גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פריגו יוצאת מתחום תרופות המרשם שנחלש ברבעון השני

כבר לפני כשנתיים, כשקרן הגידור האקטיביסטית סטארבורד הפכה לבעלת מניות בפריגו, היא קראה לחברה למכור את הפעילות בתחום ● ברבעון השני עקפה פריגו את תחזיות הרווח, אבל הורידה את התחזית השנתית ● תחום תרופות המרשם (Rx) הגנריות הציג רבעון חלש

מפעל פריגו בירוחם / צילום: רויטרס
מפעל פריגו בירוחם / צילום: רויטרס

המנכ"ל החדש של פריגו  מתחיל לבצע שינויים אסטרטגיים בחברה. היום הודיעה חברת התרופות שבכוונתה לצאת מתחום תרופות המרשם (Rx) - תחום שבו היא מייצרת ומשווקת תרופות גנריות שנמכרות במרשם רופא.

כבר לפני כשנתיים, כשקרן הגידור האקטיביסטית סטארבורד הפכה לבעלת מניות בפריגו, היא קראה לחברה למכור את הפעילות בתחום תרופות המרשם. לקרן יש כיום מספר נציגים בדירקטוריון החברה, אשר קיבל כעת את ההחלטה.

יו"ר פריגו, רולף קלאסון, מסר שפעילויות החברה בתחום הצרכני ובתחום תרופות המרשם ממוצבות היטב, אך בכל אחת מהן דינמיקות שוק שונות וצרכים שונים. מנכ"ל החברה, אובה רורהוף, הוסיף שהפיצול יאפשר להנהלה להתמקד בתחום הפעילות המרכזי באופן שיסייע לצמיחה בטווח הארוך.

פריגו כפופה למגבלות מסוימות בנוגע להפרדת הפעילות בשל רכישת Elan מאירלנד בשנת 2013, אך המגבלות הללו יפוגו בדצמבר הקרוב והפיצול יושלם במחצית השנייה של 2019.

מניית פריגו נפלה במהלך יום המסחר בת"א. במקביל להודעה זו, פריגו הודיעה על הסכם רישוי שעליו חתמה עם חברת מרק, שנוגע לתרופה Nasonex שאמורה להפוך לתרופת OTC (תרופה שניתנת ללא מרשם).

התחזית: ירידה של 2% בהכנסות ו-5% ברווח לעומת 2017

נוסף על כך פרסמה פריגו את הדוחות לרבעון השני, בהם עקפה את תחזיות הרווח, אך הפחיתה את התחזית השנתית . ההכנסות היו כ-1.2 מיליארד דולר, ירידה של 4.3% ביחס לרבעון המקביל, והחברה עברה מהפסד לרווח נקי חשבונאי בסך 36 מיליון דולר. הרווח המתואם, בניכוי הוצאות חשבונאיות שונות, הסתכם בכ-139 מיליון דולר, ירידה של 3.2%.

תחום תרופות המרשם הציג רבעון חלש, עם הכנסות של 209 מיליון דולר ורווח תפעולי מתואם של 82 מיליון דולר, ירידה של 13.2% ו-26.5% בהתאמה, לעומת הרבעון המקביל. בחברה ציינו שמוצרים חדשים שהשיקה נמכרו ב-8 מיליון דולר ולא קיזזו ירידה של 35 מיליון דולר במכירת מוצרים קיימים, שנבעה משחיקת המחירים.

תחום הפעילות המרכזי - הבריאות לצרכן באמריקה, הניב הכנסות של 597 מיליון דולר, ירידה של 1.3%, ורווח תפעולי מתואם של 122 מיליון דולר, ירידה של 4.1%. בתחום הבריאות לצרכן מחוץ לאמריקה, ההכנסות והרווח התפעולי עלו.

פריגו מפחיתה את התחזית השנתית בעיקר בשל ציפיות מעודכנות משוק תרופות המרשם, והיא מצפה לרווח תפעולי מתואם של 548-578 מיליון דולר, רווח נקי מתואם של 4.75-4.95 דולר למניה (654-681 מיליון דולר), והכנסות של 4.8-4.9 מיליארד דולר. מדובר על ירידה של 19.5% ברווח התפעולי, ירידה של 7.6% ברווח הנקי למניה ושל 4% בהכנסות בהשוואה לתחזית הקודמת. לעומת 2017, התוצאות משקפות ירידה של כ-2% בהכנסות ושל כ-5% ברווח הנקי.

בשוק סקפטיים לגבי המכירה

בהקשר של מכירת עסקי ה-Rx, אמרה היום סבינה לוי, מנהלת מחלקת מחקר בלידר שוקי הון, כי בשוק ציפו להתבהרות הנושא. "מדברים על כך כבר תקופה, וסטארבורד טענה שזאת פעילות פחות סינרגטית שלוחצת על המניה, ועדיף שפריגו תהיה ממוקדת בתחום הצריכה. להבנתי, הנהלת פריגו לא חשבה שזה נכון מבחינה תזרימית, וגם כי יש סינרגיה - מוצר מרשם שיש לה יקל עליה בקיצור זמן ההגעה לשוק ה-OTC. כנראה שהחליטו שהסינרגיה לא מספיק משמעותית, כי שינוי סיווג תרופה לוקח זמן רב, ובטווח הקצר יש סיכון בגנריקה".

עם זאת, לוי סבורה שהשוק זהיר בנוגע לדיווח משום שמדובר על מכירה אפשרית של התחום זה שנתיים, "וסביר שאם היו מגיעות הצעות אטרקטיביות כבר הייתה עסקה. דווקא עכשיו, אחרי רבעון חלש פריגו מעמידה את התחום למכירה, אז יש תהיות איזה מחיר היא יכולה לקבל".

לוי מעריכה שברמות המחירים הנוכחיות בגנריקה, מכפיל הרווח בעסקה יהיה 8-10, כך שהיקפה הכללי יגיע להערכתה ל-2-3 מיליארד דולר. "במידה שיצליחו לבצע עסקה במחיר הגיוני, זה יגביר את הגמישות הפיננסית ויאפשר לפריגו להגדיל את הדיבידנד או לבצע רכישות, וזה יטיב עם פריגו. אבל כרגע השוק רואה תוצאות רבעוניות לא טובות, תחזית נמוכה, ואי ודאות על מחיר עסקת הגנריקה", היא מסכמת. 

עוד כתבות

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

בייניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר