, ציר האיילון, כולל הרצליה פיתוח, כביש 5, רעננה, כפר סבא, ואולי מתחם האלף בראשל"צ".

למה שמישהו ירצה להקים עסק בירושלים כשיש מתחמים מתחרים קרובים יותר לאזור המרכז, שמציעים תנאים יותר טובים?

"בגלל התחבורה. מי שיסע לשוהם ייתקע בפקק תנועה אדיר. מועסקים רוצים חוויה אורבנית ולא רוצים לעמוד בפקקים. במודיעין, אתה יורד מהרכבת וצריך לקחת מונית או שאטל ולעמוד שעה בפקק. בירושלים האנשים יוכלו לרדת מהרכבת הקלה ולצאת כעבור 28 דקות ולצאת באזור של תעסוקה.

"לדעתי, מי שרצה לעזוב את ירושלים כבר עזב. הרכבת תמשוך אנשים שגרים בפריפריה היותר רחוקה לירושלים.

"מה שנכון למדינה הוא דווקא לזרוק את התפיסה של הגבולות המוניציפליים. ברגע שנדבר על רשות מטרופולינית העושר יתחלק בין הרשויות. זה לא נכון שכל עיר פרברית, כמו בית שמש או מודיעין תפתח אזור תעסוקה קטן".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת מעיד שהוא רואה חשיבות רבה בפיתוח כלכלי של ירושלים וחיזוק העסקים בה: "בעשור האחרון פיתחנו והובלנו כמה תוכניות מהפכניות לפיתוח כלכלי הכוללות פיתוח פיזי של העיר, פיתוח הסביבה העסקית בעיר ופיתוח מנועי צמיחה ותעסוקה: המהפכה בתחום התרבות והתיירות בעיר שהובילה לזינוק במספר המבקרים מהארץ ומהעולם, פתיחת מלונות ועסקים חדשים, יצירת קהילת ההיי-טק והביו-טק המייצרת אלפי משרות איכותיות חדשות. תוכניות אלו והפעילות השוטפת הביאו לפריחה בכלכלת העיר ולחיזוק משמעותי של העסקים בה. נוסף לכך מפותחים כיום מספר אזורים חדשים כגון רובע העסקים החדש בכניסה לעיר, אשר ימוקם על ההאב התחבורתי המתקדם במדינה וייצר 60 אלף מקומות תעסוקה חדשים. ככה מחזקים את ירושלים".

מרבית התחלות בניה למגורים

עוד כתבות

שכונת גיורא, גבעת שמואל / צילום: תמר מצפי

העירייה נגד היזם: הקרב על הפינוי בינוי בגבעת שמואל נמשך

העירייה הפקידה בוותמ"ל תוכנית לבניית 1,385 דירות בשכונת גיורא, חלקן על קרקע משלימה, ו-37 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ● היזם שאסף חתימות בשכונה מתנגד ומנסה לקדם תוכנית משלו שבה יותר דירות, וגם תמורה גדולה יותר לדיירים

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: מדד S&P 500 איבד 0.8%

בנוסף, הדאו ג'ונס ירד 0.66% והנאסד"ק השיל 0.68% מערכו ● בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים, כשהמדדים המובילים בבורסות איטליה ובריטניה הובילו את הירידות ● חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה במסגרת פרשת משככי הכאבים; מניית החברה קפצה היום בכ-19%

גד פרופר / צילום: איל יצהר, גלובס

כבר לא עסק משפחתי: גד פרופר תובע מנסטלה 39 מיליון שקל על מניותיו באסם

בעלי אסם לשעבר, שמכר את מניותיו לנסטלה ב–2012, דורש מענקית המזון כי תשווה את התמורה שקיבל לתמורה שקיבלו בעלי המניות מהציבור על מכירת אחזקותיהם לנסטלה ארבע שנים מאוחר יותר ● במכתב שצורף לתביעה, דוחה נסטלה את הטענות

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

עוד לחיצה מטה: UBS מוריד מחיר היעד למניית טבע בפעם השלישית בפחות מחצי שנה, ל-8 דולר

מדובר בהורדה של 4 דולר ממחיר היעד הקודם שהציב הבנק ● האנליסט מעריך כי מיחזור חוב שטבע תבצע (בסך 3 מיליארד דולר) יגדיל את הוצאות הריבית שלה ואת תשלומי הריבית השנתיים במאות מיליוני דולרים בשנתיים הקרובות

