גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרשת החברתית: מלאנוקס פרסמה את שכר הבכירים ל-2017

וגם: מייסד אורמת יקבל את מדליית הנסיך פיליפ, ויצחק פורר נפרד מאלוני חץ

איל וולדמן / צילום: באדיבות מלאנוקס
איל וולדמן / צילום: באדיבות מלאנוקס

שכר בעלות של 5.5 מיליון דולר לאיל וולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, ב-2017

בעיכוב מסוים, על רקע דחיית האסיפה השנתית של בעלי המניות, פרסמה אתמול (ג') חברת הטכנולוגיה מלאנוקס את נתוני שכר הבכירים בחברה לשנת 2017. עלות שכרו של מייסד, נשיא ומנכ"ל החברה, איל וולדמן, הסתכמה ב-5.4 מיליון דולר (כ-19.4 מיליון שקל) - עלייה של 4.6% בהשוואה ל-2016. הנתונים פורסמו במסגרת זימון ראשוני לאסיפה השנתית, ומהם עולה כי וולדמן קיבל בשנה שעברה שכר בסיס של כ-604 אלף דולר, כאשר עיקר התגמולים שלו היו הוניים, בסך כ-4.6 מיליון דולר.

עוד כ-235 אלף דולר מעלות השכר מיוחסים לתגמולים אחרים - בין היתר הוצאות רכב (כ-13 אלף דולר) ודיור (כ-46 אלף דולר). עוד עולה מהזימון כי במקרה של שינוי בשליטה על החברה, וולדמן יהיה זכאי לתגמולים ("מצנח זהב") בהיקף נוכחי כולל של 7.3 מיליון דולר, כ-6.1 מיליון דולר מתוכם הם שווי התגמול ההוני שלו שיבשיל. בניגוד לשנים קודמות, וולדמן לא קיבל ב-2017 בונוס, וכך גם סמנכ"ל הכספים שפרש לאחרונה, יעקב שולמן. עלות שכרו של שולמן ב-2017 הסתכמה ל-1.1 מיליון דולר, ללא שינוי ביחס ל-2016. שני בכירים אחרים במלאנוקס, סגן הנשיא למכירות והמנהל הטכנולוגי, קיבלו כל אחד שכר בעלות של 1.2-1.3 מיליון דולר ב-2017.

שכר הדירקטורים בחברה בשנה שעברה הורכב מתגמול הוני בסך כ-214 אלף דולר לכל אחד, ותשלומים ששולמו על בסיס השתתפות בישיבות ובוועדות. כך למשל דב בהרב קיבל שכר בעלות של 285 אלף דולר ושי כהן קיבל שכר בעלות 263 אלף דולר.

האסיפה השנתית תתכנס ב-25 ביולי. מדובר באסיפה שנדחתה על רקע זימון לאסיפה מיוחדת שתיערך מחר, ובה יתבקשו בעלי המניות לאשר שינוי במנגנון בחירת הדירקטורים. באסיפה השנתית ביולי יתבקשו בעלי המניות לאשר את הבונוס שיוענק לוולדמן ב-2018 בכפוף לעמידה ביעדים; להקצות לו מניות חסומות; להצביע (בהצבעה לא מחייבת) על שכר הבכירים; וכן לבחור ב-11 חברי דירקטוריון. ההצעה הזו היא ה"נפיצה" ביותר בשל כוונתה של בעלת המניות (10.5%) קרן סטארבורד להעמיד מועמדים מטעמה לדירקטוריון במטרה להחליף את רוב הדירקטורים המכהנים. בזימון לאסיפה מפורט מהלך העניינים מאז כניסת סטארבורד להשקעה בחברה בנובמבר - כך למשל בתחילת דצמבר נערכה פגישה בין פיטר פלד, מנהל בקרן, לבין וולדמן והיו"ר אירווין פדרמן, במסעדה בקליפורניה. בינואר נערכה פגישה גם במשרדי החברה ביקנעם וארוחת ערב בת"א. הפגישה האחרונה בין הצדדים נערכה באפריל, אך מאז היו ביניהם שיחות טלפון.

מלאנוקס מבקשת מבעלי המניות לבחור מחדש בחברי הדירקטוריון לתקופת כהונה נוספת, בהם וולדמן, פדרמן, בהרב, כהן, גלנדה דורצ'ק ודדי פרלמוטר. במקביל, החברה קוראת לבעלי המניות להתנגד לכל מועמד מטעם סטארבורד.

כאמור, בחברה מבקשים לאשר לוולדמן בונוס שיינתן לו עבור עמידה ביעדים ב-2018. הבונוס הוא בגובה של 100%-150% משכר הבסיס השנתי, כלומר כ-604-906 אלף דולר. הצעה נוספת היא להקצות לו 72 אלף מניות חסומות, שחלקן יבשילו על בסיס עמידה ביעדים.

מלאנוקס מפתחת ומשווקת ציוד תקשורת להעברת נתונים מהירה, ונסחרת בנאסד"ק בשווי של כ-4.5 מיליארד דולר - קרוב לרמות שיא של מעל 5 שנים. וולדמן מחזיק ב-3.4% ממניות החברה בשווי נוכחי של 152 מיליון דולר.

אייל וולדמן, כנס ג'רני 2011 / צילום: תמר מצפי

מחפשים פרטיות

אל מלון הילטון בתל-אביב הגיעו אמש חברי המועדון המדעי של מכון ויצמן, כדי לשמוע מה יהיה בגורלה של הפרטיות בעידן המידע. במרכז המפגש עמדה הפעם הרצאתו בנושא זה של ד"ר גיא רוטבלום, מהמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית במכון. רוטבלום, שעוסק בעבודתו במכון בפיתוח גישות שיובילו להגדרות מתמטיות של פרטיות, סקר בין היתר את האתגרים החדשים שמעמידה למשל רשת נטפליקס, העוקבת אחרי העדפות הצפייה של הגולשים, לא תמיד בידיעתם. עוד הזהיר רוטבלום כי לממשלות יש המון מידע עלינו, והם שוקלים לשתף אותו עם מגזרים שונים. "זה טוב וזה גם רע", הוא טען.

ועוד בתוכנית האמנותית: בהמשך הערב עלה לבמה שאולי לוטן, מנכ"ל ובעלי קבוצת הנדל"ן לוינשטין שדיבר על יזמות, ואחריו דיבר אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות. התרשמו ודאגו לעתידה של הפרטיות בעידן החדשנות: שמשון הראל, מבעלי אמריקה ישראל ויו"ר המועדון המדעי; יעל גורן וגמן, מנכ"לית המועדון המדעי ; פרופ' דניאל זייפמן, נשיא מכון ויצמן; שרה ופרופ' מיכאל סלע, לשעבר נשיא המכון; ישעיהו (שייקה) לנדאו, מבעלי השליטה באגוד; פרופ' מיכאל סלע; אשת העסקים והיזמת רוני רוס ובן זוגה גדעון רוס; יעקב בן אדיבה, מנכ"ל אקסנ צ'ר ישראל; פרופ' רות ארנון ובן זוגה ד"ר אוריאל ארנון; יוסי דהן, בעל השליטה באלדן; עמית בן סירא, בכיר בקרדיט סוויס שהעניקה חסות לאירוע; עו"ד אודליה שפיטלני; שמואל פרנקל, יו"ר אפסילון; מהרטה רון, סגנית ראש עיריית תל-אביב ובעלה ערן רון; אייל בליצר, מנהל השקעות קרן גלילות; ואחרים.

מהרטה ברוך וזייפמן/ צילום: אוהד הרכס ואיתי בלסון, מכון ויצמן

מייסד אורמת נבחר ע"י האקדמיה המלכותית בבריטניה כבעל תרומה יוצאת דופן

שבועות ספורים לאחר שזכה בפרס ישראל למפעל חיים בתעשייה, יהודה (לוסיאן) ברוניצקי זוכה בפרס נוסף. האקדמיה המלכותית להנדסה בבריטניה הודיעה אתמול כי ברוניצקי יקבל השנה את "מדליית הנסיך פיליפ" - המחולקת אחת לשנתיים למהנדס שתרומתו להנדסה יוצאת דופן. ברוניצקי (83) ייסד יחד עם רעייתו יהודית את חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת בשנת 1965, וכיהן כמנהל הטכנולוגי של החברה במשך שנים רבות. המדליה נחשבת לפרס האישי היוקרתי ביותר של האקדמיה המלכותית להנדסה; הנסיך פיליפ - הדוכס מאדינבורו, בעלה של אליזבת מלכת אנגליה - הוא עמית בכיר באקדמיה.

בהודעת האקדמיה נכתב כי המדליה תוענק לברוניצקי על עבודתו יוצאת הדופן לפתח טכנולוגיות חדשות לניצול האנרגיה הגיאותרמית של כדור הארץ. "אנרגיה גיאותרמית היא מקור אנרגיה נקי. עבודתו החלוצית של ברוניצקי על נוזלים אורגניים הייתה קריטית לפיתוח התעשייה", נכתב בהודעה, המפרטת את ההיסטוריה של הקמת אורמת, ומציינת כי עד כה בנתה החברה עשרות תחנות המפיקות כ-3,000 מגה וואט.

"ברוניצקי תרם תרומה משמעותית למדע ההנדסה בכללותו, עם כ-50 פרסומים ו-35 פטנטים שרשומים על שמו ועוד 65 פטנטים משותפים, ועם תמיכתו בארגונים המתמקדים בייצור גיאותרמי", מוסיפה הודעת האקדמיה.

ברוניצקי עצמו מסר בהודעה כי "זהו כבוד גדול לקבל את מדליית הנסיך פיליפ. בזמנו, 'מכירה' של סוג חדש לגמרי של אנרגיה הייתה קשה, ומספק לראות שכיום יש יצרנים ומרכזי מו"פ מבוססים שמקדמים את המערכות הללו".

יהודה ברוניצקי / צלם: תמר מצפי

יצחק פורר נפרד מאלוני חץ

יצחק פורר, מרואי החשבון הבכירים בישראל, נפרד מתפקידו כדירקטור חיצוני (דח"צ) בחברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ, אחרי תשע שנות כהונה. פורר (84), הוא ממקימי פירמת ראיית החשבון הענקית קוסט-פורר-גבאי את קסירר, בה הוא כיהן כמנכ"ל ובהמשך כיו"ר, וממנה פרש במהלך שנת 2007.

פורר הצטרף לאלוני חץ בשנת 2009, והיה חבר בוועדת הביקורת ובוועדת התגמול של החברה ומלבדה הוא חבר בדירקטוריונים של חברות נוספות.

עזיבתו של פורר את הדירקטוריון של אלוני חץ נעשה כחודש וחצי לאחר שהחברה צרפה לדירקטוריון שלה כדח"צ את הפרופסור לכלכלה צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל, ומי ששמו עלה באחרונה כאחד המועמדים העשויים להתמודד על תפקיד הנגיד הבא, הצפוי להתפנות בחודש נובמבר.

אלוני חץ, שבשליטת דודי ורטהיים והמנכ"ל נתן חץ, נסחרת בבורסה בשווי של כ-5.7 מיליארד שקל, אחרי שאיבדה כ-10% מערכה מתחילת השנה.

בחודשים האחרונים נודע כי החברה תשקיע עד לכ-1.6 מיליארד שקל (כ-340 מיליון ליש"ט) בפעילות רכישה, ייזום וניהול נדל"ן מניב בבריטניה, באמצעות חברה חדשה שתקים, שתתמקד בפעילות באזור המטרופולין של לונדון.

לאלוני חץ יש כיום פעילות בבריטניה, באמצעות החזקה בקבוצת הקרנות ברוקטון (Brockton) ומלבד זאת היא פועלת באמצעות חברות שונות בתחום הנדל"ן המניב בארה"ב, בשוויץ ובישראל (באמצעות חברת אמות) - פה היא מחזיקה גם בשליטה בחברת אנרג'יקס הפועלת בתחום האנרגיה המתחדשת.

יצחק פורר / צילום: איל יצהר

עוד כתבות

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

יש לי חולשה לחוזקות

ב–2001 התפרסם המחקר של מכון גאלופ, שתפר תוכנה לזיהוי חוזקות אינדיבידואליות. ברור שרצתי לבדוק מה החוזקות שלי ● הטור הפותח בגיליון נובמבר של 'ליידי גלובס'

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

מי צריך את היועץ המשפטי לממשלה, ומהי קללתו של נתניהו?

החלטת העליון להעמיד לדין את השוטר שירה במתפרע בכפר כנא התקבלה בשקט יחסי; אלא שהיא משנה את הדין הפלילי בישראל באופן שאין לו אח ורע בשום מדינה ● מדוע היא עשויה לחרוץ את גורל נתניהו, וכיצד היא מאיימת על החירות של כל אחד מאיתנו? ● דעה

רבקה מיכאלי / צילום: ניצן הפנר

"לא בטוח שמה שמצליח בת"א יצליח בחוץ. בתל אביבים יש משהו יותר פתוח"

רבקה מיכאלי, אנרגטית כתמיד, רצה מהפקה להפקה, מסדרה להצגה ● ראיון רציני־מצחיק על הצלחה כלכלית, הצגות לתל אביבים ואבנר נתניהו

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

תזונה /  צילום: Gettyimages ישראל

אלצהיימר, סוכרת, מחלות דם ולב: כמה אייג’ס אכלתם היום

חשבתם ששומן, סוכר וטיגון בעייתיים לתזונה שלנו? מתברר שגם לבישול ארוך, צלייה והשחמה יש השפעה, והם עלולים להאיץ תהליכים דלקתיים שיובילו למחלות כרוניות, כולל הזדקנות מוקדמת ● החוקרים מסבירים ל'ליידי גלובס' איך פועל מנגנון האייג'ס, למה זה מזיק לאכול מנת בשר מיד אחרי דג, ולמה חשוב לשתות קפה טורקי לפני הארוחה

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

בעיצומה של עדות השגרירה טראמפ צייץ: הרסה כל מקום שהיתה בו

מארי יובאנוביץ', שגרירת ארה"ב באוקראינה: ציוצים כאלה מפחידים מאוד ● יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, אדם שיף: "ניסיון לאיים על עדים" ● טראמפ הורה לפטר את יובאנוביץ' בעקבות שיחה עם לב פרנס, חתן פרס "חובבי ציון", שאמר לו, כי השגרירה אינה נאמנה לו

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל" ● חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים לייצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע

כרמים במחוז מרלבורו. עמק הלואר של ניו זילנד  /  צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

סוביניון בלאן שחבל על הזמן: היקבים הניו זילנדיים מפתיעים

לאחרונה עוקפים הסוביניון בלאנים הניו זילנדיים בסיבוב את מקביליהם הצרפתיים ● אפילו הצרפתים התחילו לפזול לכיוונם

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: תסתיים הטבת הצבירה המוגדלת ביפו בחסות העירייה באפליקציית Colu

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

 מייק ויקינג /  צילום: Chris McAndrew

"אני האיש הכי מאושר בעולם כיום? אני אחד המועמדים לתואר": ראיון עם האיש שהקים מכון לחקר האושר בקופנהגן

איך זה שהסקנדינבים כובשים פעם אחר פעם את המקומות הראשונים בדירוגי האושר העולמיים? מייק ויקינג החליט להקים את המכון לחקר האושר בקופנהגן, כדי להגיע למסקנות שיסייעו לשפר את איכות החיים של האנושות כולה ● ראיון מיוחד ל'ליידי גלובס'

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

אוהדי באיירן מינכן./ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה עולה כרטיס למשחק של ברצלונה? תלוי אם מסי ישחק

בעשור האחרון נמנעו מועדוני ספורט מלייקר כרטיסים כדי לא להכעיס אוהדים ● כעת הטכנולוגיה באה לעזרתם ומאפשרת למכור כרטיסים לפי היצע וביקוש, תוך התחשבות בפרמטרים כמו השתתפות כוכבים או מזג-האוויר

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים עלה באוקטובר ב-0.4%; מחירי הדירות ממשיכים לטפס

כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● מחירי הדירות עלו ב-0.2% ● עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%)

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו