גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מניית ויקטורי בעלת האפסייד הגבוה ביותר מבין המתחרות"

בית ההשקעות אי.בי.אי ציין כי בעוד המתחרות שופרסל ורמי לוי עסוקות בהתרחבות לתחומים חדשים ויקטורי צפויה להמשיך ולהתמקד בפעילות המסורתית ● בשורות טובות לוויקטורי גם בגזרת החוב: על רקע שיפור בפרופיל הפיננסי של רשת המזון, העלתה חברת מידרוג את דירוג האג"ח שלה בדרגה אחת, מ-A3 ל-A2

אייל רביד / צילום: יחצ
אייל רביד / צילום: יחצ

ימים של אופטימיות עוברים על רשת קמעונאות המזון ויקטורי, שקיבלה בשבוע החולף התייחסויות חיוביות הן לגבי מצב החוב שלה והן לגבי תמחור מנייתה.  

בזירת החוב, על רקע שיפור בפרופיל הפיננסי של ויקטורי, חברת מידרוג העלתה את דירוג האג"ח שלה בדרגה אחת, מ-A3 ל-A2 ושינתה את אופק הדירוג מחיובי ליציב. במידרוג מציינים כי ויקטורי מציגה ירידה הדרגתית במינוף, תוך מגמת שיפור מתמשכת "הן בצד הקטנת החוב והן בצד שיפור ברווחיות והגדלת בסיס התזרים התפעולי".

במידרוג סבורים כי לרשת, שבשליטת משפחת רביד, "מיצוב עסקי ושיווקי הולם בקטגוריית הדיסקאונט שבה היא פועלת", וכי אלה "מייצרים לויקטורי יכולת ייצור הכנסות ורווחיות סבירה ביחס לענף ויציבה לאורך זמן". לגבי התרחבות הפעילות, במידרוג מציינים כי ויקטורי "הוכיחה יכולת ביצוע גבוהה, שבאה לכדי ביטוי בפתיחת 18 סניפים מתחילת 2016, בהם סניפים שנרכשו מרשת מגה".

צמיחת הפעילות לפי מידרוג, "צפויה לאורך זמן לתרום לשיפור פיזור ההכנסות בין הסניפים, וכן תומכת בכוח הסחר והמיקוח מול הספקים". במידרוג מעריכים את הגמישות הפיננסית של ויקטורי כגבוהה, "נוכח רמת מינוף נמוכה אשר צפויה להמשיך במגמת השיפור, נגישות טובה למקורות מימון הנתמכת ביחסי כיסוי חוב וריבית מהירים וכן בשל לוח סילוקין נוח של האג"ח".

לוויקטורי סדרת אג"ח נסחרת אחת (א' ), בהיקף של 90 מיליון שקל, אותה הנפיקה לפני שלוש שנים (אוגוסט 2015), במח"מ נוכחי של כ-2.5 שנים והתשואה הנוכחית עליה עומדת על קצת יותר מ-2%. 

התייחסויות חיוביות בולטות של מידרוג ואי.בי.אי לגבי ויקטורי

"קמעונאות - עדיין סיכון גבוה"

ברקע לשיפור הנתונים הפיננסים של ויקטורי, במידרוג מתייחסים למצב שוק הקמעונאות ומציינים כי "התחרות העזה והסביבה המאתגרת אשר אפיינה את ענף הקמעונאות בשנים האחרונות התמתנה במהלך השנה האחרונה, אם כי הענף עודנו מאופיין ברמת סיכון עסקי גבוהה".

לפי מידרוג, מאז קריסת רשת מגה נרשמה מגמה של "הורדת רמת המבצעים ברשתות ורוויה בכמות הסניפים במשק. אין בכך כדי לומר שהענף לא נותר תחרותי מאוד, שכן עדיין קיימים חסמי כניסה נמוכים הבאים לידי ביטוי במספר רב של שחקנים קטנים ומקומיים או רשתות בינוניות בפריסה רחבה יותר, ערך מוסף ובידול נמוכים בין המתחרים בענף וכן נאמנות צרכנים נמוכה (בעיקר בפלח הדיסקאונט)".

תחומים חדשים ומטה מצומצם

בעניין שווי השוק של מניית ויקטורי , בבית ההשקעות אי.בי.אי סבורים בהתייחסות עדכנית שפרסמו כי היא "בעלת האפסייד הגבוה ביותר מבין המתחרות שופרסל ורמי לוי". מניית ויקטורי, המשקפת לרשת שווי נוכחי של כ-600 מיליון שקל, שמרה על יציבות בשנה האחרונה, וזאת לעומת מניית שופרסל  שטיפסה כמעט ב-20% תוך שנה ומניית רמי לוי  שהתחזקה בתקופה זו בכ-5%.

זאת תוך שציינו כי בעוד שתי רשתות הקמעונות הגדולות בבורסה עסוקות בהתרחבות לתחומים חדשים, "ויקטורי צפויה להמשיך ולהתמקד בפעילות המסורתית, בשיפור הרווחיות והפידיון למ"ר, וזאת לאחר כמה שנים של התרחבות מואצת".

ההערכה באי.בי.אי היא כי ההתרחבות של ויקטורי לצד שמירה על מטה פעילות מצומצם יתמכו בצמיחתה וכי העלייה ברווחיות "תנבע בעיקר הודות לשיפור תנאי הסחר שיתמכו במרווח הגולמי. בנוסף, עדכון תנאי הפעילות עם חברת ישראכרט וסביבת המאקרו התומכת צפויים גם הם לסייע לתוצאות של החברה בתקופה הקרובה".

בהתאם לצפי החיובי, באי.בי.אי העלו את המלצתם למניית ויקטורי מ"תשואת שוק" ל"תשואת יתר", ואת מחיר היעד ל-51 שקל - גבוה ביותר מ-20% משוויה הנוכחי.

ויקטורי, שבראשה עומד המנכ"ל אייל רביד, הפעילה בסוף הרבעון הראשון של השנה 45 סניפי סופרמרקט עם שטחי מכירה של כ-51 אלף מ"ר, וחתומה על הסכמים לפתיחת 3 סניפים נוספים בתל-אביב, חדרה וחיפה, אותם היא מעריכה שתפתח במהלך השנה הנוכחית.

ויקטורי לא מסתפקת באלה, ומציינת בדוחות כי היא "ממשיכה לבחון התרחבות בתחום פעילותה, באמצעות רכישת פעילות מרכולים ברחבי הארץ". 

עוד כתבות

עובדי חברת החשמל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

חברת החשמל רשמה רווח של 1.45 מיליארד שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה

את 9 החודשים הראשונים של 2019 סיימה חברת החשמל עם עלייה של 1 מיליארד שקל בהכנסות לעומת התקופה המקבילה ב-2018 ● החלטת הממשלה בדבר השינויים המבניים במשק החברה הביאו לרישום הוצאה בסך של כ-681 מיליון שקל

עובדי חברת CHEQ  / צילום: יח"צ

חברת CHEQ גייסה 16 מיליון דולר כדי להגן על המפרסמים

את סבב הגיוס השני של החברה, המפתחת מערכות להגנה על פרסומות ברשת, הובילו MizMaa ו-Battery ונצ'רס ● בסך-הכול גייסה החברה 22 מיליון דולר

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

המנדט חזר לנשיא; גנץ: "לא נאפשר לנתניהו להצית מלחמת אחים"

(עדכונים שוטפים) - גנץ: "בכוונתי לנהל מו"מ ענייני מהיר ותואם לתוצאות כדי לכונן ממשלה שתוציא את ישראל מן השיתוק שכפו עלינו בוני הבלוקים" ● נתניהו לגנץ: "מוכן עוד הערב, ללא תנאים מוקדמים, להיכנס למו"מ להקמת ממשלת אחדות" ● ליברמן: "כל מה שקורה מוביל לבחירות"

נפגעי הקורקינטים - 19 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 10 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים, מתוכם 4 אושפזו

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: מנדלבליט צפוי להודיע על הגשת כתב האישום

עוד היום או בימים הקרובים צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס

עדות חדשה בשימועי האימפיצ'מנט מהדקת החבל סביב צוואר טראמפ

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי: הייתה התניה של תן וקח בהתנהלות טראמפ מול נשיא אוקראינה זלנסקי ● בעבר הכחיש טראמפ בתוקף התניה כזו ● תגובה ראשונית של טראמפ הערב: "לא מכיר את סונדלנד כל-כך טוב. לא דיברתי אתו הרבה"

כספומט ביטקוין. 5 כספומטים בלבד בישראל  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מספר הכספומטים לרכישת ביטקוין צומח בעולם - והפיקוח עליהם צפוי להתהדק

מספרם של כספומטי הביטקוין צמח ב-46% מתחילת 2019, וכשני שלישים מהם פועלים בארה"ב, לפי נתוני אתר Coin ATM Radar ● רשות המסים האמריקאית מעלה חששות בנוגע לציות של כספומטים אלה לכללי הפיקוח

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס

מהפרופסור לרפואה ועד הפנסיונרים שלא דיווחו על כספים בחו"ל: מי שילם למדינה כופר על העלמת הכנסות ב-2017

רשות המסים פרסמה את קובץ החלטות ועדות הכופר לשנת 2017 ● כוכבי הדוח הם בעלי דירות שהעלימו הכנסות משכירות; 49 החלטות מתוך 283 עסקו בהשמטת הכנסות משכר דירה ● 8 החלטות נוגעות לפרשת UBS שווייץ ● וכמה שילם שאול מזרחי, בעלי מועדון "הבארבי" בת"א?

שלמה פילבר / צילום:  שלומי יוסף

פילבר על המניע להפוך לעד מדינה: "יכולתי לצאת זכאי, אבל אין לי 3 שנים מיותרות ולא 2 מיליון שקל מיותרים"

שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, הוא עד מפתח בניסיון של הפרקליטות להוכיח את יחסי השוחד בין נתניהו לאלוביץ' ● אלא שפילבר טוען כי על אף שהונחה ע"י רה"מ לטפל בענייני בזק, הוא פעל באופן תקין

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות ● גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי ● וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

מחלקת נשים, חנות טארגט / צילום: רויטרס

חגיגת הקניות מקפיצה את מניית טרגט לשיא כל הזמנים

עוד לפני הבלק פריידיי, טרגט מעלה תחזיות לשנה כולה לאחר רבעון שלישי מוצלח, שאותו סיימה עם הכנסות של 18.7 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים בשוק ● טרגט עברה את התחזיות גם בשורת הרווח למניה, והחברה נסחרת כעת לפי שווי של יותר מ-63 מיליארד דולר

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד

נכס של סטרווד ווסט./ צילום: מצגת החברה

סטרווד ווסט מסתבכת: לאחר שמחזיקי האג"ח פתחו בהליך משפטי, נאלצת להתמודד עם טענות של נושה מובטח בארה"ב

לדברי חברת הנדל"ן האמריקאית הנסחרת בת"א, הטענות לא אמורות לפגוע מהותית בעסקיה, אבל נראה שבשוק סקפטיים לגבי זאת, והאג"ח שהנפיקה, בהיקף של יותר מ-900 מיליון שקל, נסחרו היום בירידה של יותר מ-3% למחיר המשקף הפסד של כ-60% למשקיעים בהנפקה

מאות מפגינים מחוץ לישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים נגד הפקת פצלי שמן בעדולם, 2014 / מגמה ירוקה

דוח חדש: חיפושי נפט ופצלי שמן משתרעים על פני עשירית משטח ישראל

עם כל הכבוד לחלום ישן נושן למציאת נפט כחול-לבן, האם מדינת ישראל צריכה לפתח מאגרי דלקים פוסיליים כשהמגמה העולמית היא מעבר לאנרגיות נקיות?

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

כמה כסף הוציאו הישראלים ב"יום הרווקים הסיני" האחרון?

38.4 מיליארד דולר ב-24 שעות - זה הסכום האסטרונומי שגרפה לקופתה עליבאבא הסינית ב"יום הרווקים הסיני" שהתקיים ב-11.11.19 ● מה הייתה מנת חלקם של הישראלים?

רובוט של חברת ABB הסינית/ איור: שירי אלגור

דוח של הסנאט: סין מנצלת את המו"פ האמריקאי לחיזוק הכלכלה והצבא שלה

גופי ממשל אמריקאים, בהם ה-FBI, משרד האנרגיה ועוד, נכשלים בניסיונות למנוע מסין להעביר אליה חוקרים, קניין רוחני וטכנולוגיה - כך קובע דוח חדש של הסנאט

הנסיך אנדרו / צילום: רויטרס

הנסיך אנדרו פורש מפעילות ציבורית בשל פרשת אפשטיין: "מתחרט על הקשר עמו"

בנה של המלכה אליזבת השנייה, שספג ביקורת לאחר ששמו נקשר עם עבריין המין והמיליארדר האמריקאי ג'פרי אפשטיין, אמר כי הפרשה גרמה נזק לעבודת משפחת המלוכה בבריטניה ● אנדרו, שמכחיש כי נפגש עם נערה בת 17 לפני שני עשורים, אמר בהודעתו כי יסייע לרשויות שיחקרו את הפרשה

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הותמ"ל אישרה היום את תוכנית קריית שחקים בהרצליה

התוכנית כוללת 1,650 יח"ד שייבנו ב-7 מגדלים בני 22-60 קומות, שטחי תעסוקה ומסחר ומרכז תחבורה מטרופוליני ● ראש עיריית הרצליה משה פדלון: "העירייה תגיב בכל הכלים העומדים לרשותה ולא תאפשר בנייה ללא מענה הולם של תשתיות"

רביב מלמד, נפתלי חייט ומירי רטנר./ צילום: איל יצהר

ואיאר גייסה 109 מיליון דולר: "מקווים להגיע למצב שבו נתחיל לממן את עצמנו וחיים בזכות עצמנו"

הסבב הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-188 מיליון דולר

הסלמון הנגוע / צילום: יח"צ

חברת ויליגר מודיעה: ריקול לסלמון מעושן - בשל ליסטריה

מדובר במותג ויקינג (ברקוד 7290002077725) שיוצר ב-7 בנובמבר, והתאריך האחרון לשימוש בו הוא 7 בדצמבר 2019