גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סנגורו של מנכ"ל שורט טרייד: "הוא נפל קורבן לעוקץ של שרם"

(עדכון) - המשטרה ביקשה להאריך ב-9 ימים נוספים את מעצרו של שלומי נוימן החשוד בהונאת משקיעים, אך ביהמ"ש החליט לשחררו למעצר-בית ● נוימן טוען: איימו שיפגעו בבת שלי; נפלתי קורבן לעוקץ מצד יצחק שרם

שלומי נוימן / צילום: רפי קוץ
שלומי נוימן / צילום: רפי קוץ

המשטרה מבקשת להאריך את מעצרו של שלומי נוימן, מנכ"ל שורט טרייד, ב-9 ימים נוספים, וחושפת כי במקביל לחשדות לתרמית משקיעים והלבנת הון, נחקרות גם עבירות מס שבוצעו על-ידי נוימן על-פי החשד. הבוקר (ג') הובא שלומי נוימן לבית משפט השלום בירושלים לדיון בהארכת מעצרו במסגרת חקירת פרשת שורט טרייד.

במסגרת הפרשה עצרה המשטרה בשבוע שעבר 3 חשודים - את נוימן, אדם נוסף שהוטל צו איסור פרסום על זהותו ואת איש שוק ההון יצחק שרם, שכיהן בעבר תפקידים בכירים בקונצרן כלל (שוחרר לביתו בתום חקירתו). 

בית משפט השלום בירושלים דחה את בקשת המשטרה להאריך את מעצרו של מנכ"ל ובעלי שורד טרייד, שלומי נוימן, ב-9 ימים, והורה על שחררו למעצר-בית מלא בבית הוריו. השופטת חוי טוקר ציינה בהחלטתה כי "המשיב היה מנכ"ל בחברת שורט טרייד, אשר עסקה במתן פלטפורמה ללקוחותיה אשר סוחרים בשוק המניות האמריקאי. במשטרת ישראל התקבלו עשרות תלונות של משקיעים שסחרו באמצעות פלטפורמת המסחר שסיפקה להם החברה. היקף ההונאה על-פי החשד עומד על כ-11 מיליון דולר. על-פי החשד, חברת שורט טרייד פעלה בדרך של תרמית והצגת מצגי-שווא כלפי סוחרים באשר להשקעות המנוהלות דרכה, כאשר בפועל כספי השקעתם כולם או חלקם כלל לא הושקעו בפועל".

השופטת ציינה כי חומר החקירה מקים חשד סביר למיוחס לנוימן, והמסוכנות שלו נלמדת מן המיוחס לו "הן מהיקף ההונאה והן מהתחכום". עוד ציינה כי נוימן "היה מנכ"ל החברה ולמעשה חלש בפועל על כל פעילותה", וכי מעיון בחומרי החקירה עולה חשש לשיבוש חלק ממהלכי החקירה.

עם זאת, השופטת קיבלה את טענת בא כוחו של נוימן, עו"ד עמית בר טוב, כי החשש לשיבוש מתאיין מאד לנוכח העובדה כי החברה מצויה בהליכי פירוק, וכי מונו לה בעלי תפקידים. "מטבע הדברים מעוכבים כלל נכסי החברה, ובעלי החברה נדרשים לתת דוחות לבית משפט של פירוק המפקח על הליך הפירוק. לכך יש להוסיף גם את הטענה המקובלת עליי אף היא, כי החקירה בעיקרה נוגעת לממצאים שמקורם במסמכים, וכי כובד המשקל אינו בגביית העדויות דווקא", ציינה השופטת.

עוד הוסיפה השופטת כי מקובלת עליה הטענה כי יש להשוות בין עניינו של נוימן לבין עניינם של מעורבים אחרים אשר שוחררו למעצר-בית.

"מסכימה אני כי יש להבחין בין מעורבות נוימן למעורבות גורם אחר, והדבר אף מתחייב ולו בשל תפקידם השונה בחברה. יחד עם זאת, אינני מסכימה כי מעורבותם השונה צריכה להצדיק התייחסות שונה במעצר שהוא לצורכי חקירה, שכן החשש לשיבוש הוא זהה ואינו גבוה יותר כאשר מדובר במנכ"ל של חברה לעומת עובד אחר, ולשיטתי אף המסוכנות הנובעת היא כמעט באותה מידה, לפחות בשלב מעצר הימים, וזאת לנוכח שעלה מחומר חקירה בכל הנוגע לעובד אחר בחברה", קבעה.

במהלך הדיון חזר נוימן, באמצעות בא-כוחו, עו"ד עמית בר טוב, על טענותיו כי נכנע לאיומים של שרם ונטל מכספי לקוחותיו על-מנת להחזיר לשרם כספים. בין היתר טוען נוימן כי איימו שיפגעו בבת שלו. לטענת נוימן, הוא נפל קורבן לעוקץ של קבוצת משקיעים בראשות שרם.

נוימן עצור מיום ראשון שעבר, וכעת מבקשת המשטרה להותירו במעצר. במהלך הדיון היום טענה באת-כוח המשטרה, רס"ר גל צבי, כי הארכת המעצר נדרשת לאור פעולות החקירה הנדרשות. "יש כרגע עשרות פעולות חקירה", טענה, והוסיפה כי "מדובר בהיקף חקירה מאוד גדול עם עבירה בשווי של עשרות מיליוני שקלים שהמשיב מודה שמעל בכספים של המשקיעים שלו. המשיב מודה במעילה של הכספים, אבל הוא נותן סיבות למה, וזו החקירה של יתר המעורבים. הוא טוען שהוא היה נתון ללחץ ולאיומים, ובשל כך הוא ביצע את המעילה".

הדברים מתייחסים לגרסה שמסר נוימן הן בחקירתו במשטרה והן בחקירתו על-ידי המפרקים הזמניים שמונו לשורט טרייד, עורכי הדין עמית פינס ומיכאל חינצ'ין.

על-פי גרסתו של נוימן, שנמסרה גם למפרק החברה וגם למשטרה, במהלך 2017 פנו אליו שרם והמשקיעים, שהחזיקו במניות של חברת קנאביס שהונפקה בארה"ב, בבקשה כי ישמש כברוקר שלהם. בהמשך, כשאלה ביקשו למשוך את רווחיהם, התברר כי הרווחים שנוצרו היו על רק הנייר; אך שרם, כך לגרסת נוימן, הפעיל עליו לחץ להעביר לו את רווחיו ויהי מה, תוך השמעת איומים. לגרסת נוימן, האיומים עבדו, והוא נטל מכספי לקוחותיו על-מנת להעביר לשרם את הכספים.

שרם מצדו מכחיש את כל הטענות וטוען כי היה לקוח של החברה ואחד מקורבנותיו של נוימן.

מפלג הונאה בימ"ר ירושלים פתח ביום ראשון בחקירת הפרשה ומייחס למעורבים בה חשד לביצוע עבירות הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות בניירות ערך, רישום כוזב ועבירות נוספות.

על-פי החשד, דפוס הפעולה בו פעלו הבכירים משורט טרייד החשודים בפרשה היה באמצעות הצגת מצג-שווא לסוחרים באשר להשקעותיהם שנוהלו דרך החברה, כאשר כספי ההשקעה או חלקם כלל לא הושקעו, ובפועל בעלי החברה חשודים כי עשו שימוש בכסף זה על-מנת לשלם רווחים לכאורה ללקוחות אחרים. הלקוחות הפקידו את הכספים בחשבון בנק שהוצג להם כחשבון נאמנות, ונמסר להם מצג-שווא לפיו קיימת רגולציה של הרשויות האמריקאיות על ההשקעה. בפועל, על-פי החשד, הכספים מחשבון החברה הועבר לחשבון במדינות בחו"ל.

נוימן, שנעצר ביום ראשון שעבר כאמור, הובא להארכת מעצרו בבית המשפט, ומעצרו הוארך בהסכמה עד היום. שרם נעצר בנתב"ג עם שובו לארץ מנסיעה, נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים לביתו.

במהלך הדיון הבוקר הסבירה רס"ר גל צבי את ממצאי החקירה עד כה: "בגדול המשיב (נוימן, א' ל"ו) חשוד במעילה של כספים של לקוחותיו. יש לו חברה שנותנת פלטפורמה לסחר במניות ערך בבורסה בארה"ב. לקוחות שלו השקיעו כספים בחברה שלו בשביל לסחור בהם. הם השקיעו כסף שלהם, והם סוחרים בו. המשיב מקבל את השכר שלו על-ידי עמלות תפעול של העסק. מלבד זה יש השקעה במניה שנקראת OWCP. המניה הזאת נבדלת מהחברה שלו.

"בסביבות שנת 2014 הוא חבר לקבוצת משקיעים על-מנת, לטענתו, למצוא משקיעים שישקיעו בחברה... לימים אותם קבוצת משקיעים הגיעו אליו ורצו למכור את המניות של אותה חברה באמצעות החברה שלו. הוא היה אמור לסייע להם במכירה של המניות. הוא מעביר את המניות של אותם משקיעים לבנקים בחו"ל כדי להפקיד אותן ולנסות לסחור בהן. המניות לא מקבלות אישור, והוא לא יכול לסחור בהן, אבל המידע שהוא מעביר למשקיעים הוא שהם כרגע יכולים לסחור במניות. הם מתחילים לסחור במניות שלא ניתן לסחור בהן.

"בהתחלה הוא מתחיל לסחור במניות שלו. לטענתו ולטענת אדם בשם שרם, בהתחלה הוא ידע כי הוא סוחר במניות שלו, ולימים כשיהיה קיזוז, יאשרו את המניות. מאותה נקודת מוצא ועד חודש אוגוסט 2017, בשום שלב הוא לא אומר לאף אחד מהמשקיעים שהמניות פסולות, ולא ניתן לסחור במניות. הוא נותן להם לסחור במניות שלו... כאשר הוא מגיע לשלב שהמניה שלו נגמרה, הוא לא אומר להם שגם המניה שלו נגמרה, והוא מתחיל למשוך כספי משקיעים ולהעביר אליהם, עד שגם הכסף הזה נגמר, ואז אין לו מאיפה.

"בסופו של דבר זה מתפוצץ, כי אותם לקוחות של החברה מגיעים למשוך כספים, ואין מאיפה. נוצר לחץ, כי המשקיעים רוצים כסף, ומבחינתם אלה מניות שהתנהלו באופן תקין".

לדברי נציגת המשטרה, "נוימן לא כופר בזה שהוא מעל בכספים. הטענה המרכזית שלו היא שאותם משקיעים ידעו שהמניות פסולות, והם לחצו עליו. הוא טוען שזה נעשה בעקבות לחץ ואיומים, והוא טוען שהוליכו אותו שולל, כי הוא סמך עליהם. הוא טוען שמדובר ביחסי אמון, ולבסוף זה קרה".

סנגורו של נוימן טען בדיון כי הוא נפל קורבן לעוקץ ולאיומים. "קבוצת שרם מתחילים לאיים עליו, כי מאחוריה יש משקיעים, והם הבטיחו למשקיעים שאפשר לסחור בזה. המשיב התחיל לקבל איומים ואמרו לו שיתחיל למכור, ועוד מעט המניות יעברו. כתוצאה מהאיומים שהם יפגעו בבת שלו, הוא לוקח את הכסף הזה מהקבוצה של אותם לקוחות שסחרו בפלטפורמת המסחר. אנחנו טוענים שיש פה עוקץ של קבוצת שרם, וביקשתי מהמשטרה שהיחידה שמבינה בזה תחקור. חברי שומע שלמרות שהוא מצביע על כך שעשו לו עוקץ, והמניות לא יכלו לעבור, ועד שהן עברו, הבנק חסם לו את המניות. אנחנו מתחננים למשטרה שתחקור ותכניס את רשות ניירות ערך... אם הלקוח שלי צודק, יש פה עוקץ, ויש פה איומים".

הדיון החל באולמו של השופט אלעד פרסקי, אך במהלך הדיון הודיע השופט כי הוא פוסל את עצמו מלדון בתיק לאור היכרות עם אחד האנשים המוזכרים בחומר החקירה. "לאחר עיון בחומרי החקירה שהוגשו לי, הסתבר כי קיימת היכרות שלי עם אחד האנשים המוזכרים בחומרי החקירה, ונוכח כך לא אוכל להמשיך לדון בתיק זה", כתב השופט בהחלטה.

התיק עבר לשופטת טוקר להמשך דיון והחלטה בנוגע למעצר. 

עורכת דינו של יצחק שרם, מיכל רוזן-עוזר ממשרד חן, יערי, רוזן-עוזר, מסרה: "המשטרה חוקרת, אנחנו סומכים על עבודת המשטרה ומשוכנעים שחקירתה תוכיח את ההפך הגמור".

עוד כתבות

מטאנס שחאדה, הרשימה המשותפת / צילום: אתר הכנסת

"50% מהעובדים הערבים הם עדיין שכירים שעובדים מחוץ ליישובים שלהם". האמנם?

האם שכירים ערבים מתקשים יותר להגיע לעבודה בזמן הסגר? הנתונים מראים שכולם באותה סירה

עסקים סגורים בתקופת משבר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הישראבלוף של החל"ת: כך מנצלים מעסיקים את העובדים שלהם, ואת המדינה

מבדיקת "גלובס" עולה כי מעסיקים שהוציאו עובדים לחל"ת בעקבות משבר הקורונה, ממשיכים לדרוש מהם למלא משימות • חלק מהעובדים מדווחים על מענקים שהובטחו להם ברגע שישובו לעבודה, אבל רובם עושים זאת ללא תמורה, ובלבד שהמעסיק יקלוט אותם עם החזרה לשגרה

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

קפץ לצמרת: שכר בעלות של כ-13 מיליון דולר למנכ"ל נייס ב-2019

ברק עילם קפץ למקום הראשון בצמרת שיאני השכר של החברות הציבוריות בבורסה בתל אביב, כשאחריו ברשימה מופיעים מנכ"ל טבע קאר שולץ, מנכ"ל פריגו מורי קסלר ומנכ"ל שיכון ובינוי ומי שניהל בעבר את הפניקס, אייל לפידות

מנכ"ל גלאסבוקס, ירון מורגנשטרן / אילוסטרציה: גלאסבוקס

גלאסבוקס גייסה 40 מיליון דולר כדי להקליט את המסך שלכם

החברה מפתחת ומשווקת פלטפורמה טכנולוגית לניתוח ושיפור חוויית משתמש, ע"י תיעוד המסך של המשתמשים וכל האינטראקציות שלהם באפליקציות ובאתרים של לקוחות החברה

השופט שמואל מלמד / צילום: יוסי זמיר

תקלה קיצונית: נאשם נשפט ונגזר דינו - בתיק של נאשם אחר

התקלה התגלתה כשהנאשם ביקש לקבוע מועד לדיון להקראת האישום - וגילה לתדהמתו כי כבר הורשע, ועונשו נגזר ● השופט בתגובה לתלונה: "אין לי כלים לחקור מי הוא שנשפט לפניי" ● נציב התלונות אורי שהם קבע כי האשם למחדל איננו רובץ לפתחו של השופט, וסגר את התלונה נגדו

מרטין אומנסקי / צילום: תמי חוני

“העבודה נעצרה. נקברה, ואין שום דבר באופק”

מרטין אומנסקי (48) הוא שחקן ובמאי ומגלם כבר שנים את דמותו של "שירחן" בהצגה ספר הג'ונגל ● "השחקנים הפסיקו לעבוד לפני כולם ויחזרו לעבוד אחרי כולם, לעבודה שאני לא יודע איך היא תיראה"

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "ממחר ועד שישי סגר מלא. אחרי חג פסח הקלה הדרגתית במגבלות"

ראש הממשלה הודיע הערב כי החל ממחר ב-16:00 ועד יום שישי בשעה 7:00 בבוקר ישראל נכנסת לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● "אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות"

אשר לוי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אורבוטק לשעבר אשר לוי מונה ליו"ר NSO

לוי, שעזב את אורבוטק לאחר מכירתה, משמש גם כיו"ר של חברת לנדא פרינטינג ● באחרונה הצטרפו ל-NSO מספר בכירים עם רקע ביטחוני

רחבת כיכר טרוקדרו כשברקע מגדל אייפל המפורסם עומדת ריקה מאדם / צילום: hibault Camus, Associated Press

דעה: איך יוצאים ממשבר של פעם במאה?

מגפת הקורונה זה לא משבר רגיל, 2008 זה "משחק ילדים" לעומתו ● משבר כה חמור מצריך גם פתרון שנוקטים פעם ב-500 שנה ● הגיע הזמן שהמיליארדרים יפעלו כמו ב-1907, יכניסו את היד לכיס וירגיעו את השווקים

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל מוכרת חטיבה שמעסיקה בישראל 200-300 עובדים

החטיבה, שמתעסקת בשבבים למוצרים ביתיים, נמכרת תמורת 150 מיליון דולר ● לרוכשת מקסליניאר היה מרכז פיתוח בישראל אך החברה פיטרה את כל העובדים, מלבד עובדים בודדים

אבי חימי, כנס לשכת עוה"ד / צילום: דרור סיתהכל

לשכת עורכי הדין: חנויות בקניון פטורות משכר דירה; שוכרי דירות אינם פטורים

בנייר עמדה שנשלח לשר המשפטים מסבירים בכירי הלשכה כי עסקים שהושבתו כליל עקב תקנות החירום בגין הקורונה, פטורים משפטית מחובת תשלום שכר דירה ● עם זאת, לא ניתן לקבל קשיים כלכליים שאליהם נקלעו שוכרי דירות כסיבה להפרת החוזה

ביקוש עצום בפאזלים / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

לא רק ביצים ונייר טואלט: המוצרים שהמחסור בהם כבר מעבר לפינה

עם כל הכבוד למוצרי יסוד כמו נייר טואלט וביצים, מתברר שהקורונה מציבה במחסור גם ענפים שבימי שגרה לא חלמו להפוך לנדרשים כל-כך, וזוכים כעת לרנסנס ואף לשוק שחור שהתפתח מתחת לרדאר ● ומהן הדרכים היצירתיות שמצאו הספקים להתמודד עם המחסור ולהרוויח?

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

פרשנות: בנק ישראל בזבז את התחמושת כדי להיכנס מתחת לאלונקה. האם הורדת הריבית היתה הכרחית?

השפעתם המעשית של הצעדים שעליהם הכריז נגיד בנק ישראל צפויה להיות מוגבלת, אך נראה כי המניע שמאחוריהם הוא החשוב: רצונו של הבנק המרכזי להיתפס כשותף מלא למאמץ המלחמתי מצד אחד, וחשש שניצוצות הביקורת הציבורית כלפי הבנקים והתנהלותם יתלקחו לתבערה גדולה, מצד שני

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

ולדימיר פוטין ומוחמד בין סלמאן / צילום: Natacha Pisarenko, AP

לא מוותרות: כך רוסיה וסעודיה הכניסו את שוק הנפט למרוץ נגד הזמן

דחיית כינוס החירום של אופ"ק לא מבשרת טובות למפיקות הנפט, שנלחמות בקריסת מחירו ● בשעה שסעודיה ורוסיה ממשיכות להתכתש ביניהן, הצפת העולם בנפט גולמי מתרחבת

ארבע עשרים וארבע לפנות בוקר בסניף יוחננוף במרכז נס ציונה / צילום: יובל לידור

רגע לפני ההסגר: 4 לפנות בוקר, שעה ו-40 דקות בתור לסופרמרקט

בלילה האחרון נרשמו דיווחים על תורי ענק מחוץ לסופרמרקטים, כשלקוחות ביקשו להגיע לרשתות בשעות החריגות האלה בתקווה למצוא סניפים עמוסים פחות עם מבחר גדול יותר לאחר חידוש המלאים בחצות

מיכאל בירנהק / צילום: איל יצהר, גלובס

“ה'ביטחוניזציה' של משבר הקורונה היא תקדים מסוכן. לא הצבא צריך לנהל אותו"

פרופ' מיכאל בירנהק, מומחה לדיני פרטיות, מתריע מפני הצעדים שעושה המדינה באמצעות גופי הביטחון כדי לאסוף מידע על אזרחי ישראל: "משבר אזרחי צריך להיות מנוהל ומפוקח באמצעות כלים אזרחיים וע"י גורמים אזרחיים" ● מזהיר גם מ"תקדימים שיישארו ביום שאחרי"

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

אל על: משרד האוצר לא מאשר את חבילת הסיוע לחברה

חברת התעופה עדכנה כי נציגי האוצר מסרו לה בעל-פה כי לפי עמדת הצוות המקצועי אין לאשר את החבילה ● אל על: "התמיכה חיונית על-מנת לאפשר לחברה להתמודד עם ההשלכות המהותיות של משבר הקורונה"

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק ישראל טען שהבנקים לא מעלים ריביות, ואז הגענו לאותיות הקטנות

ראשי הבנקים הגדולים נפגשו עם שר האוצר, מנכ"ל משרד והחשב הכללי, בצל התקפות על הקושי של עסקים קטנים ובינוניים לקבל אשראי, דווקא כשהם זקוקים לפתרון תזרימי מיידי