גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הממשלה תומכת או מעקרת את החוק שאוסר צילום חיילים?

השרים שקד והנגבי הודיעו כי החוק של הח"כ אילטוב עוד יעבור שינויים רבים - אז למה הם תמכו בו מלכתחילה? זהו רק עוד צעד הפגיעה בחופש הביטוי בישראל ● וגם: נראה כי חברי הממשלה כבר לא "סופרים" את היועץ המשפטי לממשלה ● פרשנות

חיילים / צילום: דובר צהל
חיילים / צילום: דובר צהל

גורם רשמי מטעם הממשל האמריקאי התקשר בראשית השבוע ותהה באוזני מה זה החוק הזה שאוסר לצלם חיילים. "האם מדובר בדבר אמיתי, שעומד לעבור בכנסת", הוא שאל. "את יכולה להסביר לי מה היא המטרה של החוק וכיצד הוא אמור לסייע למדינת ישראל להישאר תחת ההגדרה של 'מדינה דמוקרטית' עם עיתונות חופשית", שאל הגורם והיקשה - "איך את מסבירה את האדישות של ארגוני העיתונות והאתיקה הישראליים לחקיקה הקיצונית הזו"?

למרבה המבוכה, לא היו לי תשובות טובות. במיוחד לא לאור העובדה שאני חברת בהנהלת ארגון העיתונאים וגם חברה במועצת העיתונות. חשבתי, וכך גם אמרתי לאותו הגורם, שאולי קולם של ארגוני העיתונות לא נשמע כי מדובר רק בהצעה טרומית. "קוראים לזה 'הצהרות חוק'. דברי חקיקה שלא מיועדים לעבור את כל התהליך והח"כים משתמשים בהצהרות הללו כדי להשמיע את דעותיהם ולשאת חן בעיני הבוחרים. כל מה שהם צריכים זו כותרת", אמרתי, "ייתכן שההצהרה הזו לא תגיע לכדי הצעת חוק וחוק ממש, אז מדוע לבזבז על כך זמן"?

ובכן, הצעת החוק של ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו),שקובעת 5 עד 10 שנות מאסר על אדם "המסריט או מצלם או מקליט חיילים בעת מילוי תפקידם, בכוונה לערער את רוח חיילי ישראל ותושביה" או אדם "המפיץ ברבים תכני צילום או הקלטה כאמור לעיל, כולל ברשתות חברתיות ובתקשורת הממוסדת בכוונה לערער את רוח חיילי ישראל ותושביה" - עברה גם עברה. מי שיעבור את העבירות הללו "מתוך כוונה לפגוע בביטחון המדינה", יגיע עד לרף של 10 שנות מאסר. מי שיעשה זאת סתם (בלי כוונה), ישב רק 5 שנים!

השר לשיתוף-פעולה אזורי, צחי הנגבי,הצהיר ביום ד' מעל דוכן הכנסת, שהקואליציה תדאג לצמצם את החוק וכך גם אמרה הבוקר שרת המשפטים, איילת שקד, בראיונות לתקשורת. ועדיין, כולם נתנו ידם אתמול להצבעה בעד החוק הזה.

בארה"ב, שם חופש הביטוי הוא ערך המוגן על-ידי החוקה, מתקשים להבין מה המטרה של החוק הזה. "תהיי בטוחה שזה ידרדר את ישראל למקום נמוך באחת מאותן רשימות של מדד חופש העיתונות", אמר לי הגורם האמריקאי.

מה שהנגבי עשה מעל בימת הכנסת, הוא "ללכת עם ולהרגיש בלי". הוא בעצם אמר לאילטוב, שהממשלה תומכת בהצעה שלו, אבל - וזה אבל גדול, היא תשנה את התוכן שלה מן היסוד. לא יהיו חמש שנות מאסר לעברייני הווידיאו. החוק גם יחול רק במקומות שיש בהם ואקום בחוקים הקיימים. ממילא, כאשר יש שטח צבאי סגור, הצבא יכול להפעיל את מרותו ולאסור תיעוד. בידי ישראל יש סעיפי חוק אחרים כדי להתמודד עם המצב. ולכן, השיב הנגבי לאילטוב (במילותיי שלי, בפרשנות להנגבי): "מהחוק המקורי שלך לא יישאר הרבה".

מי שהקשיב להנגבי בעודו ניצב על הדוכן, ראה אותו זז באי נוחות. הוא הסביר ותירץ וניסה לנמק מדוע הקואליציה תתמוך בחקיקה, אשר אינה ראויה ותעבור סירוס מוחלט. והרי מה היא תוצאת הביניים עד לאותו הרגע שבו יופעל הסירוס? דבר החקיקה בלשונו הרחבה עבר קריאה טרומית בתמיכה הממשלה. מי שיקרא את ההסברים על החקיקה הזו, יבין שישראל ירדה עוד מדרגה למטה בדרכה לחסום מידע מן האזרחים.

לפני הדיון הביע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, את התנגדותו להצעת החוק. בין שאר, החוק מערים קשיים בהקשר של תחולה מחוץ לשטחה הריבוני של ישראל, על אנשים שאינם אזרחי המדינה. כמו כן ישנה גם הפגיעה במעמדה הבינלאומי של ישראל - היא תתקשה לטעון בפני גופים בינלאומיים שהיא מדינה שמתפקדת כדמוקרטיה ליברלית לכל דבר.

אבל מה המעמד של התנגדות היועץ המשפטי לממשלה? בממשלה ה-34 מתייחסים לעמדות של מנדלבליט כנייר שקיפלו אותו ועשו ממנו טָיָארָה, כלומר עפיפון המרחף בחלל החדר בלי שהותיר רושם.

התנגדות ליועמ"ש הפכה לאות כבוד

מה קרה עם חוק הסדרת המקרקעין (שהוא למעשה חוק סיפוח קרקעות השייכות לאחרים)? החוק הזה עבר שלוש קריאות ולא עזרו המחאות של מנדלבליט, שאף סירב להגן על דבר החקיקה הזה בפני בג"ץ. מה קרה לחוק שהופך יועצים משפטיים למינויים פוליטי של השרים? הוא נמצא בשלבים מתקדמים של הכנה לקריאה שנייה ושלישית - וזאת למרות מחאות מנדלבליט.

היועמ"ש גם התנגד לחקיקת פסקת ההתגברות (עוד לא עברה),התנגד לחוק עונש מוות למחבלים (עבר קריאה טרומית), התנגד לחוק איסור פרסום המלצות משטרה (עבר בגרסה מרוככת), התנגד לחוק פיצול חטיבת החדשות של תאגיד כאן (עבר שלוש קריאות ונמצא בפני בג"ץ), התנגד לחוק המואזין (עבר קריאה טרומית), והרשימה עוד ארוכה.

נדמה שהייעוץ המשפטי לממשלה סובל מרפיון. חוסר אפקטיביות. שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה זאת בקולה בכנס לשכת עורכי דין שנה שעברה: "הכנסת רשאית לחוקק חוקים גם אם היועץ המשפטי לממשלה מתנגד להם".

שקד, מנדלבליט, אילטוב, וגם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, שכחו בשנים האחרונות, שלקדם חוק בניגוד לייעוץ המשפטי יכול להתרחש כחריגה זמנית. לאחרונה נראה שזה הפך לכלל. מעבירים כל דבר חקיקה שהיועץ המשפטי התנגד אליו. זה הפך אצלם לאות של כבוד.

עוד כתבות

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים ● פריקו: "אי-הוודאות בשווקים על רקע המצב הביטחוני גורמת לביקוש ער לדולר"

הלוויתו של בכיר הג'יהאד האיסלמי בעזה / צילום: Mohammed Salem, רויטרס

הטראבל מייקר של הרצועה: מיהו בכיר הג'יהאד האיסלמי שחיסולו הלילה הוביל להסלמה הביטחונית

ישראל חיסלה הלילה את מי שנחשב ל"עושה הצרות" של רצועת עזה - מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי בצפון הרצועה, בהאא אבו אל עטא ● מדובר במי שיזם את מרבית אירועי ירי הרקטות על ישראל

תחנות הכוח הפחמיות בחדרה / צילום: אייל יצהר

על רקע הביקורת: רשות החשמל תמליץ להסב את תחנות הכוח הפחמיות

לאחר שפרסמה דו"ח שגרר תגובות זועמות של ארגוני הסביבה והתכתשות ציבורית עם המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל עשויה להמליץ לשר האנרגיה להסב את תחנות הכוח הפחמיות ולהפכן מבוססות גז, וכן להרחיב את הפיתוח והשימוש באנרגיות מתחדשות

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"השקעה של 40 מיליארד ש' בשיפור פריון העבודה תביא תועלת עצומה"

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

מי מוסמך להחליט על פעולות צבאיות שעלולות להצית עימות נרחב?

יש לברך על הבאת הפעולה לאישור הקבינט במקרה הזה, אולם גבולות הסמכות אינם ברורים ותהליכי קבלת החלטות הרות גורל אינם מעוגנים כראוי בחוק • הבלבול הזה אינו בריא למדינה השואפת להתנהל בצורה מתוקנת ● דעה

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

ד"ר סאמי מיעארי, הפורום הכלכלי הערבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל יש שתי כלכלות ויש ביניהן פער עצום: הכלכלה היהודית היא כלכלה מודרנית והכלכלה הערבית נמצאת מאחור"

את הדברים אמר ד"ר סאמי מיעארי בסיכום כנס הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "תוכנית 922 שנועדה לסגור פערים קיימים בקושי יושמה. מתוך השקעה של 15 מיליארד שקל שכלולה בתוכנית, הביצוע עבר בפועל 2 מיליארד שקל"

סטיבן שוורצמן / צילום: רויטרס

משנה מבנה, משפר שווי: הרפורמה במיסוי החברות בארה"ב

ענקיות ניהול הנכסים האמריקאיות נהגו להתאגד כשותפויות, אולם מבנה זה הקטין את הביקושים להשקעה בהן והביא לכך שנסחרו בדיסקאונט משמעותי ● רפורמת מיסוי החברות בארה"ב יצרה הזדמנות עבורן להציף שווי באמצעות הפיכה לחברה בע"מ ● חלק ממנהלי הנכסים כבר ניצלו את ההזדמנות ואחרים בוחנים אותה

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין  / צילום: איל יצהר, גלובס

"להפסיק את העסקת המקורבים ברשויות המקומיות הערביות"

כך אמר עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● ברהום ג'ראיסי: "הבעיה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית היא תוצאה של מדיניות מ-1948 ועד היום להשאיר אותה כחברה חלשה"

רובי בכר, עו"ד- שותף בכיר במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"הנתונים מעודדים; היום יש כבר 100 סטארט-אפים בנצרת"

עו"ד רובי בכר בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "הציבור הערבי הוכיח שבמקום בו ניתנת לו הזדמנות, הוא מגיע להישגים מעולים" ● סמיר חורי: נדרשת השקעה בהון האנושי שתעזור למגזר הערבי להיכנס למעגל העבודה. זה יתבטא בצמיחה הכלכלית בכל המדינה"

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

 

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: השווקים והכלכלה היו במצב טוב אף יותר לולא הטעויות של הפד

נשיא ארה"ב נאם בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק והשתלח בבנק המרכזי ● טראמפ התייחס לעליות במדדי המניות המובילים מאז בחירתו ואמר כי "אם היה לנו פדרל רזרב שהיה עובד אתנו, יכולנו להוסיף עוד 25% לכל אחד מהמספרים האלה ● טראמפ חידש את המתקפה על סין ואמר כי היא רימתה את ארה"ב בנושאי סחר אך אמר כי ארה"ב קרובה לחתימה על "שלב ראשון" בעסקת סחר ● הנשיא תקף גם את האיחוד האירופי: "מחסומי סחר גרועים יותר מסין"

הבית שנהרס מירי הרקטה ששוגרה מעזה / צילום: רועי ברק

פיצויים בעקבות נזק עקיף: אין מענה לערי גוש דן

רשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שיעדרו מעבודתם בעקבות המצב הביטחוני ● בשלב זה: גוש דן, שהיה משותק כמעט הבוקר, מחוץ לטווח הפיצוי על נזק העקיף