גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אולמרט: "היועמ"ש לא ניחן בחוט השדרה שמתחייב מהתפקיד"

לאחר שהזמנתו לכנס לשכת עורכי הדין בוטלה, התקבל ראש הממשלה לשעבר בכנס רואי החשבון באהדה, באולם מלא ותשואות לא מעטות ● אולמרט: "ביבי לא יהיה ראש הממשלה הבא"

אהוד אולמרט / צלם: נועם מושקוביץ'
אהוד אולמרט / צלם: נועם מושקוביץ'

"אני במקרה על היועמ"ש הנוכחי לא דיברתי ואני אומר שאני לא בטוח, שהוא ניחן בחוט השדרה ובנחישות ובעוצמה שמתחייבים מהתפקיד שהוא ממלא. אני לא מתרשם ...שיש לו את היכולת לקבל את ההחלטות שהוא צריך לקבל והיות וזה נוגע לפרשיות שמתנהלות עכשיו יותר מזה אני לא יכול להגיד. למרות שההתרשמות שלי לא מתבססת על שמועות". את הדברים הללו, שנדמה שאינם משתמעים לשתי פנים, אמר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט במסגרת ריאיון עם העיתונאי מנחם הורביץ, בכנס לשכת רואי החשבון ה-36 שמתקיים השבוע באילת.

אולמרט לא עצר בלהטיל ספק בראש המערכת המשפטית והצהיר קבל עם ועדה, כי הוא אינו חוזר בו מהמילים הקשות שהטיח בבכירים במערכת המשפט (בעבר ובהווה) ובהם, בין היתר, השופט (בדימוס) דוד רוזן, מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס ופרקליט המדינה לשעבר משה לדור.

"כל מילה אמת. אני לא נסוג בי ולא משנה מה. אם לדור רוצה שיתבע אותי לדין מחר בבוקר. אני אמרתי שהוא עבריין פלילי ואני לא משנה ממילתי ואני הסברתי למה ואני לא משנה מהעובדות. ופרקליטת מחוז תל אביב לשעבר (הכוונה לרות דוד הנאשמת בפרשת רונאל פישר - מ' ש') היא לא הדוגמא היחידה. לא מה שהיא עשתה, אלא על איך שחבריה לשעבר הגנו עליה".

אולמרט על פרקליט המדינה: "עבד כי ימלוך"

בריאיון שערך כשעתיים, ציין אולמרט כי הוא "חגג" אתמול שנה לשחרורו מכלא מעשיהו, לאחר שריצה שני שלישי מעונש המאסר שהוטל עליו במסגרת הערעור שהגיש לביהמ"ש העליון (שהקל בעונשו של אולמרט תוך שזיכה אותו משני סעיפים בהם הורשע על ידי השופט רוזן).

הופעתו הפומבית של אולמרט, מגיעה בהמשך לריאיון המתוקשר שנתן לגיל ריבה ובעיקר, לאחר שבוטלה השתתפותו בכנס לשכת עורכי הדין האחרון וזאת, בין השאר, עקב התנגדות של בכירים במערכת המשפט, שסירבו לנאום (ככל הנראה) בסמוך לעבריין מורשע, גם אם אחד שהיה ראש ממשלה ועו"ד.

אולי, זו גם הייתה אחת הסיבות לכך שאולמרט המשיך ב"מצב רוח הקרבי" כלפי מערכת המשפט, כאשר בחר לתקוף את פרקליט המדינה שי ניצן, תוך שהוא מטיל ספק ביושרו ומכנה אותו -"עבד כי ימלוך".

"אני זוכר תכנית טלוויזיה בה השתתפה נשיאת בית המשפט המחוזי בדימוס השופטת הילה גרסטל שהיא אדם ראוי...והיא אמרה על פרקליט המדינה הנוכחי שהוא אינו דובר אמת", אמר אולמרט.

סיבה נוספת ל"בטן המלאה" של אולמרט, היא גם ככל הנראה, ניסיונו של פרקליט המדינה להאשים את אולמרט בניסיון להבריח מסמכים מתאו בכלא: "אם הייתה מתקבלת בקשתו הייתי יושב עוד 8 חודשים בכלא", הוסיף אולמרט.

אז אולי את מערכת המשפט ראש הממשלה לשעבר פחות אוהב, אבל לאחרונה כפי שנחשף בגלובס לראשונה, הפך אולמרט למגשר בסכסוך שנובע מעסקת נשק ובו מעורבים, השר לשעבר רוני מילוא מצד אחד וחברת שינדזה מגיאורגיה מהצד השני. כפי שנחשף בגלובס, שכרו של אולמרט יגיע למאות דולרים עבור כל שעת גישור. אולמרט התייחס בקצרה לפרסום בעניין זה ואישר את הדברים, אך מטבע הדברים ומטבעו של הליך הגישור, לא הוסיף מידע חדש.

אולמרט על אהוד ברק: "סיים את השליחות הציבורית שלו"

בתחילת הריאיון, אמר הורביץ לאולמרט, כי מלבד התמיכה שמקבל ראש הממשלה מ"כל עמך בית ישראל", והתלוצץ עם אולמרט, כי הוא ירד במשקל יותר מדי.

אולמרט טען בתגובה, כי ירידתו במשקל נובעת מאורח חיים בריא שהוא לקח על עצמו, תוך שהוא משתף את הקהל, כי לאחרונה הוא הסכים לעמוד בראש הועדה הציבורית לקיום אורח חיים בריא. זאת, בהמשך לפנייתם של מספר פרופסורים ובהם: מרדכי שני, איתמר רז ושוקי שמר, שביקשו ממנו לקבל את התפקיד.

אולמרט נשאל על נושאים רבים בריאיון הארוך שקיים עמו מנחם הורביץ, ונראה, שכבעבר, אולמרט אינו מפחד להביע את דעתו, על כל נושא, לרבות העימותים השבועיים בגבול עם עזה. בהקשר זה ציין אולמרט, כי לדעתו, צה"ל יכול היה להשתמש באמצעים אחרים, אשר היו יכולים למנוע נפגעים בנפש.

אולמרט גם לא נבהל מכך שהורביץ הטיח בו כי הוא פוגע בחוסנו של צה"ל - "ראש ממשלה לשעבר רשאי להביע את דעתו...יש לי כבוד גדול לצה"ל ...ולצה"ל ולמפקדיו יש כבוד גם אלי והם יודעים למה. תאמין לי", השיב לו.

גם לאהוד ברק התייחס אולמרט, תוך שהוא מנסה לשמור על נימה מפויסת עם הראשון, ולצייר את השני כהישג.

"לא כל אהוד דומה לאהוד אחר. אני מבקש ממך אל תנסה לעמת אותי עם האהוד האחר שהיה ראש ממשלה. אגיד לך כך. ברק עשה מספיק מעשים טובים כדי שלא נעסוק כל הזמן כל היום ובכל הזדמנות בכל היתר. נזכור לו את הדברים הטובים שהוא עשה ולא את הדברים הפחות טובים.

אולם, אולמרט לא היסס לציין כי בעיניו, "אהוד ברק סיים את השליחות הציבורית שלו", אך ציין, כי משפט זה נאמר על ברק, אך ורק בהתבסס על הנתונים שיש לפניו, תוך שהוא מציין "כי ברק לא דיווח לי שיש לו כוונה לחזור להיות ראש ממשלה".

אולמרט: "ביקרתי במדינות שאינן מקיימות יחסים דיפולמטיים עם ישראל"

אולי ברוח המונדיאל נשאל אולמרט לעניין אבטחתו או יותר מדויק בנוגע להיעדר אבטחתו. זאת, בהמשך לפרסומים על כך שטס לעיר סוצ'י שברוסיה, לצפות במשחק בשלב הבתים של המונדיאל (ספרד-פורטוגל למי שתהה) ללא ליווי מאבטחים.

"בשנה האחרונה ביקרתי בכל מיני מקומות ובהם גם מקומות שלא מקיימים יחסים עם מדינת ישראל והסתובבתי וקראתי שהתלוננו על זה שאין עלי אבטחה...אני לא חושב שמגיע לי אות הערכה או הוקרה, על כך שאני לא מאובטח" ציין אולמרט.

כספק עקיצה שנשלחה לכיוונו של ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו, ציין אולמרט " אני גאה מאוד בעובדה שאף אחד מבני משפחתי בכל שלב של חיי בכל התפקידים שמילאתי, אף פעם לא היה מאובטח, גם כשהייתי ראש ממשלה, חלק מילדי עבדו או חיו בחו"ל ולא אובטחו וברוך השם הם בריאים ושלמים".

מכל מקום הוסיף אולמרט, "שהחליטו שצריך לשמור שמרו ושהחליטו שלא צריך לא שמרו".

כנשאל אם קיבל איומים במהלך נסיעותיו לחו"ל, ענה אולמרט באופן שגילה טפח וכיסתה טפחים "אם היו איומים כאלה לא הייתי מדבר עליהם ואם לא היו איומים כאלה וודאי שלא הייתי מדבר עליהם. אני חושב שאין צורך בדברים הללו להגיד את כל מה שיודעים או את כל מה שחושבים".

"ביבי לא יהיה ראש הממשלה הבא"

"בתפקידים מהסוג שאני מילאתי כשאתה בראש הפירמידה. ....ההחלטות שקברניטים צריכים לקבל בד"כ, הם במצבים שאין בהם וודאות ומבלי שאתה יכול לדעת מראש שהתוצאה של מה שאתה רוצה שיקרה יקרה בסופו של דבר".

אולמרט התייחס לימים שעמד ב"ראש הפירמידה" וגם למלחמת לבנון השנייה: "כשנגמרה המלחמה ב 14.8.2006 אמרתי, רבותיי האחריות היחידה של כל מה שקרה האחריות היא שלי. אני שמח שאחרי 12 שנה האחריות הזו, היא אחריות ל...הישג".

לשאלת המראיין, האם ראש הממשלה בנימין נתניהו ימשיך ויכהן גם לאחר הבחירות הבאות וזאת לאור הסקרים האופטימיים, ענה אולמרט, כי "ביבי לא יהיה ראש הממשלה הבא". אולם, לא נראה שאולמרט תופס יותר מדי מהאלטרנטיבות הקיימות והוא סירב לנקוב במחליף.

עוד כתבות

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים, וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן