גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מרקל נכנעה למקרון: מתאחדים לעתיד משותף באירופה

עפ"י ההסכם, התקציב יושק ב-2021, אך גודלו עדיין לא נקבע ● השניים יציגו את חזונם בפסגת האיחוד האירופי בשבוע הבא

מקרון ומרקל, היום / צילום: הניבאל הנסצ'ק
מקרון ומרקל, היום / צילום: הניבאל הנסצ'ק

אנגלה מרקל נכנעה אתמול (ג') לדרישותיו של נשיא צרפת עמנואל מקרון בנוגע לתקציב האיחוד האירופי, במסגרת חבילת אמצעי רפורמה באיחוד, ושתי המדינות המובילות בו ימכרו כעת את החזון המשותף שלהן ליתר מדינות האיחוד, כדי להתגבר על המחלוקות המעמיקות בו.

גודל התקציב עדיין לא נקבע, אך הוויתור של הקנצלרית מרקל אומר שגרמניה וצרפת, שתי הכלכלות המובילות בגוש האירו, יתייצבו מול יתר מדינות הגוש עם קו משותף כשמדינות האירו ייוועדו בבריסל לדיון בשינויים באיחוד האירופי בסוף השבוע הבא.

"מצאנו פתרון טוב", אמרה מרקל, והוסיפה שהיא משוכנעת שחברי הפרלמנט מהקואליציה שלה יתמכו ברעיון של תקציב שיהיה מיועד לעידוד השקעות ולשילוב הדוק יותר של 19 מדינות גוש האירו.

ההסכם מגיע כאשר האחדות של האיחוד האירופי ניצבת בפני אתגרים בכמה חזיתות. העוינות הגלויה של הנשיא דונלד טראמפ לאיחוד האירופי, ומכסי המגן שהוא הטיל הגבירו את הדחיפות של הצורך בהסכם צרפתי-גרמני. שתי המדינות מעוניינות בתוכנית משותפת לרפורמות לפני שהן יציגו חזית משותפת מול ארה"ב בסדרת המחלוקות איתה.

באירופה עצמה, בחירות שהיו לאחרונה חיזקו את המפלגות האנטי-אירופיות שמתנגדות לקריאת הנשיא מקרון לשילוב הדוק יותר של מדינות האיחוד. הממשל האנטי-ממסדית החדשה באיטליה סירבה בשבוע שעבר לקלוט אונייה של מהגרים אפריקאים שנתקעה במימי הים התיכון, ועוררה בכך ביקורת עזה בפריז.

האור הירוק שהעניקה מרקל למקרון בא אחרי כמה שעות של שיחות בבית הארחה ממשלתי גרמני מצפון לברלין, שבמהלכן ניסו שני המנהיגים לגשר על חילוקי הדעות שעוד נותרו ביניהם בנושאי חוץ וכלכלה. עוזרים של שניהם עמלו בשבועות ובלילות האחרונים על ניסוח התוכנית המשותפת בישיבות הכנה מרתוניות.

"הפסגה באה ברגע אמת לאירופה, לכל מדינה בה וליבשת כולה", אמר מקרון.

מרקל השיגה ניצחון בנושא אחד: מקרון התחייב לתמוך בקריאתה לתוכנית של כל האיחוד לניהול ההגירה, ברוח עמדתה הליברלית של מרקל כלפי המהגרים, והודיע שצרפת תמלא את חלקה בסיוע לגרמניה לקלוט חזרה מהגרים שנרשמו לראשונה בצרפת ועברו אחר כך לגרמניה.

הורסט זיהופר, שר הפנים של מרקל ושותף קואליציוני שלה, אמר שלשום שהוא ינחה באופן חד-צדדי את משטרת הגבולות הגרמנית למנוע כניסת עוד מהגרים בגבולות המדינה, צעד שמרקל מתנגדת לו, אם היא לא תגיע להסכמים עם שכנותיה בתוך שבועיים.

מקרון תמך בקריאתה של מרקל לפתרון כל-אירופי לאתגר ההגירה. "צעדים חד-צדדיים ולא מתואמים יפצלו את אירופה", הוא אמר בהודעה המשותפת בתוום הפסגה עם מרקל.

מקרון ומרקל קבעו את פגישתם אתמול כתאריך היעד האחרון להסכם על הדרישות שמקרון העלה לפני כתשעה חודשים לשינויים במדיניות האיחוד האירופי, ולאיחוד משאבים של 19 מדינות גוש האירו.

אי יציבות פוליטית מתמשכת מאז הבחירות שהיו בגרמניה בספטמבר שעבר עיכב וסיבך את הדיונים בין ברלין לפריז. כעת נותרו רק כמה ימים לגייס את יתר מנהיגי אירופה לתמוך בתוכנית הזו לפני פסגת מנהיגי מדינות האיחוד האירופי בשבוע הבא.

אך הקשיים הפנימיים של מרקל, ובייחוד ההתנגשות עם שר הפנים שלה, פעלו כנראה לטובת הנשיא מקרון, כי הם חיזקו את העניין של מרקל בתוצאה חיובית מהדיונים עם נשיא צרפת.

מרקל ומקרון הגיעו לפשרה במחלקות הממושכת על הצעתו של מקרון לאיחוד פיקוח בנקאי הדוק יותר בגוש האירו, ולתקציב משותף ראשוני לגוש.

בהודעותיהם, שני המנהיגים מסרו שהם ישיקו תקציב לגוש האירו החל ב-2021 כדי לקדם "תחרותיות, התלכדות ויציבות". הם הודיעו גם שקרן חילוץ של גוש האירו - מנגנון היציבות האירופי, ESM, בשווי 500 מיליארד אירו, תהפוך לקרן קבועה שתוכל להציע הלוואות ארוכות טווח לממשלות דחוקות מבחינה פיננסית, וגם קווי אשראי לטווח קצר.

מקרון טוען שגוש האירו לא יוכל לשרוד ללא התחלקות מוגדלת במשאבים ובחובות. ממשלתה של מרקל הייתה זמן רב ספקנית לגבי הרעיון של שימוש בכספי משלם המסים הגרמני לתמיכה במדינות אירו אחרות.

מקורות התקציב של גוש האירו יהיו הקצאות של המדינות החברות, ואולי גם מס עסקאות פיננסיות אירופי חדש, ומשאבים אירופיים נוספים. הפרטים הושארו מעורפלים במתכוון, אמר מקרון, כדי לאפשר ל-19 מדינות האירו להגדיר את התקציב ביחד.

"היום צרפת וגרמניה אומרות בבירור שאנחנו מעוניינים בתקציב לגוש האירו, מה שלא היה קיים עד כה", אמר מקרון. 

עוד כתבות

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

תמר גור קראוזה, רבה רפורמית עורכת חופות / צילום: אורי אלון , גלובס

"יש לך להמליץ על מישהו שהוא ממש כמוך, אבל גבר?"

תמר גור קראוזה כבר חיתנה 300 זוגות אבל עדיין נתקלת בשאלה: 'תוכלי להמליץ על מישהו בדיוק כמוך רק גבר?' ● אבל היא בכל זאת אופטימית: "קורית כאן מהפכה גדולה שמגיעה מלמטה - הציבור קם ואומר לרבנות אנחנו לא רוצים אתכם יותר. ומהפכות כאלה קורות לאט" ● פרק שלישי בסדרה "העבודה שלי"

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

גיל הפרישה / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

הוויכוח על גיל הפרישה לנשים: להאריך או לא להאריך

העלייה בתוחלת החיים מדלדלת את קופות הפנסיה, וכבר לא מאפשרת להתעלם מהפתרון המתבקש: העלאת גיל הפרישה לנשים ● השאלה היא מה אמורות לעשות נשים שרוצות להמשיך לעבוד, אך לא מוצאות עבודה בגלל אפליה על בסיס גיל ● 'ליידי גלובס' פנה למנהלות הבכירות בישראל, כדי שיתפסו צד בוויכוח

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

הנתון שמסתתר בדוחות הביטוח הלאומי וחושף את מצבם האמיתי של עצמאים בישראל

השימוש שעשה הביטוח הלאומי בנתון השכר הממוצע מציג תמונה מטעה, שממנה ניתן לחשוב כי מצבם של העצמאים טוב • בפועל עומדת ההכנסה החציונית של העצמאים על 5,491 שקל בחודש בלבד ● ארבעה עצמאים מעוטף עזה מסבירים איך מתנהלים כשהעסק תלוי בעוד סיבוב לחימה

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

מגמה מעורבת בבורסות אירופה; הפוטסי הבריטי מאבד גובה

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת: בשנחאי הבורסה איבדה 0.64% וביפן הנייקי טיפס 0.7% ● בורסות וול סטריט ננעלו אמש ביציבות ברמת השיא

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

 האריה השואג / צילום: יחצ

האריה השואג נדם: אחרי 60 שנות פעילות ובצל תככים וחילופי האשמות - איגוד יחסי הציבור מתפרק

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

כשפרקליט המדינה מבקש טובות משופטים מכהנים ומעורכי דין פרטיים

אין כמובן בעיה כלשהי עם רצון פרקליט המדינה להתגונן כנגד אותה מתקפה ● בעיני, זה חלק חשוב ואף קריטי מתפקידו. אין גם מניעה לפנות לקבוצה של לשעברים שיתנו כתף למה שהוא רואה כמאבק על הבית ● הבעיה היא בפנייה הגלויה הן לשופטים מכהנים והן לבעלי עניין מול הפרקליטות ● דעה