גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

yes והוט נכנסות לקרב בלימה נגד נטפליקס והמתחרות החדשות

הדוחות הכספיים של ענקיות התקשורת בארה”ב מספקים הוכחה נוספת לכך שיותר צופים מעדיפים את הטלוויזיה האינטרנטית החדישה והזולה על פני הטלוויזיה המסורתית, וגם בישראל המגמה דומה ● כעת החברות הוותיקות משיבות מלחמה עם הורדת מחירים ושירותים אינטרנטיים משלהן

נטפליקס / צילום: Shutterstock  א.ס.א.פ קרייטיב
נטפליקס / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

הדוחות הכספיים האחרונים של חברות התקשורת הגדולות בארה"ב מגלים שהמגמה נמשכת: יותר צופים נוטשים את הטלוויזיה המסורתית והמוכרת בכבלים ובלוויין לטובת הטלוויזיה האינטרנטית, או בשמה המקצועי ה-(OTT (Over The Top.

לשם המחשה, ענקית התקשורת האמריקאית AT&T, שמפעילה את שני סוגי השירותים, דיווחה מצד אחד על נטישה של 286 אלף לקוחות לוויין ברבעון השני של 2018, כאשר במקביל נוספו 342 אלף מנויים לשירות הטלוויזיה האינטרטית החדשה שלה, DirectTV Now. ענקיות תקשורת נוספות שדיממו ברבעון האחרון הן חברות הכבלים Comcast שאיבדה 140 אלף מנויים, ו-Verizon אותה נטשו 37 אלף לקוחות. 

ניתן לראות בבירור את השינוי בהעדפת הצרכנים, בעיקר הקהל הצעיר, שנוהר לטלוויזיה החדשה, ומנגד את הניסיון של חברות הכבלים והלוויין להחזיר את הלקוחות לטלוויזיה המסורתית אחרי שנתנו להם להתנסות בטלוויזיה החדשה.

הנתונים הללו מתווספים לערימת הנתונים שקצת מבלבלת בכל הקשור למגמות אצלנו בטלוויזיה. לאחרונה דיווחנו על כך ש-yes הצליחה ברבעון האחרון לעצור את נטישת המנויים שהתרחשה במקביל לצמיחת שירותי הטלוויזיה של המתחרות, פרטנר TV וסלקום TV

צופי הטלוויזיה בארה"ב עוברים לאינטרנט

הוט ו-yes בקרב בלימה

דירקטוריון yes, בשבתו כדירקטוריון בזק, שמע סקירה על כך כאשר התכנס במשרדי yes לישיבה לפני כשבועיים, שבה נכח גם המנכ"ל החדש שייכנס היום (ד') לתפקידו, רן גוראון. זו ללא ספק הייתה מתנת פרידה נאותה שהוריש רון אילון, המנכ"ל היוצא של yes, לחברה ולבעלת השליטה בזק. בכל זאת, אילון הותקף קשות על האסטרטגיה שלו בתחילת השנה ששחקה את מחירי yes בצורה משמעותית בגלל הורדת מחירים וביטול התשלום עבור שירות ה-VOD. היום רואים שהאסטרגיה של אילון עבדה ובלמה את הנטישה.

גם הוט ככל הנראה הצליחה להאט משמעותית את קצב הנטישה, והשאלה היא מה ההאטה עשתה לקצב הגיוסים של פרטנר וסלקום. ובכן, מי שחשב שקצב הגיוסים שלהם יואט, כנראה מפספס. סלקום ופרטנר ימשיכו לצמוח ברבעון השני, חרף העובדה שהקמפיינים של הוט ו-yes על איכות הצפייה, ובעיקר הדגש על לעיכוב בצפייה במונדיאל, עשו את שלהם.

לדברי בכיר בתעשייה, אם תחול האטה כלשהי בקצב הגיוס של פרטנר וסלקום, היא תתרחש אולי בסוף השנה, ברבעון האחרון, ולא עכשיו ברבעון השלישי שנופל על החופש הגדול. בתקופה זו יש יותר ויותר לקוחות שמרחיבים את שירותי הטלוויזיה שלהם, או לכל הפחות לא מתנתקים בגלל שעות הצפייה בקרב הילדים, ולכן צפוי שהגידול אצל השחקנים החדשים שמציעים מחירים אטרקטיביים יותר דווקא יימשך. השאלה מה יקרה ברבעון הרביעי נשארת פתוחה.

הדור הצעיר לא מרגיש מחויב

לדברי גורם בכיר בשוק הטלוויזיה, התופעות שאנו רואים בשוק העולמי לא בהכרח מגיעות לישראל בזמן אמת, וצפוי לקחת זמן עד שנראה אותן מבשילות. לדבריו, הקהל הצעיר אוהב את הפתרונות החדשניים שמציעות שחקניות ה-OTT, וזה טבעי. הם מרגישים שהשחקניות הוותיקות כבדות ומגושמות יותר, והטלוויזיה האינטרנטית טומנת בחובה יכולות טכנולוגיות מגוונות יותר שמייצגות חופש בחירה.

התוצאה היא שהחברות המסורתיות מציעות גם וגם, בישראל ובעולם. אצלנו, לצד הטלוויזיה שלהן בכבלים ובלוויין, הוט ו-yes משווקות גם שירותי טלוויזיה אינטרטית.  לדברי אותו גורם, באנגליה המצב דומה, וחברת SKY TV השיקה גם היא שירות טלוויזיה שמבוסס חיבור לרשת. אבל בניגוד למצב אצלנו בו החברות מתקשות להרוויח כתוצאה מהתחרות החריפה והעלויות הכבדות שכרוכות בהפעלת השירות, באנגליה אין קניבליזציה. SKY מתמרנת בין שני העולמות ומעבירה לקוחות משירות לשירות כדי לשמר את הלקוחות הצעירים יותר.

לדברי הגורם הבכיר, ישראל היא חריגה. הצמיחה של השחקניות פרטנר וסלקום היא תופעה לא טבעית, והיא נובעת מהמחירים הנמוכים שלדבריו הם לא ריאליים. אנשים נמשכים לטלוויזיה חדשה שכוללת שירותים כמו נטפליקס כי זה זול וחדש. בארה"ב המחירים הם סבירים לשחקנים החדשים וגם רווחיים, הם לא מפסידים על זה.

גורם נוסף ששוחחנו איתו אומר שתופעה עולמית שצריך לשים לב אליה היא צמיחה של יצרני התוכן העצמאיים כמו אמזון, הולו, נטפליקס ודיסני שגדלה בקצב מסחרר. כלומר, מי שצומח אלה דווקא האפליקציות שבאות על הטלוויזיות החכמות ולא ה-OTT. רואים בבירור שהם בדרך כלל משמשות כמוצר משלים לטלוויזיות המסורתיות או בחדשות אינטרנט. זה פשוט נדבך שמוסיפים.

כאן ראוי להזכיר כי פרטנר הייתה הראשונה שהנגישה את הטלוויזיה של אמזון ללקוחותיה. נכון, כמו עם נטפליקס, לא בדיוק צריך את פרטנר כדי לצפות בחברות התוכן הגדולות שמשדרות באינטרנט הפתוח, אבל עדיין לזכותה עומדת הדחיפה של אמזון ונטפליקס לשוק הישראלי.

איזה מגמות נוספות ניתן לראות אצל הדור הצעיר? ובכן, מעבר להעדפת החדשנות הטכנולוגית, אחת התופעות המעניינות ביותר שניתן לראות בשוק הישראלי, היא החיבורים בין המוצרים השונים שמציעות החברות השונות. "הדור הצעיר יודע על מה הוא משלם, והוא בידיעה שהוא יתנתק עוד חצי שנה. לכן, הוא יחפש את המבצעים אצל השחקנים החדשים, ולאו דווקא יעבור לשחקנים המסורתיים. רואים בבירור גידול של עשרות אחוזים בקרב לקוחות שמחברים חבילות מספקים שונים", אומר אחד הבכירים בענף.

הוא מוסיף כי "אחד לוקח סלקום ומחבר אליו את הסטינג של yes, שני לוקח את הנקסט של הוט לצד חיבור לפרטנר כדי לקבל בחינם גם את נטפליקס (לתקופה מוגבלת), וכדומה. זה אומר שרואים שהשוק אולי מאבד הכנסות מצד אחד בגלל ירידת המחירים כתוצאה מהתחרות, אבל היא מקוזזת באמצעות חיבורי החבילות השונים וריבוי המוצרים. זו תופעה שתלך ותתעצם כל עוד המחירים יהיו נמוכים, והתחרות תמשיך בכל הכוח".

כמו תמיד, זה אולי טוב לצרכנים, אבל זה אומר שהמגבלות על היכולת של סלקום, פרטנר וחברות נוספות להעלות מחירים ולהרוויח מהטלוויזיה צפויות להישאר, וזו כבר בשורה פחות משמחת מבחינת המשקיעים. 

מנותק: לא מקדמים את הדברים החשובים

עד כמה שזה יישמע חריג, הרי שראוי שמשרד התקשורת ישקול היטב את גובה הקנס בנושא הטלפוניה הסיטונאית על גבי רשת בזק. נכון, ההתנהלות של בזק מקוממת ואי אפשר לעבור לסדר היום על האופן שבו בזק התנהלה בנושא, אבל טלפוניה סיטונאית היא מוצר ישן שיישומו לא יתרום מאומה לתחרות. הוא בבחינת להוציא עין לבזק ותו לא, ונדמה שגם בפרטנר ובסלקום יודעים זאת.

אפשר להתחשבן עם בזק, ואולי אפילו צריך לנוכח התנהגותה, אבל קשה לראות כיצד הדווקנות והנוקדנות של המשרד במקרה הזה משרתת את התחרות. אפשר להשתמש בטלפוניה הסיטונאית כדי להשיג מבזק הקלות בתחומים אחרים, כמו למשל בבואה לפרוס סיבים אופטיים. אפשר לחייב אותה בהחלפה של רשת המיתוג בזמן קצר יותר ממה שהיא מציעה. אבל כדאי שענישה במקרה הזה תשרת תכלית מסוימת ולא סתם לשם הנקמנות.

מה יקרה אם בזק תיישם את הוראת המשרד ותחליף מתג לטובת הטלפוניה הסיטונאית, אך לא יהיה לשירות ביקוש מצד מתחרותיה? זה הרי מה שקורה היום, פרטנר וסלקום מעדיפות לשווק את הטלפוניה העצמאית שלהם, ועושות זאת בהצלחה רבה. שוב, בזק הביאה על עצמה את העונש הזה והיא תרוויח כל שקל קנס כי זה מגיע לה, אבל עדיין כדאי להיות חכמים ולא צודקים.

מחובר: השוק הסיטונאי - הרפורמה של אתמול

משרד התקשורת ערך אתמול (ג') כנס בנושא השוק הסיטונאי בהשתתפות נציגים מרשות ההגבלים ומשרד האוצר. יש להניח כי מספרי המצטרפים יראו שמדובר בהצלחה, אבל השאלה היא איך מודדים הצלחה בשוק התקשורת. האם העובדה שיש 600 אלף מצטרפים היא הצלחה? בינתיים שוק התקשורת במשבר בעיקר בגלל מה שקורה בשוק הסלולר, והשוק הסיטונאי רק העמיק את המשבר של חברות התקשורת.

הגיע הזמן שיבינו במשרד: שוק התקשורת במשבר, והוא אינו מתפתח. אנחנו קופאים על שמרינו, והגיע הזמן לכונן את הוועדה הבאה שתדון בשינוי הנדרש בשוק התקשורת. השוק הסיטונאי הוא הבעיה הוא לא הפתרון. 

עוד כתבות

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות שערים באירופה; בורסת טוקיו התאוששה מהנפילה של אתמול

מדד ניקיי עלה ב-0.9%; ירידות נרשמו בשנחאי ● הונג קונג דיווחה על מקרה מוות שני כתוצאה מהקורונה – מקרה המוות השישי מחוץ לסין היבשתית ● היצוא ביפן ירד בינואר ב-2.6% - פחות מהתחזיות ● מחירי הנפט מתאוששים, הזהב ממשיך לטפס

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

הערכות: הוט תבקש לבחון את המיזוג שלה עם פרטנר במקביל למיזוג סלקום וגולן טלקום

בהוט שוקלים לבקש מהמדינה שלא לתת אישור למיזוג של סלקום עם גולן טלקום לפני שיבחנו את פוטנציאל המיזוג של הוט עם פרטנר ● בהוט מאמינים כי המיזוג שלה עם פרטנר טומן בחובו יתרונות ברמה הלאומית, ולכן על הרגולטור לבחון את שני המיזוגים במקביל

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

עליות בתל אביב; טבע ופריגו עולות ב-2%; טאואר נחלשת

סומוטו מוכרת את פעילות האפליקציות לחברה בשליטת צביקה בארינבוים בסכום של עד 34.3 מיליון דולר ● דאו ג'ונס איבד אמש 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3%, והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש ● הזהב חצה את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2103, והנפט ננעל ללא שינוי

אייל מליס, ענת גבריאל / צילומים: יוסי זמיר, אנצ'ו גוש. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

האוטו של תנובה: בוחנת כניסה למשלוחי המכולות

חברת המזון הגדולה בישראל במגעים לכניסה למיזם המכירה המקוונת לסופרמרקטים שכונתיים שהקימה יוניליוור • המיזם מציע לסופרמרקטים ומכולות תשתית להקמת אתר מכירות ברשת • שיתוף-פעולה שכזה עשוי להיות כפוף לאישור הרשות לתחרות

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

אהוד ברק / איל יצהר

אינטרקיור מגדילה כושר יצור: תקצור צמחים ראשונים במסגרת הסכם עם חוות קנאביס במחוז חיפה

מאינטרקיור נמסר כי החווה כבר קיבלה אישור לגידול קנאביס מיחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות

מוחמד בכרי / צילום: Mosab Omar, רויטרס

דעה: לשקרי מוחמד בכרי אין חופש ביטוי

גם המחוזי וגם העליון קבעו כי סרטו של בכרי, "ג'נין ג'נין", גדוש שקרים שאינם נובעים מטעות או מרשלנות, אלא מעשה מכוון כדי לעוות את המציאות ● להגן על הסרט שהוכח כשקרי כחלק מ"ההגנה על חופש הביטוי", זה פשוט לא להבין מהו חופש ביטוי

תומר וינגרטן  / צילום: סנטינל וואן

חד-קרן חדש: חברת הסייבר סנטינל וואן גייסה 200 מיליון דולר בהובלת אינסייט

סבב שני בתוך 9 חודשים הקפיץ את היקף הגיוסים של סנטינל וואן ל-430 מיליון דולר ● החברה פועלת בתחום של אבטחת נקודות קצה

מביטים בדאגה /  צילום: Photo Sam McNeil AP

המפעל הגדול בעולם שובת: מתי, איך וכמה נרגיש את גלי ההדף מסין

כ-5 מיליון חברות קשורות לשרשרת האספקה של המפעלים בסין - מתעשיית המסכים, האופנה, ענקיות הרכב האמריקאיות והגרמניות ועד השמפניה הצרפתית ● "גלובס" מנתח את השפעת הקורונה על התעשיות השונות בעולם, ההודעה הדרמטית של אפל ואת החששות כי המשבר יוביל למיתון גלובלי

ויליאם בר, התובע הכללי של ארה”ב, בנאומו בשבוע שעבר / צילום: Associated Press

דיווחים בארה"ב: שר המשפטים שוקל להתפטר בגלל הציוצים של טראמפ

השר וויליאם באר קרא לנשיא ארה"ב להפסיק לצייץ חוות-דעת על החלטות של משרד המשפטים ● ברקע: מאבק על עצמאות מערכת אכיפת החוק בארה"ב ● טראמפ: "אני עומד בראש מערכת האכיפה"

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

ניגוד עניינים? בלומברג הצהיר שימכור את עסקיו אם יבחר לנשיאות

בהודעה נכתב שבלומברג יכניס תחילה את החברה לנאמנות עיוורת ואחר כך ימכור אותה ● אנליסטים מעריכים שבלומברג תוכל להימכר ב-60 מיליארד דולר

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

פרשנות: אלוביץ' מקווה שהשופטים ייטו לו חסד יותר מאנשי הפרקליטות

ההחלטה לוותר על זכותו לשימוע בתיק בזק התקבלה אצל שאול אלוביץ' בראש ובראשונה בגלל האכזבה שלו מתוצאות הליך השימוע שנערך לו בתיק 4000, וגם כדי לא לחשוף את טענות ההגנה שלו בפני התביעה

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

חברות מוצרי החשמל מעלות מחירים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אפקט הקורונה: חברות מוצרי החשמל מנצלות את המומנטום ומעלות מחירים

בתוך שבוע נרשם גל עליות במחירי מוצרי החשמל בקרב ארבע חברות - אלקטרה, טורנדו, ברימאג וניופאן – אשר נע בשיעור של בין 3% ל-14% במחיר לקמעונאי ● הצעד הזה מתרחש על אף שעדיין קיימת בישראל סחורה שהגיעה לארץ טרום המשבר

מזוודת מזומנים /  צילומים: יוסי כהן, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השופטת איימה במאסר מיידי, והקנס שולם במזוודת מזומנים

עבריין מורשע סירב במשך שנים לשלם קנס של 850 אלף שקל שהטיל עליו בית המשפט ● מיד לאחר האיום של השופטת במאסר הוא מצא את הכסף: למחרת הגיע אחיו לסניף דואר עם מזוודה ובה 850 אלף שקל במזומן

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"

מפעל ייצור בסין. / צילום   AP   ASSOCIATED PRESS

עוד לפני הקורונה: מה קרה לאישה שניסתה לחיות במשך שנה בלי מוצרים מסין?

שרה בונג'יורני כתבה לפני יותר מעשור את הספר "שנה שלמה ללא 'מייד אין צ׳יינה'"● החווייה הייתה כל-כך קשה, שהיא סירבה לכתוב ספר המשך ● מאז הדומיננטיות של הייצור הסיני רק גדלה, האם וירוס הקורונה יאט את גלגלי הכלכלה העולמית?

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

"הקורונה עלולה להיות אתגר משמעותי לכל מערכות הבריאות; ייתכן שנוכל לעזור"

במסיבת עיתונאים של חברת טבע אמר המנכ"ל כי החברה לא תיפגע מהווירוס, שכן פעילותה המסחרית בסין קטנה ● שולץ התייחס גם לתוצאותיה של תוכנית ההתייעלות, לדרכי ההתמודדות עם אובדן הפטנט על הקופקסון, להשפעות פרשת האופיואידים ול"שמועות המטורפות" על מכירת החברה לאמזון