גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א וירושלים מככבות: מי הן הערים היקרות ביותר ב-Airbnb

העלויות הגבוהות של בתי המלון והדירות וזרם התיירים החזק הקפיצו את תעריפי Airbnb בכמה ערים מזרח-תיכוניות - ובהן ת"א ודובאי - לרמות שנמנות עם הגבוהות בעולם ● לשני המקומות הראשונים בדירוג הגיעו מיאמי ובוסטון זו השנה השנייה ברציפות

דובאי / צילום: רויטרס
דובאי / צילום: רויטרס

לאחרונה עלה מחירם של תענוגות כמו להשתזף בתל-אביב או לשוטט בקניונים האגדיים של דובאי. העלויות הגבוהות של בתי המלון והדירות וזרם התיירים החזק הקפיצו את תעריפי Airbnb בכמה ערים מזרח-תיכוניות לרמות שנמנות עם הגבוהות בעולם.

המזרח התיכון במגמת עלייה

במדד בלומברג האחרון ניצבו מיאמי ובוסטון זו השנה השנייה ברציפות בשני המקומות העליונים במונחי עלות יומית מוצעת של שהיה בבתי מגורים פרטיים. משכירי דירות באמצעות Airbnb דרשו 205 דולר ו-195 דולר ללילה, בהתאם בשתי ערים אלה. אך המזרח התיכון העפיל במדד השנתי של 2018, ו-5 ערים מזרח-תיכוניות נמנות עם 15 הערים היקרות ביותר בעולם: תל-אביב ודובאי הגיעו למקום הרביעי והחמישי, בהתאם. ירושלים, ריאד והעיר כוויית מחזיקות גם כן במקומות גבוהים.

עיר הזהב

השכירות קצרת-המועד בדובאי, שעומדת בממוצע על 185 דולר ללילה במדד בלומברג, נובעת ככל הנראה מתעריפי המלון הגבוהים בעיר, שנמצאת באיחוד הנסיכויות הערביות. יותר מ-70% מחדרי המלון בדובאי מדורגים ברמת 4 כוכבים או יותר, לדברי איבנה גזיבודה ווסיניק מחברת הנדל"ן הבינלאומית צ'סטרטונס. היצע יחידות Airbnb כמעט הוכפל ב-24 החודשים שהסתיימו בסוף אוגוסט 2017 והגיע ל-3,249, הודות להגמשת התקנות הממשלתיות, וזאת על-פי הסקר שערכה ווסיניק בשוק השכירות קצרת-המועד בדובאי.

ממשלת דובאי הוציאה מיליארדים לחיזוק מגזר התיירות, והיא מקווה למשוך לעיר 20 מיליון מבקרים עד 2020, לעומת 15.8 מיליון אשתקד, על-פי נתוני משרד התיירות והשיווק המסחרי של דובאי. שתי חברות התעופה של איחוד הנסיכויות הערביות - אמירייטס ואיתיחד איירווייס PJSC - נמנות עם חברות התעופה מהירות הצמיחה ביותר בעולם בשנים האחרונות. אם דובאי תעמוד ביעד 20 מיליון המבקרים, היא תהפוך לאחת מ-5 הערים בעלות מספר המבקרים הגבוה ביותר בעולם, לדברי חברת מחקר השווקים יורומוניטור.

עלויות גבוהות

תעריפי Airbnb הגבוהים בישראל נובעים מעלות הדיור הגבוהה בתל-אביב ובירושלים, לדברי יואב קרנר, מרצה לסטטיסטיקה באוניברסיטת בן-גוריון. הדירות בתל-אביב נוגסות בדרך-כלל בשלושת-רבעי שכר הברוטו של האזרח הממוצע, טוען קרנר, שחקר את שוק Airbnb בתל-אביב עבור ארגון בתי מלון.

מכיוון שמשכירי הדירות באמצעות Airbnb רוצים סכום גבוה משהיו מרוויחים לו היו משכירים את דירותיהם לשנה תמימה, עולה גובה השכירות קצרת-המועד, לדברי קרנר. הוא מעריך כי Airbnb תרמה לעלייה הכללית של כ-10% בשכר הדירה בתל-אביב.

כמה ערים ברחבי העולם, כולל ניו-יורק, הטילו מגבלות שונות על שוק השכירות קצרת-הטווח מחשש ששכירות זו תגדיל את עלויות הדיור. דובר Airbnb, ניק פפאס, דוחה טענה זו ומצהיר כי בעלי בתי המלון מקדמים אותה, וזו אחת הסיבות להמשך קיומה.

"זה לא מפתיע לראות את תעשיית המלונאות משלמת עבור דוחות מטעים על הקהילה שלנו", כתב פפאס באימייל. "הנתונים מוכיחים כי טענות אלה פשוט חסרות בסיס".

על-פי נתוני Airbnb, התעריף הממוצע בתל-אביב הוא 87 דולר ללילה, והתעריף הממוצע בירושלים הוא 82 דולר ללילה - סכומים נמוכים בהרבה מ-188 הדולר ו-173 הדולר ללילה שמצאה בלומברג. Airbnb משתמשת בשיטת חישוב שונה משל בלומברג ומכלילה בחישוב את תעריפי היחידות שנשכרו בפועל, לעומת בלומברג שביססה את חישוביה על המחירים שמופיעים במודעות.

מדד בלומברג התייחס למודעות Airbnb ביותר מ-120 ערים בעולם, ומחירי השכירות קצרת-המועד הגבוהים ביותר נמצאו ביעדי נופש קטנים, על-פי AirDNA, שמספקת נתוני שכירות קצרת-מועד. תעריף השכירות היומית הממוצעת הגבוה ביותר ב-12 החודשים האחרונים נרשם באי הקאריבי סנט ברתלמי: 1,127 דולר. במקום השני ניצבת עיר נופש הסקי Vail בקולורדו עם 668 דולר, על-פי נתוני AirDNA ליחידות שהושכרו במשך 30 ימים בשנה לפחות בערים שבהן מוצעים לשכירות 1,000 יחידות לפחות. 

20 הערים היקרות ביותר בדירוג Airbnb: 

 1. מיאמי, ארה"ב
 2. בוסטון, ארה"ב
 3. רייקיאוויק, איסלנד
 4. תל-אביב, ישראל
 5. דובאי, איחוד האמירויות הערביות
 6. לוס אנג'לס, ארה"ב
 7. אמסטרדם, הולנד
 8. סן פרנסיסקו, ארה"ב
 9. ירושלים, ישראל
 10. סידני, אוסטרליה
 11. ריאד, ערב הסעודית
 12. אדינבורו, סקוטלנד
 13. ניו-יורק, ארה"ב
 14. סיאטל, ארה"ב
 15. כוויית סיטי, כוויית
 16. לונדון, בריטניה
 17. סינגפור, סינגפור
 18. וושינגטון DC, ארה"ב
 19. דבלין, אירלנד
 20. ברצלונה, ספרד

עוד כתבות

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים