גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי 22 שנות משא-ומתן: נחתמה הרפורמה בחברת החשמל

ארגוני העובדים, חברת החשמל ונציגי הממשלה הצליחו להגיע להסכמות בכל הנושאים העיקריים, ובהם הסכם קיבוצי חדש והסכם לשינוי מבני בחברה ● מנכ"ל האוצר שי באב"ד אמר כי התועלות המשקיות הישירות של הרפורמה מוערכות ב-5.3 מיליארד שקל בתקופת הרפורמה ו-8.6 מיליארד שקל לאחר 8 שנים

מכריזים על הרפורמה בחברת החשמל / צילום: עמירם ברקת
מכריזים על הרפורמה בחברת החשמל / צילום: עמירם ברקת

סוכמה רפורמה היסטורית במשק החשמל, הרפורמה הגדולה ביותר שנעשתה עד היום במשק, בתום 22 שנות משא-ומתן: מסיבת עיתונאים חגיגית במשרדי דירקטוריון חברת החשמל בתל-אביב הכריזו היום (ה') נציגי המדינה, חברת החשמל, ארגון העובדים ההסתדרות ורשות החשמל כי הצליחו להגיע להסכמות בכל הנושאים העיקריים ובהם הסכם קיבוצי חדש והסכם לשינוי מבני בחברת החשמל. ההסכמות מותנות עדיין באישור הממשלה ובהשלמת שינויי חקיקה. נוסח הצעת ההחלטה לממשלה שסוכם בשעות הבוקר המוקדמות אמור להידון בישיבת הממשלה שתיערך ביום ראשון בעוד 10 ימים.

שר האוצר, משה כחלון, מסר: "שבע ממשלות לפנינו ניסו לעשות את זה ולצערי לא עמדו באתגר. קיבלנו החלטה ליישם את הרפורמה הזאת עוד במהלך הקדנציה. כמובן,נתקלנו בציניות ובסקפטיות אבל עשינו את הבלתי יאומן משום שזה אינטרס משותף לאזרחי מדינת ישראל לחברה לעובדים ולמשק בכלל. רפורמות מביאות צמיחה והורדת מסים מביאה צמיחה וזה מה שאנחנו עושים".

כחלון הזכיר את נתוני הצמיחה הגבוהים לרבעון הראשון ואת החלטת חברת אינטל להקים בישראל את המפעל הבא שלה, "אני יודע שהכותרות הן מי ניצח ומי הפסיד, אבל אין כאן מנצחים ומפסידים זו רפורמה טובה". כחלון ציין כי הרפורמה תביא להפסקת הטבת החשמל חינם - אך רק לעובדים שייקלטו מהיום והלאה. 

 מיקו צרפתי, אבי ניסנקורן, שי באבד ועופר בלוך  / צילום: עמירם ברקת

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, בירך "שהחיינו" ואמר: "היום אחרי 22 שנה של ניסיונות חוזרים ונישנים, הושגה רפורמה ראויה. לפני כשנה החלטנו על מאמץ נוסף, ואני מודה לכל הגורמים הרלוונטיים שפעלו ואפשרו לנו אחרי ניסיונות כושלים להשיג רפורמה טובה במשק החשמל". הוא טען כי "הרפורמה מממנת את עצמה לחלוטין בתוך חברת החשמל ושום דבר ממנה לא ייפול על האזרחים". שטייניץ ציין כי הרפורמה מעניקה לו אפשרות לייצר תחרות על אספקת חשמל לצרכנים הביתיים וכי בכוונתו לפתוח לתחרות את אספקת החשמל למשקי-הבית שתוביל לדבריו להפחתת מחירים למשקי-הבית נפתח את המשק לתחרות באספקה, "אבל נעשה את זה בשיקול דעת כדי שלא יקום לנו מונופול. זה יהיה לטובת הצרכנים ולא לטובת חברת החשמל והיצרנים הפרטיים".

בהתייחסו לביקורת של יצרני החשמל הפרטיים על הרפורמה, אמר שטייניץ כי "זו ביקורת שבאה ממניעים אינטרסנטיים ואני דוחה אותה על הסף. הרפורמה הזאת הייתה קשה כקריעת ים סוף אבל בסוף כל הגופים התגייסו למטרה וניווטו במים סוערים מתוך הכרה שאי אפשר להמשיך כך במבנה הארכאי של משק החשמל".

עלות הרפורמה נאמדה על-ידי חברת החשמל ב-7-8 מיליארד שקל שימומנו ממכירת תחנות כוח ומאי-הורדת תעריף החשמל. במקור דובר על אי-הורדת תעריף החשמל בשמונה שנים, אך גורמים שהיו מעורבים במשא-ומתן אמרו ל "גלובס" כי במסגרת הדיונים התברר בימים האחרונים שהעלויות עשויות להיות גבוהות מהאומדן ומנכ"ל האוצר שי באב"ד, שהוביל את המשא-ומתן מטעם המדינה, קבע כי במקום להעלות את תעריף החשמל תימשך אי-הורדת התעריף למשך יותר מ-8 שנים.

הרפורמה אמורה להגביר את התחרות בתחום ייצור החשמל באמצעות מכירת 5 מתוך 10 תחנות הכוח של חברת החשמל המופעלות בגז טבעי. התחנות יימכרו על-פני חמש שנים. החברה תשמור בבעלותה את שאר תחנות הכוח וכן את תחנות הכוח הפחמיות ותורשה להקים שתי תחנות כוח חדשות מופעלות בגז טבעי באתר אורות רבין בחדרה. בנוסף תוצא מתוך חברת החשמל יחידת ניהול מערכת החשמל ותועבר לחברה ממשלתית נפרדת. תפתח תחרות בתחום האספקה, ויתבצעו שינויים מבניים במטרה לייעל את פעילותה של חברת החשמל ולהבטיח הגדלה ניכרת של השקעות חברת החשמל ברשת ההולכה והחלוקה באופן שיבטיח את אמינות אספקת החשמל לכלל הצרכנים.

במסגרת הרפורמה צפויים לפרוש מחברת החשמל 2,800 עובדים ומצבת כוח-האדם של חברת החשמל תקטן בכ-25%. העובדים מצידם יזכו לתוספת לפנסיה שלהם שתעמוד על 1,250 שקל לעובדים הפורשים ו-1,700 שקל לעובדים הנשארים. נושא התוספת הפנסיונית העתידית לעובדים הנשארים עורר קשיים חסרי תקדים, בין היתר בגלל הצורך להבטיח שהסכום יהיה פטור ממס וסביב שאלות כמו היכן יופקד הכסף עד לפרישת העובדים ומי יישא בעלויות הפרמיה והסיכון.

במסגרת ההסכם הקיבוצי החדש הוכנסו שינויים רבים למבנה חברת החשמל שנקבע לפני למעלה מ-90 שנה. עיקרון הפריטטיות, הקובע כי העובדים שותפים שווים להנהלה צומצם באופן שלהנהלה יהיה מעתה רוב בוועדות המכרזים ובוועדות המשמעת ימונה בהסכמת הצדדים פוסק מכריע.

בנוסף הסכימו עובדי חברת החשמל להעברת 150 בכירים בחברה ובחברת הבת לייצור לחוזים אישיים וכן 30 עובדים בחברת ניהול המערכת החדשה. ההסכם הקיבוצי החדש יחול על יתר עובדי חברת ניהול המערכת שיועברו מחברת החשמל לחברה החדשה למשך חמש שנים.

מנכ"ל האוצר שי באב"ד אמר כי אומדנים שעשו בצוות המשא-ומתן העלו כי התועלות המשקיות הישירות של הרפורמה מוערכות בסכום של 5.3 מיליארד שקל בתקופת הרפורמה ו-8.6 מיליארד שקל אחרי תקופת הרפורמה כלומר לאחר 8 שנים. מדובר בתועלות ישירות נטו, כלומר לאחר ניכוי עלויות הרפורמה בסך 7 מיליארד שקל. לדברי מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי התועלות האלה מורכבות מהצמצום במצבת העובדים בחברת החשמל (כ-1,800 עובדים) שיחסוך כ-1 מיליארד שקל מחיסכון בתשלומי ריבית כתוצאה מצמצום החוב הפיננסי של החברה (מ-42 ל-30 מיליארד שקל), מפינוי אתרים זמינים של חברת החשמל להקמת תחנות כוח, מחיזוק יכולת הולכת החשמל וממהלכים נוספים.

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך אמר כי " הרפורמה במשק החשמל היא ציון דרך היסטורי עבור כל משפחה ובית בישראל. הרפורמה במשק החשמל תוביל להורדת יוקר המחיה ותעביר את משק החשמל לעידן חדש של תחרות הוגנת שבו החברה מסירה מעליה את משקולות העבר והופכת ממונופול לחברה תחרותית תוך שמירה על השירות האיכותי ללקוחות החברה הפרטיים והעסקיים. משמעות ההחלטה היא גם הקטנת החוב עמו מתמודדת החברה והגברת היציבות הפיננסית המאפשרת לחברה השקעות בשדרוג מערך ההולכה והחלוקה החשובים לכל בית בישראל בזמני שגרה ובעיתות חירום בעידן הנוכחי של מזג אויר בלתי צפוי או מתיחות ביטחונית ".

יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי, אמר כי "הרפורמה במשק החשמל הנה הכרחית להמשך קיומה של חברת החשמל, ספקית השירות הטובה בישראל. עם זאת, כמו בכל משא-ומתן, נדרשנו לעשות ויתורים כואבים מבחינתנו העובדים מתוך תחושת אחריות כוועד העובדים להמשך עתידה של חברת החשמל ועתידם הכלכלי וביטחונם התעסוקתי של העובדים וזאת בצורה מכובדת ובסיוע ההסתדרות ואבי ניסנקורן העומד בראשה".

מנכל משרד האנרגיה, אודי אדירי אמר כי "הרפורמה יוצרת משק חשמל תחרותי יותר, יעיל יותר שיאפשר פיתוח כלכלי, קידום חדשנות ואנרגיה נקייה. הרפורמה מבהירה היכן יפעל שוק חפשי ותחרותי והיכן קיים מונופול טבעי, יעיל יותר ותחת רגולציה מתקדמת".

סגנית מנהל רשות החברות הממשלתיות, יודפת אפק, אמרה: "רשות החברות הממשלתיות מברכת על הרפורמה במשק החשמל. רפורמה זו לצד השינויים החשובים במשק תביא לחברת החשמל רווחית יעילה וגמישה יותר ועולה בקנה אחד עם מדיניות רשות החברות להפיכת החברות הממשלתיות לחברות המתנהלות בצורה עסקית יעילה ומודרנית המספקות שירות איכותי ויעיל לאזרח".

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, אמר כי "הרפורמה, ובפרט הוצאת יחידת ניהול המערכת ואתרי הייצור מחברת החשמל, יסייעו במזעור ניגוד העניינים הקיים היום במשק החשמל ובהסדרת מבנה יעיל ואפקטיבי למשק. המהלך יסייע לשיפור התכנון ארוך-הטווח במשק, לקידום חדשנות, לקידום מנגנוני סחר בחשמל ולמזעור עלויות לאורך זמן".

הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, אמרה כי "הרפורמה המוצעת היא צעד חשוב קדימה לקראת בניית משק חשמל תחרותי. הרפורמה יוצרת תמריצים גבוהים להשקעה בתשתיות ומרכזת את עיקר פעילותה של חברת החשמל בהולכת חשמל, תוך שהיא מקטינה את מעורבותה בייצור והספקה".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר במסיבת העיתונאים כי "מה שנעשה כאן זה סמל לאיך צריך לעשות רפורמה, זה המודל הנכון לקידום המשק. כשחושבים מה טוב למשק זאת הדרך. הרפורמה חשובה לא רק בגלל הפוטנציאל הגדול שלה להצעיד את משק החשמל קדימה, אלא גם, ובעיקר, בזכות העובדה שמדובר ברפורמה שמצליחה להיות מאוזנת כלפי העובדים, חברת החשמל והציבור הישראלי".

סגן שר האוצר, יצחק כהן מש"ס, שהוביל בעבר מהלך לרפורמה שלא צלח, אמר: "הפעם הרפורמה הצליחה כי כל הצדדים סימנו מראש את המטרה ורק אח"כ את הדרך אליה".

יו"ר חברת החשמל, אלוף במיל' יפתח רון-טל, אמר: "מדובר בהרבה יותר מרפורמה ל-20 שנה - מדובר בשינוי גנטי. לוקחים נוסחאות גנטיות של החברה ומשנים אותן. זו חברה שהופכת להיות חברה יעילה ומודרנית זו חברה שאין לה יותר צרכנים אלא לקוחות, אם היא לא תהיה טובה הם פשוט ילכו למקום אחר. ממצוקה פיננסית חברת החשמל הופכת לאחת החברות היציבות. זה הישג פנומנאלי ולא חשבנו שאפשר להשיג אותו". רון-טל שיבח במיוחד את מזכ"ל ההסתדרות אבי ניסנקורן ואמר לו "עשית לי בית ספר יסודי בניהול משא-ומתן".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הקדיש תודות באופן אישי לכל אחד ואחד מהמעורבים במשא-ומתן לרפורמה, ובמיוחד לשרים כחלון ושטייניץ, "שהם אלה שיצטרכו לתת את הדין בפני הציבור", וציטט את סבו שהיה חבר הסתדרות באומרו "הזכות לקטר נובעת מהחובה לשרת. קל לשבת ביציע ולמתוח ביקורת". על יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר באב"ד כי "מדינת ישראל זכתה שיש לה יו"ר הסתדרות כזה. מותחים ביקורת על הפרטנריות שלנו, אבל הפרטנריות הזו טובה למשק ולכלל ישראל".

עוד כתבות

שער טיימס המזויף בציוץ של מיקי רוזנטל / צילום: צילום מסך

מה גרם לאלפים להאמין שמגזין מכובד משווה בין היטלר לטראמפ?

גם אתם קיבלתם ברשתות את השער הפרובוקטיבי של המגזין "טיים"? ● האיור הוא זיוף, או ליתר דיוק קריקטורה בהשראת השער המוכר של "טיים" - והוא אפילו לא חדש ● כך אלפים נפלו בפח

יאיר פינס / צילום: איל יצהר, גלובס

הממשלה החליטה שלא להקים מטה דיור חדש; המטה הנוכחי יועבר על עובדיו למשרד השיכון

בראשו יעמוד ככל הנראה מנכ"ל המשרד המיועד, יאיר פינס

נייר טואלט "טישו" קלינקס, קימברלי קלארק / תמונה: שאטרסטוק

האגיס, ניקול ולילי עד הבית: קימברלי קלארק הקימה אתר אונליין שעוקף את הסופרמרקט

נכון להיום המוצרים נמכרים באתר של קימברלי קלארק אך ורק בצורה של מארזים שכוללים מגוון מוצרים ומחיריהם נעים בין 135 שקלים ל-200 שקל, והם לא ניתנים להרכבה או לשינוי

סיטיגרופ / צלם רויטרס / צילום: רויטרס

תחזית פסימית של סיטי: "השוק הקדים בהרבה את המציאות"

"התמחור לא יכול להיות טוב יותר בהרבה מכאן והלאה", אמר מנולו פלקו מבנק ההשקעות ● "השווקים מתמחרים תיקון בצורת V; זה לא הולך להיות כל כך קל"

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

משבר הקורונה עשה טוב לויקטורי: המכירות זינקו ב-38% ברבעון

הכנסות רשת המזון הסתכמו ב-566 מיליון שקל ברבעון והזינוק מיוחס להתפרצות נגיף הקורונה, עיתוי חג הפסח וההתרחבות המואצת של החברה ● הרווח הרבעוני זינק פי 5 ועמד על 14.5 מיליון שקל ● ויקטורי תחלק דיבידנד של 10 מיליון שקל

סמדר ברבר צדיק /צילום: איל יצהר

הבינלאומי עם הירידה הכי מתונה ברווח הרבעוני בבנקאות בשל הטבת מס וגידול בהכנסות מעמלות

הבנק החמישי בגודלו במשק הרוויח ברבעון הראשון 171 מיליון שקל, קיטון של כ-7% ● ההפרשות הקבוצתיות בגין הפסדי אשראי שהבנק צופה שיקרו בהמשך הדרך זינקו ב-336% ל-130 מיליון שקל

 

נדב טופולסקי / צילום ערן בארי

המאבק הופך לאישי: מה רצו עובדי חדשות 13 מהשכנים של יו"ר רשת?

אנשי חדשות 13 חילקו היום לשכניו של נדב טופלסקי מכתבים שקראו להם להתעמת עימו סביב כוונת ההנהלה לקצץ 35% מתקציב חברת החדשות

משרדי חברת הטכנולוגיה נייס ברעננה. צומחת בזכות פעילות הענן
צילום: רויטרס, Ronen Zvulun

הקטר של המשק הישראלי מוביל גם את הבורסה

תיק ההשקעות הטיפוסי של המשקיע הממוצע בבורסת תל אביב עתיר במניות בנקים ונדל"ן ● ואולם, הביצועים של סקטור הטכנולוגיה המקומי, והמגמות בעולם, מעידים כי יש צורך בשינוי

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

המאבק מסלים: עובדי חדשות 13 לא יספקו תכנים לרשת ביממה הקרובה

במקביל, ביקש ארגון העיתונאים מחבריו בכל כלי התקשורת להימנע משיתוף פעולה עם תוכניות רשת

בניין דירות / צילום: edwards lee, unsplash

בסבך המשכנתאות: ארבע סיבות לדאגה בעקבות העלייה בהיקף ההלוואות לדיור

נתוני בנק ישראל הראו אמנם שיא נוסף בהיקף הכספי של משכנתאות שנלקחו באפריל - אך לצידם שורה של מדדים מטרידים ● הקונים משעבדים חלק גדול יותר מהדירה ומהמשכורת, ומקווים לטוב

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

נתניהו: ישראל כ"ץ יציג היום את התכנית לעידוד עסקים

שר האוצר ישראל כ"ץ אמור לפרט את חלקיה העיקריים של התכנית בישיבת הממשלה ● שר הכלכלה עמיר פרץ, אמר במהלך סוף השבוע כי הוא מתנגד לתכנית כיוון שאינה מתחשבת בעסקים ששמרו על העובדים ללא חל"ת במהלך התקופה

מפגין נושא את דגל ארה"ב הפוך ליד בניין בוער במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג פלויד / צילום: Julio Cortez, AP

כעס, תסכול, ודגל הלאום הפוך: התמונות המצמררות והמרגשות מסוף השבוע הכאוטי בארה"ב

חניקתו למוות של ג'ורג פלויד, אפרו-אמריקאי בן 46, על ידי שוטר בעיר האמריקאית 
מיניאפוליס הובילה לגל של הפגנות מלאות זעם ואלימות ברחבי ארה"ב ● כך זה נראה בתמונות

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

דעה: אמריקה נקרעת לגזרים - מגפה, כלכלה, פוליטיקה, ועכשיו גם אלימות רחוב

לאחר חודשיים ויותר של סגר, ערי אמריקה חוזרות ונפתחות – וחוזרות ונסגרות. ערים גדולות מטילות עוצר לילי נגד נגיף אחר: שנאה ואלימות ● מי יודע איך ומתי זה ייגמר

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בצל משבר הקורונה: רווחי מיטב דש הצטמקו ב-69%

בית ההשקעות הרוויח ברבעון הראשון 9 מיליון שקל ● המנכ"ל אילן רביב: "משבר הקורונה הביא לפריצה של מחסום פסיכולוגי ולכמות גדולה של לקוחות חדשים שהתחילו לסחור באמצעות מיטב דש טרייד במקום דרך הבנקים"

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

ה"גרין ניו דיל" של גילה גמליאל: לרתום את מגפת הקורונה למאבק במשבר האקלים

התוכנית היא חלק מהמתווה שמקדמת השרה החדשה במשרד, גילה גמליאל, וכוללת התמודדות עם משבר האקלים בכמה זירות והשקעות לטווח הארוך ● לדברי המשרד, מתווה זה, המוצג כאן לראשונה, הוא צעד ראשון בדרך ל-Green Deal ישראלי

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בירידות חדות; פתאל צנחה בכ-8%

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.03 מיליארד שקל ● מדד הבנקים צנח בכ-2.3% ● בסיכום חמשת חודשי המסחר הראשונים של 2020 מציגה הבורסה ירידה של כ-15% ● אודיוקודס השלימה זינוק של יותר מ-100% מאמצע חודש מרץ האחרון

אולם אירועים / מקור: שלומי יוסף

בעלי גני אירועים לבג"ץ: "אפליית הממשלה פוגעת באופן אנוש"

כעשרה בעלי אולמות אירועים הגישו עתירה לבג"ץ נגד החלטת הממשלה לדחות את פתיחת גני האירועים לאמצע יוני בעוד שלמסעדות, למלונות ולפאבים איפשרו להיפתח כבר בשבוע שעבר

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

דיווחים: ארה"ב שוקלת להטיל סנקציות נוספות על "צינור הגז של פוטין"

לפי הדיווחים, הסנקציות הקיימות, שנכנסו לתוקף בדצמבר וגרמו לחברה השוויצרית שהניחה כ-93% מתוואי הצינור להפסיק את העבודה עליו שבועות לפני סיומו, עשויות להתרחב לחברות גרמניות או רוסיות שישתפו פעולה עם העבודות להשלמתו

תחנת דלק. הנהגים בישראל זוכים לקבל רק פירורים / צילום: תמר מצפי, גלובס

החל מהלילה: מחירי הדלק עולים ב-9%

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.21 ש"ח לליטר, עליה של 42 אג' מחודש קודם

ברק סורני / צילום: רמי זרנגר

מפסגות למידרוג: ברק סורני מונה ליו"ר חברת מידרוג

סורני יכנס לתפקיד דירקטור ויו"ר החברה מחר, ב-1 ביוני, והוא ימלא את התפקיד במקומו של יו"ר מידרוג הקודם דוד מילגרום, שפרש מתפקידו בנובמבר 2019