גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אילו חידושים בתחום הפוריות יעזרו לכם להיכנס להיריון?

תחום הפוריות מתפתח בקצב מהיר ומציג טיפולים חדישים שנועדו להעלות באופן משמעותי את סיכויי ההפריה, ההיריון והלידה המיוחלת ● ד"ר אמיר רבהון, מומחה לרפואת נשים, מסביר על המגמות המובילות בעולם הפוריות

בדיקות גנטיות לעובר כבר בשלב ההתפתחות במעבדה/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
בדיקות גנטיות לעובר כבר בשלב ההתפתחות במעבדה/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף ד"ר אמיר רבהון

תחום הפוריות הוא תחום מרתק, שהפך בעשורים האחרונים לאחד המובילים בישראל. זוגות רבים שמסיבות שונות אינם מצליחים או לא יכולים להביא ילד לעולם בדרך טבעית, נעזרים במה שמציעים להם כיום מומחי הפוריות, ובתום ההליך (הארוך והלא פשוט, יש לציין) גם הם מגיעים לרגע הבלתי נשכח: הם אוחזים בידיהם את תינוקם.

עם השנים התחום התפתח בקצב אדיר, וטיפולים חדישים שולבו בו במטרה להעלות באופן משמעותי את סיכויי ההפריה, ההיריון המוצלח והלידה המיוחלת. היכן אנחנו עומדים היום, ומהם החידושים, המגמות והחידושים האחרונים בעולם הפוריות? ברשימה שלפניכם.

"באופן כללי, אנחנו תקועים כבר לא מעט זמן סביב אחוזי הצלחה מסוימים בטיפולי הפוריות, ללא שיפור דרמטי", מספר ד"ר אמיר רבהון, מומחה במיילדוּת, גינקולוגיה ופוריות, ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית בבית החולים וולפסון. "הדילמה שמעסיקה רופאים יותר מכול היום היא איך פורצים את המחסום הזה".

אם נביט על התחום בהרחבה, נוכל לזהות בו שלוש מגמות עיקריות: בדיקות גנטיות לעובר כבר בשלב התפתחותו במעבדה, במסגרת הליך שנקרא (PGS (Preimplantation Genetic Diagnosis; שימוש באמבריוסקופ - אינקובטור חדשני שמאפשר לעקוב אחר התפתחות העובר בזמן אמת; ונטייה להחזרת כמות קטנה יותר של עוברים לרחם האם, במטרה להפחית הריונות מרובי עוברים ובכך את הסיכון המתלווה אליהם.

בדיקת גנטיות לעובר בשלבי ההתפתחות הראשונים

כידוע, חקר הגנום האנושי מקבל מקום גדול ומשמעותי יותר ויותר בכל תחומי הרפואה המודרנית, וכך קורה לאחרונה גם בטיפולי ההפריה. כדי לנסות ולהעלות את הסיכוי להיריון תקין וללידה מוצלחת, ניתן לבצע היום בדיקה מיוחדת אשר סוקרת את העוברים המתפתחים במעבדה מבחינה גנטית, מה שמאפשר לאתר את בעלי המבנה הכרומוזומלי התקין ביותר ולהחדיר אותם לרחם האישה.

"אחוז העוברים הלא תקינים המתפתחים במעבדה גבוה ממה שניתן לחשוב", מסביר ד"ר רבהון. "בנשים בנות 40 ומעלה, למשל, יותר מ־80 אחוזים מהעוּברים אינם תקינים גנטית. לכן אחד הכיוונים שמתפתחים בתקופה האחרונה הוא בדיקת העובר מבחינה גנטית, כדי להבטיח שאנחנו מחזירים לרחם עובר תקין מבחינת המבנה הכרומוזומלי, בתהליך שנקרא PGS. כך למשל אם יש לנו כרגע שישה עוברים, אנחנו בודקים את כולם בשיטה הזו ומזהים את העוּברים התקינים ביותר מבחינה זו".

ד"ר רבהון מבהיר, כי על פניו נשמע שמדובר בהליך מאוד הגיוני ופשוט. "אבל מתברר שבפועל הוא מורכב יותר, כיוון שלפעמים מתקבלות תשובות שאינן חד־משמעיות, וכאן יש סכנה שנוותר על עובר שיכול להתפתח בצורה תקינה לגמרי. לכן יש מחלוקת בנושא הזה, שנמצא עדיין בחיתוליו. בארה"ב כבר עושים זאת לא מעט, אבל באירופה פחות. בכל מקרה, לדעתי זה יהיה אחד הכיוונים שאליהם יצעד התחום בעתיד הקרוב, מה שיעלה את סיכויי ההצלחה של הטיפולים. חשוב לזכור שכרגע מדובר בטיפול יקר - העלות היא 2,500 ש"ח לבדיקת עובר אחד, אך אני מניח שכמו בבדיקות גנטיות רבות גם כאן המחיר ירד בצורה משמעותית בשנים הבאות".

ד"ר אמיר רבהון / צילום: עידן דמרי

לצפות בעוברים בזמן אמת ובאופן רציף 24/7

עוברים אשר נמצאים באינקובטור במעבדה, מתפתחים בתנאים מדויקים וספציפיים מאוד, המדמים את סביבת הרחם. אותם עוברים מוּצָאים פעם ביום מהאינקובטור לצורך מעקב אחר התפתחותם לצורך מעקב אחר התפתחותם. גם מהבחינה הזו נרשמה לאחרונה התקדמות מעניינת, שביכולתה להגדיל את כמות המידע שנאסף בזמן המעקב אחר העובר.

"זו שיטה חדשה שנקראת אמבריוסקופ, אשר נכנסה לשימוש לפני כמה שנים", מציין ד"ר רבהון. "מדובר למעשה באינקובטור עם אותם תנאים סביבתיים של האינקובטור הרגיל, אך הוא מסוגל לצלם את העוברים בזמן אמת, ללא הפסקה. במציאות כזו, כמות האינפורמציה שנוכל לקבל גדולה לאין ערוך מהכמות שנאספת בבדיקה חד־יומית. חשוב לזכור שבשלב זה העוברים כל הזמן משתנים ויש פה דינמיקה מאוד גדולה. לכן, כשעוקבים אחריהם בצורה רציפה, אפשר לקבל הרבה יותר פרטים על קצב התפתחותם. וזה משהו שמעניק לנו יכולת מעקב טובה יותר וכתוצאה מכך, יכולת לזהות בצורה טובה יותר את העוברים שמתפתחים היטב".

גם כאן, כמו שקורה סביב בדיקת ה־PGS, יש כאלו שחושבים שמדובר בפיתוח מועיל ואחרים שחושבים שאין כאן יתרון גדול לעומת השיטה המסורתית. "אבל לדעתי מדובר בהליך שייכנס לשימוש יותר ויותר בשנים הקרובות. כך להערכתי, יגַדלו את העוברים במעבדה בעתיד. יש לעניין הזה גם תוספות מעניינות שאפשר לשקול בהמשך הדרך, לדוגמה: לשדר את התמונה שמספק האמבריוסקופ ישירות לאפליקציה שתותקן במכשיר החכם של ההורים, והם יזכו לדרישת שלום מהעוברים. זה יכול להיות גימיק נחמד", מציין ד"ר רבהון.

 הפחתה במספר העוברים לצורך הגדלת סיכויי הצלחת ההיריון

כידוע, היריון מרובה עוברים הוא דבר שכיח למדי (יחסית) בטיפולי פוריות, זאת כתוצאה מהניסיון להעלות את הסיכוי לקליטה מוצלחת של עובר אחד לפחות. הבעיה היא שהיריון מרובה עוברים מעלה משמעותית את הסיכונים בהיריון, גם כאשר מדובר בהיריון עם תאומים בלבד, והמגמה היא להפחית במספר העוברים המוחדרים לרחם האישה.

"זו לא מגמה חדשה מאוד, אך היא הולכת ומעמיקה לאחרונה", מדגיש ד"ר רבהון. "הרעיון הוא להעלות את הבטיחות של הטיפול, ולהפחית בסיבוכים ובתופעות הלוואי האפשריות. אנשים רבים לא מבינים שבהיריון מרובה עוברים רמת הסיכון הרבה יותר גבוהה. הרי המטרה של טיפולי פוריות היא לא שהאישה תהיה בהיריון, אלא שתלד ילד בריא ושתשמור גם על בריאותה שלה. לכן לאורך השנים, ישנה נטייה להחזיר פחות עוברים ובמדינות שונות, כולל בישראל, דברים מתחילים להיות מוגדרים כתקנות".

"יש היום הנחיות שלוקחות בחשבון גם את הפקטורים שמשפיעים על ההצלחה - הגיל והוותק של הטיפול, וגם זה משנה את התפיסה. מצד שני, חשוב לזכור שהפחתה במספר העוברים פוגעת ישירות בסיכויי האישה להיכנס להיריון בכלל, ולכן יש כאן מעין משחק של שיקולים שתמיד עומד לנגד עיני הצוות, אבל בסופו של דבר הבטיחות היא הדבר החשוב ביותר כאן".

בשורה התחתונה, אפשר לומר בביטחון שטיפולי הפוריות ובכללם גם טיפולי ההפריה החוץ־גופית, ימשיכו להתבצע בישראל בתדירות גבוהה. השאלה הנשאלת נכון להיום היא: האם מומחי הפוריות יכולים ליצור מציאות שבה אחוזי ההצלחה של הטיפולים עולה משמעותית? את התשובה לכך נגלה, ככל הנראה, בעוד שנים ספורות.

ד"ר אמיר רבהון, מומחה לרפואת נשים.

לאתר הקליקו כאן

עוד כתבות

הארווי ווינסטיין / צילום: אנדרו קלי, רויטרס

הארווי ויינשטיין הגיע להסדר תביעות אזרחי בגובה 47 מיליון דולר עם הנפגעות והנושים

לפי תנאי ההסכם, ויינשטיין ושותפיו לשעבר, בהם חברי מועצת המנהלים של אולפן ההפקות שלו לשעבר, לא הודו בביצוע עבירות

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

הפרסומת של yes עם דניאלה פיק - הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת של yes היא גם המושקעת ביותר בשבוע החולף, עם השקעה יוצאת דופן שעומדת עפ"י נתוני יפעת בקרת פרסום על כ-1.9 מיליון שקל ● הפרסומת האהובה ביותר השבוע - תאגיד מיחזור האריזות תמיר

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

זהר גנדלר, ניזאר מישעאל, תמר קידר הריס, כאיד אבו עייאש וגארי ג'ייקובס  / צילום: הבא טורעאני

מדעי החיים האמיתיים: מי הגיעו למפגש של הקרן היהודית-ערבית NGT3

וגם: היו"ר וידמן והמנכ"ל פרשר ממזגים מחלקות בבנק מזרחי טפחות

 

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

לאומי פרטנרס במו"מ מתקדם לרכישת 10% מחברת ריטיילורס של פוקס לפי שווי של 600 מיליון שקל

החברה הבת ריטיילורס מחזיקה בזיכיון להפעלת המותג נייקי בישראל ובקנדה והמותג פוט לוקר בישראל ● ללאומי תוענק אופציה לרכישת 10% נוספים בתוך ארבע שנים, לפי שווי של 750 מיליון שקל לפחות

סתיו שפיר / צילום: איל יצהר, גלובס

שפיר לכחלון ולשטייניץ: "הקפיאו את הזיכיון של כיל במפעלי ים המלח"

ח"כ סתיו שפיר פנתה לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות פרסום "גלובס" כי באוצר וברשות המסים נדהמו ממהלך חשבונאי של כיל המאפשר לה להימנע מתשלום מס בהיקף 400 מיליון שקל ● "אלה לא תרגילים חשבונאיים, זו הונאה"

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מTAXים עצה: שנת המס לקראת סיום, הנה כמה טיפים מהמומחים

שנת 2019 סופרת את ימיה האחרונים, וזה הזמן למספר שיפורים לקראת המפגש עם רשויות המס ● המומחים בתחום נותנים מספר טיפים שעשויים לעזור לכם

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

השקת פרויקט הסיבים האופטיים של פרטנר / צילום: גד פרץ

עכשיו זה רשמי: האצ'יסון הגישה בקשה להיתר שליטה בפרטנר

הבקשה הוגשה למשרד התקשורת, אך היא תיבחן בעיקר ע"י משרד הביטחון ● התהליך עשוי לארוך כמה חודשים, בין היתר בשל העובדה שאין כרגע ממשלה

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"