גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך ייתכן שמכרז של האוצר מתאים רק לקבוצת טאטא?

גורמים המעורים בתחום מסרו ל"גלובס" כי תנאי המכרז להקמת לשכת שירותי מחשב בנקאיים מאפשרים התמודדות רק של חברת TCS מתאגיד הענק ההודי טאטא, שבבעלות איש העסקים ההודי ראטן טאטא • האוצר: "תנאי הסף לא הובנו כהלכה. ייערכו שינויים, ככל שיימצא לנכון"

ראטן טאטא / צילום: Reuters, Danish Siddiqui
ראטן טאטא / צילום: Reuters, Danish Siddiqui

האם מכרז להקמת לשכת שירותי מחשוב בנקאיים של משרד האוצר, הכולל מענק של 200 מיליון שקל לחברה הזוכה, "נתפר" למידותיה של חברת "טאטא" ההודית על חשבונן על חברות ישראליות?

במסגרת מאמציו של משרד האוצר ליצירת תחרות במערכת הפיננסית הישראלית, הוחלט ביוני האחרון באוצר לתת מענק בגובה 200 מיליון שקל לעידוד הקמת לשכת שירותי מחשוב בנקאיים על-ידי גורם פרטי. אולם מטיוטת המכרז שפרסם לאחרונה משרד האוצר, עולה כי בפועל המכרז מאפשר לחברה זרה אחת בלבד להתמודד בו.

תנאי המכרז כפי שפורסמו לאחרונה בטיוטה ועומדים להתפרסם בגרסתם הסופית בשבועות הקרובים קובעים, כי רק חברת תוכנה שלה הכנסות הגבוהות מ- 400 מיליון שקל, ומכירות מישראל הגבוהות מ- 80 מיליון שקל ב-2017 - תוכל להתחרות במכרז. בנוסף, תנאי הסף בטיוטה שפרסם משרד האוצר מגדירים כי יוכלו לגשת למכרז רק חברות שהתוכנה שלהן משרתת לפחות חמישה בנקים ובעלת נציגות בישראל המתמחה בתוכנה הבנקאית ושתפעלה לפחות שלושה בנקים.

גורמים המעורים בתחום אמרו ל"גלובס" כי ישנה חברה אחת בלבד העומדת בתנאי סף אלו להתמודדות במכרז - חברת טכנולוגיות המידע של קבוצת "טאטא" ההודית (TCS). המדובר בחברה ששייכת לקבוצה ששמה הוזכר בקשר לחקירת תיק 1000, שבמסגרתו חשוד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקבלת שוחד מאיל ההון, ארנון מילצ'ן. בעלי החברה, ראטן טאטא, היה שותפו של מילצ'ן ואף מסר עדות בתיק 1000 (ראו מסגרת). הגורמים ש"גלובס" שוחחו עמם טענו כי אין כל היגיון לקבוע, למשל, כתנאי סף במכרז עבודה עם חמישה בנקים או היקף עסקי מסוים כפי שנקבע, אלא אם הייתה כאן כוונה שרק "טאטא" תעמוד בתנאי המכרז.

שוק תוכנה פעיל ותחרותי

במשרד האוצר מנגד טוענים כי ישנן חברות נוספות העומדות בתנאי סף אלו ושיוכלו להתמודד במכרז. אולם לדברי הגורמים בתחום, בפועל נמצא כי גם שתי המתחרות העיקריות של "טאטא" בתחום התוכנה הבנקאית, החברות "טמאנוס" ו"אינפוסיס", אינן עומדות בתנאי הסף מבחינת היקף המכירות על-ידי גוף תפעול ישראלי המתמחה בתוכנה שלהן.

הגורמים המעורים בתחום הוסיפו ואמרו ל"גלובס" כי ללא הצבת התנאים המחמירים הללו במכרז של האוצר, יכולות היו לפחות 10 חברות להתמודד במכרז, בהן חברות ישראליות כגון "מטריקס" ואמאן". לדברי אותם גורמים, "בגדול", שוק התוכנה הבנקאית בישראל הוא שוק פעיל ותחרותי ויש בו שחקנים רבים יחסית. חברת "טאטא" מספקת שירותי תוכנה בישראל לבנק יהב, בעוד ש"טמאנוס" עובדת עם בנק לאומי, עם פפר ועם ישראכרט. לאומיקארד בחרה את הפתרון של חברת "אמאן", בעוד שאת התוכנה של "אינפוסיס" תוכלו למצוא בבנק דיסקונט, ואת התוכנה של חברת "מטריקס" תמצאו בבנק ירושלים, בנק יהב ובנק איגוד.

היקף המענק תלוי בשירותים

ב-12 ביוני 2018, אחרי שבאוצר התמהמהו למעלה משנה בפרסום כללים למכרז להקמת לשכת מחשוב, הם ביצעו צעד משמעותי כאשר פרסמו את טיוטת הכללים, וקבעו לוחות זמנים קשיחים לקידום המכרז. באוצר התכוונו להכריע בזהות הזוכה להקמת הלשכה עד סוף 2018, במטרה שבעוד כשלוש שנים לשכת המחשוב כבר תחל לפעול. מטיוטת הכללים עלה כי האוצר מוכן להעניק עד 200 מיליון שקל ללשכה שכזו. הקמת הלשכה היא חלק מהמלצות ועדת שטרום, שמטרתם הסרת חסמים להקמת בנקים חדשים בישראל, ובמקרה זה הסרת חסם העלויות הטכנולוגיות.

היקף המענק (עד התקרה של 200 מיליון שקל) שתעניק המדינה יהיה תלוי במספר הגופים שהלשכה תעניק להם שירות: בעבור בנק חדש תקבל הלשכה 60 מיליון שקל, בעבור שירות לבנק קיים היא תקבל 35 מיליון שקל ולאגודת אשראי היא תקבל 15 מיליון שקל. הלשכה תוכל להעניק שירותי מחשוב לבנקים קיימים בעלי נתח שוק של פחות מ-5%. ככל שהלשכה תצרף אליה יותר גופים, היקף המענק בעבור כל גוף נוסף יקטן. 

משרד האוצר בתגובה: "מבחינה שנערכה טרם פרסום טיוטת המכרז נמצא כי מספר חברות עומדות בתנאי הסף. עם זאת, לאחר שערכנו סבב שימועים בעקבות פרסום הטיוטה, הובן כי בקרב רבים מהגופים תנאי הסף לא הובנו כהלכה והתפרשו בצורה שונה מכוונתנו. בכל מקרה, לקראת פרסום מסמך הכללים הסופי, הוועדה תדאג להבהיר את אי-ההבנה ותערוך שינויים ככל שתמצא לנכון". 

הקשרים בין ראטן טאטא לארנון מילצ'ן הגיעו לחקירות נתניהו 

אחת הפרשות הכלכליות שעליה מתבססת המלצת המשטרה בתיק 1000 (תיק המתנות) העוסק ביחסי ראש הממשלה, בנימין נתניהו ואיש העסקים, ארנון מילצ'ן, היא בעניינו של איש העסקים, ראטן טאטא, לשעבר שותפו של מילצ'ן.

המשטרה חוקרת חשד כי במסגרת היחסים המושחתים לכאורה בין נתניהו לבין מילצ'ן, פעל בסוף 2009 רה"מ לקדם מיזם להקמת מפעל לייצור רכב של קונצרן "טאטא" באזור סחר חופשי בבקעת הירדן. טאטא שאינו חשוד בדבר, נתן עדות במשטרה במסגרת חקירת תיק 1000 בעת ביקורו האחרון בישראל שנערך לפני מספר חודשים לרגל כנס שיזם מנהל תחליפי נפט במשרד רה"מ.

עד מרכזי נוסף בפרשה זו הוא מי ששימש באותה עת מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, שעל-פי חומר החקירה עמד בראש צוות לקידום המיזם. לפי חומרי החקירה, היוזמה לא יצאה בסופו של דבר אל הפועל, על רקע התנגדות גורמי מקצוע במשרד רה"מ ובמשרד הביטחון. גורמים אלה העלו שלל הסתייגויות מהמיזם, וטענו בין היתר כי מדובר בפרויקט שלא יתרום למשק וישית עלויות אבטחה כבדות על ישראל.

בדוח סיכום חקירת נתניהו כתבה המשטרה כי לפי החשד, נתניהו פעל לטובת המיזם המסחרי שמילצ'ן היה מעוניין בקידומו כחלק משותפות שלו עם ראטן טאטא ההודי. "על-פי החשד, ראש הממשלה פעל וניסה לקדם את הנושא, לבקשת מילצ'ן, אל מול גורמים במשרד רה"מ ומשרד הביטחון, אשר הביעו את התנגדותם לקידום הפרויקט".

אדם נוסף שמסר במשטרה עדות בתיק 1000 בהקשר לפרויקט של טאטא, הוא רו"ח זאב פלדמן, לשעבר סגן נציב מס הכנסה ודמות מוכרת מאוד בעולם העסקים, שניהל בארץ במשך שנים את עסקיו של מילצ'ן. פלדמן נחקר בנוגע לפרשיות טאטא וערוץ 2 הממוזג - שני מקרים שבהם המשטרה חושדת כי נתניהו התערב לטובת אינטרסים של מילצ'ן במסגרת מערכת היחסים שהייתה בין השניים.

במארס 2011, לאחר פיגועי התופת במומבאי שבהודו, חזר מילצ'ן לעסקי הביטחון, שבהם עשה את ראשית הונו, והקים חברת אבטחה עם יו"ר טאטא, שהפכה לאימפריה בהודו. את השותפות בין טאטא למילצ'ן ניהל רו"ח פלדמן. 

עוד כתבות

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"