גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"לית פייסבוק ישראל: מקצוע חדש נולד - מנהלי קהילות

הפלטפורמה של פייסבוק מאפשרת לקהילות לפרוח למרות המרחקים. תשאלו את מנהלי הקהילות ● פרשנות

פייסבוק / צילום: שאטרסטוק
פייסבוק / צילום: שאטרסטוק

קיים מיתוס שפרופיל היזם המצליח הוא כזה שנאבק בכוחות עצמו, ללא כל עזרה, כדי לסלול את דרכו לפסגה. אין דבר פחות נכון מזה. אם נסתכל על ההיסטוריה נמצא שמרבית האנשים המשפיעים והמצליחים ביותר לא הגיעו להצלחה לבדם. להיפך - הם היו חלק מקהילה. היו סביבם חברים, קולגות, משפחה שעזרו ודחפו אותם להגיע ליעדם. יזמים חברתיים ועסקיים מגלים בתחילת דרכם, כי לחבור לקהילה שמורכבת מאנשים שחוו חוויות דומות לשלהם, היא חוויה מעצימה ומפרה. תחושת השותפות הזו מעניקה לחברי הקהילה כוח והשראה. היא יוצרת קרקע של תמיכה, קשרים וידע וניסיון אשר דרושים להצלחה.

תופעת הקהילות הולכת וגדלה בעולם. בעבר קהילות היו מוגדרות על-ידי המרחב הגיאוגרפי, הפיזי. השבט, השכונה שבה אנשים התגוררו - אלו היו הקהילות שלהם. העידן הדיגיטלי שינה את האופן בו אנשים מתקשרים, ובין היתר, פישט את היכולת לייצר ולשמר אינטראקציות בין חברי הקהילה ללא הגבלת זמן או גבולות.

ומהי קהילה? התשובה משתנה בהתאם למי שנשאל, אבל בכל זאת אפשר להגדיר קהילה, באופן אובייקטיבי, כמקום שבו אדם מרגיש שותפות, בית. מקום שבו הוא יכול להשמיע ולהישמע, ולפעמים אין לו מקום אחר לעשות את זה, חוץ מאשר עם אותם חברי קהילה שחווים חוויות דומות לשלו.

קהילות בפייסבוק התפתחו באופן טבעי על הפלטפורמה. לאחרונה, הבנו שהחזון שהנחה אותנו במשך עשור: "לחבר בין אנשים" אינו מספיק וצריך גם לקרב ביניהם. אחת הדרכים לעשות את זה היא באמצעות מתן כוח לאנשים לבנות קהילות משמעותיות, שיוצרות השפעה על חיים של אנשים.

מתוך הבנה זו נולדה ההחלטה להשקיע ולתמוך בקהילות. וזה חלק משמעותי מהחזון של החברה לעשור הקרוב.

פייסבוק משמשת כיום כפלטפורמה למאות אלפי קהילות מכל הסוגים; אם זו קהילה של נשים אתיופיות שמבקשות להעצים וללמוד אחת מהשנייה בבניית עסק, הורים טריים שמתמודדים עם תינוק בפעם הראשונה שואלים את חברי הקהילה שאלות על מזון תינוקות, דרך שעות שינה בלילה ועד התמודדות עם מחלות. ישנה קהילה של אימהות ש"מבשלות יחד", שמשתפות זו את זו בתמונות ומתכונים שמשדרגים את הארוחות המשפחתיות באלפי בתים בישראל. עוד קהילה שאני אוהבת היא קהילת סטארט-אפים ירושלמים, שמונה אלפי חברים שעוזרים אחד לשני בחיבור לחברות שונות באקו-סיסטם וחולקים מידע מקצועי.

בראש כל קהילה כזו נמצאים אנשים יוצאי דופן, שהחליטו להשקיע מזמנם, בין שבמשרה מלאה ובין שבלילה אחרי העבודה היומית, כדי להבטיח שהקהילה תשגשג ותהיה משמעותית עבור חבריה. ישראל היא אחת המדינות הראשונות שבה נוצרה קהילה של מובילי קהילות, וזה לא מפתיע שגם בהיבט הזה אנחנו חלוצים.

אותם מובילי קהילות בחרו לאחרונה שם לתפקיד שהם ממלאים "מנק"לים" - מנהלי קהילות. לא מזמן פגשתי 50 מנק"לים כדי לגבש אמנה שתשמש אותם ואת חברי הקהילות. בדרך הזו הם יוכלו להשפיע על התרבות והשיח בתוך הקהילות שהם מובילים, אבל יותר מזה - הם יוכלו להשפיע על תרבות השיח במדינה כולה. אם נסתכל על עצמנו, הפלורליזם והשיח הפתוח יחד עם מגוון הדעות המאפיין את הישראלים הוא מה שעושה אותנו כל כך ייחודיים פייסבוק ולא פלא שמספר הקהילות הישראליות והמעורבות הגבוהה בהן עצום ביחס למדינות אחרות.

מחקרים מראים כי קהילות וירטואליות מפתחות אצל חבריה דימוי עצמי טוב יותר ושביעות רצון. מהפן העסקי, הקהילות העסקיות מאפשרות צמיחה לעסקים הקטנים והבינוניים.

המהפכה הרביעית, שמכונה גם המהפכה הדיגיטלית, לא מסתכמת רק במתן אפשרות לקהילות גלובליות להתקיים, אלא היא גם הביאה איתה הזדמנויות רבות עבור עסקים קטנים ובינוניים וסטארט-אפים.

פייסבוק, בתוך המהפכה הדיגיטלית, השטיחה למעשה את ההיררכיה הקיימת תוך מתן שוויון בהזדמנויות וביכולת של עסקים קטנים לצמוח. היא שינתה את המפה על-ידי הורדת חסמי הכניסה הפיזיים והכלכליים. אם בעבר רק תאגידי ענק יכלו להרשות לעצם לפרסם את שירותיהם (לרכוש שטחי פרסום בטלוויזיה, שלטי חוצות וכו'), היום אנחנו עדים למגמה בה עסקים קטנים ובינוניים יכולים להציע את שירותיהם בצורה חכמה וממוקדת. כל הדברים הללו נכונים גם לסטארט-אפים. היום, שני חברים שמקימים סטארט-אפ במוסך, יכולים לפרוץ את גבולות המדינה ולגעת באנשים ברחבי העולם בעלות נמוכה.

כך, אנחנו מעודדים יזמות וחדשנות, מייצרים הזדמנויות כלכליות ותורמים ליצירת מקומות עבודה. אם נסתכל על המספרים, כיום יש לנו 70 מיליון עמודים עסקיים, ו-6 מיליון מפרסמים. מחקרים מהעולם מראים כי 44% מהעסקים הקטנים-בינוניים בפייסבוק, הקימו את העסק שלהם על הפלטפורמה בלי חנות פיזית, 66% ציינו שהמכירות שלהם גדלו בעקבות פרסום בפלטפורמה, 70% אומרים שפייסבוק סייעה להם למכור מוצרים מחוץ לגבולות הערים והמדינות שלהם. 57% אמרו שבזכות הצמיחה העסקית שלהם בפייסבוק הם יכולים להעסיק יותר עובדים. זה נתון מדהים. מספיק שכל עסק שנתן תשובה כזו גייס עובד אחד בלבד בזכות הפלטפורמה, וכבר מדובר ב-40 מיליון עובדים חדשים.

יש הרבה מנועי צמיחה ובעיני פייסבוק היא אחד המשמעותיים שבהם. אני מאמינה שאנחנו רק בהתחלה וכי הפלטפורמה טומנת בחובה אפשרויות רבות לקהילות וירטואליות ולעסקים.

■ הכותבת היא מנכ"לית פייסבוק ישראל. 

עוד כתבות

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

נדב קדרון/ צילום: תמר מצפי

תוצאות ניסוי של אורמד הקפיצו את מניית מפתחת גלולת האינסולין כ-80% בתוך חודש

התוצאות פורסמו ב-12 בנובמבר, אולם העלייה נרשמה לאחר שהחברה הסבירה את התוצאות ואת מבנה התחרות בשוק למשקיעים, הן בפגישות והן בדוחותיה הכספיים

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

איילת שקד בטור מיוחד ל"גלובס": "ההסתדרות גורמת נזק למשק"

הכוח של ההסתדרות הוא חסר היגיון; החקיקה שמסדירה את פעולתה היא קיצונית ויוצאת דופן בהשוואה לעולם בכוח הלא פרופורציונאלי שמקבלת ההסתדרות לעומת הכוח שמקבלים שאר השחקנים במשק ● דעה

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע