גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשות המסים נאבקת בעסקים המחזיקים הון ורכוש של חייבים

רשות המסים יצאה למבצע אכיפה אינטנסיבי של עיקולי צד ג' – עיקולים של רכוש ששייך לחייבים, אך נמצא בידי אחרים שלא משתפים פעולה עם הרשות ● בזכות המבצע נגבו כ-3.5 מיליון שקל מעוסקים שלא שיתפו פעולה עם הרשות ● כן נגבו כ-120 מיליון שקל מכ-1,600 חייבי מס

רשות המסים / צילום: איל יצהר
רשות המסים / צילום: איל יצהר

חוב מס הוא כנראה אחד החובות הכי מטרידים שניתן לצבור במדינה. כולם (כמעט) יודעים שלא כדאי להיות חייבים כסף לרשות המסים. הרשות צברה מוניטין כמי שלא תרפה מהחייב, ותעשה הכול כדי לגבות את החוב המגיע לה. ואם החייב לא ישלם, הוא יהיה חשוף לקנסות ולסנקציות - יעקלו את חשבונות הבנק שלו, את הרכב, יוציאו נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ ועוד. אין סלחנות בארץ כלפי חייבי ומעלימי מס. איש העסקים אליעזר פישמן, בעקבות חוב מס "קטן" של 250 מיליון שקל, נכנס להליכי פירוק ופשיטת-רגל על חובות בסך 4 מיליארד שקל.

עכשיו קחו את מה שאתם יודעים על המאבק נגד מעלימי וחייבי המס, את העיקולים ואת הסנקציות המוטלים עליהם, וחשבו-שערו מה היה קורה אם היו מיישמים אותם על אנשים קרובים לחייב המס, כאלה שמחזיקים רכוש שלו, או חייבים לו כסף, ולא לרשות המסים? אתם יכולים להפסיק לחשוב, כי זה מה שקורה בפועל. רשות המסים סימנה יעד חדש במאבק נגד העלמות המס - אזרחים המחזיקים כספים ורכוש של חייבי מס, ולא משתפים פעולה עם רשות המסים להעברת הרכוש אליה.

מדובר באזרחים ובבעלי עסקים שחייבים כסף לאזרחים, שלהם חוב מוכח לרשות המסים. כלומר, אותם כספים שנמצאים בידי הצדדים השלישיים יכולים להיגבות ישירות על-ידי רשות המסים. כלומר, במקום מהחייב, לגבות את הכסף מאותו אדם שמחזיק עבורו כסף. הרשות הטילה עיקולים על כספים אלה, או שלחה דרישות תשלום, אך אותם "מחזיקים", צדדים שלישיים, לא התרשמו מהדרישה והחליטו שלא לשתף פעולה עם הרשות. לעתים התברר כי אותם "מחזיקים סרבנים" הם בני משפחה או קרובים של חייב המס, ואז המניע שלהם לאי-שיתוף-הפעולה היה ברור. 

עד כה, הרשות לא סימנה את "המחזיקים הסרבנים" הללו כיעד. היא פעלה לגביית החוב מהחייב הראשי, וכן המשיכה במאמציה לגבות את הכספים מצדדים שלישיים, אך לא הפעילה נגדם מבצעים וסנקציות רחבים וממוקדים. כל מקרה טופל לגופו. אולם כעת המצב הזה השתנה. בשבוע שעבר יצאו כ-550 עובדי מע"מ למבצע אכיפה וביקורת אינטנסיבי ורחב-היקף על-מנת לסמן את האזרחים שמחזיקים כספים של חייבי מס, ולא מוכנים להעביר אותם לרשות המסים. אותם "מחזיקים סרבנים" כבר לא היו "לצד" המחלוקת עם החייבים. הפעם הם היו על המוקד.

האזהרות יהפכו לסנקציות

המבצע נערך במשך יומיים בכל הארץ, ותוצאות המבצע היו מעל הציפיות של רשות המסים. בפעילות ייחודית של אכיפת עיקולי צד ג', גבו עובדי מע"מ כ-3.5 מיליון שקל מ-39 עוסקים שלא נענו לדרישת עיקולי צד ג'. ונזכיר, העיקול הוצא מכוח חוב של אדם אחר לרשות המסים, אך בפועל הוטל על מי שמחזיק עבורו כספים או רכוש כלשהו (צד ג'). בנוסף, ביומיים אלה גבתה רשות המסים כ-120 מיליון שקל מכ-1,600 חייבי מס ממגוון רחב של תחומי עיסוק; עוקלו 69 כלי-רכב של חייבים, ונערכו בדיקות ראשוניות ב-110 עסקים.

לצד פעילות האכיפה התקיימה גם "על הדרך" פעילות ביקורת בענף המאפיות ובקרב עוסקים בהסדר סולר, ונמצאו העלמת הכנסות בהיקף של כ-15.5 מיליון שקל. כך, הלכה למעשה, הפכו אותם אנשים שלא היו חייבים מס לרשות המסים - לחייבי מס, בין היתר בגלל שסירבו לשתף פעולה עם הרשות בנוגע לחוב מס שהיה לאדם אחר.

אכיפה בלתי מתפשרת

את האכיפה הממוקדת נגד צדדים שלישיים שמחזיקים רכוש וכספים של חייבי מס ועיקולי צד ג', יזם מנהל רשות המסים, ערן יעקב, שהוגה בימים אלה דרכים יצירתיות וחדשות להגביר את הטיפול בגביית חובות מס של סרבנים בכל האמצעים, ובכלל זה עיקולי צד ג'. הקו הזה, של אכיפה בלתי מתפשרת והפיכת כל אבן, אפיין גם את קודמו בתפקיד, משה אשר.

ערן יעקב אף הנחה את עובדי הרשות להבהיר לכל הסרבנים, כי אמנם הפעם עובדי מע"מ "רק" הגיעו פיזית לעסקים ובדקו את כרטסת הנהלת החשבונות, כדי להבין מדוע לא נענו לעיקול צד ג' שהועבר אליהם, אולם להבא, לא יסתפקו במתן אזהרות בלבד אלא יפעילו את הסמכויות המוקנות לרשות המסים בחוק. כך שצד ג' שלא ישתף פעולה להסדרת חובו של הסרבן, החוב ייוחס לו, ודינו יהיה כדינו של הסרבן עצמו.

והמסר ברור: גם אם אתה לא חייב מס כרגע למדינה, אלא מחזיק בכסף של מישהו אחר שכן חייב, והחלטת להתחכם עם רשות המסים ולא לשתף פעולה עם פעולות הגבייה שלה נגד אותו חייב מס - אתה שם את עצמך במוקד. אתה חושף את עצמך הן לגביית אותו מס של החייב, והן גם לביקורת בעסק שלך ולסכסוך פרטי משלך עם רשות המסים. 

החייבים מבריחים את כספם לבני משפחה

בהתאם להוראות החוק, מי שהוטל עליו עיקול צד ג' - עיקול שמוטל על אדם בגין חוב של מישהו אחר - מחויב לשתף פעולה עם הרשות לצורך הסדרת חובו של הסרבן. אם צד ג' אינו משתף פעולה ניתן לחייבו לשלם את חובו של הסרבן. למרות זאת, חלק ממקבלי עיקול צד ג' בחרו להתעלם או השיבו לרשות המסים תשובות שלא תאמו את המציאות שהרשות הכירה. על הרקע הזה הוחלט ברשות לשים סוף להתעלמות, ובמסגרת פעילות ממוקדת לאכיפת עיקולי צד ג' ניגשו פיזית ל-278 בעלי עסקים שנשלחו להם צווי עיקול צד ג' ושלא שיתפו פעולה, לצורך סילוק חובם של הסרבנים. מ-39 בעלי עסקים כאלה נגבו כ-3.5 מיליון שקל. על-פי ההערכות, עם השלמת הפעילות מול יתרת בעלי העסקים, סכום זה עתיד לגדול משמעותית.

התירוצים של הצדדים השלישיים לסירוב לשתף פעולה עם רשות המסים היו מגוונים, ונחשפו גם לא מעט "תרגילים" שנועדו להעלים מס. בין העסקים שבהם נערכה ביקורת במסגרת "פעילות עיקול צד ג'", הגיעו עובדי מע"מ רמלה לחברת גלידות שלא הגיבה להודעת העיקול. אז התברר כי סרבן המס מוציא בכל חודש חשבונית לחברת הגלידות, שבעליה - הוא לא אחר מאשר בנו של הסרבן. בחקירה הודה הבן, שאכן קיבל תשלומים מאביו ושניתן היה להיענות לעיקול צד ג'. הבן שילם 25,000 שקל במזומן והגיש בקשה לפריסת יתרת החוב.

עוד חברה ברמלה - העובדים הגיעו לחברה שלא נעתרה לעיקולי צד ג', והסתבר כי מדובר בחברה "רדומה" על-שם בנו של סרבן המס; אלא שגם החברה של הבן יצרה חובות, ובעיקול צד ג' בעבורה שולמו כ-105,000 שקל ופריסת תשלומים של 237,000 שקל.

במקרה דומה נתקלו גם עובדי מע"מ טבריה, שצד ג' שלא פעל ליישום העיקול היה אחיו של הסרבן, והמייצגת של צד ג' היא לא אחרת מאשר אחותם. הגם שבדיקת הכרטסת הצביעה בוודאות על 280,000 שקל ששולמו ויכלו לשמש להסדרת חובו של הסרבן. המייצגת והאח נחקרו, והמייצגת ביקשה להגיע להסדר תשלומים לפריעת החוב.

בפעילות של עובדי מע"מ חדרה מצאו אנשי הרשות כי צד ג' שילם כספים לסרבן במקום להעבירם לרשות המסים, על אף שקיבל עיקול צד ג'; לטענתו, הוא שכח שקיבל את העיקול; ומש"נזכר" בכך - עם הגעת מבקרי הרשות - שילם האיש 72,000 שקל בצ'ק. גם בעל עסק בפארק התעשייה בקיסריה, נזכר עם הגעת עובדי מע"מ שקיבל עיקול צד ג', ומסר מיידית צ'ק בסך 190,700 שקל.

עוד כתבות

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מהישיבה ועד כתב אישום נגד ראש הממשלה: מי אתה שי ניצן?

פרקליט המדינה, שי ניצן, מסיים את תפקידו בקרוב, ומפנה את השולחן לקראת סיום הקדנציה בהגשת כתבי אישום חסרי תקדים ● כך הפך נער הישיבה לאיש המכריע בתיקי השחיתות החמורים בתולדות המדינה ● האזינו

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

"גינת ההסתדרות" / הדמיה: חוי לבנה

אחרי עשרות שנים: המדשאה של בניין ההסתדרות בת"א נפתחת לציבור; ככה זה הולך להיראות

אחרי עשרות שנים בהן בניין ההסתדרות ברחוב ארלוזרוב היה תחום בגדר, החליטו בארגון העובדים להסיר את הגדרות המקיפות אותו ולאפשר מעבר חופשי ושימוש ציבורי במדשאה רחבת הידיים שבמתחם ● המהלך קודם בעזרת עיריית ת"א

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

האחים אמיר יעקובי פיני יעקובי / צילום: אריק-סולטן

בדרך להסדר נושים חדש? ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים זמני לאורתם סהר

אורתם סהר הנדסה, אורתם סהר תשתיות ובנייה ומליבו בנייה מבקשות לשנות את הסדר הנושים הנוכחי שלטענתן אינו מאפשר את המשך ניהולן של החברות

 

 

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בעקבות העליון: האם נעשה שימוש בחילוטים כדי להפעיל לחץ על חשודים?

תופעת החילוטים המוגזמים שמבצעת המדינה ואשר נחשפה ב"גלובס", ממשיכה לטלטל את מערכת החוק • לאחר שורת פסיקות של בית המשפט, שהגבילה את האצבע הקלה על ההדק של הרשויות, מגיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ומקים לתחייה דו"ח גנוז על הנושא של קודמו בתפקיד

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות