גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"נצטרך להיות טובים כדי שיבחרו בחברת החשמל"

יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל מדבר בראיון בלעדי על הרפורמה ("היו ויכוחים ועוד יהיו ויכוחים"), על העובדים שפורשים ("וידאנו שעובד חברת החשמל עוזב כשהוא גאה ויש לו ביטחון כלכלי") ועל המהפך: "זה לא שינוי קוסמטי אלא שינוי גנטי"

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר
יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

"הרפורמה תחזיר את עצמה עד השקל האחרון", כך מבטיח יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, בראיון בלעדי ל"גלובס" אחרי אישור הרפורמה ההיסטורית בחברת החשמל. "הרפורמה לא ממומנת ממקורות חיצוניים", אומר רון-טל, "אבל ייקח זמן, מספר שנים, להחזיר את עלויות הרפורמה באמצעות התועלות שיש לה. זה טבעי. כשאתה נפרד מכמות אדירה של עובדים, אתה משלם להם כסף בטווח הקצר. בטווח הארוך, לא יאוחר מסוף הרפורמה ולכל היותר תוך שמונה שנים, הרפורמה הזאת תחזיר את עצמה עד השקל האחרון ומהרגע הזה למעשה כל שנה תוביל לכך שמחיר החשמל יירד".

במסגרת הרפורמה יעזבו את החברה אלפי עובדים תוך שמונה שנים. "וידאנו במהלך הדיונים שכל עובד חברת החשמל עוזב כשהוא גאה ויש לו ביטחון כלכלי, כשהמשפחה שלו לא תפגע בהיבט הכלכלי", אומר רון-טל, "רק תדמייני לך מצב שאומרים לעובד שתוך חודש הוא צריך לעזוב את החברה. אם העובד לא מקבל את חבילת הפיצויים הראויה זה לא יעזור וזה מה שקרה ב'טבע'. לא רצינו להגיע למצב שלהם, את לא תראי את עובדי חברת חשמל מפוטרים במסגרת הרפורמה ויוצאים לרחובות. זאת, משום שהם מבינים את מה שקרה ואנחנו דואגים שהם ייצאו עם ראש מורם. הם לא יהפכו לעשירים גדולים, הם בסך הכל יהיו אזרחים שיוכלו לחיות ברמת החיים שיש להם כיום, לאחר הפרישה".

עלות הרפורמה מוערכת ב-7 עד 8 מיליארד שקל, כאשר כ-5 מיליארד שקל יופנו לעובדים הפורשים והנותרים.

במקביל לחגיגות, יש גופים שלא מרוצים מהרפורמה. קשה להתעלם מהביקורת אותה משמיעים יצרנים החשמל הפרטיים (יח"פים) לאורך כל תקופת המו"מ. לטענתם מדובר ב"פייק רפורמה" שלא תוזיל מחירים ולא תאפשר תחרות אמיתית.

"אפשר לכנות את היח"פים טייקונים. אני לא בטוח שמה שמוביל אותם זה תחרות פתוחה שתאפשר ירידה של תעריף החשמל, אלא להיפך - לשמור כמה שיותר נתחים של ייצור החשמל בידיהם ואני מאוד לא מתחבר לקמפיין שלהם. אני חושב שלא טובת הציבור עומדת מול עיניהם ואני מאוד מקווה שמדובר ברעש שניתן יהיה להתגבר עליו. אנחנו, יחד עם שר האנרגיה, שר האוצר והמנכ"לים של משרדי האנרגיה והאוצר פועלים באחריות לאומית גם לאפשר לתחרות וביטחון אנרגטי וגם להביא לכך שהרפורמה תהיה טובה לכל אזרח.

"שום דבר לא יעצור את הרפורמה הזאת - אנחנו לא נתכופף מול הלחץ הכבד שיש בעיקר מצד הטייקונים (יצרני החשמל הפרטיים - ס.ג). מספיק לראות את כמות הכסף שנשפך על ידם בפרסומים נגד הרפורמה, לא חבל על הכסף הזה? אם הייתי מחזיר את הכסף הזה לציבור, כבר הינו חוסכים בתעריף החשמל. במקום להשקיע את הכסף הזה בקמפיין שיספקו הנחה יותר גדולה, למה הם לא עושים את זה", תוהה רון-טל.

רפורמה בחברת החשמל

"ארגון העובדים נוהג באחריות"

רון-טל כיהן בעבר כיו"ר דירקטוריון חברת נמלי ישראל (חנ"י). כאשר הוא מתבקש להתייחס למשבר בנמלים הוא מקפיד לדבר על ההבדל בין ועדי העובדים בשני המונופולים - חברת החשמל ונמלי הים.

"ראוי לעשות הבחנה חד משמעית בין ההתנהלות של הנמלים לבין התנהלות של ארגון העובדים של חברת החשמל. ארגון העובדים של חברת החשמל נוהג באחריות שאני לא זכיתי לראות אותה בתקופתי ובשנים הקודמות. ארגון העובדים של חברת החשמל ראה לנגד עיניו את טובת העובדים, אך גם את טובת כלל הציבור. ארגון העובדים שלנו היה שותף לתהליך הרפורמה. היו טענות ותלונות, אבל היום הרפורמה הזאת מקובלת גם על העובדים".

ראינו שהרפורמה התעכבה הרבה זמן כי לבנימין נתניהו הייתה ביקורת על הרפורמה. אתה חושש שנתניהו יעצור את הרפורמה בממשלה?

"היו ויכוחים, יש ויכוחים ועוד יהיו ויכוחים. ראש הממשלה אחרי שהוצגה בפניו הרפורמה במספר דיונים ואחרי שהוא קיים את ההתייעצויות הנדרשות ממנו, לקח את האחריות הנדרשת ואיפשר לרפורמה הזאת לקרות. אני מעריך את הצעד הזה. אני מאמין שהרפורמה תעבור בממשלה כבר ביום שני הקרוב מסיבה פשוטה - היא באמת טובה למשק ולאזרחים.

"אני רוצה גם לציין את ראש הממשלה שקיבל החלטה מאוד חשובה, לאפשר לרפורמה הזאת לצאת לדרך. ללא החלטה שלו, שעסקה בכל מה שקשור לבג"ץ המפורסם, זה לא היה קורה עכשיו".

אנשי רה"מ, בעיקר אבי שמחון ואלי גרונר הביעו ביקורת חריפה על הרפורמה, בדגש על נושא ההולכה, שבו חברת החשמל תישאר מונופול.

"אין לי טענה לא לאבי שמחון ולא לאלי גרונר. הם עושים את מלאכתם נאמנה. אני משוכנע שהנושאים השונים שהם הדגישו בעבודתם בנוגע להולכה, יגיעו לפתרונם במסגרת הרפורמה. ההולכה והחלוקה מהווים מונופול טבעי במדינת ישראל, מדינה קטנה שנמצאת במזרח התיכון ומתמודדת עם נסיבות גיאו-פוליטיות מאוד מורכבות. אנחנו רואים את זה כל יום והתשתית מהסוג הזה, שהיא תשתית חיונית למדינת ישראל, הכי חיונית למדינה, נשארת בידי המדינה. מדובר בדבר חיוני. בייסיק.

"הולכה זאת תשתית שמאפשרת את איכות החשמל האמיתית, התשתית הזאת מאוד פגיעה במדינה קטנה כמו שלנו והיא חייבת להישאר בידי המדינה. אוי ואבוי לנו אם התשתית הזאת הייתה עוברת לידיים הפרטיות. מי שהוביל את הקו של להוציא את תשתית ההולכה מהחברה לידיים פרטיות - השיקולים שלו בעיני במקרה הטוב לא ברורים, ובמקרה הפחות טוב - פשוט שיקולים זרים. על השאר אני מעדיף לא להרחיב. אבל בטח לא מדובר בשיקולים לטובת מדינת ישראל".

חברת החשמל הזניחה את נושא ההולכה במשך שנים. מה ישתנה?

"חברת החשמל בתוכנית החומש שלה שכבר קיימת ושתאושר בימים הקרובים אצל שר האנרגיה יובל שטייניץ, תשקיע בתחום ההולכה הרבה יותר ממה שהשקיעה בעבר וזה לא שהיא השקיעה מעט. נשקיע כ-3 מיליארד שקל בשנים הקרובות וזה יחזק את רכיב ההולכה. האם תוכנית העבודה הזאת תמומש או לא? זאת לא שאלה של ארגון העובדים יותר. בסדר החדש של חברת החשמל - ההנהלה היא מנהלת והעובדים עובדים.

"אם תהיה בעיה ביישום תכנית ההולכה, היא תהיה בעיה של הנהלת חברת החשמל עליה מוטלת האחריות. אין יותר מצב כמו בנמלים. בעקבות השינוי הארגוני להנהלה יהיו סמכויות במקרים של פגיעה במשמעת. הגמישות הניהולית תשתפר".

הרפורמה הזאת הייתה חשובה לך באופן אישי?

"לרפורמה הזאת יש עוצמה גדולה. ההישג הגדול שלה הוא שאין בה מנצחים ואין בה מפסידים. נכון שדפקתי על הפטיש לפעמים במהלך הדיונים, אבל לא רק אני דפקתי על השולחן אלא גם שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, שהוביל את הדיונים מצד המדינה. אגב רובם התנהלו במשרד שלי - דבר שמצביע על האמון שנוצר בין חברת החשמל לבין הרגולטורים של החברה".

אומרים שהרפורמה הזאת לא תתרום לציבור.

"אני רוצה לענות לך כך: מי היה בחדר בזמן הדיונים? כל נציגי הציבור היו בחדר הדיונים. רשות החשמל נכחה בדיונים. ההגבלים העסקיים היו בחדר במשך שעות ארוכות וימים. הממונה על השכר היה בחדר. רשות החברות הייתה בחדר, אגף התקציבים היה בחדר. המנכ"לים של משרדי האנרגיה והאוצר היו בחדר הזה וניהלו את הדיונים".

הגורמים האלה התנגדו בעבר לרפורמת יוגב.

"נכון. השרים לקחו אחריות, שר האנרגיה ושר האוצר לקחו על עצמם אחריות כבדה והם התנתקו מההקשרים הפוליטיים (מתכוון להתנגדותו בעבר של נתניהו לרפורמה - ס.ג.). הם פעלו על פי מיטב שיפוטם המקצועי וזה מה שאפשר לרפורמה הזאת להתקיים. אין כאן יו"ר חברת החשמל שניצח את מנכ"ל משרד האנרגיה או האוצר שניצחו או הפסידו. החוכמה ברפורמה הזאת שהיא מאוזנת ומטפלת במשק האנרגיה של מדינת ישראל".

איך יראה משק החשמל

"החברה יוצאת לדרך חדשה"

איזה שינוי הולכת לעבור החברה שבראשותך בשנים הקרובות?

"השפעת הרפורמה על חברת החשמל - זה לא פחות מהיסטוריה. כשאני הגעתי לפני שבע וחצי שנים לחברת החשמל למטרה הזאת - חברת החשמל יוצאת לדרך חדשה, היא משנה את פניה. מדובר במונופול, אולי המונופול החזק ביותר של מדינת ישראל שמשנה לחלוטין את פניו ואני אומר לך. זה לא שינוי קוסמטי אלא שינוי גנטי.

"חברת החשמל המתחדשת היא חברה שתהיה רזה יותר, שקופה יותר ויעילה יותר. החברה תדע להתמודד בשוק תחרותי בשני מרכיבים מאוד תחרותיים - גם הייצור וגם האספקה ונדרש ממנה בנסיבות האלה להמשיך ולהוביל את משק האנרגיה. החברה הזו משנה את פניה לא רק בכך שהיא מתייעלת בלמעלה מ-2,000 עובדים, אנחנו נפרדים מ-2,800 עובדים ותיקים. אנחנו גם מבצעים שינוי ארגוני, הארגון הופך להיות יותר מתקדם מתאים לאתגרים הנוכחיים ולא מבוסס על העבר. למעשה, ממצב של מעל 10 שכבות ניהול אנחנו יורדים לסדר גודל של חמש שכבות ניהול. אנחנו נפרדים משכבות שלמות של ניהול כי הטכנולוגיה מאפשרת לנהל חברה באמצעים אחרים".

"הצרכן יקנה חשמל במקום אחר"

לדברי רון-טל, "החברה משנה את פניה ממונופול לחברה שצריכה להתמודד על הנתח שלה - מה שיגרום לה גם להביא את המוצר יותר איכותי לצרכן. לראשונה בהיסטוריה הצרכן של חברת החשמל יהפוך ללקוח, כי במהלך הרפורמה תיפתח לו זכות שלא הייתה לו עד היום - זכות הבחירה.

"אם לא יהיה טוב לו בחברת החשמל הוא פשוט יקנה חשמל במקום אחר. זה לא ייקח יום או יומיים אבל זה אחד היתרונות החשובים של הרפורמה הזאת ואסור לנו לשכוח את זה.

"בעוד כמה שנים תוכלי לבחור בין ספקי החשמל, אנחנו נצטרך להיות טובים כדי שאת תבחרי בחברת החשמל. ואני מבטיח לך אנחנו נהיה שם, אנחנו מתכוונים להיות מצוינים".

ת"ז: יפתח רון-טל (62)

תפקיד: יו"ר חברת החשמל

אישי: נשוי לורד (עו"ד וטוענת רבנית), אב לשבעה

מגורים: נולד בקיבוץ נתיב הל"ה, כיום גר במודיעין

לימודים: תואר במשפטים מהאוניברסיטה העברית (L.L.B) ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן (E.M.B.A)

רזומה: שורה של תפקידי פיקוד בשיריון, מפקד זרוע היבשה בצה"ל (בדרגת אלוף), יו"ר דירקטוריון חברת נמלי ישראל (חנ"י)

עוד משהו: עוסק בשילוב אנשים בעלי צרכים מיוחדים בחברה הישראלית. נשיא עמותת "גדולים במדים" שמסייעת לנוער עם צרכים מיוחדים להתגייס לצבא

עוד כתבות

אולם אירועים / מקור: שלומי יוסף

בעלי גני אירועים לבג"ץ: "אפליית הממשלה פוגעת באופן אנוש"

כעשרה בעלי אולמות אירועים הגישו עתירה לבג"ץ נגד החלטת הממשלה לדחות את פתיחת גני האירועים לאמצע יוני בעוד שלמסעדות, למלונות ולפאבים איפשרו להיפתח כבר בשבוע שעבר

התרופה פביפירביר / צילום: Issei Kato, רויטרס

רוסיה אישרה תרופה לשפעת לשימוש נגד הקורונה

משרד הבריאות אישר את התרופה פביפירביר לאחר שתוצאות ראשונות הראו שחולים שנטלו אותה התאוששו מהר יותר

כיתת לימוד / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: איך מכניסים עוד אוכלוסיות להייטק? דרושה קפיצת מדרגה בחינוך

שכבת המצוינות של ישראל מונה רק 9%, והיא בנויה בעיקר מגברים יהודים ממרכז הארץ ● הבעיה טמונה בראשית השרשרת, בחטיבת הביניים

מפגין מול בית עסק להחלפת צ'קים שעולה באש ביום שישי במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג' פלויד בן ה-46  / צילום: John Minchillo, AP

פרשנות: רצח ג'ורג' פלויד הוא הניצוץ שמצית מחדש מלחמת מעמדות בארה"ב

האלימות ברחובות והביזה של החנויות שבהן לוקחים חלק עשרות אלפי מפגינים זועמים אינן רק תוצאה של מחאה נגד יחס המשטרה לקהילה השחורה או לגזענות ארוכת השנים נגדה, אלא גם ביטוי לאי השוויון הכלכלי בין שחורים ללבנים בארה"ב

קים ג'ונג און / צילום: רויטרס

ארה"ב מאשימה: עשרות בכירים צפון קוריאנים הלבינו 2.5 מיליארד דולר

על פי כתב האישום, הנאשמים, ובהם גם עובדים מרכזיים בבנק מרכזי לסחר חוץ בצפון קוריאה, פתחו והפעילו כ־250 חברות קש מחוץ למדינה ועבדו עם אנשים נוספים כדי לקנות סחורות ולבצע תשלומים אסורים בדולרים

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

דיווחים: ארה"ב שוקלת להטיל סנקציות נוספות על "צינור הגז של פוטין"

לפי הדיווחים, הסנקציות הקיימות, שנכנסו לתוקף בדצמבר וגרמו לחברה השוויצרית שהניחה כ-93% מתוואי הצינור להפסיק את העבודה עליו שבועות לפני סיומו, עשויות להתרחב לחברות גרמניות או רוסיות שישתפו פעולה עם העבודות להשלמתו

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

ניצלה את עליית המניה: פייבר הבטיחה גיוס של 120 מיליון דולר

הגיוס שהבטיחה חברת האינטרנט הישראלית בהנפקה המשנית בבורסת ניו יורק, יסתכם ב-113 מיליון דולר נטו, בניכוי עמלות החתמים

בניין דירות / צילום: edwards lee, unsplash

בסבך המשכנתאות: ארבע סיבות לדאגה בעקבות העלייה בהיקף ההלוואות לדיור

נתוני בנק ישראל הראו אמנם שיא נוסף בהיקף הכספי של משכנתאות שנלקחו באפריל - אך לצידם שורה של מדדים מטרידים ● הקונים משעבדים חלק גדול יותר מהדירה ומהמשכורת, ומקווים לטוב

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בצל משבר הקורונה: רווחי מיטב דש הצטמקו ב-69%

בית ההשקעות הרוויח ברבעון הראשון 9 מיליון שקל ● המנכ"ל אילן רביב: "משבר הקורונה הביא לפריצה של מחסום פסיכולוגי ולכמות גדולה של לקוחות חדשים שהתחילו לסחור באמצעות מיטב דש טרייד במקום דרך הבנקים"

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

מזרחי טפחות עם הרווח הגבוה בבנקאות, גם הודות לתגמולי הביטוח: הרוויח 357 מיליון שקל

הבנק הגדיל ב-350% את ההוצאות בגין הפסדי אשראי בשל משבר הקורונה והצפי להרעה בתיק האשראי בהמשך השנה, ונהנה מגידול בעמלות ומהכנסה של 83 מיליון שקל מחברת ביטוח

יאיר לפידות ודב ילין/ צילום: איל יצהר

ילין לפידות: קיטון קל ברווח לסך של 38.2 מיליון שקל ודיבידנד בהיקף 42.5 מיליון שקל

בית ההשקעות שבניהול המייסדים יאיר לפידות ודב ילין הציג גידול בהכנסות מפעילויות הליבה ומעבר להפסד השקעה ● היקף הנכסים המנוהל בבית ההשקעות הצטמק ברבעון הראשון ב-15%, אז מאז סופו ועד היום גדל בכ-5%

שער טיימס המזויף בציוץ של מיקי רוזנטל / צילום: צילום מסך

מה גרם לאלפים להאמין שמגזין מכובד משווה בין היטלר לטראמפ?

גם אתם קיבלתם ברשתות את השער הפרובוקטיבי של המגזין "טיים"? ● האיור הוא זיוף, או ליתר דיוק קריקטורה בהשראת השער המוכר של "טיים" - והוא אפילו לא חדש ● כך אלפים נפלו בפח

תחנת דלק. הנהגים בישראל זוכים לקבל רק פירורים / צילום: תמר מצפי, גלובס

החל מהלילה: מחירי הדלק עולים ב-9%

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.21 ש"ח לליטר, עליה של 42 אג' מחודש קודם

מיקום התאונה במג'דל שמס / צילום: מינהל הבטיחות

חודש קטלני באתר הבנייה: חמישה עובדים נהרגו בתאונות עבודה

מתחילת 2020 נרשמה ירידה מעודדת במספר תאונות העבודה הקטלניות באתרי עבודה בישראל ● מנגד בחודש מאי נהרגו חמישה פועלים, אחד מהם נהרג היום כתוצאה מנפילה מפיגום במג'דל שמס

לפיד החירום דולק מעל אסדת לוויתן / צילום: איריס אשוח

בעקבות ריבוי התקלות בלווייתן: משרד האנרגיה הורה לנובל אנרג'י לעצור עבודות להגדלת הפקת הגז

הממונה הודיע לחברה כי חל עליהם איסור להתקדם בהרצת/בדיקת/בחינת המתקן, וכי רק לאחר בחינה מעמיקה של משרד האנרגיה יחד עם חברת ייעוץ, יוחלט על המשך פעילותו של המתקן

איך מצא את עצמו צוקרברג בצד של טראמפ, ונגד טוויטר / צילום: Associated Press

איך מצא את עצמו צוקרברג בצד של טראמפ, ונגד טוויטר

מארק צוקרברג מחושב עסקית ודואג לאימפריית הרשתות החברתיות שהקים, בעוד שג'ק דורסי פוליטי ותזזיתי • זו לא הפעם הראשונה ששני מנהלי הרשתות החברתיות הפופולריות מתעמתים על סוגיית חופש הביטוי, כשברקע מרחפת סכנה לעתיד החברות שהקימו

נייר טואלט "טישו" קלינקס, קימברלי קלארק / תמונה: שאטרסטוק

האגיס, ניקול ולילי עד הבית: קימברלי קלארק הקימה אתר אונליין שעוקף את הסופרמרקט

נכון להיום המוצרים נמכרים באתר של קימברלי קלארק אך ורק בצורה של מארזים שכוללים מגוון מוצרים ומחיריהם נעים בין 135 שקלים ל-200 שקל, והם לא ניתנים להרכבה או לשינוי

סמדר ברבר צדיק /צילום: איל יצהר

הבינלאומי עם הירידה הכי מתונה ברווח הרבעוני בבנקאות בשל הטבת מס וגידול בהכנסות מעמלות

הבנק החמישי בגודלו במשק הרוויח ברבעון הראשון 171 מיליון שקל, קיטון של כ-7% ● ההפרשות הקבוצתיות בגין הפסדי אשראי שהבנק צופה שיקרו בהמשך הדרך זינקו ב-336% ל-130 מיליון שקל

 

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

ה"גרין ניו דיל" של גילה גמליאל: לרתום את מגפת הקורונה למאבק במשבר האקלים

התוכנית היא חלק מהמתווה שמקדמת השרה החדשה במשרד, גילה גמליאל, וכוללת התמודדות עם משבר האקלים בכמה זירות והשקעות לטווח הארוך ● לדברי המשרד, מתווה זה, המוצג כאן לראשונה, הוא צעד ראשון בדרך ל-Green Deal ישראלי

אסדת לוויתן / צילום: אלבטרוס

קרב גרסאות בין משרד האנרגיה לנובל אנרג'י: מדוע הופעל הלפיד באסדה

חברת נובל אנרג'י מעדכנת כי הלפיד הופעל בהמשך לעבודות מתוכננות באסדה, אך לפי משרד האנרגיה הלפיד הפועל כאשר מתרחשת תקלה כדי למנוע זיהום אוויר חריג, לא אמור היה לפעול היום