גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כלכלה שחורה בתחפושת לבנה: על תכנון המס של שרגא ברוש

החגיגה האמיתית של העלמות המס מתנהלת בתחום האפור - בתכנוני המס, בתחמוני המס ובלוליינות המס של חברות, בין היתר חברות פרטיות שמוקמות ע"י אנשים כמו שרגא ברוש ● וגם: כמה הרוויח עופר עיני בעקבות הידידות עם נשיא התאחדות התעשיינים? ● פרשנות

שרגא ברוש / צילום: התאחדות התעשייינים
שרגא ברוש / צילום: התאחדות התעשייינים

1. חזקת החפות עומדת כמובן לזכותו של שרגא ברוש ושל אחיו. צריך להדגיש ולזכור זאת כל אימת שמועלות חשדות, שנערכים מעצרים, ואף מוגשים כתבי אישום. כל עוד בית משפט לא החליט ולא פסק את דינו, כל נאשם וכל חשוד הוא זכאי - עד שהוכחה אשמתו. זה נכון לפלוני אלמוני, וזה נכון גם לנשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש.

אחרי שהדגשתי זאת, ראוי להתייחס לכמה פרטים פיננסיים מעניינים העולים מהבקשה על מעצרו של ברוש, אחיו ורואה החשבון שלהם - מעצר שבעקבותיו שוחררו בערבות. שרגא ברוש הוא איש עסקים רב-פעלים, אבל גם פוליטיקאי, מעצם הגדרתו כנשיא התאחדות התעשיינים - תפקיד שיש בו חיכוך צפוף עם פוליטיקאים, הן עם משרדי הממשלה מצד אחד והן מהצד של העובדים (ההסתדרות ואבי ניסנקורן, שאיתו יש לו יחסים טובים).

ניתן להניח כי העמדה הפוליטית הזו אף פעם לא הזיקה לעסקיו, נהפוך הוא. קשרים ויחסים טובים במדינה קטנה כמו ישראל, הם תמיד מקפצה לעסקים. למשפחת ברוש יש שני מפעלים - סלינה, העוסקת באריזות פלסטיק לתעשייה ולחקלאות; ומפעל איילת ברקן, העוסק בייצור סיבים לשטיחים - ועסקים נוספים.

אחד מהם, נושא החשדות, היא חברה בשם "עושרד גז טבעי", שהקים ברוש יחד עם ידידו עופר עיני, לשעבר יו"ר ההסתדרות. כשמה כן היא: עושרד משווקת גז טבעי למפעלים, כשהיא מקבלת על עצמה את האחריות לטיפול בכך: תכנון, רישוי, ביצוע, חיבור לחברת החלוקה האזורית, וכן בקבלת האישורים המתאימים - ואף מימון מלא לפרויקט. כלומר, היא מסירה את האחריות מהתעשיין ועושה לו את כל העבודה הביורוקרטית בחיבורים לגז הטבעי.

החברה הוקמה בתחילת 2014, ולקראת סוף 2015 מכר ברוש באמצעות חברה שלו 14% ממניות עושרד תמורת כ-8.6 מיליון שקל (אפשר להניח שעיני מכר מניות בהיקף דומה). מכאן ואילך ניסה ברוש לצמצם את חבות המס שלו בעקבות המכירה, באמצעות סיווגה של החברה המוכרת כחברת משפחתית, וזה עומד כעת על הפרק במרכז החשדות.

מה שמעניין הוא שבעת העסקה, עושרד, פחות משנתיים לאחר הקמתה, הייתה שווה לצורך העסקה כ-60 מיליון שקל. אפשר להניח כי עם ההתקדמות, האיטית אומנם, של חיבורי מפעלים לגז טבעי, השווי אף עלה מאז העסקה.

השורה התחתונה: עופר עיני הפך לאיש אמיד בעקבות הידידות רבת-השנים עם ברוש. הוא מכר כנראה מניות במיליוני שקלים, ומניותיו שוות "על הנייר" כמה עשרות מיליוני שקלים בודדים. כיום מחזיקים ברוש ועיני, כל אחד, יותר מ-30% מהמניות, כשהשאר פזורים בין כמה אנשי עסקים, שהבולט שבהם הוא הפרסומאי יורם באומן.

בנוסף לכל אלה, יש לברוש מעורבות בקרן מעגלים, עמותה שהוקמה על-ידי לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (שברוש הוא היו"ר שלה) וההסתדרות, לצורך סיוע בפתרונות של קשיים שצצו, ואשר נועדו לבעלי מקצועות שוחקים. בפועל, הבוסים האמיתיים של הקרן הזו הם ברוש ואבי ניסנקורן. ומאיפה התקציבים? לא מהתאחדות התעשיינים ולא מההסתדרות. כמובן, ממדינת ישראל.

בסוף 2011, נחתם הסכם בין משרד הכלכלה לבין העמותה, עם התחייבות של הממשלה להקצות 600 מיליון שקל בפריסה של 10 שנים, 60 מיליון שקל בכל שנה, לעמותה, שתפעל לסיוע בפתרונות הנובעים מהעלאת גיל הפרישה. מעניין, שאנשים שתמיד מדברים גבוהה-גבוהה על שוק חופשי ועל מינימום של התערבות ממשלתית, תמיד מעורבים בעמותות עם מטרות נעלות - ותמיד זה מתקציבי מדינה.

אגב, יו"ר העמותה היא יפה ויגודסקי, לשעבר מנכ"לית הטלוויזיה החינוכית, שנחשבת למקורבת לברוש. הקרן ספגה ביקורת קשה מצידו של מבקר מדינה על ניהולה הכושל, כשהמבקר קובע כי קיים "ספק ניכר בנוגע לאפקטיביות של פעולות הקרן; ליקויים בסדרי ניהול הוצאותיה ונתוניה; פגיעה ביציבותה הניהולית עקב היעדר חלוקה ברורה של סמכויות בין יו"ר הקרן לבין המנכ"ל".

בעטיו של הדוח התפטר המנכ"ל, ו-ויגודסקי מילאה את מקומו באופן זמני. ויגודסקי זוכה לשכר של יותר מ-30 אלף שקל ברוטו לחודש, עבור חצי משרה בלבד.

אין כמו הג'ובים הללו על חשבון המדינה. 

2. האם תכנון המס היצירתי של שרגא ברוש יעמוד במבחן החוק? את זה נראה בסוף התהליך. מה שבטוח הוא שיש דבר אחד שאנשים שצברו הון-עתק שונאים יותר מכל: לשלם מס לקופת המדינה. כולנו שונאים לשלם מסים, אבל עשירים שונאים זאת יותר, ולהם גם יש אפשרות לשלם פחות. ככל שההון שלך רב יותר - המוטיבציה שלך להפחית את תשלומי המס גדולה יותר. כל האמצעים כשרים, ולפעמים זה נעשה במסגרת החוק, לפעמים על הגבול ופעמים אחרות מחוץ לחוק.

האפשרויות הללו, כמובן, לא ניתנות לשכירים, שאין להם שום יכולת למזער את חבות המס שלהם. היא אוטומטית יורדת מהתלושים על-ידי המעסיקים.

כתבתי אין-ספור פעמים על השיטה ועל חוסר היכולת של רשות המסים להתמודד איתה בצורה אפקטיבית (הביקורת מייצגות אחוזים בודדים מסך התיקים), והמטרה של השיטה היא להוריד עד למינימום על תשלומי המס. וזו השיטה: ברמה התאגידית וברמת הנישום הפרטי, הכלים שעומדים לרשות אלו שצברו הון הוא גן עדן לרואי חשבון ולעורכי דין. אלה יכולים "לשחק" במנגנון כדי להפחית את תשלומי המס ללקוחותיהם. הטריקים הולכים ומשתכללים אם יש לנישום כמה עיסוקים ועסקים, למשל הקמת חברה ועוד חברה ועוד שרשור של החברה. השרשור מגוון את תכנוני המס ופותח אופציות אינסופיות להפחתת חבות המס. 

העלמות מס הן שם נרדף לבעלי המקצוע הקטנים. בפועל הם רק חלק קטן מהחגיגה. דורון ארבלי, לשעבר מנהל רשות המסים, גילה את הסוד הידוע הזה בעבר בראיון ל"גלובס". ארבלי אמר אז כי 20% מהעלמות המס הם של בעלי המקצוע הקטנים, אלה שמשפצים בתים, מתקנים ליקויים בבתים או מעניקים שיעורים פרטיים. רובם עושים זאת במזומן, בלי חשבונית - זה חגיגת השחור הישראלית.

אלא שהחגיגה האמיתית מתנהלת בתחום "האפור", והכוונה היא כמובן לתכנוני המס, לתחמוני המס וללוליינות המס של חברות, בין היתר חברות פרטיות שמוקמות על-ידי אנשים כמו ברוש. זו לא תופעה ישראלית אלא תופעה כלל-עולמית.

הטענה של המצדדים בתכנוני המס היצירתיים היא שהם במסגרת החוק, שזו זכות של כל נישום לפעול למען עצמו במסגרת חוקי המס. זו הטענה הכי שגורה בפי מי שמתכנן אותם - תעשייה שלמה של רואי חשבון ועורכי דין שמתפרנסים היטב מזה, חלק לא קטן מהם עבדו ברשות המסים ויודעים את כל הטריקים.

משפטית הם צודקים, פרקטית הם טועים לחלוטין. מרבית מהתכנונים מסובכים כל-כך, עד שרשות המסים מתקשה לפצח אותם; את חלקם היא כלל לא בודקת (כי היא בודקת כאמור מקצת השומות), על חלק היא בכלל לא יודעת. אז אפשר לקרוא לזה כלכלה שחורה בתחפושת לבנה, או פשוט יותר: שחיתות חוקית.

עוד כתבות

בורסות אירופה / צילום: Associated Press

ראלי ענק בוול סטריט: הדאו ג'ונס זינק ב-7.7%, מדד הנאסד"ק זינק ב-7.3%

בבית הלבן מדברים על פוטנציאל להתייצבות בהתפשטות המגפה; האטה בספרד, באיטליה ובגרמניה ● נדחתה הפגישה בין מדינות אופ"ק לבעלות בריתן, הנפט איבד גובה ● הזהב זינק ב-3% ● מניית בואינג המריאה בכ-19%

ג'ונסון וברקע מרקל ומקרון. /צילום: רויטרס,  POOL New

דאגה לשלומו של ג'ונסון; גרמניה: תוספת 1,500 אירו לאחיות

ישנם  1,347,689 מקרי קורונה ברחבי העולם ●  74,782 אנשים נפטרו כתוצאה מהנגיף ● 68% ממקרי הקורונה בעולם מגיעים מסין, ארה"ב, צרפת, ספרד, איטליה וגרמניה ●  גרמניה: תוספת של 1,500 אירו לאחיות, הסגר לא יוסר עד ה-19 באפריל

ארבע עשרים וארבע לפנות בוקר בסניף יוחננוף במרכז נס ציונה / צילום: יובל לידור

רגע לפני ההסגר: 4 לפנות בוקר, שעה ו-40 דקות בתור לסופרמרקט

בלילה האחרון נרשמו דיווחים על תורי ענק מחוץ לסופרמרקטים, כשלקוחות ביקשו להגיע לרשתות בשעות החריגות האלה בתקווה למצוא סניפים עמוסים פחות עם מבחר גדול יותר לאחר חידוש המלאים בחצות

חרדי תושב בני ברק עם מסכת פנים / צילום: AP

מספר המקרים בארץ עלה ל-8,904; 670 החלימו; 57 נפטרים

מתוך המקרים יש 7,841 במצב קל, 197 במצב בינוני, 140 במצב קשה, כשמתוכם 109 מונשמים ● צניחה של 80% במספר התיירים שפקדו את ישראל במרץ

צ'אנגפנג זאו (CZ), מנכ"ל Binance, גיא בן-ארצי, מנכ"ל Bancor  / צילום: רויטרס, יח"צ

מייסדיה הישראלים של חברת הבלוקצ'יין בנקור נתבעים בבקשה לייצוגית בארה"ב

אייל הרצוג, יהודה לוי והאחים גיא וגליה בן-ארצי הם בין הנתבעים ברשימה של 11 בקשות לתביעות ייצוגיות שהוגשו בניו יורק בסוף השבוע שעבר ● לטענת התובעים, המטבעות הדיגיטליים שהונפקו ע"י בנקור, בייננס וחברות בלוקצ'יין אחרות הם למעשה ניירות ערך שלא נרשמו כחוק

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

מפגינה ליד משכן הכנסת בירושלים בחודש שעבר, במחאה על מדיניות הממשלה במשבר הקורונה  / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

ניר קלקשטיין לנתניהו: "האסטרטגיה הממשלתית למאבק בקורונה לא נכונה"

במאמר שהועבר לראש הממשלה מסבירים המיליארדר ניר קלקשטיין ושותפו ממדינט רואי קידר כי הצלחת ישראל בריסון התפשטות המגפה עלולה להתגלות כמוגזמת ולגבות מחיר יקר ● "כדי להתמודד עם המגפה בצורה סבירה לאורך זמן ישראל צריכה לייצר 'עקומת הכלה'"

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

דעה: לעשות הכל ועכשיו כדי ששוק הנדל"ן לא ייעצר

ועדות תכנון שפועלות בהילוך ראשון ידחו תוכניות בחצי שנה ועצירת מכרזי רמ"י היא טעות ● לא צריך לחכות לסוף המשבר כדי להניע את הכלכלה כבר עכשיו

ביקוש עצום בפאזלים / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

לא רק ביצים ונייר טואלט: המוצרים שהמחסור בהם כבר מעבר לפינה

עם כל הכבוד למוצרי יסוד כמו נייר טואלט וביצים, מתברר שהקורונה מציבה במחסור גם ענפים שבימי שגרה לא חלמו להפוך לנדרשים כל-כך, וזוכים כעת לרנסנס ואף לשוק שחור שהתפתח מתחת לרדאר ● ומהן הדרכים היצירתיות שמצאו הספקים להתמודד עם המחסור ולהרוויח?

עמיר פרץ מעביר את פטיש יו"ר הכנסת לבני גנץ, היו"ר המיועד / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הכנסת אישרה הלילה את חקיקת היסוד של תוכנית הסיוע הכלכלית

החקיקה אושרה לאחר הכנסת תיקונים של ועדת הכספים שיעגנו פיקוח של הכנסת על התוכנית הכלכלית לסיוע למשק ● במסגרת התיקונים נקבע כי שינויים בסעיפי התוכנית הכלכלית בשיעור של 15% אחוזים ומעלה, יחייבו את אישור ועדת הכספים. בנוסף יועבר דיווח חודשי לוועדה על אופן יישום התוכנית

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הגרף היומי: העולם מאוחד בדאגה לבני המשפחה. ומה עם הכלכלה?

סקר שבוצע לאחרונה בסין, גרמניה, אנגליה וארה"ב ביקש לבחון מהן הדאגות העיקריות בקרב הציבור בנוגע להשפעת הקורונה על חייהם ● הדאגה העיקרית: בריאות בני המשפחה הקרובה

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "ממחר ועד שישי סגר מלא. אחרי חג פסח הקלה הדרגתית במגבלות"

ראש הממשלה הודיע הערב כי החל ממחר ב-16:00 ועד יום שישי בשעה 7:00 בבוקר ישראל נכנסת לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● "אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות"

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל מוכרת חטיבה שמעסיקה בישראל 200-300 עובדים

החטיבה, שמתעסקת בשבבים למוצרים ביתיים, נמכרת תמורת 150 מיליון דולר ● לרוכשת מקסליניאר היה מרכז פיתוח בישראל אך החברה פיטרה את כל העובדים, מלבד עובדים בודדים

נשים מחכות בתור למכולת בברצלונה, ספרד / צילום: Emilio Morenatti, AP

מילות קוד וקו חם בווטסאפ: כך מתמודדים בעולם עם העלייה באלימות נגד נשים

הסגר שנכפה על רבים ברחבי האירופה מביא לעלייה במספר מקרי האלימות במשפחה ● בניסיון להתמודד, רשויות וארגוני הנשים פיתחו דרכים חדשות כדי להנגיש עזרה לנשים וילדים פגיעים

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

סגר מלא ייכנס לתוקף בשעה 16:00; הלימודים בחינוך המיוחד יחזרו אחרי פסח

רה"מ נתניהו הודיע אמש כי החל מהיום ב-16:00 ועד יום שישי ב-7:00 בבוקר ישראל תיכנס לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,006; מספר המתים עלה ל-60

חנויות סוגרות בניו יורק / צילום: David Boe, AP

מודי'ס: רבע מהכלכלה האמריקאית נמחקה במגפת הקורונה

מניתוח מקיף שנעשה בוול סטריט ג'ורנל עולה כי התפוקה היומית בארה"ב ירדה ב־29% ביחס לשבוע הראשון של מרץ, לפני גל סגירת העסקים

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

S&P מעלות: צפויה ירידה חדה בהכנסות המרכזים המסחריים

אחרי זינוקים של 40%-80% שרשמו המניות הבולטות בתחום הנדל"ן המסחרי ב-2019, מתחילת השנה ועד כה קוצץ שוויין של כמה מהן עד ליותר מ-40%

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק ישראל טען שהבנקים לא מעלים ריביות, ואז הגענו לאותיות הקטנות

ראשי הבנקים הגדולים נפגשו עם שר האוצר, מנכ"ל משרד והחשב הכללי, בצל התקפות על הקושי של עסקים קטנים ובינוניים לקבל אשראי, דווקא כשהם זקוקים לפתרון תזרימי מיידי

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

קפץ לצמרת: שכר בעלות של כ-13 מיליון דולר למנכ"ל נייס ב-2019

ברק עילם קפץ למקום הראשון בצמרת שיאני השכר של החברות הציבוריות בבורסה בתל אביב, כשאחריו ברשימה מופיעים מנכ"ל טבע קאר שולץ, מנכ"ל פריגו מורי קסלר ומנכ"ל שיכון ובינוי ומי שניהל בעבר את הפניקס, אייל לפידות

השוק בקריית שמונה. ריק בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: שוכרי נכסים? במקרים רבים החוק יעמוד לצידכם

חוק החוזים מאפשר לשוכרים שלא יכולים להשתמש בנכס ששכרו להשתחרר מהשכירות ללא קנס, במקרים מסוימים ● מגפת הקורונה ללא ספק תהיה מקרה כזה