גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"שלמה מעוז הוא בר רפאלי של קרן אור, האשם מס' 1 בתיק"

התסכול של משקיעי קרן אור, עוד פרשה שהותירה משקיעים כיס ריק, מופנה לא רק אל חיליק טפירו, אלא גם אל דמות מוכרת בסצנה הכלכלית - הכלכלן שלמה מעוז ● בזה אחר זה הפנו משקיעים, שהעידו במשפטו של טפירו, טרוניות על מעין "חותמת כשרות" שמעוז העניק לקרן ● מעוז: לא נמצא דופי במעשיי

שלמה מעוז / צילום: איל יצהר
שלמה מעוז / צילום: איל יצהר

לפני יותר מ-4 שנים קרסה קרן ההשקעות "קרן אור" שבבעלות יחיאל (חיליק) טפירו, והמשקיעים בה איבדו את כספם. בשבוע שעבר שעבר נפתח שלב ההוכחות במשפטו הפלילי של טפירו, המואשם בהונאת משקיעים במסגרת "קרן אור" שקרסה ב-2014. המשפט מתנהל בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. אחד-אחד מתייצבים עובדים לשעבר של טפירו וכן משקיעים שאיבדו את הונם וטוענים כי טפירו (ושותפו לשעבר אמיר בירמן) יצרו בפניהם מצג-שווא, שלפיו כספי השקעתם בטוחים, אך לבסוף הפסידו את כל כספם.

מלבד שמות הנאשמים, השם שכבש את דוכן העדים בימי ההוכחות בשבוע שעבר הוא שמו של הכלכלן המפורסם שלמה מעוז, שאף היה מועמד בעבר לתפקיד נגיד בנק ישראל.

אחד המשקיעים של קרן אור, דרור רבי, אף הפנה אל מעוז (באופן חלקי) אצבע מאשימה, כאשר העיד בבית המשפט: "אני באתי בגלל שלמה מעוז. לא ידעתי מי זה טפירו. הוא האשם מספר אחת בתיק, והוא ממשיך להיות פרזנטור בעוד כל מיני דברים, ואותו צריך לעצור". רבי הוסיף כי הוא שוקל לתבוע את מעוז בעקבות הפסדיו בפרשה.

עד נוסף שהעיד בשבוע שעבר, עדי גד, טען אף הוא בבית המשפט כי רק בגלל אזכור שמו של מעוז הוא החליט להשקיע בקבוצה, וכי הוא (גד) לא מאמין כי מעוז אינו קשור לפרשה. "באופן אישי, אני לא מבין איך שלמה מעוז לא קשור לסיפור", העיד גד, והוסיף: "אני שומע טפירו ובירמן, אבל באופן אישי, היות שהאיש הזה (מעוז) גרם לי לבטוח ולהשקיע כסף, אני חושב שיש לו חלק בזה".

בשלב מסוים במהלך אחד הדיונים שהתקיימו בשבוע שעבר, אפילו השופט חאלד כבוב, שבפניו מתנהל המשפט, הרגיש כי נוכחותו (הרעיונית, לא פיזית) של מעוז באולם מעוררת סימני שאלה. כבוב העיר: "אני חייב לציין שהשם של שלמה מעוז חוזר במספר פרשיות המתנהלות בפניי. בקלע, ועכשיו". השופט הוסיף: "הוא (מעוז) עושה פרסום כנראה או משתתף בקמפיינים או שמנצלים אותו".

שמו של הכלכלן שלמה מעוז (מרצה ופרשן לכלכלה ולפיננסים) השתרבב ל"פרשת קרן אור", לאחר שנטען כי טפירו עשה שימוש בתדמית הציבורית ובפרסום הרב של מעוז כדי לגייס משקיעים, תוך שהוא לא מדייק, בלשון המעטה, באשר להיקף תפקידו של מעוז בקרן. על-פי האישום שהוגש בפרשה, כחלק ממאמצי גיוס המשקיעים, בפרסומים באמצעי התקשורת ובאתר האינטרנט של קבוצת טפירו, הוצג הכלכלן המפורסם ככלכלן הקבוצה וכמי שעומד בראשה.

אולם על-פי האישום, התברר כי בפועל, מעוז לא היה בעל תפקיד בקרן אור, לא היה מעורב בניהולה, ואף לא היה בקי בפעילותה. מעורבותו של מעוז בקבוצת טפירו הסתכמה במתן ייעוץ לאלפא פלטינום, בית השקעות שהיה בשליטתו של טפירו. השימוש בשמו ובתמונתו של מעוז, כפי שנעשו בפועל, כמו גם חלק מהדברים שיוחסו לו בפרסומים השונים, לא אושרו על-ידי מעוז, והוא ביקש להסירם. על-פי האישום, השימוש בשמו של מעוז היה מניע משמעותי בהחלטות ההשקעה של חלק מהמשקיעים.

עדי גד, מהנדס תעשייה וניהול, שניהל בעבר את מפעל התחמושת של סולתם, טען בעדותו כי ללא שמו של מעוז הוא, גד, לא היה נקלע להרפתקת ההשקעה. "ראיתי פרסום של שלמה מעוז בטלוויזיה, שהגדיר אותו כיועץ כלכלי של החברה, ואמרתי לעצמי שאם תותח כזה עומד מאחוריהם, אז בוודאי שזה חוקי", העיד.

עוד ציין גד כי "אם היועץ הכלכלי רואה את זה ואומר שזה מחזיק מים, אז מי אני שאטיל ספק בכך. הרגשתי שאני מדבר עם חברה מנוסה, עם גב כלכלי ועם יועץ כלכלי, שלא עובדת עם היד לפה, יש להם מספיק ניסיון ועסקאות מהעבר".

לדברי גד, סוכנת מכירות בכירה בקרן אור, אשר שיווקה לו את ההשקעה, אמרה לו שהם גייסו את שלמה מעוז כיועץ כלכלי של החברה.

מעוז עצמו, שהוזמן להעיד במשטרה בפרשה, ציין כי הוא לא יודע כלום על קרן אור ואפילו לא שמע על החברה.

בתגובה לדברים של מעוז שהוקראו לו, העיד גד, כי "מה שנתפס לי באוזן זו המילה טפירו ושלמה מעוז. אני באמת לא יודע אם זה נאמר בהקשר של ט.ב. (קרן אור, א' ל"ו ו-מ' ש') או משהו אחר. אבל טפירו ושלמה מעוז... בוודאות הכתבה הייתה".

גם דרור רבי מסר עדות דומה בבית המשפט, שלפיה תמונתו ואזכור שמו של מעוז היו הסיבה המרכזית להשקעה בקרן אור. "איך הגעת להשקיע?", נשאל רבי, והשיב: "תמונה אחת שווה אלף מילים. שלמה מעוז מופיע בכל העיתונים הכלכליים".

רבי, מנהל כספים לשעבר בחברת שופרסל, העיד על עצמו כי הוא "הנושה הכי גדול" בתיק הפירוק של קרן אור, לאחר שהשקיע בקרן כ-1.5 מיליון שקל. במהלך עדותו ביקש השופט כבוב לחדד מה הייתה גרסתו של מעוז לפרסומים; וקיבל מהתובעת, עו"ד שירי גפני ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, את התשובה: "הוא (מעוז) העיד שהוא לא מכיר את ט.ב ולא את קרן אור. אמר שהוא היה הפרזנטור של הקבוצה".

על כך העיר העד רבי: "בר רפאלי של הקבוצה. המועמד לנגיד בנק ישראל. הוא רק הדוגמנית, רבותיי. מה אתם רוצים מחיליק?". בשלב זה פרץ רבי במעין מיני-נאום ביחס לפרשה ואמר: "תראו, רבותיי, אמרתי את זה בהכנה לעדות. אני שאלתי מה המטרה של המשפט הזה. כספי ציבור? אנשים עומדים כאן שעות. מה המטרה הציבורית? שחיליק ייכנס לכלא ל-50 שנה?".

אך השופט כבוב מיהר לעצור את הנאום ולהחזיר את הסדר על כנו, כשאמר לעד: "אף אחד לא קרא לך להגיד מה דעתך, אלא לבוא להעיד".

לאורך כל עדותו התייחס רבי למעורבותו של מעוז מנקודת מבטו. "לא הייתה לי פגישה עם שלמה מעוז. אלא ראיתי אותו שם", אמר רבי, כשהוא מתייחס לכך שראה את מעוז בפגישה שקיים עם טפירו וסוכנת של קרן אור בבורסה ברמת-גן.

"אוטוריטה מקצועית של אמינות"

לאור סערת הרגשות של רבי סביב המעורבות הנטענת של מעוז, שאל השופט כבוב את העד: "ומה אם שלמה מעוז היה עומד כאן לדין?", ורבי השיב: "אני באתי בגלל שלמה מעוז. לא ידעתי מי זה טפירו. הוא האשם מספר אחת בתיק, והוא ממשיך להיות פרזנטור בעוד כל מיני דברים, ואותו צריך לעצור. תדעו לכם שאני אהיה האיש שיתבע אותו" (את מעוז, א' ל"ו ו-מ' ש').

לדברי רבי, הוא הבין ממעוז עצמו כי הוא קשור לחברה, משיחה שקיים עימו. בחקירה הנגדית שקיים עו"ד איתן מעוז, סנגורו של טפירו, שאל עו"ד מעוז את רבי אם הוא יכול לשחזר את השיחה, ורבי השיב: "זו לא הייתה שיחה. הוא ישב באמצע ריאיון לאיזה עיתון עם מצלמות, וכאשר הוא יצא להפסקה, שאלתי אותו אם הוא קשור לקבוצה". לדבריו, שלמה מעוז אמר לו שהוא אכן קשור לקבוצה. רבי הוסיף כי "הוא ישב חדר ליד חדר עם חיליק טפירו, והוא (מעוז) מפורסם בעיתון במשך שבועות רבים. בדיחה יותר גדולה מזו אני לא מכיר".

עד נוסף שהעיד בדיונים בשבוע שעבר היה אסף אגם, בעלי חברת ייעוץ בתחום השיווק, ששיווק את קרן אור במשך תקופה, בין היתר באמצעות פרסום לידים. אגם, שהעיד כי טפירו פנה אליו בבקשה לקבל שירות, ציין אף הוא כי שמו של מעוז היה אחד השמות הראשונים שעלו בשיחות ביניהם.

לדברי אגם, "ניסינו להבין מה רמת הסקסיות של המוצר, וכך נדע איך לקדמו. חיליק סיפר לנו על המוצר עצמו... שזה סוג של קרן השלמת הון לתמ"א 38 באמצעות משקיעים. הקרן למעשה מופנית לכל אזרח במדינה שיש לו 50,000 שקל להפקיד".

אגם הוסיף בעדותו כי טפירו אמר ש"יש בטוחות. והוא אמר ששלמה (מעוז) יהיה בפרונט כסוג של מישהו שבתוך הקרן. הוא (טפירו) לא הציג את מעוז בתור שותף, אלא בתור מישהו שבתוך הקרן".

עוד לדברי אגם, דובר על זה שבמסגרת תוכנית כלכלית בערוץ 10, מעוז יופיע "תחת השם קרן אור". לדבריו, "אמרנו שאנחנו לא מכירים את הקרן הזו. כל הקרנות עד 2013 היו מתחת לרדאר, ואף אחד מהבעלים לא היה מוכן לשים את התחום השיווקי למעלה; וטפירו אמר שהוא רוצה להציף את זה מעל לרדאר, ואחד המהלכים היה להביא את שלמה מעוז, שהיה אז אוטוריטה מקצועית, ומעבר לכך הוא היה אוטוריטה של אמינות". 

אגם העיד כי החברה שבבעלותו החלה לפרסם את קרן אור, לרבות פרסומים הכוללים את שמו של מעוז. עם זאת, הוא העיד כי מעולם לא שוחח עם מעוז ישירות. "אז מי ערך את הפרסום שבו כתוב 'קבוצת קרן אור בראשות פרופ' שלמה מעוז'", שאל השופט את העד; ואגם השיב: "זה הקריאייטיב שלנו עם הכיתוב של הלקוח".

עוד העיד אגם כי במשך חודשיים וחצי שבהם עבדו עם קרן אור, הם פרסמו כ-1,400 פניות שיווקיות ללקוחות (לידים). לדבריו, "בתחום הזה היה מדובר בכמות גדולה. כמעט פי 10 לעומת מקרים אחרים. הקמפיין עצמו היה מאוד-מאוד סקסי. א. השתתף שלמה מעוז, שהיה אז הרבה בטלוויזיה. ב. כל ההשקעות היו בדרך-כלל מעל 100 אלף, וכאן הציעו למשקיעים להשקיע סכום נמוך יחסית. ג. הייתה הבטחה לערבות אישית מבעל החברה, ורמת הביטחונות הייתה מאוד גבוהה. ברגע שלקוח שמע שיש ערבות אישית, זה מאוד קסם".

עבור כל ליד קיבל אגם 150 שקל וכן תמורה נוספת בשיעור 1.5% על סגירות. מעדותו עולה כי מתוך סך של 200 אלף שקל שכר-טרחה, קרן אור נותרה חייבת לחברה שבבעלותו כ-54 אלף שקל.

בחקירה הנגדית שקיים עו"ד איתן מעוז לעד אגם, תהה עו"ד מעוז האם אגם ידע מה היו יחסיו של חיליק טפירו עם שלמה מעוז באופן אישי. אגם השיב בשלילה, אך הוסיף כי "הוא זה שבזכותו היה תמריץ למשקיעים להשאיר פרטים".

עו"ד מעוז הפנה-שאל את העד לדבריו בעדותו במשטרה, שם אמר אגם כי מעוז אישר חלק מהפרסומים של קרן אור, וכן סיפר על כך שמעוז הופיע בתוכנית "לילה כלכלי" תחת הטייטל "כלכלן קבוצת טפירו". אגם השיב על כך כי "הוא (מעוז) הגיע ל'לילה כלכלי', והוא דיבר על הרבה מאוד דברים, ומינואר אני יודע שהופיע הטייטל שהוא כלכלן קבוצת טפירו". 

"מעוז היה כמו כל פרזנטור בטלוויזיה, כמו אייל קיציס"

מי שפתחה צוהר מסוים ואינטימי על הכלכלן שלמה מעוז, היא כתבת גלי צה"ל לשעבר טלי קרסיק-רגב, שנחקרה בשבוע שעבר במסגרת פרשת התביעה. קרסיק עובדת ב-7 השנים האחרונות כאשת יחסי ציבור ובין היתר סיפקה שירותי יחסי ציבור למעוז.

בחקירתה על-ידי עו"ד ורד משוקובסקי, סיפרה קרסיק-רגב כי היא הכירה את חיליק טפירו בסוף שנת 2013. זאת, בזמן שהוא קיבל את השליטה בבית ההשקעות אלפא פלטינום, אשר קיבל שירותי יחסי ציבור באותה העת (בטרם נרכש על-ידי טפירו וגם לאחר מכן) ממשרד יחסי הציבור שהקימה ("אקסטרה מיינד").

קרסיק-רגב הוסיפה כי הוא הובאה לבית ההשקעות על-ידי הכלכלן שלמה מעוז, אותו הכירה בעת שמשרדה ליווה אותו בקמפיין של הליכוד, בו ניסה שלמה מעוז ללא הצלחה לזכות במקום ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת.

קרסיק-רגב סיפרה על היכרותה עם מעוז, שהחלה עוד כשעבדה במשרד יחסי הציבור יוניק. "הוא בא בהמשך למשבר שהיה לו עם בנק לאומי", אמרה.

לשאלת הפרקליטות מה היה תפקידו "בכוח" של מעוז, השיבה קרסיק-רגב כי "הוא היה פרזנטור של קרן אור וכלכלן ראשי של בית ההשקעות אלפא פלטינום".

במענה לשאלת הפרקליטות מה הייתה המעורבות של מעוז בקרן, השיבה קרסיק-רגב כי מעוז לא ירד לעובי הקורה בכל הנוגע לפעילות הקרן - "לא במהות ולא בעומקם של דברים".

בכל הנוגע לפרסומים של קרן אור, בהם לקח מעוז חלק, ציינה קרסיק-רגב כי מעוז "היה פרזנטור והוצג ככלכלן הראשי של קרן אור", על-ידי חיליק טפירו.

קרסיק-רגב טענה כי מעוז "הבין בקווים כלליים" מה הקרן עושה, אך "לא הייתה לו מעורבות בחברה". 

לשאלת הפרקליטות, "איך אדם יכול להיות פרזנטור ולא לדעת מה קורה בחברה", השיבה קרסיק-רגב כי מעוז היה "כמו כל פרזנטור בטלוויזיה, כמו אייל קיציס".

אולם, קרסיק-רגב הייתה נכונה להודות כי "שלמה (מעוז- א' ל' י' ו-מ' ש') לא היה זהיר מספיק בעניין ולא בדק את הדברים עד הסוף".

בחקירתה הנגדית,על-ידי בא-כוחו של טפירו, קרסיק-רגב ציינה כי היא דיברה על שלמה מעוז לאורך כל התקופה, ומשכך, היא יודעת שמעוז "לא התעניין במהות של החברה".

אולם, בהמשך לשאלותיו של עו"ד מעוז, קרסיק-רגב התקשתה לציין ולו שיחה אחת שבה נאמר לה על-ידי שלמה מעוז באופן ספציפי, כי הוא לא התעניין במהות של החברה ולא היה מעורב בה.

מטעמו של שלמה מעוז נמסר בתגובה: "שמו השתרבב לתוך ההליך וגובל בלשון הרע. בשום שלב ובשום מקום לא נמצא דופי במעשיו".

עוד כתבות

חוף הים באילת / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי תאוות-בצע על חשבון הציבור: כך יכולים ענפי התיירות והתעופה לצאת נשכרים מהקורונה

אחד הענפים הנפגעים במיוחד מהתפרצות נגיף הקורונה ואי-הוודאות שהוא מביא עמו, הוא ענף התעופה והתיירות ● מה המדינה יכולה לעשות כדי לסייע, ומדוע זו גם הזדמנות למלונאים המקומיים?

עופר גרינבאום / צילום: איל יצהר

פריחת שוק ההנפקות ב-2019 הקפיצה את רווחי פועלים אי.בי.אי; התגמול השנתי המצרפי לשלושת בכירי החברה - כמעט 15 מיליון שקל

ירון מוזס, מנכ"ל פועלים אי.בי.אי, ועופר גרינבאום ושי נבו, מנהלי חברת החיתום של אי.בי.אי, מחזיקים גם כל אחד ב-5% ממניות חברת החיתום, שרשמה רווח נקי שנתי של 27.1 מיליון שקל ● החברה נהנתה בשנה שעברה מגידול מהותי בהיקפי הפעילות, בזכות הגאות בשוק ההון שאותה תירגמה להכנסות ולרווחים

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

"נחוץ שינוי ברגולציה כדי שתעשיית התוכן וההפקות תמשיך לשגשג"

מנכ"לית הוט, טל גרנות-גולשטיין: "חייבים לחשב מסלול מחדש. זה אבסורד שהאסדרה הקיימת לא מחייבת שורה ארוכה של גופים המגיעים למאות אלפי בתים בהפקת תוכן ישראלי" ● על זכויות השידור בספורט: "מעל ל-50% מתקציב התוכן הולך לספורט, לעומת 25% בלבד ב-2014"

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

חברת תרופות מארה"ב החלה בפיתוח חיסון ראשון לקורונה

חברת התרופות האמריקאית מודרנה בשיתוף המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מידבקות צופים שעד סוף אפריל יחלו בניסוי קליני ● לפי מנהל המכון, אם הכל יילך כמתוכנן החיסון יהיה מוכן לחורף הבא

כך תיראה שכונת כ"ט בנובמבר בבת ים / הדמיה: פיבקו אדריכלים

964 דירות במקום 224 קיימות בשכונת רמת הנשיא בבת ים

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ת"א הפקידה את תוכנית התחדשות עירונית במתחם כ"ט בנובמבר בשכונת רמת הנשיא, אותה מקדמת קבוצת אלמוג בתכנונו של האדריכל אילן פיבקו

בנימין נתניהו / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו מבטיח להפשיר תוכנית לבניית 3,500 יח"ד בשטח E1

נתניהו אמר כי הוא נתן הנחייה מיידית לפרסם להפקדה את התוכנית לבנייתן של יחידות הדיור בשטח שנמצא בין ירושלים למעלה אדומים ● גנץ: "נתניהו רוצה רק דבר אחד - את 'חוק ההימלטות' שיאפשר לו להימנע מהעמדה לדין בשוחד, מרמה והפרת אמונים"

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

לאחר עיכובים: פריגו תשיק גרסה גנרית למשאף ProAir של טבע – כרגע בכמות מוגבלת

מכירות המוצר המקורי ב-2019 היו 274 מיליון דולר, אך טבע משווקת אותו במקביל גם במסגרת מוזלת של גנריקה מאושרת - כהיערכות לתחרות הגנרית שהייתה אמורה להגיע כבר ב-2018 ● במקביל פריגו הודיעה על רכישת נכסי חברה בתחום בריאות השיניים, וטבע הודיעה על אישור FDA למוצר אחר מתחום הנשימה

הכינרת  /  צילום: איל יצהר

דעה: למה שלא נשתה את הכנרת במקום מים מותפלים ואולי נזכה להורדת תעריפים?

הכנרת מתמלאת, ובקרוב אמור סכר דגניה להיפתח והמים יזרמו לירדן • אבל זה לא הפתרון היחיד להצפות • חידוש שאיבת המים יכול להביא לחיסכון שנתי של 250 מיליון שקל לצרכן הישראלי שרוכש מים מותפלים • רשות המים: "המהלך לא יוביל להוזלה; חשוב לחדש את המים באגם"

אישה צעירה עם טלפון סוללרי / צילום: שאטרסטוק

חברות הסלולר חוששות מפגיעה בהכנסות נדידה בצל הקורונה

לירידה בטיסות לחופשות במדינות אסיה התווספה השבוע גם איטליה, שהיא יעד מבוקש בקרב התיירים הישראלים, וחברות הסלולר חוששות מהירידה בהכנסות מנדידה סלולרית שמביא עימו חג הפסח

מטוס ממריא / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מדריך: על רקע משבר הקורונה - מה כדאי לדעת לפני שקונים כרטיס טיסה

האם אזהרות המסע מאפשרות לבטל עסקה מול חברת התעופה? ומה קורה ביעדים שאליהם כבר אין טיסות, דוגמת סין או הונג קונג? ● עו"ד אשר רוטבאום, המתמחה בענף התעופה, מסביר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 24 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מפגינים למען שינוי במדיניות האקלים במומביי / צילום: Francis Mascarenhas, רויטרס

שוקי ההון והברבורים הירוקים: השקעה פסיבית שתוביל השפעה אקטיבית

עולם ההשקעות נמצא רק בתחילת הדרך בניסיונו להבין ולתמחר את הסיכונים הטמונים אירועים הקשורים לשינויי האקלים ● השקעה פאסיבית במדדים "ירוקים" מעניקה הזדמנות להשפעה אקטיבית על עתיד הכלכלה - וגם הזדמנות עסקית מעניינת

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

הבית הלבן מבקש מהקונגרס הקצבת חירום למאבק בנגיף הקורונה

הסכום הנדרש: 1.8 מיליארד דולר ● חשש בקרב רפובליקאים ועוזרי הנשיא: ההשלכות הכלכליות של התפשטות המחלה והצניחות בבורסה עלולות לסכן את בחירתו מחדש של טראמפ לתפקיד הנשיא

 

זוהר לבקוביץ' / צילום: שלומי יוסף

זוהר לבקוביץ' גייס 15 מיליון דולר כדי להגן על ילדים ברשת

המיזם החדש שלו, לייט (L1ght), נועד לסייע לארגונים גדולים מהמגזר העסקי והציבורי למנוע אלימות ברשת כלפי ילדים ● לייט מפתחת פלטפורמה מבוססת בינה מלאכותית, שיודעת לסנן כמויות אדירות של תכנים ולזהות תופעות של אלימות, בריונות ופדופיליה ברשת

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

נחום ביתן נאלץ לוותר על תפקידו כמנכ"ל: כיצד תושפע הרשת?

קרוב לארבעה עשורים אחרי שהקים במו-ידיו את קבוצת קמעונאות המזון, נחום ביתן ימנה לראשונה מנכ"ל שכיר – מיכאל לובושיץ, שניהל בעיקר חברות משפחתיות כמו וילי פוד, סנו ושסטוביץ' ● האתגר הראשון של יינות ביתן: סגירת העסקה עם כלירמרק, שתזרים מאות מיליוני שקלים לחברה

סקר הסקרים

שישה ימים לבחירות: לראשונה במערכת הבחירות הנוכחית, שוויון בין הליכוד לכחול לבן בממוצע הסקרים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

התפרצות נגיף הקורונה ביפן / צילום: Jae C. Hong, AP

איך למנוע הדבקה והאם צריך מסכות פנים: כל מה שצריך לדעת על הקורונה

עד כמה חמורה המחלה לה גורם הנגיף, האם קיים טיפול, איך מקטינים את הסיכוי להידבק בנגיף, ומהן ההנחיות המיוחדות לחוזרים מחו"ל ● משרד הבריאות מפרסם הוראות מיוחדות גם לחוזרים מאיטליה ● מספר דברים שחשוב לדעת בנוגע לווירוס הקורונה, המכונה COVID19

דומיניק סטיבנס מנכ״ל בורסת אוסטרליה והנשיא ראובן ריבלין / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא ריבלין בבורסת סידני: "אמנת מניעת כפל המס תאפשר להרחיב שת"פים"

נשיא המדינה צלצל בפעמון בפתיחת יום המסחר בסידני, וציין לטובה את היחסים המיוחדים בין שתי המדינות ● "אנחנו רחוקים מלהגשים את הפוטנציאל הגדול שלנו במלואו. יש עוד כל-כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות יחד" ● מנכ"ל בורסת אוסטרליה: "מדינת ישראל היא אחת הזירות הדינמיות והיזמיות ביותר"

תחרות היאבקות בקנזס, 2018. / צילום: AP / Nati Harnik

שוברות תקרות זכוכית וקיבעונות: הבנים נוטשים, הבנות נכנסות לזירת ההאבקות

במשך שנים נשלט ענף ההיאבקות בתיכונים בארה"ב על ידי הנערים, עד שהוחלט על הפרדה בין הבנים והבנות ● עכשיו, הנערות האמריקאיות מצילות את הספורט הוותיק שהחל כבר לדעוך

יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, ואסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס / צילום: Mohammed Sale

פרשנות: האסטרטגיה של חמאס - למה ארגון הטרור לא השתתף בהסלמה האחרונה?

הנהגת חמאס קיבלה כנראה הכרעה אסטרטגית, ללכת לקראת הסדרה עם ישראל ● אז מדוע חמאס לא מונע מהג'יהאד האסלמי לירות אל ישראל, אם הוא כל-כך רוצה לשמור על השקט?