גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בית המשפט הישראלי עצר עסקה בין שתי חברות אמריקאיות

ארקטורוס תקועים עם הדין הישראלי: בית המשפט הישראלי נדרש לסוגיה, למרות שהחברה מתנהלת בארה"ב עם הנהלה אמריקאית, וכמעט כל משקיעיה אמריקאים ● זאת משום שהיא מוזגה לפני כמה חודשים לשלד הבורסאי אלקוברה, שהיה בעבר חברה ישראלית

ג'וזף פיין / צילום: אתר החברה
ג'וזף פיין / צילום: אתר החברה

בית המשפט הישראלי עצר הנפקה של 24% ממניות חברת ארקטורוס  האמריקאית למשקיע חיצוני, חברת Cure Vac, וזאת על רקע סכסוך של החברה עם המנכ"ל המייסד של החברה, אותו היא מנסה כעת להדיח.

בית המשפט הישראלי נדרש לסוגיה, למרות שהחברה מתנהלת בארה"ב עם הנהלה אמריקאית, וכמעט כל משקיעיה אמריקאים. זאת משום שהיא מוזגה לפני כמה חודשים לשלד הבורסאי אלקוברה, שהיה בעבר חברה ישראלית.

עם השלד ירשו הגורמים האמריקאים את מערכת המשפט הישראלית, וכיוון שלא נחפזו לשנות את השיוך המשפטי של החברה - הרי שכאשר תוך כמה חודשים נוצר סכסוך בהנהלת החברה, הם מצאו את עצמם "תקועים" עם הדין הישראלי. כך קרה ששופטת ישראלית עצרה את ההנפקה שאמורה הייתה להתרחש בארה"ב, על-ידי חברה אמריקאית נסחרת, לחברה חיצונית שהיא בכלל גרמנית.

כעת החברה ממתינה להחלטת בית המשפט לגבי מתי תתקיים אסיפת בעלי המניות אשר תקבע את זהות דירקטוריון החברה ולמעשה את השליטה בה בפועל.

הגורם הישראלי בחברה הוא קרן ברוש, אשר הייתה משקיעה אקטיביסטית באלקוברה, דחפה לכיוון מיזוג פעילות נוספת לחברה ויצאה מן הפוזיציה לאחר המיזוג. כנראה בעקבות הירידות במחיר המניה שחלו על רקע הסכסוך, החליטה קרן ברוש להיכנס שוב להשקעה בחברה וכעת מחזיקה 5.7%. היא אינה מזוהה עם אחד הצדדים לסכסוך.

ארקטורוס עוסקת בפיתוח תרופות לטיפול בסרטן. לפני כחצי שנה, פעילותה מוזגה לתוך אלקוברה, ובעלי המניות של ארקטורוס קיבלו 60% מהחברה בתמורה, ומינו את כל חברה הדירקטוריון. למייסד ומנכ"ל החברה, ג'ו פיין, היו 13.7% מהחברה.

הסכסוך התחיל כאשר דירקטוריון החברה פיטר את פיין מתפקידו כמנכ"ל. לדברי עו"ד מיקי ברנע ממשרד עורכי הדין ברנע ושות' - המייצג את צד המנכ"ל המפוטר, יחד עם עו"ד נועה הבדלה ועו"ד עומר קידר - יו"ר החברה, סטוארט קולינסון, טוען כי פיין הקים מיזם משותף לחברה בתנאים לא הוגנים, וכי המנכ"ל פיין מייצג בתהליך את האינטרסים של בעלי המיזם המשותף (שהם חבריו ואחד מהם הוא משקיע גם בארקטורוס), ולא של החברה.

פיין כמובן מכחיש זאת וגם טוען כי פיטוריו מזיקים לחברה אותה ייסד וניהל. לדבריו, הפיטורים בוצעו בהודעה לעיתונות, ומבלי שהוא היה מודע להצבעה בדירקטוריון, אף שהוא חבר בו. לטענתו, נערכה פגישה של 4 דירקטורים בלבד, שקיבלו את ההחלטה על דעת עצמם ובניגוד לתקנות, ולאחר מכן אף דאגו לסלקו מהבניין בכוח. פיין ממשיך וטוען כי ארקטורוס הפעילה לחצים לא ראויים על אחד הדירקטורים בחברה להתפטר, וכך השיגה שליטה בדירקטוריון.

בית המשפט החליט על הקפאת מצב קיים עד לבירור התביעה, ולכן כאשר פיין קיבל הודעה על זימון ישיבת דירקטוריון לאישור השקעה נוספת בחברה (24% למשקיע חיצוני), הוא ביקש לעצור זאת בטענה כי ההשקעה היא מהלך שנועד בין היתר להטות את הדירקטוריון לטובת צד היו"ר המפטר.

ארקטורוס, תחת הנהלתה החדשה, טוענת מצידה כי הפסקת עסקת ההשקעה כעת יכולה לפגוע בעסקי החברה. פיין ענה כי בקופת החברה יש הון נזיל רב (כמה עשרות מיליוני דולרים שהגיעו מהמיזוג עם אלקוברה), ולכן העסקה אינה חיונית. החברה השיבה לכך כי העסקה חשובה ברמה האסטרטגית. עוד הוסיפה כי Cure Vac היא חברה שאין לה כל קשר ישיר ישיר למי מן הצדדים, וכי ההחלטה התקבלה בתום-לב.

השופטת רות רונן כתבה בהחלטתה כי שני הצדדים מציגים אפשרות של נזק אפשרי אמיתי, ארקטורוס מציגה נזק אפשרי לעסקה אם לא תתבצע, ופיין מציג נזק אפשרי אמיתי לאינטרסים שלו בחברה אם היא כן תתבצע. לדבריה, לא ניתן לומר בבירור כי אחד הנזקים הללו גובר על השני.

עוד ציינה השופטת כי ישנה אפשרות כי בית המשפט יחליט בהמשך כי על החברה מוטלת החובה להוכיח שהעסקה אכן נובעת מאינטרסים נקיים ולא רק מהרצון להוציא את השליטה מידי פיין. לכן החליטה בינתיים להקפיא את המצב הקיים, כלומר לא לאפשר לחברה להשלים את העסקה.

כעת חוזרים הצדדים לדיון המקורי לגבי תקפות הפיטורים. את החברה מייצג משרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'.

מניית ארקטורוס עלתה 57% בימים שלאחר ההודעה על המיזוג עם אלקוברה בספטמבר, אולם מאז הפיטורים של פיין והמשך הסכסוך, היא צנחה ועתה נסחרת במחיר נמוך ב-25% מלפני ההודעה על המיזוג. שווי החברה עומד על 58 מיליון דולר.

עוד כתבות

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

גבי אשכנזי / צילום: צילום מסך משידור החי  של חברת החדשות ביוטיוב

הליכוד למ"מ פרקליט המדינה: הסר את צו איסור הפרסום מקלטות אשכנזי

לפי הודעת הליכוד, "הציבור צריך לשמוע את כל תמלילי שיחות אשכנזי-מנדלבליט על הסתרת מסמך הרפז. אם אשכנזי לא חושש מטענות על שיבוש חקירה, מרמה והפרת אמונים - שיסכים לחשוף את כל תמלילי השיחות כבר עכשיו; הצביעות של כחול לבן שוברת שיאים"

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

דיווחים: עיריית ברלין לא תממן את שיתוף-הפעולה עם חברת VIa

לפי דיווחים באמצעי התקשורת בברלין, בעירייה החליטו שלא להקצות תקציב של 43 מיליון אירו בשנה למימון הפרויקט ● ויה: עדיין מתקיימים דיונים בנושא

שלמה כפיר / צילום: איל יצהר

עובדי בזק פותחים בעיצומים בעקבות התעכבות המו"מ על ההסכם הקיבוצי

בעקבות גרירת רגליים במו"מ להבטחת זכויותיהם עם כניסת קרן סרצ'לייט לשליטה בבזק, הגיעו העובדים למסקנה שהעיכוב הוא חלק ממהלך כולל שנועד להרוויח זמן ● החל ממחר העובדים הודיעו כי לא יונפקו חשבוניות ללקוחות ולא יאפשרו הכנת הדוחות הכספיים

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

נשים בדירקטוריון - יצרניות מזון ומשקאות

רק יו"רית אחת ופחות משליש נשים: כך נראים הדירקטוריונים בשוק המזון בישראל

תמונת המצב בדירקטוריונים של רשתות הקמעונאות ויצרניות המזון לא מזהירה ● עפרה שטראוס היא היו"רית היחידה, בתנובה יש רק נציגה אחת מתוך תשעה, ובאסם-נסטלה אין נשים כלל ● מי החברה שסירבה למסור את ל"גלובס" הנתונים ומי יצרנית הממתקים שבה יש 60% נשים?

פרסום של מורגן סטנלי בניו יורק / צילום: Shutterstock

מורגן סטנלי מהמר על הלקוחות הקטנים: רוכש את E-Trade ב-13 מיליארד דולר

העסקה תעצב מחדש את עתידו של בנק ההשקעות ותמצב אותו כאחד הגופים החזקים בארה"ב בכל הנוגע לניהול כספם של אנשים רגילים

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אירופה באדום למרות האופטימיות בדבר האטה בהתפשטות הקורונה

ירידה בחוזים בארה"ב ● מניית אייר פראנס KLM יורדת לאחר שהחברה הזהירה מפגיעה ברווח בגלל הווירוס ● מספר החולים החדשים ירד אתמול דרסטית לעומת שלשום ● יפן אישרה כי שני נוסעים מתו על האונייה דיימונד פרינסס

סקר הסקרים

סקר הסקרים: פחות משבועיים לבחירות, אין שינוי במפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

לאחר 4 חודשים: "משבר העגלים" נפתר

החל מהיום המחסומים לשני הכיוונים יוסרו, וישראל אף תתיר לעוד סוגי סחורה פלסטינית למצוא לעצמה שווקי יצוא ● לחץ של שר הבטחון בנט ושל הסוחרים הפלשתינים נשא פרי, ואבו מאזן ונתניהו התערבו לפיתרון המשבר

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה / צילומים: איל יצהר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה

4.5 חדרים בקריית מוצקין, 4 חדרים בקריית ביאליק, 3.5 חדרים בזכרון יעקב או 4 חדרים בחיפה?

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

לא כולן כמו אפל: זו הסיבה שתעשיית השבבים מצליחה למתן את פגיעת הקורונה

אזהרת ההכנסות של אפל בגלל השלכות וירוס הקורונה מעוררת חששות לגבי שרשרת האספקה בתעשיית השבבים ● סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, דווקא מרגיע: "הרבה חברות הוציאו את הייצור מסין בגלל מלחמת הסחר" ● האם בכל זאת יש מה לחשוש?

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית