גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אליאור זוארץ יחליף את דיויד ארנון בניהול סטנדרד של הראל

וגם: שלמה ינאי ויצחק קרינסקי עושים עסקים ו-ועידת הספורט-טק פתחה את יום המסחר בתל אביב

אליאןר זוארץ/ צילום: מיה כרמית דרור
אליאןר זוארץ/ צילום: מיה כרמית דרור

אליאור זוארץ ינהל את סטנדרד של הראל במקום דיויד ארנון שעובר לכלל 

נמשכים הכיסאות המוזיקליים בענף הביטוח: ל"גלובס" נודע כי אליאור זוארץ ימונה למנכ"ל סוכנות הביטוח הגדולה סטנדרד, ששייכת לקבוצת הראל. הסוכנות, שמוכרת ללקוחותיה את מוצרי החברה האם, הודיעה שלשום (ג') לעובדיה על מינויו של זוארץ כמנכ"ל במקומו של דיויד ארנון, שהודיע לחברה על סיום תפקידו יום קודם לכן. כפי שחשפנו קודם לכן, ארנון עזב את הראל, שהיא קבוצת הביטוח הגדולה בישראל, לטובת תפקיד משנה למנכ"ל וראש חטיבת ביטוחי הבריאות בקבוצת כלל ביטוח.

זוארץ כיהן בשנים האחרונות כסגנו של דיויד ארנון בסטנדרד והוא בתפקידי ניהול בקבוצת הראל כבר כ-7 שנים. לדברי מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל, "כניסתו של זוארץ לתפקיד מנכ"ל סטנדרד היא טבעית, לאור היכרותו העמוקה עם פעילותה של סטנדרד ותפקידו הבכיר בסטנדרד".

ארנון עוזב כאמור את הראל לטובת המתחרה כלל ביטוח, שבימים אלה משנה את הנהלתה. זאת במסגרת שינוי מבני ופרסונלי שמוביל מנכ"ל כלל, יורם נוה, שנכנס לתפקידו בתחילת החודש. ארנון מחליף בכלל את דניאל כהן, שניהל גם את חטיבת הלקוחות של החברה, ושעובר בימים אלה לקבוצת הביטוח הפניקס, שם הוא ינהל את חטיבת החיסכון לטווח ארוך.

ארנון מצטרף בכלל ביטוח לחברי ההנהלה החדשה, בראשם משה ארנסט שצפוי להתמנות לראש חטיבת חיסכון לטווח ארוך, עלית כספי שמנהלת את חטיבת הביטוח הכללי, ירון שמאי שינהל את כל מערכי המכירות של הקבוצה, יוסי דורי שינהל את חטיבת ההשקעות, ערן צ'רנינסקי שינהל את הכספים, ליאת שטראוס שתנהל חטיבה חדשה בחברה - לשירות ותפעול, ואחרים.

מה הקשר בין איציק צאיג, מארק טווין ואתי רוטר?

במלון דריסקו שנפתח באחרונה בדרום תל אביב, נפגשו השבוע חברי מועדון Superbrands ישראל. המפגש נפתח בסימן נוסטלגי, כאשר הנוכחים התרשמו מכך שהם נמצאים במלון, 150 אחרי הקמתו של המבנה המקורי שהוקם בסגנון עות'מני ואירח בזמנו דמויות מוכרות רבות, בהן אפילו הסופר האמריקני מארק טווין. 

היום הגיעו למקום חברי מועדון מסוג שונה - מנכ"לים שהמותגים בראשם הם עומדים, זכו בתואר של Superbrands הבינלאומי, אותו מייצגים בישראל אתי עמיעד וערן יסעור.

האורחים ניצלו את התזמון כדי להיפרד מאיציק צאיג, המסיים את תפקידו כמנכ"ל אסם, וסיפר על תוכניותיו ליום שאחרי הפרישה המתוכננת לסוף השנה, ועל כך שהוא כבר החל להשקיע במספר סטארט-אפים בתחום הרפואה וללוות את היזמים. לאווירה הנוסטלגית וההיסטורית במקום, הוסיפו אתי וגבי רוטר, מנכ"לים משותפים ומבעלי רשת קסטרו, שנזכרו כיצד הפרסומת המיתולוגית של קסטרו בכיכובם של יעל אבקסיס וליאור מילר (שכללה את סצינת המעיל המפורסמת) צולמה בחזית המלון. בחלק המקצועי של הדיון, נדונה הירידה בצריכה הפרטית שלדברי כמה מהנוכחים נובעת מכך שישראלים טסים יותר לחו"ל ושם רוכשים פריטים שבדרך כלל היו רוכשים בארץ. צאיג הוסיף שהדבר מוביל גם לירידה בשוק המזון, משום שיותר ישראלים שוהים יותר זמן בחו"ל ולכן לא רוכשים מזון בישראל, מה שפוגע במכירות.

עוד בנוכחים: עופר בלוך מנכ"ל חברת החשמל; סיגל אלבוים, מנכ"לית לנובו ישראל; אבי שומר, מנכ"ל ומבעלי צומת ספרים; אבינועם ספיר, מנכ"ל טבע ישראל; אביב ועופר איתני מבעלי ביתילי; אוולין כהן, מנכ"לית פדקס ישראל; עמיחי קילשטיין, מנכ"ל רשת H&M; עמרי לוטן, מנכ"ל מפעל הפיס ולשעבר מנכ"ל טבעול מקבוצת אסם; רוני שוורץ, מנכ"ל עמינח ואחרים.

עמיעד בלוך צאיג לוטן רוטר ויסעור / צילום: מורן מיטלקה

דרך הטבע: שלמה ינאי ויצחק קרינסקי, לשעבר בכירי טבע, עושים יחד עסקים

החיים שאחרי חברת טבע מעניקים לבכיריה לשעבר הזדמנויות מעניינות להיפגש. חברת Cambrex אשר מנכ"ל טבע לשעבר, שלמה ינאי, מכהן בה כיו"ר, הודיעה השבוע כי תרכוש את חברת Halo, אשר פרופ' יצחק קרינסקי, לשעבר מנהל יו"ר טבע יפן וטבע דרום אמריקה וכן סגן נשיא בחברה, מכהן בה כדירקטור.

קמברקס, הרוכשת, עוסקת בפיתוח חומרי גלם לתרופות גנריות ואינובטיביות ואילו היילו היא קבלן משנה בתחום הפיתוח והייצור של תרופות, בעיקר תרופות מורכבות ומסובות לייצור תרופות לילדים, ותרופות מוגנות בפקודת הסמים. היילו נרכשת תמורת 425 מיליון דולר. באמצעות רכישה זו תוכל קמברקס ליצור מוצר מוגמר יותר, ותרחיב את תחומי הפעילות שלה. כמו כן תניב לה הרכישה שני מפעלים חדשים.

לא ידוע אם הקשר בין החברות נוצר בתיווכם של שני הישראלים. ככל הידוע לא היה ביניהן קשר עסקי קודם. כעת יעלה מספר העובדים בקמברקס, בה משמש ינאי כיו"ר כאמור, לכ-1600. הרכישה צפויה לתרוב לחברה הנכסות של עוד כ-100 מיליון דולר בשנה.

תפקיד יו"ר קמדקס הוא היום תפקידו העיקרי של ינאי, אשר משמש בנוסף גם כיו"ר חברת פרוטליקס. קרינסקי, שהוא בעל רקע בתחומי הפיננסים מוול סטריט וגם בעל רקע אקדמי בתחום הפיננסים, משמש במספר תפקידים בכירים נוספים, ובניהים דירקטור ויו"ר זמני בחברת התרופות הגנריות והותיקות קונקורדיה, כדירקטור בחברת Achelios therapeutics וכן כיועץ עצמאי בחברה משלו. כך, שהעובדה ששלמה ינאי רכש את החברה שלו, לא תשאיר אותו בלי עבודה.

שלמה ינאי/ צילום: אפי שמח

עלו על הפודיום: ועידת הספורט-טק פתחה את יום המסחר בתל אביב

את יום המסחר פתחה היום הבורסה לניירות ערך בתל אביב באווירה ספורטיבית. במקום נפתחה ועידת הספורט-טק הבינלאומית הראשונה בישראל (The International Sports Tech Summit 2018) ולרגל המאורע עלו הנוכחים על הפודיום, שלא על מנת לקבל מדליות, אלא כדי ללחוץ על הפעמון ולפתוח את המסחר. לרחבת הכניסה של הבורסה הגיעו ספורטאים בעבר ובהווה (ובנשמה), יזמי סטארט-אפ מתחום הספורט, משקיעים ונציגים בינלאומיים של קבוצות ואיגודי ספורט מ-15 מדינות בעולם, בהם: נאור גלילי, מנכ"ל מכבי ישראל; יעל ארד וטל ברודי.

ועידת הספורט-טק מתקיימת ביוזמת אורן סימניאן, שותף בקולוסאום - מרכז החדשנות המאגד סטארט-אפיסטים מהתחום, שהושק במסגרת המפגש.

ומה הקשר בין ספורט לשוק ההון? איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, נתן כדוגמה את יובנטוס, הנסחרת בבורסה האיטלקית, ורכשה את כדורגלן העל רונאלדו תמורת סכום עצום של למעלה מ-100 מיליון יורו. בן זאב הזכיר כי 24 שעות מרגע שהקבוצה רכשה את רונאלדו, היא כבר הצליחה להרוויח חזרה 50% מעלות הרכישה הודות לשטף רכישת חולצות השחקן על-ידי מעריציו. במקביל לכך, עלתה מנית הקבוצה בכ-35% בתוך שבוע. אז זה לא רק ספורט.

נאור גלילי יעל ארד איתי בן זאב וטל ברודי /  צילום: עומר מסינגר

עוד כתבות

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

המבוי הסתום בברקזיט שולח את בורסות אירופה לירידות

בורסות אסיה נסחרות במגמה מעורבת לאור המשך חוסר היציבות הגלובלי ● בהונג קונג ירידות של 1.1% בצל דיווחים על החלפת המנהיגה ע"י הסינים ● אמש נסגרו בורסות ניו יורק בירידה, לאחר שהצעתו של בוריס ג'ונסון בנוגע לברקזיט נדחתה

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות, ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● מטעם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח-אדם"

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

בין המורה שמגר לתלמיד ברק: שיעור על גבולות האקטיביזם השיפוטי

פרופ' רון שפירא, נשיא המרכז האקדמי פרס, על נשיא העליון המנוח: "שמגר היה אקטיביסט שיפוטי מובהק, ואולם הנשיא שהחליפו בתפקיד, אהרן ברק, היה תאורטיקן מקיף יותר של המשפט החוקתי, והיסודות התאורטיים שהניח אפשרו להרחיק לכת בהתערבות השיפוטית"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

אין ממשלה ואין תקציב ל-2020: כך יעבוד "התקציב ההמשכי" תחת ידי הפקידים

אם לא יאושר תקציב עד ינואר 2020, המדינה תעבור לתפקד על בסיס תקציב חודשי, שינוהל ע"י החשכ"ל באוצר • אלה חדשות רעות למי שהתרגל לסבסוד של צהרונים, לנכים שציפו לקבל תוספת קצבאות ולמי שמעוניין לקדם רפורמות • אבל יש גם חדשות טובות - זה יצמצם את הגירעון וימנע מפוליטיקאים לבזבז כספים מיותרים

תחנת הכוח בבאר טוביה./ צילום: מצגת החברה

אקזיט קטן בבאר טוביה: איש עסקים אמריקאי ימכור מניותיו בתחנת הכוח IPM ב-9 מיליון דולר

מייקל מונלייט קיבל הצעת רכישה מגוף פרטי, המשקפת שווי של כ-800 מיליון שקל לתחנת הכוח ● שותפיו של מונלייט נדרשים להחליט עד אמצע נובמבר אם ברצונם להפעיל זכות סירוב ראשונה לעסקה ● גלובל פאוור, השותפה גם היא ב-IPM, מסרה כי "החברה לומדת את הודעת המציע ותבחן את צעדיה בהתאם"

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

 רכב של טסלה צילום:Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עידן חדש? כך עשויה ההתקרבות של טסלה לישראל לסיים את ההגמוניה של יבואני הרכב

ההתקרבות של טסלה לישראל שנחשפה ב"גלובס" ושיטת המכירה שלה שמייתרת את היבואנים ועשויה להיות מאומצת ע"י יצרנים נוספים - מסמנות תום עידן בשוק הרכב • גם פסיקת ביהמ"ש שמגדילה את כוחם של היבואנים העקיפים לא מבשרת טובות ליבואנים הגדולים בישראל

שרון בן צבי / צילום: גלי חרמון

ליאורה עופר ממנה סמנכ"לית שיווק חדשה בעופר השקעות

חברת עופר השקעות הודיעה על מינויה של שרון בן צבי, עד לאחרונה סמנכ"לית השיווק בקבוצת משולם לוינשטין, לתפקיד סמנכ"לית השיווק והנכסים בחברה ● וגם: חברת נטו של דודי עזרא תסתפק בתשלום מופחת מהחברה-הבת

פסולת / צילום: איל יצהר

המדינה נאבקת בהטמנת הפסולת – והתעשיינים מזהירים מעליית מחירים

ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים: "המשרד להגנת הסביבה נכשל מזה מספר שנים בקידום של פתרונות למיחזור וטיפול בפסולת, ולמרות זאת הוא פועל במטרה להקשות על תפעול המטמנות האקולוגיות שמהוות כיום פתרון מוסדר יחיד לפסולת הביתית"

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, חוזרים השידורים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי תיישר ישראל קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

המלצה חמה: להשקיע בהתמודדות עם משבר האקלים

הפחתת פליטת גזי חממה, טיפול באשפה, צמצום השמדת יערות וטיפול במחסור במים הם האתגרים המרכזיים אותם יש לפצח כדי לטפל בהתחממות העולמית ובאקלים הקיצוני ● נראה כי העולם מוכן לשינוי אמיתי, והמאבק במשבר האקלים יגרום למשקיעים להתמקד בתעשיות ובחברות שיובילו את המערכה

נכס של הרץ בניו אורלינס / צילום: מצגת החברה

סלקטיביות באמריקאיות: קשיים בהנפקת המניות המתוכננת של חברת הרץ בת"א

במסגרת ההנפקה תכננה הרץ גרופ לשנות את סיווגה לקרן השקעות בנדל"ן בארה"ב (קרן ריט), כחלק ממהלך הנפקה הנחשב ארוך ומורכב יחסית, והינו ראשוני מבין חברות הנדל"ן האמריקאיות שעד היום גייסו אג"ח בבורסה המקומית

המהומות בברצלונה, ספרד / צילום:  REUTERS/Albert Gea

רכשתם כרטיס לקלאסיקו? כנראה שהפסדתם אלפי אירו

בעקבות המהומות בספרד בוטל המשחק הנחשק בין ברצלונה לריאל מדריד שאמור היה להתקיים ביום שבת ● כ-2,000 ישראלים ועוד 20 אלף תיירים מרחבי העולם ייאלצו לחשוב כיצד למזער את ההפסדים של עלות כרטיס הכניסה למשחק, הטיסות והמלונות - שעלולים להגיע לסך של למעלה מ-2,000 אירו

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

בצל חוסר היציבות הפיננסית: קבוצת יינות ביתן סגרה 5% מסניפיה מתחילת השנה

בדיקת "גלובס" מעלה כי מהפריסה של קבוצת יינות ביתן, רשת הקמעונאות השנייה בגודלה בישראל, נגרעו 11 סניפים מתחילת השנה, מה שממצב אותה עם פריסה של 170 סניפים ● בענף מעריכים כי כדי לייצב את מצבה הפיננסי של הרשת יידרשו מהלכי ייעול נוספים

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

מגדילה את פורטפוליו הנדל"ן: מגדל רכשה את מתחם אלביט בנתניה ב-223 מיליון שקל

המתחם, שנרכש מקבוצת בית שומר ומהקבלן ראובן דמרי, כולל כמה מבנים ברחוב המחשב, הסמוך לבניין עיריית נתניה ● השטח הבנוי כולל 32 אלף מ"ר וכ-500 מקומות חניה

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?

Mobilion אבי פלדמן ואייל זבידה, ממייסדי קרן ההשקעות / צילום: יח"צ

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן Mobilion, מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית, מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארט-אפ לספקי החלפים הבינלאומיים

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בת"א; אופקו וטאואר צוללות יותר מ-7%

פתיחת המסחר התעכבה לאחר שאופקו נחתכה ב-11% ● בוול סטריט ננעלו המדדים אתמול בירידות לאחר שרשמו עליות במשך רוב יום המסחר; הנאסד"ק איבד כ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3% והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● הפרלמנט הבריטי הצביע, לראשונה אי-פעם, בעד הסכם ברקזיט כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק • המשמעות: ככל הנראה מועד הברקזיט יידחה אחרי 31 באוקטובר • הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים