גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עובד יחזקאל: "אין לי שום עניין בלהמציא שיחה עם פאינה"

מזכיר הממשלה לשעבר כאב היום בעדותו את מצבה של חברת הכנסת לשעבר פאינה קירשנבאום והכחיש בחקירתו הנגדית כי המציא שיחה עמה ● יחזקאל: "האמת היא אחת. האמת היא מדויקת"

פאינה קירשנבאום / צלם: שלומי יוסף
פאינה קירשנבאום / צלם: שלומי יוסף

"אין לי שום עניין להמציא שיחה עם פאינה. כואב לי מאוד לראות את מצבה, הלוואי שהיה מצב אחר. אני ראיתי סגנית שר פנים שמחויבת למדינה הזו"

כך השיב היום (ב') מזכיר הממשלה לשעבר עובד יחזקאל במענה לשאלת בא כוחה של פאינה קירשנבנאום עו"ד גיורא אדרת, שטען כי יחזקאל הוסיף בחקירתו השנייה במשטרה פרטים משמעותיים עליהם נשאל בחקירתו הראשונה כשנה קודם לכן ושם השיב אחרת.

דוגמא משמעותית אחת שעליה התעכב עו"ד אדרת נוגעת לכך שיחזקאל טען בחקירתו השנייה (ולא בראשונה) כי שוחח עם פאינה בסמוך לאחר שגילה כי עמותות איילים ורוח חדשה הן אלה שעומדות מאחורי התשלום של שירותי הייעוץ שמשרדו העניק לפאינה.

לנקודה זו, כך לפי עו"ד אדרת, ישנה משמעות יתרה לעניין מודעותה של פאינה לנושא זה:

יחזקאל: "...אוקיי"

עו"ד אדרת: "מה אוקיי? שאלו אותך (בחקירה הראשונה במשטרה - מ' ש') למה לא הפנת את העניין הזה לפאינה או לדאוד?"

יחזקאל: "האמת היא אחת ואני מתנצל יש כאן ניסיון לעשות מניפולציה"

עו"ד אדרת: "אל תייחס לי מניפולציה"

יחזקאל: "תן לי להשלים את התשובה"

עו"ד אדרת: "...אדם שאומר אמת היה אומר "דיברתי עם פאינה""

יחזקאל: "... אני אמרתי אישית לפאינה ולרונן שאני עוצר את ההתקשרות"

עו"ד אדרת: "זה אתה לא אומר. אתה יודע מתי אתה אומר? בהודעה האחרונה של שניתנה ב 1.9.16 ואנחנו מדברים על ינואר 15..."

יחזקאל: "אין לי שום עניין להמציא שיחה עם פאינה. כואב לי מאוד לראות את מצבה, הלוואי שהיה מצב אחר. אני ראיתי סגנית שר פנים שמחויבת למדינה הזו"

עו"ד אדרת: "זה דבר שבא לקשר את פאינה לידיעה ואין שום דבר שקושר את פאינה לידיעה לנושא זה".

כפי שניתן היה להתרשם, אל מול חקירה ראשית שהתנהלה (יחסית) על מי מנוחות ועם מעט הפרעות מצד ההגנה, החקירה הנגדית כבר הייתה אופרה אחרת לגמרי. מזכיר הממשלה לשעבר נחקר על ידי עו"ד גיורא אדרת חקירת שתי וערב במשך מספר שעות, כאשר נוכח ניסיונו הרב של העד והעובדה שאין זו עדותו הראשונה בבית משפט, לא בחל עו"ד אדרת בשום אמצעי (לגיטימי) העומד לרשותו במהלך החקירה. זאת, במטרה לסתור חלקים בהודעותיו של יחזקאל ולערער את אמינותו ומהימנותו של יחזקאל בכל הקשור לשאלה האם סגנית שר הפנים לשעבר הייתה מודעת לביצוע עבירות השוחד.

עו"ד אדרת מייצג יחד עם בנו, עו"ד אורן אדרת, את קירשנבאום שהיא הנאשמת מס' 1 בתיק. קירשנבאום מואשמת כי היוותה רכיב משמעותי במכונה משומנת של העברת כספים קואליציוניים לגופים שונים בתמורה להקצאת חוזרת של חלק מאותם כספים לשימושה ולשימוש מקורביה ובכלל אלה יד ימינה - דאוד גודובסקי וזאת - מתחת לרדאר, ללא תיעוד רשמי או תוך תיעוד כוזב.

גודובסקי, ששימש כמנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו והיה יחד הח"כית לשעבר הנאשם המרכזי בפרשת השחיתות, הורשע זה לא מכבר בשורת עבירות שוחד והושתו עליו 7 שנות מאסר.

עובד יחזקאל - נחקר 3 פעמים באזהרה והתיק נגדו נסגר מחוסר בראיות

עו"ד אדרת בחר לפתוח את חקירתו של יחזקאל בשאלות אודות חקירותיו באזהרה במשטרה בקשר לנתינת שוחד לקירשנבאום בדמות ייעוץ אסטרטגי חינם עבור קבלת כספים קואליציוניים ללקוחות חברת תארא ייעוץ וניהול פרוייקטים בע"מ (שבבעלותו של יחזקאל). התיק נגד יחזקאל נסגר לפני כשנה מחוסר ראיות.

יחזקאל אישר בעדותו כי במשך כל תקופת היכרותו עם פאינה זו לא ביקשה ממנו מעולם לקבל טובת הנאה.

במהלך עדותו עומת יחזקאל עם מספר רב של מיילים שנשלחו לפני ובזמן שחברת תארא סיפקה שירותי ייעוץ אסטרטגי לחברת הכנסת קירשנבאום אשר העלו מספר סימני שאלה ודרשו ליבון (ואליהם יצטרך להידרש בית המשפט).

נזכיר כי פרקליטות המדינה זימנה את יחזקאל לעדות בפני השופט ירון לוי מבית המשפט המחוזי בתל-אביב, בין היתר, בניסיון להוכיח כי קירשנבאום הייתה מודעת לכך שהתשלום עבור שירותי יחסי ציבור ייעוץ אסטרטגי שקיבלה ממשרד רונן צור וממשרדו של יחזקאל, הועבר בעסקה סיבובית ומושחתת על ידי עמותת איילים ועמותת רוח חדשה שקיבלו בתמורה כספים קואליציוניים.

בכל הנוגע לכספים הקואליציוניים ציין עובד כי זו "פרקטיקה נהוגה עד היום". עוד הוא הוסיף כי "יש לגורמים קואליציוניים כסף שבאמצעותו הם יכולים לקדם נושאים שקרובים לליבם".

בשלב זה שאל השופט לוי, ספק את עצמו ספק את יחזקאל, האם יש הבדל בין כספים קואליציוניים שמועברים כשהמטרה היא פעילות ציבורית שמקדם פוליטיקאי והערך המוסף שהוא נהנה מכך, לבין "בהם המטרה היא לקדם את הפוליטיקאים והפעילות (הציבורית - מ' ש') היא האמצעי".

שאלה זו נותרה ללא מענה ברור וניתן להניח שזו רק אחת מהשאלות עליהם יצטרך לענות בית המשפט בשעה שיכריע את דינה של קירשנבאום.

עד כה הורשעו בפרשה 7 נאשמים, כאשר האחרון הוא משה קליסקי, עסקן ספורט לשעבר, שהודה בעבירות תיווך לשוחד וסיוע לזיוף מסמך. זאת, במסגרת הסדרי טיעון שאליהם הגיעו בשלבים שונים של ההליך, לרבות הנאשם המרכזי גודובסקי, שנחשב לזרוע המבצעת של קירשנבאום ברוב המעשים המתוארים בכתב האישום.

עוד כתבות

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

אג"ח מטומי מזנקת: דיווחה על הסכם למכירת החברה הבת טים אינטרנט ב-46 מיליון אירו

אם המכירה תצא לפועל, תוכל החברה החבוטה לפרוע את מלוא החוב שלה למחזיקי האג"ח ● מטומי מחזיקה ב-90% ממניות טים אינטרנט, שהיא למעשה פעילותה היחידה ● כ-19.1 מיליון אירו מהסכום יועבר ל-Rainmaker, מייסדי טים אינטרנט שמכרו למטומי את ה-90%

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

מתחת לרדאר: ככה מחלקים דירה לשתי משפחות במודיעין עילית

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

מגדלי עזריאלי והסביבה /צילום: גיא ליברמן

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

משרד הבריאות קבע בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני סניפי רשתות הקפה בעזריאלי

יו"ר מפלגת הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה / צילום: רפי קוץ

מאיימן עודה עד בילי אייליש: "טיים" בוחר את 100 המשפיעים על עתיד העולם

אחרי 15 שנים של רשימות משפיעים, מגזין "טיים" פרסם לראשונה את רשימת מאה האנשים שישפיעו על עתיד העולם נכון ל-2019 ● איך נבחרו המאה, מה ההבדל בין משפיעי ההווה למשפיעי העתיד ומי הישראלים ברשימה?

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר ראש הממשלה נתניהו הערב ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים משא ומתן עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים  ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

מבלים ומלכלכים / צילום: אלירן דהוד, יערן קק"ל - ארכיון הצילומים של קק"ל

מדריך משבר האקלים: 5 דברים שאתם יכולים לעשות, והפעם צמצום אשפה

97% מהמדענים העוסקים בנושא האקלים מסכימים כי המקור לשינויי האקלים הוא פעילות אנושית ● וכאן גם טמונה הבשורה האופטימית: את מה שהאנושות קלקלה, היא יכולה גם לתקן

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אמזון תעלה השבוע קמפיין השקה באמצעות מקאן ת"א

הקמפיין יתמקד בדיגיטל ויודיע על הגרסה העברית של האתר ועל מבצע השילוח חינם בקנייה מעל 49 דולר ● זו הפעם הראשונה שבה מעלה אמזון קמפיין מקומי בארץ

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

רשת הדיסקאונט שמנפיקה ללא דיסקאונט: הכול על הנפקת יוחננוף

ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

רובי שמיר, לילך אשר טופילסקי, דני גילרמן, דני דיין, עזי שפר וגיא פרנקלין פותחים את המסחר / צילום: שחר עזרן

רגע לפני פרישתה של לילך אשר טופילסקי: הנהלת דיסקונט פתחה את המסחר במנהטן

בבורסה בני יורק ציינו בשבוע שעבר את יום ישראל, באירוע אותו ערכו הליגה לידידות אמריקה-ישראל (AIFL) ומתחמי היזמות SOSA

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע