גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אתגר המונדיאל: איך התאגיד יצליח לשמר את הרייטינג החזק?

הרייטינג של התאגיד זינק כצפוי מאז תחילת המונדיאל, וב"כאן" מקווים לנצל את המומנטום כדי לצאת לדרך חדשה - אבל ההיסטוריה מלמדת שמדובר באתגר גדול ● בינתיים הערוצים המסחריים מתמודדים עם אירוע ספורט גדול ראשון בעידן שאחרי הפיצול ונוקטים טקטיקות שונות - מהתקפה ועד ירידה לבונקר

ברזיל נגד שווייץ, מונדיאל 2018 / צילום: רויטרס, Marko Djurica
ברזיל נגד שווייץ, מונדיאל 2018 / צילום: רויטרס, Marko Djurica

הסיבוב הראשון של משחקי המונדיאל הסתיים היום (ג'), אבל בחמשת הימים שחלפו מאז יציאת מונדיאל 2018 לדרך הוא הספיק להותיר, כצפוי, רושם עז על טבלאות הרייטינג. מאז יום שישי המשדר הנצפה מדי יום הוא שידור של משחק מהמונדיאל, וחמשת המשחקים הנצפים ביותר עד כה מרכיבים גם את רשימת 6 התוכניות הנצפות מאז שהמונדיאל יצא לדרך (כולל יום חמישי שבו לא שודר משחק בפריים-טיים). המגמה הזו צפויה ללוות אותנו ואולי אף להתחזק בחודש הקרוב.

ההשפעה הזאת של המונדיאל אינה חדשה, אבל כמו כל דבר שקורה בשוק הטלוויזיה המסחרית מאז נובמבר, גם כאן מדובר בפעם הראשונה שהערוצים המסחריים נאלצים להתמודד עם מפגע רייטינג כזה - שיימשך כאמור חודש שלם - בעידן שאחרי פיצול ערוץ 2. אם בעבר הפלטפורמה החזקה של ערוץ 2 הייתה יכולה לספוג את הפגיעה הזאת, והזכייניות גם נאלצו להתמודד מול המשחקים רק במהלך חצי מהשבוע - כעת הן ממילא מתמודדות מדי יום בקרב עקוב מדם זו מול זו, ויחד הן צריכות להתמודד גם מול המשחקים שמשודרים בערוץ הציבורי.

את התוצאה אפשר לראות כבר כעת: נתון רייטינג דו-ספרתי בפריים-טיים במשדרי אחד משני הערוצים החזקים, קשת ורשת (בערוץ 10  ממילא לא מגיעים בדרך כלל לנתון כזה) הופך להיות עניין נדיר, לוחות השידורים הופכים להיות נזילים ולא צפויים, ובכל ערב נשקלת האפשרות לשבץ שידור חוזר בפריים-טיים.

מן העבר השני - וגם כאן יש חידוש - תאגיד השידור "כאן", גוף השידור הציבורי שמעביר הפעם את המשחקים, הוא גוף חדש שיצא לדרך רק לפני קצת יותר משנה, ועד כה לא ממש רווה נחת בזירת הרייטינג, גם על רקע הפיצול, שאילץ אותו להתמודד מול 3 ערוצים חזקים במקום שניים לפני כן.

מאז ה-14 ביוני טבלאות הרייטינג היומיות הפכו לחלום מתוק עבור התאגיד החבוט, אך גם שם ברור שבאמצע יולי יגיע הזמן להתעורר, והאתגר הגדול יהיה להשאיר כמה שיותר מהצופים באפיק 11 ולהיעזר בדחיפה של המונדיאל כדי להוציא לדרך, הפעם באמת ובכל הכוח, עידן חדש בשידור הציבורי. 

כמה רייטינג עשה המונדיאל

האתגר של התאגיד

בתאגיד "כאן" סימנו את המונדיאל כנקודת מפנה כבר בשלב מוקדם יחסית. הלוגו "בהרצה" הוסר אחרי שנה - תוך ניצול אירוע עתיר רייטינג אחר, האירוויזיון - ומשדרים חדשים שאמורים לעלות נשמרים כעת עד לסיומו, כדי לנסות לשמור כמה שיותר מהקהל שיגיע לערוץ במהלך החודש הקרוב. ב"כאן" גם השיקו קמפיין תדמית חדש - המנצל את הצפייה הגבוהה כעת בערוץ אך מתפרס גם לרדיו לדיגיטל, לפרינט ולשילוט חוצות - תחת הסיסמה "תעשו 1 + 1", באופן שמרמז כמובן למספר האפיק בשלט.

הנתונים ההיסטוריים מצביעים כמובן על כך שהתאגיד הולך כאן נגד הסיכויים, מה שרק מעצים את האתגר שעמו הוא צפוי להתמודד. בשני המונדיאלים הקודמים, ששודרו אף הם באפיק 11, ערוץ 1 חווה התרסקות דרמטית בנתוני הרייטינג שלו בחודש שאחרי המונדיאל.

אם בוחנים למשל את נתוני מהדורת "מבט" בתקופת מונדיאל 2014, ניתן לראות שבזמן המונדיאל היא זינקה לנתון ממוצע של 7.3%, אך בחודש שלאחר מכן היא צנחה לנתון ממוצע של 3.9%, שנמוך אפילו מהנתון שהיא הציגה בחודש שקדם למונדיאל (4.7%). בשני המונדיאלים הקודמים נרשמו בחודש שאחרי ירידות חדות בכל הפרמטרים של ערוץ 1, עם נפילת רייטינג בשיעורים של 40% עד 60%.

מה קרה לרייטינג של ערוץ 1

בינתיים בתאגיד נמצאים כמובן בשלב ההנאה מהנתונים. שלשום (א'), רגע לפני המשחק הנצפה ביותר עד כה בין ברזיל לשווייץ, זינקה מהדורות החדשות המרכזית שלהם לנתון שיא מאז ההקמה - 9.2%, ועקפה גם את מהדורת חברת החדשות ששודרה ברשת וגם את המהדורה המרכזית של ערוץ 10. וזו רק דוגמה אחת. 

עם סיום המונדיאל מתכוונים בתאגיד להעלות 6 תוכניות מקור חדשות, לצד סדרות רכש וסרטי דוקו. בין התוכניות הבולטות: הדרמה המקורית "שטוקהולם", הפקה משותפת של "כאן" ושל קשת על-פי ספרה של נעה ילדין שתעלה ב-16 ביולי; סדרה קומית מקורית בשם "הפסיכולוגית", המבוססת על סדרת הרשת של ליסה קודרו ("חברים"), שתעלה ב-18 ביולי; דוקו ריאליטי בשם "יחידות מעורבות", שמלווה גדוד מעורב בצה"ל ומופק על-ידי חברת קודה; וסדרה דוקומנטרית בשם "חסידיסטוק", המתעדת את "גיבורי התרבות של המוזיקה היהודית העכשווית".

האתגר של הערוצים המסחריים

על-פי הערכות בשוק, בשני המונדיאלים הקודמים נפגעו משדרי הפריים-טיים של הערוצים המסחריים ב-10% עד 20% (במונדיאל האחרון הפגיעה הייתה קלה יותר, מכיוון שהמשחק המרכזי החל ב-22:00). השנה המשחקים המרכזיים נופלים בדיוק על תחילת שידורי הפריים - כך שההערכה היא שהפגיעה תהיה חמורה יותר - וכאמור הערוצים מגיעים אליהם ממילא פגיעים בהרבה.

יחד עם זאת, שני הערוצים המסחריים הגדולים, קשת ורשת, מגיעים אל המונדיאל כשהם במצב מעט שונה. רשת נמצאת באוויר עם שני משדרי ריאליטי גדולים, שהמרכזי בהם הוא "האח הגדול", שעלה עוד לפני המונדיאל וכמובן אמור להימשך גם אחריו. התוכנית תמשיך להיות משדורת פעמיים בשבוע, ועד כה שודר משדר אחד שלה בעידן המונדיאל, שדווקא שמר על רייטינג דומה לממוצע, אך ניצל יום חריג שבו המשחק המרכזי החל ב-22:00 ולא היה אטרקטיבי במיוחד (קרואטיה נגד ניגריה), כך שהאתגר בהמשך צפוי להיות גדול.

בקשת, לעומת זאת, החליטו לשמור את שתי התוכניות הגדולות שאמורות לנסות להתמודד בהמשך מול "האח הגדול" - ריאליטי המוזיקה של אייל גולן ואביב גפן "אביב או אייל" והפורמט "אתגר הנינג'ה" - רק לתקופה של אחרי המונדיאל, ובינתיים השיקו תוכניות צנועות יותר מבחינה תקציבית, כמו "היום בעוד שנה", שהתקשתה מעט בתוכנית הראשונה שלה, ו"המתחזים", שרשמה אמש (ב') נתון יפה יחסית. קשת גם רכשה שניים ממשחקי המונדיאל ותשדר משחק משלב הבתים ומשחק משמינית הגמר.

על-פי גורמים בשוק, בכל הערוצים מנסים להעריך כמה ימים קדימה או מדי ערב עד כמה אטרקטיבי כל אחד מהמשחקים המרכזיים, וכמובן בודקים את השיבוץ של המתחרים ולפי זה מחליטים איך ייראה הלוח.

בערוץ 10 הדילמה היא יחסית קטנה יותר, על רקע העובדה שממילא התוכניות שלו פחות יקרות, וגם לאור העובדה שהוא לא מהסס לשבץ שידורים חוזרים בפריים אם הדבר נדרש מבחינה כלכלית. יחד עם זאת, גם הוא כמובן נפגע מהמצב, ובהערכה שעשו שם החליטו למשל לא לשבץ בשבועות הקרובים את "פנים אמיתיות" של אמנון לוי. מנגד, הסדרה "חברות", שפונה לקהל נשי, כן תושק בעונה חדשה בשבוע הבא, ובמהלך החודש ממשיכות לרוץ גם עונות חדשות של "בייבי בום" ו"המקור".

עוד כתבות

ירון יצהרי, עומר ישראק, פרופ' ורדה שלו, רן סער וג'ף מרתה  / צילום: מדטרוניק, יח"צ

משלחת של מדטרוניק חתמה על הסכם עם מכבי בכנס ICI 

וגם: מי ביקשה מיעקב ליצמן שילמד מארה"ב ולא רק מצ'ילה

 

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

"איך מצביעים בבחירות ואיך ממלאים לוטו": מה עוד חיפשו הישראלים בגוגל

גוגל פרסמה הערב את סיכום השנה במנוע החיפוש שלה ● הבחירות אמנם העסיקו יותר מכל את הישראלים, אך באופן מפתיע ראש הממשלה לא התברג לעשרת האנשים שהכי עניינו את הגולשים ● את מי עוד חיפשו הישראלים בגוגל?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

שלמה פיוטרקובסקי ויגאל ארנון ב 2006 / צילום: קובי קנטור

פיוטרקובסקי ישלם עוד כ-9 מיליון ש' ליורשות של ארנון בגין מניות סלקום

הסכסוך בין עו"ד יגאל ארנון המנוח לבין שלמה פיוטרקובסקי על הבעלות ב-1% ממניות סלקום מגיע לסיומו: לאחר שב-2009 נקבע כי פיוטרקובסקי יעביר לארנון את המניות שאותן החזיק בנאמנות עבורו וכן 60 מיליון שקל בגין דיבידנדים עליהן - קובע העליון כעת כי עליו להוסיף גם הפרשי ריבית והצמדה

זאב בילסקי בדיון על החוק לפיזור הכנסת / צילום: טל שניידר, גלובס

האם פיזור הכנסת יוביל לשיתוק בענף הבנייה?

לפי החוק, החל מהחודש הבא כל פרויקט בניה חייב לעבור דרך מכוני בקרה ● הבעיה: המכונים לא מוכנים לבדיקת מסה של פרויקטים ● יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי הופיע הערב בוועדה שדנה בפיזור הכנסת בניסיון להעביר סעיף שדוחה את הצורך בהתקשרות עמם ● נכון לעכשיו ללא הצלחה

משה פדלון/ צילום: שלומי יוסף

אלפי יח"ד בהמתנה: בהרצליה הקפיאו בניית דירות חדשות עד לקבלת תקציבים מהמדינה

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הודיע בימים האחרונים שבכוונתו לעצור בנייה חדשה כיוון שלדבריו המדינה לא עומדת בהסכם הגג • היום החליטה על כך העירייה רשמית • מבדיקת אתר מדלן, 260 פרויקטי בנייה ייעצרו מיידית • רמ"י: "הערמת קשיים מיותרת מצד העירייה"

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

חברי הכנסת אישרו את הגדלת המימון למערכת הבחירות השלישית

חוק פיזור הכנסת, ובתוכו גם חוק מימון המפלגות, יעלה כעת להצבעה בקריאה ראשונה במליאה ● ח"כ עודד פורר היה היחיד שהתנגד: "לא מצליח להבין איך לאנשים שיושבים פה יהיה פרצוף להסתכל לאנשים בעיניים"

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (מימין) / צילום: רויטרס / HANNIBAL HANSCHKE

כבר לא גוגל: מהו מקום העבודה הטוב ביותר לעבוד בו ב-2020?

פייסבוק וגוגל שתיהן נפלטו מעשרת המקומות הראשונים בדירוג השנתי של גלאסדור ● שתי החברות התמודדו השנה עם ביקורת רבה מהעובדים בשל החלטות מעוררות מחלוקת של ההנהלה ● אלה עשר החברות שכן נכנסו לרשימה

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

תשובה נפרד מ"הפרה החולבת" של קבוצת דלק: השלימה מכירת מניותיה בדלק רכב ביותר מ-400 מיליון שקל

בתוך מספר ימים מכרה דלק 22.5% ממניות יבואנית הרכב שבשליטת גיל אגמון ברווח של 117 מיליון שקל ● אחרי שזינקה בתחילת השבוע, מניית דלק רכב מוסיפה להתחזק והיום עלתה בעוד 6%

עבודות על תחנת קרליבך של הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר, גלובס

האוצר נגד הכלכלה: פעל ללא סמכות לעצור את מכרזי הרכבת הקלה

משרד האוצר הבהיר היום כי אין משמעות משפטית לנסיונו של משרד הכלכלה לעצור את מכרזי הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה ● משרד הכלכלה ביקש לעצור את המרכזים לאחר שבקשת הפטור מרכש גומלין שהגישה נת"ע נדחתה

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד

אמנון ברקאי, סמנכ”ל ההפקה בחדשות 13 וטלי גורן, סמנכ”לית הרגולציה של קשת / צילום: יח"צ

"גם ככה זו שנה היסטרית לחברות החדשות בכל מה שקשור להוצאות כספיות"

ההיערכות למערכת הבחירות, ובעיקר ליום השידורים המיוחד בבחירות עצמן, מאתגרים את תאגיד השידור ואת קשת ורשת ● לכולם ברור שמתכונת משדר הבחירות תהיה דומה יותר למתכונת החסכנית של בחירות ספטמבר ופחות לסבב הראשון של הבחירות בחודש אפריל

דונלד טראמפ ושר המשפטים ביל באר / צילום: ארין סקוט, רויטרס

מה מדאיג את הרפובליקנים לקראת בחירות 2020?

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, משוכנע שהנשיא טראמפ עושה עבודה נהדרת, חושב שהמועמדים הדמוקרטים חלשים, ובכל זאת לא ישן טוב בלילה ● השבוע בפודקאסט "המדריך לטראמפיסט": כשחצי ציבור שונא את הנשיא שאתה אוהב ● האזינו

חוות כריית ביטקוין באיטליה/ צילום: רויטרס

חמישה אמריקאים חשודים בהונאת פונזי של 722 מיליון דולר שבה ניצלו את "העולם המורכב של מטבעות קריפטו"

אתמול דווח בארה"ב על מעצרם של שלושה ממפעילי רשת BitClub, שגייסה ממשקיעים מאות מיליוני דולרים, בהבטחה שהכספים יושקעו בפעילויות של כריית מטבעות קריפטו ● שני חשודים נוספים בפרשה טרם נעצרו

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

רן פוליאקין / צילום: איל יצהר

חברת ההדמיה הרפואית ננוקס מקדמת הנפקה בנאסד"ק לפי שווי של יותר מחצי מיליארד דולר

החברה מנתניה, שפיתחה מכשיר CT נייד, קטן וזול משמעותית מאלה הקיימים כיום, מנוהלת על ידי היזם הסדרתי רן פוליאקין ● סורק CT נמכר כיום בעלות של כמה מיליוני דולרים, לעומת המכשיר של ננוקס, שצפוי להימכר בכ-10,000 דולר בלבד