גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לאומי קארד מעלה ריבית הלוואות ומחלקת כדיבידנד 100 מ' ש'

לאומי קארד נערכת להפרדה: הדוחות החצי שנתיים של החברה חושפים כי הריבית הממוצעת על הלוואות עלתה ל-6.9% בעקבות שינוי בתמהיל והגדלת רמת הסיכון • שלוש חברות כרטיסי האשראי רשמו ירידה של 10% ברווח במחצית הראשונה ל-340 מיליון שקל • קיפאון בפעילות אמריקן אקספרס

רון פאינרו - מנכ"ל לאומי קארד, צילום: איל יצהר
רון פאינרו - מנכ"ל לאומי קארד, צילום: איל יצהר

על רקע ההפרדה הצפויה של ישראכרט ולאומי קארד מהבנקים ורפורמת שטרום, סוגרות חברות כרטיסי האשראי מחצית שנה פושרת למדי בתוצאות הכספיות, אך מלאה בדרמות. על אף עלייה של כ-8% בהיקף השימוש בכרטיסי אשראי ל-159 מיליארד שקל וצמיחה של 10% בפעילות האשראי הצרכני, רווחי חברות כרטיסי האשראי ירדו במחצית הראשונה של 2018 ב-10% ל-340 מיליון שקל.

אלא שהירידה ברווח לא נרשמה בכל החברות. לאומי קארד הצליחה לרשום עלייה של קרוב ל-12% ברווח במחצית הראשונה ל-104 מיליון שקל. מדובר בהישג לא טריוויאלי לאור העובדה שמתחרותיה ספגו ירידה ברווח, וכן לאור העובדה שבמחצית הראשונה איבדה לאומי קארד את המועדון המשותף והגדול שלה עם שופרסל, שעברה לעבוד עם כאל.

בעקבות אובדן המועדון ירד מספר הכרטיסים הפעילים של החברה ביותר מ-100 אלף, והיקף מחזורי השימוש בכרטיסי לאומי קארד עלה במחצית הראשונה בכ-3% בלבד, לעומת ממוצע של כ-8% בענף. אולם למרות הירידה בהיקפי הפעילות, לאומי קארד הצליחה לרשום צמיחה ברווחים. החברה, בניהולו של רון פאינרו עשתה זאת באמצעות שינוי משמעותי בתיק ההלוואות שלה.

אמנם היקף התיק נותר כמעט ללא שינוי מתחילת השנה, והוא עומד על 5.4 מיליארד שקל, אולם החברה מבצעת תהליך אגרסיבי של שינוי תמהיל ההלוואות, לכאלו בעלות רמת סיכון ורווחיות גבוהה יותר. התהליך ניכר היטב בהכנסות המימון של החברה שזינקו בכ-38% לעומת המחצית המקבילה ל-144 מיליון שקל.

הריבית הממוצעת בתיק ההלוואות של לאומי קארד עמדה על 6.9% לעומת 6.1% ביוני אשתקד ו-6.7% בסוף הרבעון הראשון של השנה. מדובר בקפיצה משמעותית בשנה האחרונה, אולם הריבית הממוצעת של החברה היא עדיין הנמוכה ביותר בענף, אם כי בקצב הזה, הדבר עשוי להשתנות.

הכנסות עלו, הרווחים ירדו

אצל המתחרה כאל ישנה מגמה הפוכה של הקטנת הסיכון בתיק ומעבר מתיק המוטה לאשראי מתגלגל -הנחשב לתיק ברמת סיכון גבוה - לאשראי צרכני רגיל. כתוצאה מכך הריבית הממוצעת של כאל, שהיא הגבוהה בענף, נמצאת במגמת ירידה והפערים מול לאומי קארד הולכים ומצטמצמים. בשורה התחתונה הריבית הממוצעת בתיק של חברות כרטיסי האשראי עלתה ב-12 החודשים האחרונים מ-8.2% ל-8.4%.

בלאומי קארד מציינים כי החברה לא העלתה ריביות ללקוחות, אלא שינתה את התמהיל - תיק ההלוואות של החברה היה מוטה להלוואות לרכישת רכב המתאפיינות בריבית נמוכה מכיוון שהן נחשבות לבעלות רמת סיכון נמוכה יחסית. לאומי קארד הקטינה ברבעונים האחרונים את החשיפה לתחום זה ב-25%, כך שהיקף ההלוואות לרכב עומד כיום על 1.3 מיליארד שקל. במקביל היא העלתה את חלקו של האשראי הצרכני הרגיל המאפיין בריבית וסיכון גבוהים יותר.

העלייה ברמת הסיכון משתקפת גם בהיקף ההפרשות להפסדי אשראי של לאומי קארד שזינקו במחצית הראשונה בכ-60% ל-50 מיליון שקל, זאת בעוד אצל מתחרותיה נבלם הגידול בהפרשות. יחד עם זאת, עדיין היקף ההפרשות להפסדי אשראי בלאומי קארד הוא הנמוך בענף, על אף שיש לה את התיק הגדול ביותר.

מה שעוד תרם לשיפור הרווחיות בפעילות ההלוואות של לאומי קארד הוא הפסקת שיתוף הפעולה עם שופרסל. לאומי קארד חלקה באופן נדיב את ההכנסות עם שופרסל בתחום האשראי ללקוחות המועדון, וכעת כאשר שיתוף פעולה זה נגמר, היא יכלה להקצות את הסכומים בעצמה וליהנות מנתח גדול יותר של ההכנסות.

עוד נציין כי מדוחות לאומי קארד עולה כי החברה החליטה לחלק דיבידנד של 100 מיליון שקל לבעלי המניות שלה: בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%). לרוב מחלקת החברה אחת לשנה דיבידנד בסדר גודל של 50 מיליון שקל, אולם לקראת המכירה הצפויה של החברה לקרן ורבורג פינקוס, היא צפויה לחלק דיבידנד חד-פעמי של כחצי מיליארד שקל. נראה כי המנה הראשונה בדיבידנד חולקה כבר ברבעון זה.

הפרידה מהבנק עולה לישראכרט ברווחים

גם ישראכרט, החברה הגדולה בענף כרטיסי האשראי, פרסמה היום דוחות כספיים. החברה, בניהולו של רון וקסלר, רשמה ירידה של כ-12% ברווח במחצית הראשונה, שעמד על 158 מיליון שקל. הירידה ברווחים נבעה מהוצאות חד-פעמיות הקשורות בהיפרדותה הצפויה מבנק הפועלים: במסגרת הפרידה צריכה ישראכרט לקלוט או לבצע פרישה מוקדמת לעובדי החברה שעד כה היו מושאלים מהבנק.

מה שעוד הביא לירידה ברווח הוא זינוק של 17% בהוצאות השיווק ל-215 מיליון שקל. העלייה בהוצאות נובעת בעיקר על רקע חידוש שיתוף הפעולה עם רשת רמי לוי ורשת סופר פארם במועדונים המשותפים - חידוש השותפות נעשה במחיר של שינוי בחלוקת ההכנסות בין הצדדים לטובת רשתות הקמעונאות.

בעוד בכאל האסטרטגיה היא גידול אגרסיבי בנתח שוק, בעיקר באמצעות מועדון שופרסל, ובלאומי קארד האסטרטגיה היא שינוי חד בתמהיל תיק ההלוואות, בישראכרט נראה כי מנסים בעיקר לשמור על הקיים, לפחות עד שתושלם ההפרדה מבנק הפועלים. החברה עוסקת בעיקר בשימור המועדונים הקיימים, ולא מבצעת שינוי משמעותי בתמהיל ההלוואות שלה, ולראיה הריבית הממוצעת בתיק שומרת על יציבות - 8.2%.

אחד ממנועי הצמיחה של ישראכרט לאורך השנים היה המותג אמריקן אקספרס - מותג בוטיק, שנהנה ממונופול סליקה המאפשר גביית עמלות סליקה גבוהות מבתי העסק. לאורך השנים הציגה אמריקן אקספרס צמיחה גבוהה משמעותית לעומת הממוצע בענף, אולם נראה כי תנופה זו נעצרה. מדוחות אמריקן אקספרס עולה כי היקף המחזורים עלו בדומה לענף (8%), ומספר הכרטיסים הפעילים של החברה אף רשם ירידה קלה של 1.5% מתחילת השנה. בענף מסבירים את הקיפאון בחלק מיישום רפורמת שטרום, המטיל מגבלות על תהליך הפצת כרטיסי האשראי הבנקאיים.

האשראי לבתי עסק בצמיחה משמעותית

אף שהן פעילות באותו ענף, תוצאות חברות כרטיסי האשראי שונות למדי. כך, למשל בכאל נרשם גידול חד בפעילות לצד שחיקה ברווח בעקבות עלייה בהוצאות, ואילו בלאומי קארד נרשם קיטון בפעילות לצד שיפור משמעותי ברווחיות. אולם המשותף לכל החברות הוא ששלושתן הגדילו משמעותית את פעילות האשראי לבתי העסק. היקף האשראי לעסקים זינק בתוך 12 חודשים ביותר מ-40%, אולם הוא עדיין נותר נמוך ועומד על 2.6 מיליארד שקל.

שלוש החברות מסמנות את תחום האשראי לעסקים כיעד אסטרטגי, כאשר הערך המוסף שלהן בתחום הוא הדאטה שיש להן על העסקים בעקבות פעילות הסליקה שהן מבצעות להן. לפי הערכות עיקר המיקוד של החברות יישאר בפעילות האשראי הצרכני, אך גם האשראי לעסקים ילך ויתפוס יותר מקום בפעילות החברות. 

עוד כתבות

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

השופט פלאח: "הסבלנות שהנהיגו בתי המשפט כלפי מזהמי הסביבה פקעה"

בית משפט השלום בחיפה הטיל על מטמנת עברון, קיבוץ עברון ומנהליו קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית של 2 מיליון שקל לשלוש שנים, ומאסר מותנה על המנכ"ל ● "ידע כל נושא משרה בתאגיד, שאל לו לפגוע באיכות הסביבה, אחרת עלול הוא למצוא את מקומו, מהיום והלאה, מאחורי סורג ובריח"

נוא ג'השאן / צילום: איל יצהר

"בישראל העסקת מיעוטים מכוונת רק לבעלי מוגבלויות, וחבל"

פורטפוליו עם נוא ג'השאן בטשון, מנכ"לית קו אימפקט, ארגון המתמקד בתעסוקת עובדים ערבים במגזר העסקי הפרטי ● על הילדות בבית שוויוני, על השאיפות ועל הקושי למצוא עבודה או אפילו התמחות רק בגלל ההשתייכות המגזרית

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: השואה - הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה

פנס נאם בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם ואמר: "אי אפשר לבקר באושוויץ, ולחצות ולראות את הנעליים, את המשרפות, את קרון הרכבת ואת תצלומי הנשים, גברים וילדים מובלים לתוך המוות בלי לשאול 'איך הם יכלו לעשות זאת'"

ניתוח פלסטי הוא לא סוף הסיפור /  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פלסטיקאי אמריקאי שביצע הונאת ביטוח ומס בהיקף כ-4 מיליון דולר - הוסגר לארה"ב

הרופא, דיוויד מורו, שנעצר בישראל בחודש יוני 2019, ירצה בארה"ב 20 שנות מאסר, לאחר שהורשע בבית משפט פדראלי בקשירת קשר לביצוע הונאה ובדיווח כוזב בדוח מס הכנסה

איציק ברוך, בעלים של קבוצת יובלים / צילום: כפיר זיו

קולנוע אורות ברעננה ימכר ב-165 מיליון שקל; במקומו: פרויקט מגורים ומשרדים

חברת "רמות בעיר", בשליטת איציק ברוך וישראל לוי, חתמה על אופציה לרכישת המתחם ● התב"ע הקיימת על הקרקע, בשטח של 5.6 דונם, מיועדת למגורים, מסחר ומשרדים בשטח כולל של כ-21 אלף מ"ר

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

האם כחלון היה שר אוצר גרוע, או היחיד שראה את האזרחים באמת?

הבטחות הבחירות שלו - להוריד את מחיר הנדל"ן ולהילחם בבנקים לא ממש התגשמו, היחסים העכורים עם פקידי המשרד העיבו על הדרך והחברות עם הטייקון קובי מימון ריסקה את התדמית החברתית שביקש ליצור לעצמו ● האזינו לפודקאסט הצוללת

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן / צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

הבית הלבן מודיע: נתניהו וגנץ יבקרו בבית הלבן בשבוע הבא

בהודעה נמסר: "ארה"ב וישראל הן שותפות חזקות וביקורו של ראש הממשלה מהווה הזדמנות לדון על סוגיות ביטחון לאומי ונושאים אזוריים"

יעל טרויכין / צילום: יונתן בלום

"חייבים למצוא דרכים חדשות להתגונן מפני האקרים. אין פתרון קסם שיכול להרוג מכשפות ומפלצות בבת אחת"

יעל טרויכין, שמכהנת כמנכ"לית חברת סייבר כבר בגיל 26, מספרת ל"ליידי גלובס" איך היא מתאמנת 30 פעם לפני פיטורי עובד, מתי שווה לצאת עם כפיף לדרינק כדי לבנות אמון, וכן, גם על הפחד לאכזב וליפול

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הקורונה לא עוצר: בסין בונים בי"ח חדש, משרד הבריאות קורא לא לנסוע לאזור

מניין ההרוגים הרשמי בסין מווירוס הקורונה מטפס ומגיע כבר ל-26 ● בעיר ווהאן מקימים בית חולים עם אלף מיטות בשל ריבוי החולים  מקרה שני התגלה בארה"ב

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

אין נשים, אין הנפקה: ההכרזה המפתיעה של מנכ"ל גולדמן זאקס

מנכ"ל הבנק, דיוויד סולומון, מציג: כך נפעל להגברת השוויון והמגוון בחברה וקידום אג'נדות חברתיות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רוגל אלפר  / צילום: איל יצהר, גלובס

רוגל אלפר: "אני אמות בתפקיד הזה - לא רואה כלי תקשורת אחר שיעסיק אותי"

טרול? "יש כיבוש, יש אפרטהייד, יש פשיזם. אני אומר את הדברים כפשוטם" ● מה ישראלי בעיניך? "אני הישראלי היפה" ● ומה לאלו ולביקורת טלוויזיה? "חובתי המוסרית והמקצועית" ● מבקר הטלוויזיה של "הארץ" סוגר 5 שנים בתפקיד ומסביר בפודקאסט "אוף דה רקורד" למה הוא לא פרובוקטור ● האזינו

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה, ביטוח ישיר הכי זכורה

הקמפיין ל-yes באמצעות אדלר חומסקי הוא המושקע ביותר השבוע עם היקף השקעה של כ-751 אלף שקל

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

רעידת אדמה / צילום: רויטרס, Yves Herman

רעידת אדמה בטורקיה: לפחות 4 הרוגים; הרעש הורגש גם בישראל

שר הפנים הטורקי מסר כי רעש בעוצמה 6.8 פקד את מזרח המדינה וגרם לנפגעים. רעידת האדמה הובילה לנזק למבנים במחוז אזלאיג שנמצא כ-550 ק"מ ממזרח לאנקרה וכוחות סיוע הגיעו למקום ● תושבים במרכז ובדרום סיפרו כי הרגישו את הרעש, ובמכון הגיאולוגי אישרו כי מקורו בטורקיה

סוחרי מניות בבורסת ניו יורק  / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עונת הדוחות בוול סטריט מעלה הילוך: האם השוק באמת יקר מדי?

נכון לתחילתה של עונת הדוחות לרבעון הרביעי של 2019, כ-10% מהחברות הנכללות במדד S&P 500 דיווחו על תוצאות כספיות הגבוהות בממוצע בכ-1% מעל לציפיות המוקדמות - כך שבינתיים מסתמנת עונה זו כחלשה מהממוצע ● במבט לשנה הקרובה, יש פער משמעותי בין הציפיות מכיוון המיקרו לציפיות מכיוון המאקרו

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

הסכנה המרחפת: אובדן הסכם השלום עם ירדן | פרשנות

ההשלכות של תכנית סיפוח או החלת ריבונות על משבצות שטח חלקיות או כל הסדר המשנה באופן מהותי את הריבונות החוקית באיזורי מזרח ישראל - יכולות להיות כבדות מאוד, עלינו, כל הישראלים

עולים מרוסיה מגיעים לנתב"ג בשנת 1991 / צילום: רויטרס

30 שנה חלפו מאז גל העלייה הגדול מרוסיה: כך השתנתה ישראל לבלי היכר

שלושים שנה אחרי גל העלייה הגדול מרוסיה כמעט שאין חולק על התרומה האדירה שלו להייטק, למדעים, לספורט ולתרבות הישראלית. אז למה מתלוות אליו בכל זאת גם תחושות של החמצה ופספוס?