גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נגמרו המחיקות בגין הרכישות הכושלות בטבע? "קשה לומר"

מנהל הכספים הראשי של טבע מייקל מקללן מופתע מהירידות במניה: "ייתכן שחלק מהמשקיעים ציפו לתוצאות אפילו יותר טובות מאלה שפרסמנו" ● "אנחנו מצפים למחצית שנייה עם יותר תחרות לקופקסון, אז אנחנו זהירים בתחזיות, אבל עדיין העלינו אותן"

מייקל מקללן, סמנכ"ל הכספים הזמני / צילום: אתר החברה
מייקל מקללן, סמנכ"ל הכספים הזמני / צילום: אתר החברה

מניית טבע  נפלה בטרום מסחר בוול סטריט בכ-8% ופתחה את יום המסחר בירידות של כ-10% - לאחר שהחברה אמנם העלתה את התחזית השנתית שלה, אך ביצעה עוד מחיקת מוניטין בגין הרכישות הבעייתיות של שנת 2016 - אקטביס ורימסה. טבע הכירה ברבעון בירידת ערך מוניטין בסך 668 מיליון דולר בעיקר בגין שתי הרכישות הללו. נזכיר, שברבעון המקביל טבע הציגה הפסד עתק של מעל 6 מיליארד דולר על רקע מחיקת מוניטין הקשורה לעסקי הגנריקה בארה"ב (כולל אקטביס) ובהמשך הכירה במחיקה נוספת; ועסקי Rimsa כבר הובילו לירידות ערך של מעל מיליארד דולר. האם במחיקה הנוכחית הסתיימו ההפתעות השליליות הנוגעות לשתי הרכישות?

מייקל מקללן, מנהל הכספים הראשי של טבע, לא מתחייב: "קשה לומר", הוא אומר בשיחה עם "גלובס". "עשינו תוכנית ארוכת טווח, הסתכלנו על העתיד של כל אחד מהנכסים שרכשנו, ולכל אחד יש רשימה של מוצרים רבים. במוצרים שבהם אנו רואים היום ערך נמוך יותר מזה שהיה לו כשרכשנו אותו, יש להכיר בירידת ערך, בעוד שבמוצרים שיש להם ערך גבוה יותר, אי אפשר לקזז. סביר להניח שנעשה עוד בחינה בסוף השנה, כפי שאנו עושים תמיד, ונמשיך לבדוק זאת מפעם לפעם, אבל אנחנו לא מצפים לירידות ערך גדולות נוספות".

בזמן שאנחנו מדברים המניה נופלת בטרום מסחר ב-8%. אתה מופתע מתגובת השוק?

מקללן: "אני קצת מופתע מהירידה בטרום מסחר - אם כי צריך לראות מה יקרה במסחר עצמו - וזאת לאור העובדה שהתחזית שלנו עלתה. ייתכן שחלק מהמשקיעים ציפו לתוצאות אפילו יותר טובות מאלה שפרסמנו".

למעשה, העלאת תחזית הרווח הנקי למניה נובעת כמעט כולה מהאפסייד בתוצאות הרבעון השני.

"היה אפסייד גם ברבעון הראשון וגם ברבעון השני. אנחנו מצפים למחצית שנייה עם יותר תחרות לקופקסון, אז אנחנו זהירים בתחזיות, אבל עדיין העלינו את התחזיות בכ-30 סנט למניה בהשוואה לתחזיות המקוריות (אמצע טווח התחזית הוא 2.68 דולר למניה, לעומת 2.38 דולר בתחזית הראשונה שנמסרה, ש.ח.ו)".

התחרות לקופקסון שצפויה להתגבר לא מונעת מטבע להעלות את התחזית שלה להכנסות מקופקסון השנה, ל-2.1 מיליארד דולר לעומת צפי קודם ל-1.8 מיליארד דולר, וזאת על בסיס התוצאות שכבר הושגו במחצית הראשונה. לדברי מקללן, טבע ציפתה בתחילה שהתחרות הגנרית מצד מומנטה תגיע מוקדם יותר, וכעת כשמומנטה כבר בשוק, היא מתחילה לקחת נתחי שוק. השפעה נוספת היא כמובן מצד מיילן שהשיקה את הקופקסון הגנרי שלה באוקטובר שעבר, ולאחרונה נודע שהיא חתכה את המחיר הקטלוגי לגרסה הגנרית שלה בכ-60%. לדברי מקללן, טבע מתחילה לראות קצת יותר לחץ מחירים.

הורדתם בעצמכם את מחיר התרופה בתגובה למיילן?

"לא הורדנו את המחיר אבל כן יש לנו דיונים עם הלקוחות על מהי רמת המחירים שצריכה להיות, ואנחנו מצפים להשפעה מסוימת במחצית השנייה של השנה".

אתם מצפים להשיק בקרוב את התרופה fremanezumab לטיפול במיגרנה. אמג'ן כבר השיקה מוצר דומה לאחרונה, איך אתם מעריכים שתיראה הסביבה התחרותית?

"ראשית, אנחנו רואים הרבה פוטנציאל ב-CGRP (התרופות למיגרנה של טבע ושל חברות אחרות פועלות נגד החלבון CGRP, ש.ח.ו) כי יש הרבה מאוד אנשים שסובלים ממיגרנה עם הרבה אפיזודות בחודש, והמוצר יעיל. אמג'ן ראשונה בשוק, אבל זאת רק ההתחלה. אנחנו מצפים לקבל אישור בספטמבר ולהיות שניים בשוק, במקביל לאלי-לילי. אנחנו צופים שוק תחרותי, אבל גדול, ואם ניקח נתח שוק הוגן, זאת הזדמנות גדולה עבורנו. אנחנו עושים את כל ההכנות הנדרשות לכך".

נכון לרבעון השני, ההוצאות על מחקר ופיתוח היו 6% מסך ההכנסות. זה שיעור שיישאר בטווח הארוך?

"הייתי מצפה שיישאר באזור הזה בזמן הקרוב. חלק מתוכנית ההתייעלות שלנו היא לחסוך גם במו"פ, לכן ייקח זמן עד שנגדיל השקעה בתחום".

בהקשר של תוכנית ההתייעלות ציינו בטבע כי מתחילת תוכנית ההתייעלות ועד סוף הרבעון השני ירדה מצבת כוח ב-8,300 עובדים, ולדברי מקללן, בישראל החברה עדיין נמצאת בתהליך של סגירת המפעלים עליהם דיווחה בעבר כך שההשפעה צפויה להימשך, ועד כה עיקר הירידה בישראל היא בהפחתת מספר עובדי המטה.

כזכור, תוכנית ההתייעלות של טבע הושקה בדצמבר במטרה להביא לחיסכון של 3 מיליארד דולר בעלויות השנתיות, והיום ציין מנכ"ל טבע קאר שולץ כי החברה מתקדמת היטב לקראת היעד. התוכנית יצאה לדרך במטרה לאפשר לטבע לשרת את החוב הגדול שלה, שהמשיך להצטמצם ברבעון השני אם כי בקצב נמוך יותר מאשר ברבעון הקודם, והסתכם ב-30.2 מיליארד דולר, או 28.4 מיליארד דולר חוב נטו.

עוד כתבות

נועם זילברשטיין, מנהל חטיבת הגלאים הגלובלית / צילום: יח"צ

GE מרחיבה את פעילותה בישראל בתחום הפיתוח של מכשירי הדמיה מתקדמים

ההחלטה להרחיב את הפעילות - בעקבות מענק של 50 מיליון שקל מרשות החדשנות

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

עפ"י מתווה העסקה, סלקום תשלם לגולן 590 מיליון שקל בשני תשלומים: 413 מיליון שקל במועד השלמת העסקה ו-177 מיליון שקל בתוך 3 שנים ● בנוסף, העסקה כוללת את תשלום המזומנים בקופת גולן טלקום וכן ויתור על ההלוואה שסלקום נתנה לגולן בהיקף 130 מיליון שקל

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

גבי אשכנזי / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

עובדות זה לחלשים: כשהקהל בכנס של כחול לבן התקיל את גבי אשכנזי

בשבועיים הקרובים "המשרוקית" תרפה לרגע מהטלוויזיה והרדיו ותצא לשטח, כדי לבדוק כמה המתמודדים שולטים בחומר מול הבוחרות והבוחרים ● הפעם הקשבנו לטיעונים בכנס של כחול לבן בהוד השרון ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

תחילתה של מגמה? גב ים הבטיחה גיוס של 777 מיליון שקל באג"ח הנושאת ריבית שלילית

החברה השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרה חדשה, במסגרתו זכתה לביקושים של 1.43 מיליארד שקל ● מנכ"ל סיגמא: "שוק ההון בישראל הצטרף לשורה של שווקים עולמיים שבו חברות מגייסות בריביות שליליות"

אייל מליס, ענת גבריאל / צילומים: יוסי זמיר, אנצ'ו גוש. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

האוטו של תנובה: בוחנת כניסה למשלוחי המכולות

חברת המזון הגדולה בישראל במגעים לכניסה למיזם המכירה המקוונת לסופרמרקטים שכונתיים שהקימה יוניליוור • המיזם מציע לסופרמרקטים ומכולות תשתית להקמת אתר מכירות ברשת • שיתוף-פעולה שכזה עשוי להיות כפוף לאישור הרשות לתחרות

מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" / צילום: מתוך יוטיוב

ב"כאן" מקדמים שיתוף-פעולה עם נטפליקס. לא כולם מרוצים

ל"גלובס" נודע כי תאגיד השידור הציבורי פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס ● אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום ● מפיקי הטלוויזיה זועמים: "הפרת הסכמי זכויות יוצרים"

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניק את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

פרשנות: אלוביץ' מקווה שהשופטים ייטו לו חסד יותר מאנשי הפרקליטות

ההחלטה לוותר על זכותו לשימוע בתיק בזק התקבלה אצל שאול אלוביץ' בראש ובראשונה בגלל האכזבה שלו מתוצאות הליך השימוע שנערך לו בתיק 4000, וגם כדי לא לחשוף את טענות ההגנה שלו בפני התביעה

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

"יש חברות סייבר מדהימות בישראל, צ'ק פוינט היא לא אחת מהן"

ניר צוק, מייסד חברת פאלו אלטו נטוורקס, החל את דרכו המקצועית בצ'ק פוינט ועזב אותה לטובת הקמת חברות מתחרות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר למה האסטרטגיה של פאלו אלטו טובה יותר משל המתחרות, ועוקץ גם את מיקרוסופט: "הסתכלתי על החברות שהם רכשו ומצאתי דברים חסרי ערך"

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת משנה תוואי ליישום משטר ההון הרגולטורי ומכין את הקרקע להגברת דיבידנדים בביטוח

אתמול פרסם הממונה על רשות שוק ההון טיוטות של "מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי 2 למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי (IFRS) מספר 17" ● מניות חברות הביטוח, שהתחזקו אתמול בעקבות הודעת ברקת, ירדו היום בממוצע בכ-1.3%, בצל הסנטימנט השלילי בשוקי ההון

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ת"א ננעלה בירידות; סלקום קפצה לאחר רכישת גולן טלקום

ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45% ● מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1% ● סלקום תרכוש את גולן טלקום ב-600 מיליון שקל ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה ובחנויות שעונים נוספות בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקלים

מנור וכפיר גינדי / צילום: דן שטרן

האחים מקניון TLV שרוצים לכבוש את אירופה ב-10 אירו לגרם קנאביס: "מאמינים שאנחנו יודעים לבנות מותג"

כשכבר היה נראה שגורלה נחרץ, חברת הקנאביס קאנומד קיבלה חבל הצלה מפתיע מהאחים מנור וכפיר גינדי, בעלי חברת הנדל"ן הפרטית גינדי השקעות ● בראיון ל"גלובס", מספר מנור גינדי מה גרם להם להצטרף לתחום

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

ליצמן: "עד עכשיו מנענו את הגעת הקורונה, אך מניחים שהנגיף יגיע"

נערכים לקורונה בישראל: שר הבריאות וראש המל"ל מחפשים  אתרים שישמשו כמרכזי קליטה לחולי קורונה, ושר הפנים הודיע כי תימנע כניסתם של אנשים ששהו בבסין, במקאו, בתאילנד, בסינגפור ובהונג קונג בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל ● לפי איסתא, "ההיסטריה בארץ מוגזמת"

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

טאואר רושמת ירידה בהכנסות הרבעון הרביעי ומספקת צפי מאכזב

החברה בניהולו של ראסל אלוונגר צופה הכנסות של 300 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020 ● ההכנסות ברבעון הרביעי ירדו ל-306 מיליון דולר

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"