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה נגד שיתוף פעולה של החברה עם רשויות ההגירה בארה"ב

מעל אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה, אותה פרסמו באתר "מדיום", שדורשת מהנהלת החברה להצהיר כי גוגל לא תעבוד עם רשויות הגירה ובקרת גבולות בארה"ב, בטענה כי יחס הרשויות לפליטים ומבקשי מקלט אינו הוגן ● העובדים קראו לגוגל שלא לשתף עם הרשויות פעולה ע"י הענקת של תשתיות או משאבים בהווה או בעתיד

איתי בן זאב/ צילום: איל יצהר

לא משחקים: ועד עובדי הבורסה קורא להחרים את אירוע פתיחת המסחר עם מנהלת הליגות לכדורגל

"קופת הבורסה היא לא מגרש המשחקים הפרטי שלך", נכתב בהודעה שהופצה לעובדים, על רקע הסכם חסות עם מנהלת הליגות לכדורגל שהיקפו יותר מ-12 מיליון שקל

ארקיע / צילום: יח"צ

אחרי סגירת שדה דב ארקיע מכריזה על יעדים חדשים באירופה

אחרי סגירת שדה דב והירידה בשיעור הנוסעים לאילת – ארקיע מכוונת להגדלת הפעילות בעונה הקרובה: החברה הודיעה על הוספת שלושה יעדים לאירופה בהם רומא, פראג ואתונה

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

תיקי נתניהו: היום ייערך השימוע לשאול ואיריס אלוביץ'

קו ההגנה של אלוביץ' צפוי לנסות לנתק את הקשר הסיבתי לכאורה בין הסיקור באתר וואלה ובין ההתנהלות של נתניהו מול בזק כשר התקשורת וכרה"מ ● בנוסף צפויים סנגורי אלוביץ' לתקוף את תזת התביעה, שלפיה בזק קיבלה מנתניהו הטבות רגולטוריות בהיקף של מיליארד שקל

 יצחק גת, היו"ר והמנכ"ל הזמני של חברת פתרונות התקשורת אורביט טכנולוג'יס / צילום: יח"צ

מחשבים מסלול מחדש: יצחק גת מונה למנכ"ל הזמני של אורביט טכנולוג'יס; עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני

אסיפת בעלי המניות של חברת אורביט טכנולוג'יס אישרה את מינויו של יו"ר החברה, יצחק גת, גם לתפקיד המנכ"ל הזמני ● חבר הכנסת לשעבר עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני בחברה ● שתי ההצעות אושרו בתמיכה של 100% מהמשתתפים בהצבעה וללא התנגדות

שר הכלכלה אלי כהן צילום: תמר מצפי

לאחר שויתרה על הנחת מכס על כל חלקי המדינה, ישראל תחתום על הסכם סחר מול דרום קוריאה מחר

שר הכלכלה אלי כהן יחתום מחר בבוקר על הסכם סחר עם דרום קוריאה לאחר שישראל ויתרה על דרישתה לתחולה מלאה של הנחות תעריפי מכס על כל חלקי ישראל ● היום שלח ח"כ צביקה האוזר (כחול לבן) פניה ליועץ המשפטי לממשלה ובה ביקש ממנו למנוע מן הממשלה לבצע צעד כזה ערב בחירות

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

ראש ממשלת איטליה התפטר; הנשיא יחליט אם ללכת לבחירות

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה התפטר לאחר ששר הפנים מתיאו סלביני הודיע על פירוק הקואליציה לפני שבועיים ● הנשיא סרג'יו מטרלה יחליט אם להכריז על בחירות חדשות או למנות ממשלה זמנית ● בינתיים, המפלגות הקיימות בפרלמנט מנסות להרכיב קואליציה חלופית

עומרי אילוז, עידו ספרותי, אופיר אשכנזי: מייסדי פרימטראיקס / צילום: פרימטראיקס

רכישה בתוך ישראל: PerimeterX רכשה את הסטארט-אפ פייג'סיל מנס ציונה

סכום העסקה לא נחשף, אך ידוע כי עד הרכישה, פייג'סיל גייסה מיליון דולר מהמשקיע הפרטי אלון ארבוב וממשרד ההשקעות המשפחתי Clear Future ● החברה גייסה עד כה כ-80 מיליון דולר ● הטכנולוגיה של החברה נועדה לספק הגנה מפני בוטים זדוניים, ביניהם בוטים שנועדו להשפיע על מערכות בחירות ועל סקרים מקוונים

אחריות תאגידית / צילום: Shutterstock

הקפיטליזם האמריקאי עושה צעד גדול לכיוון אירופה

181 מנהלי החברות המובילות בארה"ב פרסמו הצהרה יוצאת דופן שבה טענו כי לחברות עסקיות יש מחויבות לשיפור פני החברה ● במובנים רבים, ההצהרה האמריקאית "עוקפת" את אירופה, כשהיא מתייחסת גם לטובתם של ספקי החברה, ללקוחות שלה ולאיכות הסביבה כחלק מהותי ממטרות התאגיד ● פרשנות

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

צוות הפיתוח של אורן גרשון: (מימין לשמאל) שחר איתן, מיכאל בכר וארנון פלג / צילום: אינטל, יח"צ

אינטל חושפת: שבב הבינה המלאכותית הראשון שפותח בישראל

השבב החדש ששמו Springhill ייחשף הערב בכנס בארה"ב וייכנס לשלב הייצור עוד השנה ● בפיתוח השבב החדש השתתפו מאות מעובדי מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה ובמפעל הייצור בקרית גת

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרגולציה חוסמת יזמי בלוקצ'יין? רשות שוק ההון רוצה לשפר את הפיקוח עליהם

הרשות פרסמה קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מחברות פינטק ובלוקצ'יין שרוצות כי הטכנולוגיות שלהן יובאו בחשבון לצורכי רישוי שירותים פיננסיים ● האם המפגש שנחשף באחרונה ב"גלובס" עם אחד ממובילי פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק יוביל לשינוי במדיניות הרשות?

דירת 3 חדרים ברחוב סיון, אשדוד / צילום: יח"צ

בכמה נמכרה דירת שלושה חדרים בקומה שלישית באשדוד?

הדירה, בשטח 89 מ"ר בבניין בן שבע קומות, נמכרה לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל ● המוכרים - משפרי דיור ● אילו דירות נוספות נמכרו לאחרונה?

מדד המותגים: ביטוח ופנסיה / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

מותגי הביטוח והפנסיה המובילים בישראל מרכזים בידיהם כוח עצום

הגופים שמנהלים את העתיד של העובדים הופכים לישירים יותר במגע עם לקוחות הקצה ומרכזים בידיהם כוח אדיר ● כניסתן של חברות ביטוח חדשות בקיץ שעבר עשויה להביא בשורה של ממש לענף

יארון טס / צילום: יח"צ

עתיד הרפואה בשלט רחוק: רופאים באוסטרליה יעשו משמרת לילה בארה"ב

משאבת הנקה שאוספת מידע, הולוגרמות שמספקות מידע לרופאים בלי להביט במסכים וניטור מרחוק של בתי חולים - חברת פיליפס בונה מסלול בריאות מקיף ועתידני לצרכן ● יארון טס, סמנכ"ל חדשנות ואסטרטגיה בחברה, אומר שהטכנולוגיות קיימות, אבל הדרך להטמעתן ארוכה: "רופאים בבתי חולים לא מרגישים אחראים לבריאות החולים, אלא שתפקידם לתקן מה שמקולקל. לכן המערכת קורסת"

משלוחים מסין/ צילום:צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מלחמת הסחר של טראמפ עלולה להחזיר אותנו לתקופות שכבר חלפו מהעולם

בכירים בממשל טראמפ מציגים את המכסים ככלי קצר־טווח להפעלת לחץ על מדינות כדי לשפר את הסכמי הסחר עמן, אך כלכלנים רבים מעריכים שאמצעים אלה מגבילים את ארה”ב ואת הצמיחה הכלכלית העולמית ועלולים להחזיר אותנו למדיניות של פרוטקציוניזם כלכלי ● אם יתממשו כל איומי הנשיא האמריקאי, המכס הממוצע על מוצרי יבוא לארה”ב יעלה ל–9% - רמה שלא נראתה מאז 1947