גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה ירושלים לא מצליחה להפוך למרכז מטרופוליני?

ישראל חוגגת 70, אבל בירתה מתבוססת בעוני ובדלות ● רק 62% מתקציב העירייה מקורו בהכנסות עצמיות, ורוב המועסקים הם תושבי העיר כי אחרים מעדיפים לנסוע לתל אביב או להרצליה ● "חייבים למשוך לעיר פעילות כלכלית"

הכניסה לירושלים / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
הכניסה לירושלים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בירת מדינת ישראל, שגם זכתה אמש לארח את האירוויזיון בשנה הבאה, כמעט שאינה מתפקדת כמרכז מטרופוליני - כך עולה מנתוני השנתון הסטטיסטי של מכון ירושלים לחקר ישראל, שממצאיו מתפרסמים כאן לראשונה ביום ירושלים. במילים אחרות, בשנת 2018, 70 שנים אחרי הקמת המדינה, ירושלים אינה מהווה מוקד משיכה תעסוקתי משמעותי, וממשיכה להיות עיר ענייה שאינה מסוגלת לספק לתושביה שירותים ברמה נאותה.

ההכנסות העצמיות בתקציב משקפות למעשה את מידת העצמאות של הרשות המקומית. בעיריית ירושלים, 62% מההכנסות בתקציב הרגיל הן עצמיות, לעומת 82% בתל אביב. כלל התקציב של עיריית ירושלים נראה במבט ראשון דומה לזה של תל אביב, אך כאשר בודקים את התקציב ביחס לאוכלוסייה (המקבלת שירות מהעירייה), נראה כי תקציב עיריית תל אביב גדול פי שניים מזה של עיריית ירושלים (14,800 לעומת 7,200 שקל לנפש בהתאמה).

השילוב של תקציב גבוה עם מידת עצמאות גדולה מאפשר לתל אביב לגוון את השירותים לאוכלוסייתה ולאוכלוסיית המטרופולין כולה (ולמעשה כל אוכלוסיית ישראל המקבלת שירות בצורה ישירה או עקיפה מהעיר תל אביב), ולפעול לפיתוח ולשימור מעמדה כמרכז מטרופולינים מוביל.

הנתונים מדברים בעד עצמם: בעיר ירושלים מועסקים 329,100 איש ואישה, אך רובם הגדול (252,000 או 77%) הם תושבי העיר. היוממים, כלומר, אלה שמגיעים לעבוד מדי יום ממקומות אחרים, הם רק 23%, כלומר, 77,100 אנשים. לשם השוואה, בתל אביב רק 39% מהמועסקים הם תושבי העיר, ואת היתר (257,100 מועסקים, או 61%) מושכת תל אביב ממקומות אחרים.

רוב המועסקים הם תושבי העיר

יאיר אסף שפירא, חוקר במכון ירושלים, מסביר שלהכנסה מתעסוקה יש משמעות קריטית לקיומה של העיר: "עיר המשמשת מרכז מטרופוליני יוצרת לעצמה הכנסה המושתתת על הערך המוסף אותו מייצרים המועסקים הנכנסים לעיר בכל בוקר. באופן פשטני ניתן להציג זאת כהכנסה מארנונה גבוהה שאותה משלמים מקומות העבודה בהם מועסקים תושבי המטרופולין העובדים בעיר, בתוספת הארנונה אותה משלמים המקומות המספקים שירותים לעובדים ולמקומות העבודה (השפעות מכפיל - מסעדות, חנויות, בתי דפוס, עורכי דין וכולי). ככל שהעיר מושכת יותר פעילות כלכלית, כך גדל בסיס הארנונה שלה.

"מנגד, שירותים כמו חינוך ורווחה, העולים כסף רב, מוטלים על כתפי הרשויות בהן מתגוררים תושבי המטרופולין, ולא על העיר המרכזית".

ומאיפה מגיעים המועסקים בירושלים? לדברי שפירא, מחוז ירושלים ואזור יהודה ושומרון הוא האזור המטרופוליני של ירושלים. רוב המועסקים היוממים בירושלים (52,600) מגיעים מהסביבה.

לדברי שפירא, ירושלים לא מצליחה להפוך למטרופולין משום שאין לה את העורף המטרופוליני שיש לתל אביב בדמות ערים בינוניות שמקיפות אותה כמעין טבעת מעובה: "כשבודקים את מטרופולין ירושלים מגלים שרוב תושבי המטרופולין הם גם תושבי העיר עצמה".

באופן פרדוקסלי, הפריפריה הטבעית של העיר, כלומר תושבי הישובים שנמצאים מעבר לגדר ההפרדה (הערים רמאללה, בית לחם, חברון והפרברים שלהן), אינם חלק מהמרחב המטרופוליני.

כשמסתכלים קדימה, לא רואים שהמצב עתיד להשתנות, שכן בשונה מתל אביב, בירושלים מרבית התחלות הבנייה הן למטרת מגורים: "הרבה מאוד אנשים מדברים על זה שחשוב שירושלים תמשוך תושבים, ואם אני רוצה להיות בוטה, תושבים יהודים. שומעים את זה הרבה מאוד בקרב מקבלי החלטות. אני חושב הפוך. אני חושב שירושלים צריכה למשוך פעילות כלכלית. אני חושב שפרויקט המע"ר המוקם בימים אלה בכניסה לירושלים מצוין. הוא יוצר ביקוש מושהה, כלומר ברגע שייבנו הבניינים יבואו גם חברות ומועסקים ויהיה אזור מסחרי. אם המועסקים יגיעו מבחוץ זה יהיה מצוין. ככה עובדת עיר מטרופולינית".

"אין סיבה להגיע דווקא לירושלים"

ד"ר רינה דגני ממכון גיאוקרטוגרפיה אינה אופטימית כמו שפירא. "לירושלים יש המון מתחרים על הדרך. עסקים שרוצים להתמקם בירושלים צריכים סיבה טובה להגיע אליה. העולם מתנהל סביב מרכז תל אביב וכולם רוצים לעבוד כאן. באזור שבין תל אביב לירושלים יש הרבה מאוד הזדמנויות לפיתוח שטחי תעסוקה: בת ים, ראשון לציון, נס ציונה, שוהם, מודיעין, בית שמש, נוה אילן ועוד. כל שטחי התעסוקה האלה מפותחים במקביל. אין שום סיבה להגיע לירושלים.

"במרחב ירושלים יש 5 מליון מ"ר שטחי תעסוקה. בעיר ירושלים עצמה יש 2.7 מליון מ"ר שטחי תעסוקה, מהם 1.7 מליון מ"ר משרדים. במקביל מפתחים עוד כמה מוקדים בבת אחת - שער העיר, גבעת שאול, עטרות, הר חוצבים, שער בנימין, צומת אורה. יש להבין שקידום שטחי התעסוקה יהיה מאד איטי. זה לא יקרה בשנים הקרובות. זה שעיריית ירושלים מתכננת לטווח של 30 שנים זה בסדר, אבל זה לא ילך בקלות".

"ירושלים היא הדוגמא היחידה בארץ למטרופולין"

אבנר סעדון, כלכלן, לשעבר עובד האגף הכלכלי במשרד ראש הממשלה וכיום ראש האגף למדיניות תכנון של עיריית ירושלים, לא מקבל את הטענה של מכון ירושלים בדבר חולשתה של ירושלים. לדבריו העיר היא דווקא המטרופולין היחיד בארץ וזה מקור עוצמתה: "בירושלים יש כ-900,000 איש, בת"א כ-400,000 איש. בכל שכונה של ירושלים יש כמו עיר קטנה ליד ת"א. אזור, גבעתיים ורמת גן הן כמו שכונה של ירושלים. הגבול המוניציפלי לא אומר שום דבר. זה עיוות רגולטורי ישן ולא רלוונטי.

"מטרופולין ירושלים זה בעיקר העיר ירושלים. אנחנו בערך 70% מכל האוכלוסיה של מטרופולין ירושלים. ת"א היא כ-11% מתוך מטרופולין ת"א, שמתחיל בחדרה ומסתיים ליד אשקלון. ת"א מייבאת מועסקים שחוזרים בלילה לישון במקומות אחרים. אנשים צורכים שירותים בראש העין ועובדים בת"א. לת"א יש אולי יותר שטח עסקי מאשר ירושלים אבל, זה בא על חשבון רשויות אחרות. ירושלים לא גונבת עסקים או ארנונה ממעלה אדומים ופסגת זאב. אתה יכול לראות ש85% מהירושלמים עובדים בירושלים.

"ראש העיר עומד להגיד בשבוע הבא בכנסת, שצריך לעשות שינויים פרדיגמטיים במדינת ישראל. צריך כאן 7,8 מטרופולינים. כשאנחנו עושים אוטובוס, אנחנו יכולים להביא אנשים בקו אחד מנוה יעקב, דרך מרכז העיר עד לגילה. במטרופולין ת"א זה אומר לעבור שמונה רשויות, וזה ויכוח עם כל רשות. הדרך היחידה לפתח את המדינה, וזה היתרון של ירושלים, זה שיש רשות אחת. תראה כמה זמן מתבחבשים על הקו האדום בת"א. ירושלים היא המטרופולין היחיד".

מה זה אומר על העסקים בעיר?

"התעסוקה מתפתחת על הצמתים הראשיים. ככה זה בעזריאלי, ציר האיילון, כולל הרצליה פיתוח, כביש 5, רעננה, כפר סבא, ואולי מתחם האלף בראשל"צ".

למה שמישהו ירצה להקים עסק בירושלים כשיש מתחמים מתחרים קרובים יותר לאזור המרכז, שמציעים תנאים יותר טובים?

"בגלל התחבורה. מי שיסע לשוהם ייתקע בפקק תנועה אדיר. מועסקים רוצים חוויה אורבנית ולא רוצים לעמוד בפקקים. במודיעין, אתה יורד מהרכבת וצריך לקחת מונית או שאטל ולעמוד שעה בפקק. בירושלים האנשים יוכלו לרדת מהרכבת הקלה ולצאת כעבור 28 דקות ולצאת באזור של תעסוקה.

"לדעתי, מי שרצה לעזוב את ירושלים כבר עזב. הרכבת תמשוך אנשים שגרים בפריפריה היותר רחוקה לירושלים.

"מה שנכון למדינה הוא דווקא לזרוק את התפיסה של הגבולות המוניציפליים. ברגע שנדבר על רשות מטרופולינית העושר יתחלק בין הרשויות. זה לא נכון שכל עיר פרברית, כמו בית שמש או מודיעין תפתח אזור תעסוקה קטן".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת מעיד שהוא רואה חשיבות רבה בפיתוח כלכלי של ירושלים וחיזוק העסקים בה: "בעשור האחרון פיתחנו והובלנו כמה תוכניות מהפכניות לפיתוח כלכלי הכוללות פיתוח פיזי של העיר, פיתוח הסביבה העסקית בעיר ופיתוח מנועי צמיחה ותעסוקה: המהפכה בתחום התרבות והתיירות בעיר שהובילה לזינוק במספר המבקרים מהארץ ומהעולם, פתיחת מלונות ועסקים חדשים, יצירת קהילת ההיי-טק והביו-טק המייצרת אלפי משרות איכותיות חדשות. תוכניות אלו והפעילות השוטפת הביאו לפריחה בכלכלת העיר ולחיזוק משמעותי של העסקים בה. נוסף לכך מפותחים כיום מספר אזורים חדשים כגון רובע העסקים החדש בכניסה לעיר, אשר ימוקם על ההאב התחבורתי המתקדם במדינה וייצר 60 אלף מקומות תעסוקה חדשים. ככה מחזקים את ירושלים".

מרבית התחלות בניה למגורים

עוד כתבות

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

סקר הפרסומות: דניאלה פיק ו-yes כבשו את הצמרת

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין הכי מושקע בשבוע החולף - הפרסומת לפליי קארד עם השקעה של 1.2 מיליון שקל

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

הפגנת מחאה בשדרות רוטשילד בתל אביב לקראת פסגת האקלים במדריד / צילום: שני אשכנזי, גלובס

כמה משרות יוצר דולר שמושקע באנרגיה ירוקה לעומת דולר שמושקע בדלקים מזהמים?

פסגת האקלים של האו"ם, שנפתחה השבוע, מושכת אליה נציגי ממשלות ופעילי איכות סביבה מכל העולם • איך ישראל משתלבת במאמץ הממשלות להפחתת נזקי האקלים, האם כדאי להשקיע בתעשייה ירוקה והאם המגזר העסקי, מתוך אינטרס כלכלי, הוא זה שיציל את העולם?

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

מחנה מעצר למהגרים בארה"ב / צילום: USA TODAY NETWORK, רויטרס

השערוריה שמטלטלת את ארה"ב: מקינזי ייעצה לקצץ במזון ובתרופות למהגרים לא חוקיים כדי להאיץ גירושם

ארגון "פרופבליקה" חשף 1,500 מסמכים מהם עולה כי חברת הייעוץ הוותיקה ייעצה לממשל האמריקאי איך לחסוך בעלויות הטיפול במהגרים הבלתי חוקיים ששוהים במחנות מעצר בסמוך לגבול ● הפרשה מעלה סימני שאלה אתיים סביב פעילות החברה

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

ערן יעקב / צילום: רפי קוץ

מצעד הנחקרים החדשים ברשות המסים: בעלי שליטה בחברות שמשכו מהן כספים

ל"גלובס" נודע, כי בעת האחרונה זומנו לחקירה שורת בעלי שליטה שמשכו כספים מהחברות בשליטתם ולא דיווח עליהם כהכנסה. זאת, על אף שהכספים לא הוחזרו או שההחזר נדחה למועד לא ידוע ● מדובר בחקירות ראשונות בעקבות אכיפת תיקון לחוק מ-2017

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

"גינת ההסתדרות" / הדמיה: חוי לבנה

אחרי עשרות שנים: המדשאה של בניין ההסתדרות בת"א נפתחת לציבור; ככה זה הולך להיראות

אחרי עשרות שנים בהן בניין ההסתדרות ברחוב ארלוזרוב היה תחום בגדר, החליטו בארגון העובדים להסיר את הגדרות המקיפות אותו ולאפשר מעבר חופשי ושימוש ציבורי במדשאה רחבת הידיים שבמתחם ● המהלך קודם בעזרת עיריית ת"א

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

נוחי דנקנר /צילום: שלומי יוף

משטרת ישראל מבקשת לעכב מתן חנינה לנוחי דנקנר בשל מידע חדש

בחדשות 12 נחשף הערב כי דנקנר הועבר מבית הכלא מעשיהו לכלא ניצן לתא בבידוד זאת על סמך מידע חדש בעניינו ● דנקנר הגיש בפברואר האחרון בקשת חנינה לנשיא המסתמכת בעיקר על מצבו הרפואי