גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"חלום הבלהות של שוק ההון": הונה משקיעים וייכלא ל-3 שנים

שי אבני הורשע במסגרת הסדר טיעון בביצוע למעלה מ-2,000 עסקאות תרמיתיות שהניבו לו רווח של כ-280 אלף שקל ● ביהמ"ש: "מדובר במי שפעל ביודעין ובמתכוון, מראש ועפ"י תוכנית שיזם, להונות את לקוחותיו ולגזול את כספם... זהו מקרה חריג שביהמ"ש טרם נתקל בדומה לו"

השופט חאלד כבוב / צילום: תמר מצפי
השופט חאלד כבוב / צילום: תמר מצפי

בית המשפט המחוזי בתל-אביב במסר חריף לפועלים בשוק ההון: לא נגלה סלחנות כלפי הונאת משקיעים. השופט חאלד כבוב מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב הטיל 3 שנות מאסר בפועל, פיצויים בסך 280,000 שקל וקנס בסך 50,000 על הסוחר בשוק ההון שי אבני, שהורשע בהונאת משקיעים בשוק ההון.

כבוב ציין בגזר הדין כי מדובר במקרה חריג במיוחד המצדיק ענישה חמורה. "המקרה הנוכחי הוא מקרה חריג מאוד שבית משפט זה טרם נתקל בדומה לו במשך השנים האחרונות, במובן זה שמדובר במי שפעל ביודעין ובמתכוון, מראש ועל-פי תוכנית שיזם, להונות את לקוחותיו ולגזול את כספם, ללא כל כוונה לנהל עבורם תיק השקעות כפי שהתחייב לעשות בפניהם. הנאשם תכנן ויזם תוכנית מרמתית שייעודה היחיד היה גזלת כספם של אותם לקוחות שהצליח לגייס לאחר מסע שכנועים מתמשך, תוך התעלמות מוחלטת מן הנזק שייגרם לאותם לקוחות", כתב.

עוד ציין כבוב כי "אין מדובר במנהל השקעות או מנהל כספים שניהל את כספי לקוחותיו ונקלע למצוקה ועל רקע מצוקה זו החליט לקחת סיכון מסוים על חשבון כספי לקוחותיו, או אף במקרים חמורים יותר החליט לפעול ביודעין לקבל חלק מכספי לקוחותיו כדי להיחלץ ממצוקתו הכספית, אלא מדובר במקרה חריג שבו הנאשם פעל ביודעין ובמתכוון אך ורק לגזלת כספם של לקוחותיו".

בנובמבר אשתקד הורשע אבני, על-פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בעבירות גניבה בידי מורשה, השפעה בדרכי תרמית על שערי ניירות ערך, ניהול תיקים ללא רישיון ומשיכת צ'קים ללא כיסוי.

כתב האישום המקורי נגד אבני, בגין הונאת משקיעים בשוק ההון, הוגש לבית המשפט ביוני 2016, ובמסגרתו נטען כי בין השנים 2014-2012 פנה אבני ל-17 משקיעים שונים, הציג את עצמו בפניהם כבעל מומחיות וניסיון בשוק ההון והציע לנהל את השקעותיהם תמורת חלוקה ברווחים. לחלק מן המשקיעים הבטיח אבני כי במקרה שיהיו הפסדים בתיק, הם יכוסו על-ידו, ולחלקם הוא אף נתן צ'קים ללא כיסוי שנועדו להבטיח את התחייבויותיו כלפיהם.

לפי כתב האישום המקורי, לאחר שהמשקיעים נתנו לאבני את ההרשאה לפעול בחשבונותיהם, הוא החל לבצע עסקאות עצמיות בין חשבונותיו לבין חשבונות המשקיעים, באופן שיצר רווח לחשבונות של אבני על חשבון המשקיעים.

בסך-הכול הואשם אבני בכך שביצע למעלה מ-2,000 עסקאות, שהניבו לו רווח של כ-340 אלף שקל.

בכתב האישום המתוקן, שכלל שני אישומים בלבד, הודה אבני בכך שאכן ביצע כ-2,000 עסקאות מתואמות בין חשבונותיהם של הלקוחות לבין חשבונותיו השונים, אך הסכום שגנב מהם לכאורה הופחת לכ-280 אלף שקל. עוד הודה אבני כי השפיע בדרכי תרמית על שערי ניירות הערך בהם סחר.

הסדר הטיעון לא כלל הסכמה בנוגע לעונש שיוטל על אבני, ובית המשפט ציין כי המקרה שהגיע אל אולמו חמור מאוד ומצדיק שנות מאסר ממושכות, כדי להעביר מסר של הרתעה לפעילים בשוק ההון; ואולם בשל נסיבותיו האישיות של אבני הוטל עליו עונש "קל" ממה שהתכוון כבוב להטיל.

"מדובר בנאשם אשר יזם מהלך תרמיתי שהתבסס אך ורק על העיקרון של גזילת כספי לקוחותיו, כאשר מדובר בלקוחות פרטיים שגויסו על-ידי הנאשם על רקע של היכרות מוקדמת עמו ותוך ניצול האמון שנתנו בו, כאשר הנאשם פעל במימוש תוכניתו המרמתית כבר עם החתמת לקוחותיו על ייפוי-הכוח לנהל את חשבונם. מדובר בכוונה של ממש לשלוח יד בכספי לקוחותיו, מבלי לפעול כהוא זה לנהל את כספם של הלקוחות בשוק ההון, כאשר הפעילות היחידה בחשבונות הייתה לנהל אותם לצורך העשרת כיסו של הנאשם, וזו בלבד", כתב כבוב בפסק הדין. 

"חלום הבלהות של שוק ההון" 

עוד הוסיף כבוב כי מעשיו של הנאשם פגעו ישירות ובאופן ברור בליבו של הערך עליו ניסה המחוקק להגן, פגיעה באמון הציבור, בפעילי שוק ההון ובעיקר במנהלי השקעות, וכי מדובר בפגיעה תדמיתית חמורה.

"מנהל תיקי השקעות שפועל לרכוש את אמונם של לקוחותיו אך ורק במטרה לגזול את כספם, הוא בעצם חלום הבלהות של שוק ההון, הוא פוגע במידה משמעותית בערכים המוגנים שמושתתים על אמון הציבור, בעקרונות אלה ותלויים בו. מדובר בפעילות שנמשכה על פני פרק זמן של כשנתיים בכ-2,200 עסקאות עצמיות. כמו כן, אין לשכוח שמדובר ברווח כספי ניכר שהפיק הנאשם בדמות סכום של כ-280,000 שקל שנגזלו מאותם משקיעים פרטיים", כתב.

השופט ציין כי הנאשמים המגיעים אל אולמו במקרים דומים הם נאשמים "נורמטיביים" לכאורה ולא עבריינים, אשר נקלעו למצוקה כלכלית; אך לא כך היה בעניינו של אבני. "בפרשיות מעין אלה מדובר כמעט תמיד בנאשמים נעדרי עבר פלילי שמנהלים אורח חיים נורמטיבי, הם לרוב אנשי משפחות, שתרמו ותורמים למדינה ולחברה, שמעדו בשל סיבה כזאת או אחרת, לרוב בשל מצוקה כספית או משבר שחוו בחייהם, אך אף אחד מאותם מקרים שציינתי לא משתווה למקרה שבפניי שבו הנאשם פעל ביודעין ובמתכוון אך ורק כדי לגזול את כספם של לקוחותיו! מדובר במעשה גזל מכוון שתוכנן על-ידי הנאשם, מבלי שתתלווה אליו כל פעילות מסחר בשוק ההון מכל מין וסוג, למעט מסחר עצמי שנועד להעשיר את כיסו של הנאשם".

עוד הוסיף כבוב כי "מדובר במעשים שגובלים בעזות-מצח בלתי שגרתית ובנכונות אינסופית של הנאשם להבטיח כל דבר ללקוחותיו הפוטנציאליים על-מנת לזכות באמונם תוך הפרחת הבטחות-שווא, תוך התחייבות להסתפק בנתח מהרווחים, תוך נכונות להפקיד בידיהם המחאות שנועדו לכסות הפסדים עתידיים ותוך התשת אותם לקוחות פוטנציאליים בתקשורת חוזרת ונשנית, עד אשר אלה ישתכנעו להפקיד את ניהול כספם בידי הנאשם".

לדברי כבוב, מקרה כזה הוא "חמור שבעתיים" מפרשיות אחרות שהגיעו אליו, ובנסיבות רגילות היה קובע מתחם ענישה של 4-7 שנות מאסר, זהו המתחם הראוי; ואולם, השופט התחשב בנסיבות האישיות של אבני, שסבל מבעיות נפשיות מלפני כ-3 עשורים בעקבות שירותו בצבא ועקב מאסר שהוטל עליו בגין עבירות נהיגה.

שירות המבחן הגיש המלצה בתסקירו להסתפק בעונש הרתעתי שצופה פני עתיד תוך העדפת האינטרס השיקומי של אבני, הטלת צו מבחן שיחייב את הנאשם לקבלת טיפול משך שנה וכן להסתפק לכל היותר בעונש של מאסר לריצוי בעבודות שירות.

ואולם, השופט ציין כי "המקרה דנן הוא מקרה מובהק שבו המלצת שירות המבחן עומדת בסתירה בולטת ומשמעותית לאינטרסים הציבוריים המוגנים במקרה זה, ומדובר באינטרסים בעלי משקל נכבד עם השלכות רוחב".

עוד כתבות

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו