גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנדלבליט: "הצייצנים והמפגינים לא מזיזים לי את קצה הציפורן"

(עדכון) - היועמ"ש בוועדת חוק, חוקה ומשפט: "העיקרון שלנו בחקירת נתניהו הוא גילוי האמת בלבד; אין לנו דד-ליין" ● "כל ניסיון לעשות דה-לגיטימציה למוסד עד המדינה משול לניסיון למנוע את החקירה" ● "אני מוטרד משלל החוקים שנועדו להצר את צעדי רשויות האכיפה" ● "לא אעכב את חקירת רה"מ אם יכריזו על בחירות; אין שום קשר להפיל ראש ממשלה בישראל"

היועמ"ש אביחי מנדלבליט בוועדת חוק, חוקה ומשפט הבוקר / צילום: משרד המשפטים
היועמ"ש אביחי מנדלבליט בוועדת חוק, חוקה ומשפט הבוקר / צילום: משרד המשפטים

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיע הבוקר (ד') לוועדת חוק, חוקה ומשפט כדי לשוחח ולהשיב לשאלות חברי הכנסת.

ביחס לחקירות נבחרי הציבור אמר מנדלבליט כי "חקירת ראש הממשלה נתניהו היא משמעותית ביותר, ולא אוכל להתייחס לתוכן שלה".

לדבריו, "אנחנו היום נמצאים שנה וחצי אחרי פתיחת החקירה. למרות שאנשים חושבים שעברו שנים ארוכות, זה רק שנה וחצי. מה שמנחה אותנו הוא עיקרון גילוי האמת, זה העיקרון היחיד ביחס לכל חשוד וחשוד".

לדברי היועמ"ש, מדובר בחקירה מאוד מסובכת ומסועפת. "אתם שמעתם במספר הזדמנויות את המפכ"ל ואת החוקרים האחרים שחקירת תיקי 1000 ו-2000 הן מסועפות". 

מנדלבליט אישר כי בתיק 1000 יש ראיות למתן מתנות, ויש הקלטות עם מול "ידיעות אחרונות" בתיק 2000, "אולם אלה הן ראיות שהביאו לפתיחת חקירה, אך הן לא ראיות מספיקות, אלא רק דברים אשר בבסיס החקירה. יש צורך בהשלמת הבירור, ואנחנו עדיין עוסקים בכך". 

עוד אמר מנדלבליט: "אנחנו מבינים את המשמעות של החקירות הללו בנוגע לאימון הציבור, אך במשפט פלילי צריך חומרים מהימנים ומדויקים, ולא ניתן לדלג על שלבים בדרך לבירור האמת". 

לדבריו, העבודה של החוקרים ועיקרון בירור האמת חשובים יותר מהערך של מהירות החקירה. "זה לא עניין של ציוצים ברשתות", הוסיף. 

מוכנים לתת הנחה לעדי המדינה

לדברי היועמ"ש, הסכמי עדי המדינה אינם החלטה פשוטה. "לשם בירור האמת והאינטרס הציבור בתיקים משמעותיים כאלה של חשדות מול ראש הממשלה, אנחנו מוכנים לשלם את המחיר של מתן 'הנחה' לעדי המדינה". 

מנדלבליט אמר כי הוא דוחה בכל תוקף את הטענות המועלות בקמפיין ציבורי, "כאילו אנחנו רודפים אחרי מישהו". לדבריו, נעשה קמפיין גם לתקוף את מעמד עדי המדינה. 

"כל ניסיון לעשות דה-לגיטימציה למוסד עד המדינה משול לניסיון למנוע את החקירה - זו המשמעות של הקמפיין הציבורי", אמר מנדלבליט. "אם נוותר על כריתת הסכמים עם עדי מדינה, נוותר על הנושא של בירור האמת".

מצד שני, לדבריו, גם טענות ההגנה הן בירור האמת, ולכן החוקרים חייבים לבדוק את הטענות שמועלות על-ידי הצדדים השונים. "זה הכול כדי להוציא את האמת לאור, ולכן שנת 2017 וראשית 2018 היו אינטנסיביות ביותר". 

מנדלבליט ציין כי הפרקליטה התחילה לעבוד על חומרי החקירה שקיבלה מן המשטרה בנוגע לתיק 1000. לדבריו, אין משמעות הדברים שהפרקליטה המלווה מכינה ישר כתב אישום, אלא היא חייבת לעבור על כל התיק מהתחלה ועד הסוף. "הפרקליטות לא יושבת בחדרי החקירות של המשטרה. אנחנו מקבלים את הדברים בזמן אמת, אבל אחרי זה הפרקליטות עוברת על הכול מחדש, וזה כולל גם אותי וגם את פרקליט המדינה. השלב של לימוד ובחינת החומרים נמצא כיום בעיצומו. בהרבה תיקים, תוך כדי לימוד החומר מתגלים אירועים ופרטים נוספים, ובעצה עם המשטרה מבצעים פעולות נוספות והמשטרה מבצעת השלמות חקירה".

עוד אמר היועמ"ש: "צריך להסתכל על כל התיקים ביחד, הם מעוררים שאלות עובדתיות ומשפטיות דומות, ישנם עדים משותפים לכל התיקים". לדבריו, עדי מדינה בתיק 4000 מופיעים גם בתיקים אחרים, ועדותם מחייבת השלמות בתיקים ראשוניים, של 1000 ו-2000. 

לדבריו, עד המדינה ניר חפץ (הוא לא נקב בשמו) העביר כמויות גדולות של חומרים שמחייבות בדיקות והשלמות בתיקים המוקדמים יותר. "אך האם נסכים שעד המדינה ימסור רק דברים בתיק אחד, ואנחנו נאטום את אוזנינו לדברים שהם אומרים בתיקים אחרים? זה לא הגיוני", אמר מנדלבליט.  

"לא אסיים את החקירות רק בגלל צייצנים או מפגינים"

היועמ"ש הסביר גם את הסיבה הנוספת להתארכות החקירות: "אנחנו בעידן של מדיה דיגיטלית, והיקפי החומרים לא דומים למה שהיה בעבר. המיומנות לבדוק חומרים דיגיטליים היא שונה מבעבר ומחייבת עבודה מקיפה יותר". 

מנדלבליט אמר עוד: "גם לחשודים יש זכויות, ואני לא אסיים את החקירות רק בגלל צייצנים או מפגינים, הם לא מזיזים לי את קצה הציפורן". 

היועמ"ש פנה לחברי הכנסת ואמר להם: "חשוב לשמור על מערכת אכיפת החוק, וההתבטאויות השונות נגדנו לא מועילות". 

מודאג מהצעות החוק להגבלת גופי האכיפה

הוא הוסיף כי הוא מוטרד משלל החוקים המוצעים כדי להצר את צעדיהם של רשויות אכיפת החוק. לדבריו, "הכי מדאיגה אותי הצעות החוק להגבלת כוחה של המשטרה ולהחלשת כוחם של גופי אכיפת החוק. יש דעות שונות בעניין הזה, אך מה שאנחנו חשים זה שחשוב מאוד לשמור על הגופים האלה. הצעות כמו החוק הצרפתי, חוק ההמלצות, הצעה להגביל את משך זמן החקירה, הצעה של להפוך דוחות סודיים של המשטרה לעיון הסנגוריה והצעה לשלול זכות העתירה על זיכוי של חשודים-  כל החוקים הללו הם באצטלה של שמירה על זכויות חשודים, אך זה לא כך.

"אני הייתי שנים רבות סנגור וברשויות האכיפה, זכויות חשודים הם מאוד יקרות וחשובות, הזכות לשם טוב ולכבוד ומניעת מעצר-שווא. דברים שיש להקפיד עליהם ודברים שמרגיזים אותי באופן אישי - צילום משפיל של חשודים. הדבר צריך להתבצע בשיח עם רשויות אכיפת החוק. במסגרת שיח ומכבד ובונה אפשר להגיע לתוצאות טובות, כי אלה הם דברים שחשובים גם לי. אך המכלול של הצעות החוק שהזכרתי לעיל הוא מטריד ומדאיג עבורי, שיעשו שימוש בבית המחוקקים שלא כדי לשמור על מערכת אכיפת החוק". 

חקיקה מנוגדת

בשלב השאלות בדיון שאלו חברי הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ובני בגין (הליכוד), כיצד היועמ"ש מסביר את העובדה שעצותיו לממשלה נידחות, ולמעשה אין מי שמקשיב לעמדותיו כיום, בעיקר במספר רב של הצעות חוק שהוא מתנגד לה, והן עוברות את כל שלבי החקיקה על אף עמדותיו. הדוגמאות לכך הן רבות - החל מחוק הסדרת הקרקעות ביו"ש, חוק היועצים המשפטיים שעבר ועדת שרים לחקיקה והשבוע נערך דיון סוער בהכנתו לקריאות השנייה והשלישית, חוק עונש מוות למחבלים אשר עבר קריאה טרומית, פסקת ההתגברות ועוד.

עוד נשאל מנדלבליט על-ידי ח"כ דב חנין על קשריו ההדוקים לראש הממשלה נתניהו וכתוצאה מכך על "הדאגה גדולה מהתמשכות הליך קבלת ההחלטות שלך בענייניו". חנין אמר: "לא סביר שראש ממשלה מכהן יהיה תחת חשדות כה כבדים זמן רב כל-כך. זה פוגע בחשודים אבל קודם כל בטובת הציבור. חקירות ראשי הממשלה הקודמים ארכו חודשים ספורים בלבד. חקירת ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל ארכה חודש אחד בלבד. החקירה השנייה נגד ראש ממשלה מכהן ארכה 3 חודשים. לאחר מכן הזמנים הלכו והתארכו, אבל נראה שכעת נשברים כל השיאים". 

מנדלביט רשם את השאלות ואמור להשיב להן בהמשך הדיון במרוכז. 

"אין דד-ליין"

ח"כ מרב מיכאלי שאלה האם היועמ"ש סבור כי על ראש הממשלה להתפטר אם יוגש כתב אישום, וגם כיצד הוא מתכנן את מהלכי החקירות כאשר נכנסים לשנת בחירות. 

מנדלבליט השיב כי חקירת האמת היא מעל לכל: "אין דד-ליין ויום ספציפי. איני פוליטיקאי, ואין לי כוונות כאלה. הבחירות יכולות להיות גם עוד שנה וחצי, למרות שאתם חושבים שזה קודם לכן. הדבר החשוב ביותר לחקירות הוא יסודיות. אני עובד עבור הציבור הישראלי, לא לפי מערכת בחירות", אמר. 

עוד השיב מנדלבליט כי הוא אינו מתערב לחוקרים כיצד לנהל את החקירה, כמה חוקרים להקדיש לכל נושא וכמה זמן. "הדברים מתנהלים על-ידי ראש אח"מ, והם מגיעים אליי במידע רצוף כל הזמן", אמר. 

באשר לתיק 3000 (תיק הצוללות), מנדלבליט הדגיש כי "העובדה שראש הממשלה לא נחקר תחת אזהרה מדברת בעד עצמה. כל מי שמסר עדות - זה סימן שיש לו קשר של מסירת עדות, והוא לא חשוד בתיק". לדבריו, "אנחנו לא מבזבזים את זמנה של המשטרה. אם גבו עדות מאדם - סימן שיש לו קשר לאירוע. אם הוא נחקר כעד ולא כחשוד - סימן שאין נגדו חשד".

מנדלבליט התייחס גם לעתירה של התנועה לאיכות השלטון ושל העיתונאי אורי משגב נגדו בנוגע להמשך קיום הפגישות האישיות שלו עם ראש הממשלה. לדבריו, "יש מדי שבוע פגישת עבודה שלי עם ראש הממשלה, וככל שאני נושא בכמה כובעים, אני חייב להיפגש עם ראש הממשלה, שרת המשפטים ושרים נוספים. זו פגישת עבודה בה יושבים עוד אנשים, לרוב יש 5-10 אנשים בחדר, והפגישות הן לא בארבע עיניים, למעט כמה נושאים מסוימים במהלך הפגישה בהם ראש הממשלה צריך להתייעץ לכמה רגעים בארבע עיניים. אבל מעבר לכך יש גם שיחות בקו אדום, מפגשי קבינט ודיונים ביטחוניים בהם אני חייב להיות". 

היועמ"ש אמר כי הוא אינו מוטרד מריבוי העתירות נגדו, האופן בו מונה והתנהלותו: "שימשיכו להגיש כמה שיותר עתירות ויקראו אחר-כך את פסקי הדין שניתנים. זה רק מסייע לעבודתי", אמר.  

"אין שום קשר להפיל ראש ממשלה בישראל"

בנוגע לשאלתה של ח"כ יעל פארן-כהן, האם ראש הממשלה יצטרך להתפטר במקרה של הגשת כתב אישום, אמר היועמ"ש: "החקירה של ראש הממשלה מתנהלת. אני לא מתחייב על תאריך לסיומה ולא אעכב אותה אם יכריזו על בחירות". 

בנוגע לחקירתה של היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע-פרגו, במשטרה בראשית החודש, אמר מנדלבליט: "יש גיבוי מלא לשומרי הסף - מי שבא אליי, אפתח בחקירה. אנחנו לא מוצאים לנכון לפתוח בחקירה על משהו שהיה לפני 8 שנים. החומר הרלוונטי הועבר לפרקליטי הנאשמים". 

בתשובה לשאלתו של ח"כ מיקי רוזנטל, אמר מנדלבליט: "אין שום קשר להפיל ראש ממשלה בישראל".

עוד כתבות

מנכ"ל לפ"מ בועז סטמבלר / צילום: יואב דודקביץ ידיעות אחרונות

לקראת מהפכה בענף רכש המדיה: באוצר בוחנים את גורלה של לפ"מ

בפגישות שקיימו נציגי אגף התקציבים עם גורמים בשוק הם דנו בין היתר באפשרות להוציא חלקים גדולים מפעילות המדיה של לפ"מ לידי גורמים מקצועיים פרטיים ● אחת הסוגיות המרכזיות: ניהול רכש המדיה ● האוצר: "לאחרונה הגיעו פניות מידי גורמים פנים וחוץ ממשלתיים"

דיוויד מרכוס מעיד בסנאט על הליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / צילום: REUTERS/Erin Scott / צילום: רויטרס

"פייסבוק מסוכנת": השימוע בסנאט נהפך למתקפה על ליברה - והביטקוין מתקרב לשפל של חודש

שער הביטקוין נע סביב 9,400 דולר הבוקר, אחרי נפילה של 13% ביממה האחרונה ● ראש תוכנית ליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, עבר חקירה באש צולבת בשימוע אתמול בסנאט האמריקאי - והיום יתייצב לשימוע נוסף בקונגרס ● פייסבוק לא פנתה עדיין בעניין ליברה לרשות הממונה על אבטחת המידע בשווייץ

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בת"א: ת"א 35 איבד 1.1%, טבע ודלק צללו

מדד ת"א נפט גז ירד 2.1% ● טבע נפלה 6.3% ודלק איבדה 5.7% ● מזרחי-טפחות עלה ב-1% ● מחזור המסחר הסתכם ביותר ממיליארד שקל

נטפליקס בסלקום / צילום: יח"צ

האסטרטגיה של סלקום נחשפת: לא רק סלולר

לידי "גלובס" הגיעה מצגת עם תוכנית הפעולה של סלקום לשנים הקרובות, והיא כוללת שורת צעדים דרמטיים ● בין היתר: צמצום ההשקעות בסלולר, הפחתה משמעותית בעלויות התפעול וחיפוש מנועי צמיחה חדשים, בדגש על תחום הטלוויזיה ● אלא שבינתיים לא נראה באופק תחליף הולם לסלולר

 יונתן סולומון, מנכ"ל ביומיקס/ צילום: איל יצהר

ביומיקס מתמזגת לחברת בלנק צ'ק בבורסת ניו יורק ומגייסת 70 מיליון דולר

החברה שצמחה במהירות מחממת FutuRX משלבת בין שני תחומים בחזית הטכנולוגיה – מיקרוביום ופאג'ים – כדי ליצור טיפולים לאקנה, מעי דלקתי ומחלות כבד ● חברת התרופות ביונדווקס גייסה 20 מיליון דולר בזכויות

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מניית פריון זינקה ב-46% במשך שישה ימי מסחר בנאסד"ק

נכון להיום שווי השוק של פריון מגיע ל-106 מיליון דולר, עלייה של 64% מתחילת השנה הנוכחית ● עדיין מדובר על ירידה של כ-90% בהשוואה לשיא אליו הגיעה במאי 2013

אזור קניות מרכזי בשנגחאי/ צילום: רויטרס, Aly Song

האם דובדבנים יסיימו את מלחמת הסחר בין הנשיא טראמפ לסין?

היה אפשר לשמוע השבוע את קול ליקוק השפתיים מן הבית הלבן: כלכלת סין רשמה את הצמיחה האטית ביותר זה 30 שנה ● בעיני הנשיא טראמפ זו ראיה שהלחץ על סין לוויתורי סחר נושא פירות, מפני שהכאב שהיא סובלת מניב פשרות ● אבל היא חושבת שהוא שוגה בהזיות

פרופיל הפייסבוק של מארק צוקרברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בדקתם איך אתם נראים כזקנים? לכו תדעו לאן המידע שלכם הגיע

תנאי השימוש של האפליקציה מאפשרים להשתמש בתמונות שמשתמשים מעלים לאפליקציה ● מאחורי האפליקציה עומדת חברה רוסית, שכבר פיתחה אפליקציות דומות בעבר

מערכת ברק 8 / צילום: באדיבות התעשייה האווירית

התעשייה האווירית חתמה על חוזה בהיקף 50 מיליון דולר עם חיל הים ההודי

במסגרת החוזה, התעשייה האווירית תספק שירותי תחזוק שוטפים וחלפים לתתי מערכת הקשורות למערכת טילי ההגנה ברק 8 ● רפאל דיווחה כי החלה בייצור מכלולים הקשורים למערכת טילי ההגנה של תע"א בהיקף כולל של כ-100 מיליון דולר

הטסלה של אלון מאסק ן / צילום: רויטרס

פעם ממשלת ארה"ב הניעה את המרוץ לחלל. היום כבר לא

ארה"ב לא ניסתה מאז תוכנית החלל "אפולו", שעלתה 25 מיליארד דולר, משהו שאפתני ויקר בקנה מידה כזה ● גם בימינו האמריקאים עדיין לוקחים סיכונים ופותרים בעיות, אבל הם לא מצפים שהממשל יעשה את זה ● פרשנות

סיטיגרופ / צילום: קריס הלגרן, רויטרס

הזדמנות לצחוק כל הדרך אל הבנק

הבנקים בארה"ב מייצרים סכומי מזומנים גדולים וצומחים מדי שנה, אבל השווקים עדיין לא נותנים להם קרדיט ● קרן הסל KBWB מעניקה למשקיעים סבלניים הזדמנות ללכוד תשואת הון משמעותית - בהתחשב במדיניות החזרי הון גבוהים ובתמחור נמוך היסטורית

מדידת חום בהתפרצות האבולה בקונגו / צילום: באז ראטנר, רויטרס

ארגון הבריאות העולמי הכריז: התפרצות האבולה בקונגו - מצב חירום בינלאומי

התפרצות הוירוס הקטלני בקונגו הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי הערב כמצב חירום בינלאומי לאחר שהמחלה התפשטה השבוע לעיר גומה, בה גרים שני מיליון איש

שגיא בר, אלי הורוביץ, ענבל חמיידס, מירב זרביב, ופרופ' יואב ברגנר / צילום: עומר הכהן

חנוך לנער על-פי דרכו: האם הטכנולוגיה תצליח לשדרג את בית הספר?

וגם: עומרי בורל, מייסדת TechForGood, מצטרפת להנהלת ארגון WSA

עמי סגל / צילום: תמר מצפי

פרשת אלפא פלטינום: הוגש כתב אישום נגד עמי סגל

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה כתב אישום נגד בעל השליטה לשעבר בקבוצת החברות הבינלאומית פורום ובבית ההשקעות אלפא פלטינום בגין גניבה, תרמית בניירות ערך, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד ● סגל חשוד כי העביר כ-40 מיליון שקל של משקיעים לקרנות שבשליטתו או כאלה שיש לו עניין אישי בהן

עופר נמרודי ומלון רימונים אילת של מלונות הכשרה / צילומים: ורדי כהנא, יח"צ

המוסדיים מתנגדים להטבת הענק למשפחת נמרודי ואסיפה לביטול מניות היסוד בהכשרת הישוב נדחתה

שני הגופים הגדולים בחברת הנדל"ן, קבוצות הביטוח הפניקס ומנורה, מתנגדים למתווה שבו יוקצו למשפחה כתבי אופציה בלתי סחירים למניות החברה - שנועדו לשמר את שליטתה - במחיר מימוש שישקף הנחה של 16.5% ● ביטול מניות היסוד יאפשר להכשרה להנפיק מניות חדשות בבורסה

אייל לפידות / צילום ארכיון: יוסי כהן

הנזק שגורם אייל לפידות לנורמות בשוק ההון הישראלי

חבילת השכר העצומה שקיבל אייל לפידות בשיכון ובינוי – יותר מ-100 מיליון שקל בחמש שנים - הגבירה את תחושת התיאבון אצל מנהלים רבים במשק ● זהו נזק עצום הנובע משרשור של חוסר פרופורציה שנולד ממקרה אחד חריג ● אבל לפידות בסך הכול ביקש וקיבל את מה שרצה, והאצבע המאשימה צריכה להיות מופנית אל המאשרים ● דעה

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

תמונות נוספות של ברק נכנס לבית של אפשטיין פורסמו בבריטניה

קשריו של אהוד ברק עם המיליארדר ג'פרי אפשטיין מתעוררים מחדש בעיתונות הבריטית ● ברק: אגיש תביעה נגד הדיילי מייל

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

אהוד ברק במכתב ל"דיילי מייל": הסירו את הכתבה עד שבע הערב

"הכפשתם את ברק באופן מכוון כדי לגרום לו נזק בלתי הפיך וכדי להביא תועלת ליריביו הפוליטיים", נכתב במכתב ששיגר אהוד ברק היום באמצעות עו"ד באנגליה לאתר ה"דיילי מייל"

גניבת מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

אישום: "גאון מחשבים" ישראלי גנב מטבעות דיגיטליים ב-6 מיליון שקל

החשוד, אליהו גיגי, נעצר בחשד שהוא ואחיו גנבו יותר מ-100 מיליון דולר, אך כתב האישום לבסוף מצביע רק עליו כאשם, ועל סכום קטן בהרבה ● על פי כתב האישום, גיגי הקים וניהל כמה אתרי אינטרנט שהיוו תשתית לביצוע עבירות פליליות ולהפקת רווח כספי, והפיץ תוכנות שחדרו למחשביהם של גולשים וגנבו מהם מטבעות דיגיטליים

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

הריבית על האג"ח שדלק מבקשת לגייס לעסקת שברון לא משקפת אופטימיות מצד המשקיעים

שיעור הריבית על האג"ח שדלק מבקשת לגייס לטובת מימון עסקת שברון הגיע לרמה של 9.5%, כך לפי גורם בשוק ● דלק נאלצה לחתוך את היקף הגיוס מ-700 מיליון דולר ל-500 מיליון דולר ● מניית דלק צנחה ב-5.7% במחזור גבוה ואגרות החוב של הקבוצה מסדרה ד' נחתכו ב-1.5%