גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אתגר המונדיאל: איך התאגיד יצליח לשמר את הרייטינג החזק?

הרייטינג של התאגיד זינק כצפוי מאז תחילת המונדיאל, וב"כאן" מקווים לנצל את המומנטום כדי לצאת לדרך חדשה - אבל ההיסטוריה מלמדת שמדובר באתגר גדול ● בינתיים הערוצים המסחריים מתמודדים עם אירוע ספורט גדול ראשון בעידן שאחרי הפיצול ונוקטים טקטיקות שונות - מהתקפה ועד ירידה לבונקר

ברזיל נגד שווייץ, מונדיאל 2018 / צילום: רויטרס, Marko Djurica
ברזיל נגד שווייץ, מונדיאל 2018 / צילום: רויטרס, Marko Djurica

הסיבוב הראשון של משחקי המונדיאל הסתיים היום (ג'), אבל בחמשת הימים שחלפו מאז יציאת מונדיאל 2018 לדרך הוא הספיק להותיר, כצפוי, רושם עז על טבלאות הרייטינג. מאז יום שישי המשדר הנצפה מדי יום הוא שידור של משחק מהמונדיאל, וחמשת המשחקים הנצפים ביותר עד כה מרכיבים גם את רשימת 6 התוכניות הנצפות מאז שהמונדיאל יצא לדרך (כולל יום חמישי שבו לא שודר משחק בפריים-טיים). המגמה הזו צפויה ללוות אותנו ואולי אף להתחזק בחודש הקרוב.

ההשפעה הזאת של המונדיאל אינה חדשה, אבל כמו כל דבר שקורה בשוק הטלוויזיה המסחרית מאז נובמבר, גם כאן מדובר בפעם הראשונה שהערוצים המסחריים נאלצים להתמודד עם מפגע רייטינג כזה - שיימשך כאמור חודש שלם - בעידן שאחרי פיצול ערוץ 2. אם בעבר הפלטפורמה החזקה של ערוץ 2 הייתה יכולה לספוג את הפגיעה הזאת, והזכייניות גם נאלצו להתמודד מול המשחקים רק במהלך חצי מהשבוע - כעת הן ממילא מתמודדות מדי יום בקרב עקוב מדם זו מול זו, ויחד הן צריכות להתמודד גם מול המשחקים שמשודרים בערוץ הציבורי.

את התוצאה אפשר לראות כבר כעת: נתון רייטינג דו-ספרתי בפריים-טיים במשדרי אחד משני הערוצים החזקים, קשת ורשת (בערוץ 10  ממילא לא מגיעים בדרך כלל לנתון כזה) הופך להיות עניין נדיר, לוחות השידורים הופכים להיות נזילים ולא צפויים, ובכל ערב נשקלת האפשרות לשבץ שידור חוזר בפריים-טיים.

מן העבר השני - וגם כאן יש חידוש - תאגיד השידור "כאן", גוף השידור הציבורי שמעביר הפעם את המשחקים, הוא גוף חדש שיצא לדרך רק לפני קצת יותר משנה, ועד כה לא ממש רווה נחת בזירת הרייטינג, גם על רקע הפיצול, שאילץ אותו להתמודד מול 3 ערוצים חזקים במקום שניים לפני כן.

מאז ה-14 ביוני טבלאות הרייטינג היומיות הפכו לחלום מתוק עבור התאגיד החבוט, אך גם שם ברור שבאמצע יולי יגיע הזמן להתעורר, והאתגר הגדול יהיה להשאיר כמה שיותר מהצופים באפיק 11 ולהיעזר בדחיפה של המונדיאל כדי להוציא לדרך, הפעם באמת ובכל הכוח, עידן חדש בשידור הציבורי. 

כמה רייטינג עשה המונדיאל

האתגר של התאגיד

בתאגיד "כאן" סימנו את המונדיאל כנקודת מפנה כבר בשלב מוקדם יחסית. הלוגו "בהרצה" הוסר אחרי שנה - תוך ניצול אירוע עתיר רייטינג אחר, האירוויזיון - ומשדרים חדשים שאמורים לעלות נשמרים כעת עד לסיומו, כדי לנסות לשמור כמה שיותר מהקהל שיגיע לערוץ במהלך החודש הקרוב. ב"כאן" גם השיקו קמפיין תדמית חדש - המנצל את הצפייה הגבוהה כעת בערוץ אך מתפרס גם לרדיו לדיגיטל, לפרינט ולשילוט חוצות - תחת הסיסמה "תעשו 1 + 1", באופן שמרמז כמובן למספר האפיק בשלט.

הנתונים ההיסטוריים מצביעים כמובן על כך שהתאגיד הולך כאן נגד הסיכויים, מה שרק מעצים את האתגר שעמו הוא צפוי להתמודד. בשני המונדיאלים הקודמים, ששודרו אף הם באפיק 11, ערוץ 1 חווה התרסקות דרמטית בנתוני הרייטינג שלו בחודש שאחרי המונדיאל.

אם בוחנים למשל את נתוני מהדורת "מבט" בתקופת מונדיאל 2014, ניתן לראות שבזמן המונדיאל היא זינקה לנתון ממוצע של 7.3%, אך בחודש שלאחר מכן היא צנחה לנתון ממוצע של 3.9%, שנמוך אפילו מהנתון שהיא הציגה בחודש שקדם למונדיאל (4.7%). בשני המונדיאלים הקודמים נרשמו בחודש שאחרי ירידות חדות בכל הפרמטרים של ערוץ 1, עם נפילת רייטינג בשיעורים של 40% עד 60%.

מה קרה לרייטינג של ערוץ 1

בינתיים בתאגיד נמצאים כמובן בשלב ההנאה מהנתונים. שלשום (א'), רגע לפני המשחק הנצפה ביותר עד כה בין ברזיל לשווייץ, זינקה מהדורות החדשות המרכזית שלהם לנתון שיא מאז ההקמה - 9.2%, ועקפה גם את מהדורת חברת החדשות ששודרה ברשת וגם את המהדורה המרכזית של ערוץ 10. וזו רק דוגמה אחת. 

עם סיום המונדיאל מתכוונים בתאגיד להעלות 6 תוכניות מקור חדשות, לצד סדרות רכש וסרטי דוקו. בין התוכניות הבולטות: הדרמה המקורית "שטוקהולם", הפקה משותפת של "כאן" ושל קשת על-פי ספרה של נעה ילדין שתעלה ב-16 ביולי; סדרה קומית מקורית בשם "הפסיכולוגית", המבוססת על סדרת הרשת של ליסה קודרו ("חברים"), שתעלה ב-18 ביולי; דוקו ריאליטי בשם "יחידות מעורבות", שמלווה גדוד מעורב בצה"ל ומופק על-ידי חברת קודה; וסדרה דוקומנטרית בשם "חסידיסטוק", המתעדת את "גיבורי התרבות של המוזיקה היהודית העכשווית".

האתגר של הערוצים המסחריים

על-פי הערכות בשוק, בשני המונדיאלים הקודמים נפגעו משדרי הפריים-טיים של הערוצים המסחריים ב-10% עד 20% (במונדיאל האחרון הפגיעה הייתה קלה יותר, מכיוון שהמשחק המרכזי החל ב-22:00). השנה המשחקים המרכזיים נופלים בדיוק על תחילת שידורי הפריים - כך שההערכה היא שהפגיעה תהיה חמורה יותר - וכאמור הערוצים מגיעים אליהם ממילא פגיעים בהרבה.

יחד עם זאת, שני הערוצים המסחריים הגדולים, קשת ורשת, מגיעים אל המונדיאל כשהם במצב מעט שונה. רשת נמצאת באוויר עם שני משדרי ריאליטי גדולים, שהמרכזי בהם הוא "האח הגדול", שעלה עוד לפני המונדיאל וכמובן אמור להימשך גם אחריו. התוכנית תמשיך להיות משדורת פעמיים בשבוע, ועד כה שודר משדר אחד שלה בעידן המונדיאל, שדווקא שמר על רייטינג דומה לממוצע, אך ניצל יום חריג שבו המשחק המרכזי החל ב-22:00 ולא היה אטרקטיבי במיוחד (קרואטיה נגד ניגריה), כך שהאתגר בהמשך צפוי להיות גדול.

בקשת, לעומת זאת, החליטו לשמור את שתי התוכניות הגדולות שאמורות לנסות להתמודד בהמשך מול "האח הגדול" - ריאליטי המוזיקה של אייל גולן ואביב גפן "אביב או אייל" והפורמט "אתגר הנינג'ה" - רק לתקופה של אחרי המונדיאל, ובינתיים השיקו תוכניות צנועות יותר מבחינה תקציבית, כמו "היום בעוד שנה", שהתקשתה מעט בתוכנית הראשונה שלה, ו"המתחזים", שרשמה אמש (ב') נתון יפה יחסית. קשת גם רכשה שניים ממשחקי המונדיאל ותשדר משחק משלב הבתים ומשחק משמינית הגמר.

על-פי גורמים בשוק, בכל הערוצים מנסים להעריך כמה ימים קדימה או מדי ערב עד כמה אטרקטיבי כל אחד מהמשחקים המרכזיים, וכמובן בודקים את השיבוץ של המתחרים ולפי זה מחליטים איך ייראה הלוח.

בערוץ 10 הדילמה היא יחסית קטנה יותר, על רקע העובדה שממילא התוכניות שלו פחות יקרות, וגם לאור העובדה שהוא לא מהסס לשבץ שידורים חוזרים בפריים אם הדבר נדרש מבחינה כלכלית. יחד עם זאת, גם הוא כמובן נפגע מהמצב, ובהערכה שעשו שם החליטו למשל לא לשבץ בשבועות הקרובים את "פנים אמיתיות" של אמנון לוי. מנגד, הסדרה "חברות", שפונה לקהל נשי, כן תושק בעונה חדשה בשבוע הבא, ובמהלך החודש ממשיכות לרוץ גם עונות חדשות של "בייבי בום" ו"המקור".

עוד כתבות

רכב של מאזדה במפעל הייצור / צילום: רויטרס

חולשה בפעילות המסורתית של דלק רכב: מכירת מכוניות מאזדה צללה ב-30% ברבעון ונתח החברה בשוק הרכב המקומי הצטמצם ל-5%

ללא תרומתה של חברת התשתיות ורידיס, היה מחזור ההכנסות הרבעוני יורד ב-16% ● הרווח הרבעוני של דלק רכב צנח ב-29%, אך בסיכום המחצית סייעו סעיפי מט"ח להגדיל את הרווח ב-40%, ל-168 מיליון שקל

תמונה של הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מיטרוניקס צומחת, והמניה נושקת לשיא: יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מהקיבוץ שווה 2.8 מיליארד שקל

מיטרוניקס מציגה עלייה של 10% בהכנסות הרבעוניות, ל-308 מיליון שקל, ויציבות ברווח הנקי, שעמד על 59 מיליון שקל ● תחלק 48 מיליון שקל כדיבידנד לבעלי המניות

צוות MD Clone / צילום: MD Clone

MD Clone גייסה 26 מיליון דולר לפלטפורמת שיתוף מידע רפואי

את סבב הגיוס הנוכחי הובילה קרן aMoon של מריוס נכט, והשתתפו בו המשקיעות הקיימות בחברה, הקרנות אורבימד ולייטספיד ● בכך מגיע היקף הגיוס הכולל של החברה ל-41 מיליון דולר

סניף קפה של קופיקס / צילום: יחצ

קופיקס מנסה להתייעל תחת רמי לוי וסוגרת בתי קפה; בינתיים ההפסד הרבעוני זינק ל-6 מיליון שקל

ברבעון המקביל ההפסד עמד על כמיליון שקל ● לצד זה ההפסד התפעולי ברבעון התכווץ מ-2.9 מיליון שקל ל-1.7 מיליון שקל ● המנכ"ל אירם גרייבר: "נקטנו בשורה של פעולות ורה-ארגון, הן ברשת הסופרים והן במסגרת פעילות בתי הקפה"

ברק בכר, הפועל ב"ש / צילום: אמיר כהן

לעמוד על הקווים עם חרב מעל הראש: מעמד המאמנים בליגת העל הגיע השנה לשפל חדש

מאמן בליגת העל הוא ככל הנראה אחת המשרות הכי לא יציבות במשק הישראלי ● מה הגורמים לכך, איך זה פוגע בחוויית הצפייה של האוהדים, וכיצד אפשר לשנות את המצב? • דעה

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

עימות בין תומכי "עוצמה יהודית" ובין טיבי מחוץ לאולם ביהמ"ש

הדיון בבג"ץ בבקשות לפסילת "עוצמה יהודית" ומועמדיה הסתיים בעימות מחוץ לאולם בין תומכי המפלגה ממשיכת דרכו של הרב כהנא ובין ח"כ אחמד טיבי וכמה ממלוויו ● תומכי "עוצמה יהודית" קראו לעבר טיבי: "אתה תומך בשאהידים, תחזור למקום שבאת ממנו" - וטיבי השיב להם: "אני בעל הבית פה"

אנגלה מרקל. הביאה סגנון צילום: רויטרס,
Hannibal Hanschke

התשואה על האג"ח של גרמניה ל-30 שנה - מתחת לאפס

המשקיעים נוהרים לחוף מבטחים, ולצד היפוך עקום התשואות באג"ח של ממשלת ארה"ב, אלה של גרמניה לטווח הארוך מציעות תשואה שלילית ● המשמעות: המשקיעים יקבלו תמורה נמוכה מהסכום שהשקיעו, ולו רק בכדי להבטיח לא לאבד יותר מערך ההשקעה

אתר אשפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה עושה לאונרדו דיקפריו כשהוא נתקע מאחורי משאית זבל

בתוך סקטור התעשייה, שמאבד ערך ותפוקה לטובת מפעלים במדינות המזרח הרחוק, בולט מגזר תעשייתי אחד שדווקא נמצע בצמיחה מתמדת - פינוי אשפה ● רבים כבר גילו את פוטנציאל ההשקעה הטמון בתחום - וביניהם גם כמה שמות מפורסמים ● רוב קרנות הסל של מגזר התעשייה מקצות בינתיים משקל זעום לחברות בתחום, אבל אפשר למצוא גם כאלה שמתמחות בו

גיא סלע / צילום: תמר מצפי

גיא סלע, מנכ"ל סולאראדג', ייעדר מהתפקיד בגלל מחלתו; צבי לנדאו מונה למנכ"ל בפועל

סולאראדג' עדכנה לאחר סיום המסחר בוול סטריט כי במצבו הבריאותי של סלע חלה החמרה משמעותית, וכתוצאה מכך הוא ייעדר מהתפקיד ● לנדאו מכהן כסגן הנשיא למכירות בחברה מאז 2009

מרכז ביג באירופה / קרדיט צילום: ביג

דוחות טובים לביג: ה-NOI עלה ב-5% ל-155.7 מיליון ש' ברבעון

הרווח הנקי של ביג ברבעון השני עלה בכ-3% לעומת הרבעון השני אשתקד ל-54.6 מיליון שקל ● ה-NOI מחנויות זהות בישראל ובארה"ב עלה ב-3.5% במחצית וב-1.2% ברבעון השני

אצטדיון בלומפילד ממערב. / צילום: איל יצהר

חצי מיליארד שקל בלי חניה: השכנים של בלומפילד המחודש מודאגים ויש להם סיבה טובה

השיפוצים נגמרו והשכנים חוששים מחזרת האוהדים שמצידם דואגים מהמחסור בחניות ● בעירייה מקווים שהחזון שלהם להניע אוהדים למגרש בתחבורת המונים יתממש ● האם השקעת העתק במגרש הנוצץ של ת"א מוצדקת

משחק ליגה בין בית"ר ירושלים ומכבי תל אביב  / צילום: עודד קרני, מנהלת הליגות

ליגת העל חוזרת: חמש סיבות שהכדורגל הישראלי נשאר מאחור

ליגת העל בכדורגל חוזרת ביום שבת ● למרות החגיגה, ישנן המון סיבות לדאגה לנוכח מצב הענף בישראל ● כתבי "גלובס" התארחו באולפן "גלובסטוק" ונתנו כמה סיבות למה הכדורגל הישראלי נמצא בפיגור לעומת שאר העולם ● האזינו בבינג'

יואב וינברג / צילום: עינת לברון

מניית אמת מחשוב צונחת: דוח חלש יחסית בהשוואה לדוחות טובים שפרסמו חברות אחרות ממגזר ה-IT

רווחי החברה ברבעון צנחו בחצי, והיא מסבירה זאת בעסקאות מהותיות בשיעורי רווח נמוכים מהממוצע

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

אחרי הספקים, יינות ביתן מסתבכת גם עם הרגולטור: תשלם את הקנס הגבוה ביותר על חוסר שקיפות במחירים

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום על כוונה להטיל קנסות לעשר רשתות שהפרו את החוק שמחייב שקיפות מחירים בהיקף של 2.6 מיליון שקל, לאחר שהמחירים שלהן לא שודרו לאתרי השוואת מחירים ● מי שספגה את מספר ההפרות והקנס הגבוהים ביותר היא יינות ביתן בהיקף של כחצי מיליון שקל על 13 הפרות שביצעה

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

תגובה יצירתית להשפלה אמריקאית: נשיא איראן מחק 4 אפסים מהמטבע. איך תושפע הכלכלה?

השפעת העיצומים על המדינה צוברת תאוצה: שער הדולר באיראן הגיע לשיא של 120 אלף ריאל לדולר, שיעורי האינפלציה מזנקים ושוק הדיור קורס • ח’אמנאי מציע לפתח את תחום התרופות ולהפסיק להסתמך על הנפט

דודי רזניק/צילום: איל יצהר

קריסה בשוק האג"ח? "כדאי לנצל את הירידות החדות"

דודי רזניק מלאומי שוקי הון מצביע על כך שהמימוש החד שנרשם כעת בשוק האג"ח מגיע לאחר מהלך עליות יוצא דופן שלא נראה בשוק מזה זמן, מה שעשוי להוות הזדמנות ● "התנאים בשוק עדיין תומכים בשוק האג"ח הממשלתי; אם אג"ח ל-27 שנים נותן תשואה של 2.3%, זה לא רע בעולם של ריביות אפסיות", אמר רזניק

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א; בית שמש זינקה 11%, מיטרוניקס ב-8%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 90 טיפס ב-0.7% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● חלל תקשורת ממשיכה לטפס ● אמת והמלט נופלות לאחר הדוחות

פיתוח עסק / צילום: שאטרסטוק

כאבי הגדילה של הסטארט-אפים: איך להתרחב בלי לאבד אינטימיות

דייט עם המנכ"ל, עובד שמראיין את מי שמועמד לנהל אותו והפחתת ביורוקרטיה - כך מנסות חברות שצמחו במהירות לשמר את תרבות הסטארט-אפ שלהן

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

חוזרים למתווה של הסדר חוב? בוטלה מכירת החברה הבת של מטומי תמורת 36 מיליון דולר

חברת האינטרנט ממשיכה לאכזב את המשקיעים: המניה השלימה צניחה של 99% מאז הרישום הכפול בת"א, והאג"ח שהנפיקה כאן נסחרות בתשואת זבל של 62%

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

לפידות הותיר חותם: הפסד של 44 מיליון שקל לשיכון ובינוי ברבעון, גם בעקבות עלייה ניכרת בהוצאות שכר הבכירים

את המחצית הראשונה של השנה סיימה קבוצת הנדל"ן והתשתיות ברווח של 465 מיליון שקל, הודות למכירת עיקר החזקותיה בחברת הנדל"ן ADO הפועלת בגרמניה בעיתוי אופטימלי ● על יתרת ההחזקה ב-ADO נרשם ברבעון השני הפסד של כ-45 מיליון שקל